Denbigh & Flint Show results

 

Denbigh & Flint

DATE: 20th August 2015

JUDGE: Mr & Mrs B L Jones

CLASS & POSITION 

NAME OF ANIMAL

SIRE 

DAM 

EXHIBITOR

Supreme Champion

FORSDALE GERANIUM

ASHLAND TORNADO

FORSDALE VERONICA

MR CW & MRS KM MARTINDALE

Reserve Supreme Champion

TIRLEY MELISSA'S JOLLINE

HOCKENHULL VERDI

TIRLEY MELISSA 2ND

MR S P WHITE

Cow in Calf, or with calf at foot

1. TIRLEY MELISSA'S JOLLINE

HOCKENHULL VERDI

TIRLEY MELISSA 2ND

MR S P WHITE


2. FORSDALE VERONICA

BLACKFORD MISCHIEF

FORSDALE HOLLY

MR CW & MRS KM MARTINDALE

Maiden Heifer, under 2 years on 1st August 2015

1. TIRLEY DELILA

HUMBLEBEE DOLLAR 12

BEANHILL DELILA

MR S P WHITE


2. FORSDALE GERANIUM

ASHLAND TORNADO

FORSDALE VERONICA

MR CW & MRS KM MARTINDALE

Pair of Animals, the property of the same Exhibitor

1. TIRLEY MELISSA'S JOLLINE

HOCKENHULL VERDI

TIRLEY MELISSA 2ND

MR S P WHITE


1. TIRLEY DELILA

HUMBLEBEE DOLLAR 12

BEANHILL DELILA

MR S P WHITE


2. FORSDALE GERANIUM

ASHLAND TORNADO

FORSDALE VERONICA

MR CW & MRS KM MARTINDALE


2. FORSDALE VERONICA

BLACKFORD MISCHIEF

FORSDALE HOLLY

MR CW & MRS KM MARTINDALE

Martletwy & District Show Results


 
DATE: 26th August 2015JUDGE: Mr N Hoskins
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HIRWAUN FERNANDO 14 HIRWAUN DELBOY 12 HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
Reserve Supreme Champion CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
Bull born before 1st January 2014 1. WELSTON EMPOROR 13 JENNALYN ASPEN WELSTON JAY BRENDAN VANISH MR A G DAVIES
2. WELSTON EDWARD KING 13 BROOKWOOD ALLA KING MILTON APPLE MR A G DAVIES
Bull born after 1st January 2014 1. HIRWAUN FERNANDO 14 HIRWAUN DELBOY 12 HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
Cow in calf or in milk 1. CLONAGH ANGEL BANWY T-REX CLONAGH PRINCESS JOAN MR A G DAVIES
Heifer in calf 1. WELSTON KING AVRIL 3RD BROOKWOOD ALLA KING WELSTON ALPHA AVRIL 3RD MR A G DAVIES
Heifer not in calf 1. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
2. WELSTON COPPERS BRITANY BRIDGEMOUNT COPPER CARBERY BRITTANY MR A G DAVIES
3. DYFED FOXY LADY KEELDRUM CLIO 11 CELTIC POSH SPICE MR & MRS M O & L D JONES
Best pair of Animals 1. MR A G DAVIES

Gillingham & Shaftesbury Show Results


 
DATE: 19th August 2015JUDGE: Mrs Judy Borlase
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion SWAY GINGERNUT SWAY VINNEY SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Reserve Supreme Champion TILBROOK EARL 13 KILBRIDE FARM ANDREW 09 TILBROOK BONNIE MR & MRS R J & B E KIMBER
Cow, in-milk or in calf, born before 2013 1. SWAY GINGERNUT SWAY VINNEY SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Heifer, in-milk or in calf, born in 2013 1. BEANHILL ELLIE HOCKENHULL MATTHEW BEANHILL BUTTER MR & MRS R J & B E KIMBER
Heifer, born in 2014 1. LYNFIELD FLINTY STERLING FLINT LYNFIELD AMETHYST 09 M/S A E & C BISHOP
2. WINFORD FANTASIA ASHLAND TORNADO WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
3. SWAY PEANUT SWAY DOODLE BUG 12 SWAY GINGERNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Bull, born on or after 01.01.13 1. TILBROOK EARL 13 KILBRIDE FARM ANDREW 09 TILBROOK BONNIE MR & MRS R J & B E KIMBER
Pair of Animals 1. MR & MRS R J & B E KIMBER
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD

Perth Show Results



 
DATE: 31st July to 1st August 2015JUDGE: Mr Roy McDonald
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion OVERHILL HOUSE DOT COM OVERHILL HOUSE VOLVO BALMAUD RUBY RICHARD MCCULLOCH
Male Champion OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Reserve Male Champion OVERHILL HOUSE GLADIATOR 15 CORBALLY EXTREME OVERHILL HOUSE DOT COM RICHARD MCCULLOCH
Bull, born on or before 31.12.13 1. OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01..01.14 and 31.05.14 1. PITMUDIE FRANCO 14 SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01.06.14 and 31.12.14 1. PITMUDIE FARGO 14 DELFUR CARRICK 11 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
Female in calf or with calf at foot, born on or before 31.12.12 1. OVERHILL HOUSE DOT COM OVERHILL HOUSE VOLVO BALMAUD RUBY RICHARD MCCULLOCH
2. NEWBIEMAINS CHARMER BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WENDY HEATHER DUFF
Female, born on or between 1st January and 31st December 2013 1. WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
2. PITMUDIE ELEANOR OMORGA ACHILLES 09 SACOMBE PRINCESS-KLEEB HEATHER DUFF
3. OVERHILL HOUSE ECLIPSE HOENESS (P) WOODHALL STAR RICHARD MCCULLOCH
4. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
Female,born on or between 01.01.14 and 31.05.14 1. PITMUDIE FUSHIA CORRICK CAESAR 11 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. OVERHILL HOUSE FANTA BLACKFORD BEN MHOR 10 RANFURLY WEIKEL 6TH B2 RICHARD MCCULLOCH
3. PITMUDIE FLORIN SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM 2ND HEATHER DUFF
Bull or Heifer calf, born in 2015 1. OVERHILL HOUSE GLADIATOR 15 CORBALLY EXTREME OVERHILL HOUSE DOT COM RICHARD MCCULLOCH
2. PITMUDIE GRACIE CAIRNVIEW DARBY 12 NEWBIEMAINS CHARMER HEATHER DUFF
Pair of Animals bred by exhibitor 1. RICHARD MCCULLOCH
2. HEATHER DUFF
 

Ashby Show Results



DATE: 12th July 2015JUDGE: MR J ARNOLD
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion DOVEFIELDS DANIELLE HIRWAUN WINSTON DOVEFIELDS ROXANNE L RENSHAW & I BRASSINGTON
Reserve Supreme Champion, Reserve Female Champion & Junior Female Champion STORERSMITH FRECKLE KILBRIDE FARM COMBER 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
Male Champion GRANGEWOOD EDGAR 13 OMORGA ALONSO 09 GRANGEWOOD BEATRICE MR R E PAYNE
Junior Male Champion STORERSMITH FIREBALL XL5 14 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
Reserve Junior Male Champion HEMINGFORD FUDGE 14 HEMINGFORD CHURCHILL 11 HEMINGFORD CLARISSA MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Reserve Junior Female Champion STORERSMITH BUBBLE'S FIZZ KILBRIDE FARM COMBER 11 STORERSMITH BUBBLE MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born on or before 31st December 2013 1. GRANGEWOOD EDGAR 13 OMORGA ALONSO 09 GRANGEWOOD BEATRICE MR R E PAYNE
Bull, born on or after 1st January 2014 and before 1st April 2014 1. STORERSMITH FIREBALL XL5 14 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. HEMINGFORD FUDGE 14 HEMINGFORD CHURCHILL 11 HEMINGFORD CLARISSA MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Cow, in-milk or in-calf or Heifer in-calf or capable of being certified in-calf on the date of the show 1. DOVEFIELDS DANIELLE HIRWAUN WINSTON DOVEFIELDS ROXANNE L RENSHAW & I BRASSINGTON
Heifer, born on or between 1st September 2012 and 31st March 2013 1. STORERSMITH BUBBLE'S FIZZ KILBRIDE FARM COMBER 11 STORERSMITH BUBBLE MR & MRS R & L STORER SMITH
Heifer, born on or between 1st April 2014 and 31st August 2014 1. STORERSMITH FRECKLE KILBRIDE FARM COMBER 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
 

Dunster Show results


DATE: 21st August 2015JUDGE: Mr D B Mills
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HEYWOOD FANNY 31ST AUCHORACHAN WIZARD HEYWOOD FANNY 25TH MR D M BARKER
Reserve Supreme Champion HEYWOOD FARGO 14 CAMUS BEAVER 10 HEYWOOD EMPRESS 7TH MR D M BARKER
Heifer, born in 2013 1. HEYWOOD FANNY 31ST AUCHORACHAN WIZARD HEYWOOD FANNY 25TH MR D M BARKER
Bull, any age 1. HEYWOOD FARGO 14 CAMUS BEAVER 10 HEYWOOD EMPRESS 7TH MR D M BARKER
2. HEYWOOD FERGUS 14 DIRNANEAN TYPHOON HEYWOOD HANNADANTE 33RD MR D M BARKER
 

Cumberland Show Results


 
DATE: 6th June 2015JUDGE: Mr A Tallentire
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion GERRARD BELINDA 49TH BLACKFORD HARVESTER GERRARD BELINDA 40TH MR R H CARTER & SON
Reserve Supreme Champion ROSTEN WEDNESDAY 10TH ROSTEN BARNEY ROSTEN WEDNESDAY 3RD J J & J M SANDERS
Cow or Heifer, born before 01.01.13 1. GERRARD BELINDA 49TH BLACKFORD HARVESTER GERRARD BELINDA 40TH MR R H CARTER & SON
2. ROSTEN WEDNESDAY 10TH ROSTEN BARNEY ROSTEN WEDNESDAY 3RD J J & J M SANDERS
Heifer, born in 2013 1. GERRARD BELINDA 55TH KILBRIDE FARM NEWRY GERRARD BELINDA 49TH MR R H CARTER & SON
2. BAVINGTON SUSIE 3RD BLACKFORD BULLFINCH 10 BAVINGTON SUSIE J J & J M SANDERS
Best Pair 1. MR R H CARTER & SON

Newport Show Results


 
DATE: 11th July 2015JUDGE: MR D BELL
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Reserve Supreme Champion & Junior Champion TWYFORD FLO CURAHEEN BIRETTE TWYFORD ANNA TWO MR R M BIRCH
Heifer, born in 2014 1. TWYFORD FLO CURAHEEN BIRETTE TWYFORD ANNA TWO MR R M BIRCH
Heifer, born in 2013 1. EATON ARISTOCRAT JUDY SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON JUDY A J & S D HEATH
Heifer, in-calf or with calf at foot, born in 2012 1. DOVEFIELDS DANIELLE HIRWAUN WINSTON DOVEFIELDS ROXANNE L RENSHAW & I BRASSINGTON
Cow, in-calf or with calf at foot, born on or before 31.12.11 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Bull, any age 1. CHYANHAL FALSTAFF 14 POPES LAIRD KILBRIDE FARM EUNICE 55T MR R M BIRCH
2. TILBROOK CORPORAL 11 TILBROOK WILFRED TILBROOK TUPPENCE A J & S D HEATH
Pair 1. MR R M BIRCH
2. A J & S D HEATH
Interbreed - Junior Beef Champion TWYFORD FLO CURAHEEN BIRETTE TWYFORD ANNA TWO MR R M BIRCH

Frome Show Results


 
DATE: 12th September 2015JUDGE: Mr R Hewlett
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HEYWOOD FANNY 31ST AUCHORACHAN WIZARD HEYWOOD FANNY 25TH MR D M BARKER
Reserve Supreme Champion HEYWOOD FARGO 14 CAMUS BEAVER 10 HEYWOOD EMPRESS 7TH MR D M BARKER
Maiden or in-calf Heifer, over 24 months on Show day 1. HEYWOOD FANNY 31ST AUCHORACHAN WIZARD HEYWOOD FANNY 25TH MR D M BARKER
Bull, under 24 months on Show day 1. HEYWOOD FARGO 14 CAMUS BEAVER 10 HEYWOOD EMPRESS 7TH MR D M BARKER
2. HEYWOOD FERGUS 14 DIRNANEAN TYPHOON HEYWOOD HANNADANTE 33RD MR D M BARKER
Pair of Animals from above classes 1. MR D M BARKER
2. MR D M BARKER

Westmorland Show Results

DATE: 10th September 2015JUDGE: Mr R H Walker
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Best Exhibitor Bred Animal GERRARD BELINDA 49TH BLACKFORD HARVESTER GERRARD BELINDA 40TH MR R H CARTER & SON
Reserve Supreme Champion BLACKPOOL FERNANDO 14 BLACKPOOL CARLETON 11 BLACKPOOL AMELIA J DAVID LOFTUS
Bull, born on or after 01.08.14 1. BLACKPOOL FERNANDO 14 BLACKPOOL CARLETON 11 BLACKPOOL AMELIA J DAVID LOFTUS
Cow, in-calf or with calf at foot 1. GERRARD BELINDA 49TH BLACKFORD HARVESTER GERRARD BELINDA 40TH MR R H CARTER & SON
2. BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
Best Pair of Animals owned by Exhibitor 1. J DAVID LOFTUS
 

North Devon Show Results


 
DATE: 5th August 2015JUDGE: Mr D Barker
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion WINFORD DANIELLE DINTON NAUTICAL WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
Reserve Supreme Champion CATHEDRAL EUPHORIC ECLAIR BOLANKIN BRENDAN 10 CATHEDRAL COOKIE CRUMBLE MR S & MRS D SHAPLAND
Cow, born on or before 31.12.12 1. WINFORD DANIELLE DINTON NAUTICAL WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
Heifer, born in 2013 1. CATHEDRAL EUPHORIC ECLAIR BOLANKIN BRENDAN 10 CATHEDRAL COOKIE CRUMBLE MR S & MRS D SHAPLAND
2. LOXTON ETERNITY PEATLING BRENDAN 10 LOXTON VERITY MR J W MAY
Heifer, born in 2014 1. WINFORD FANTASIA ASHLAND TORNADO WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
2. PRIORTON FOXGLOVE LOXTON BARNABY 10 PRIORTON MAGGIE MR J W MAY

Bucks County Show Results


 
DATE: 27th August 2015JUDGE: Mr N Brown
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HEATHBROW FREDDIE STAR 14 CELTIC COMET HEATHBROW CRYSTAL STAR D A & L A SAPSED
Reserve Supreme Champion HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
Heifer, born on or after 01.01.14 1. LYNFIELD FLINTY STERLING FLINT LYNFIELD AMETHYST 09 M/S A E & C BISHOP
2. BOARS HEAD KARINA 5TH CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA MR R J GRENHAM
Heifer, born on or after 01.01.13 1. HEATHBROW ELEANOR'S STAR DARSHAM PLAYBOY HEATHBROW STARBRIGHT (P) D A & L A SAPSED
2. HEATHBROW ESTELLE DARSHAM PLAYBOY HEATHBROW APRIL D A & L A SAPSED
3. ALCHESTER POLLY CORSKIE WHAM SKERRINGTON REBECCA 52ND MR J SHOULER
Cow, in-calf or with calf at foot, born before 31.12.12 1. HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
Bull, born on or after 01.01.14 1. HEATHBROW FREDDIE STAR 14 CELTIC COMET HEATHBROW CRYSTAL STAR D A & L A SAPSED
2. BROADREED FERDINAND 14 GLENTURK NOMAD BROADREED ANNABELLE 2ND BROAD REED FARM PARTNERSHIP
3. ALCHESTER FRANKLYN 14 SKERRINGTON ADDITION 09 9 ASTCOTE BURBERY MR J SHOULER
4. ALCHESTER FRANK 14 CORSKIE WHAM SKERRINGTON RUTH 17TH MR J SHOULER
Interbreed - Reserve Overall Continental Champion HEATHBROW FREDDIE STAR 14 CELTIC COMET HEATHBROW CRYSTAL STAR D A & L A SAPSED

North Somerset Show Results


 
DATE: 4th May 2015JUDGE: Mr D Barker
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Reserve Supreme Champion STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Maiden Heifer, born on or afetr 01.01.14 1. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
2. DEERHURST FERN PENWERN AMBER 09 DEERHURST BRIDESMAID MR G T VAN DER GUCHT
3. CHAPMAN WHEAT'S FERN HEYWOOD WARLORD CHAPMAN PRIMROSE'S WHEAT MR D BUSH
Heifer, born on or after 01.01.13 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. STERLING BACARDI'S EVITA MENDICK BUTCH 10 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Cow or Heifer, in milk or in calf born before 01.01.13 1. WINFORD DANIELLE DINTON NAUTICAL WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
2. WINFORD VOGUE 4TH STERLING VIKING 2ND WINFORD VOGUE MESSRS L J & A J CURRY
Bull, born on or after 01.01.14 1. STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Pair 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR G T VAN DER GUCHT
3. MESSRS L J & A J CURRY

New Forest & Hampshire County Show Results


 
DATE: 28th July to 30th July 2015JUDGE: Mr P Burgess
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion TILBROOK EARL 13 KILBRIDE FARM ANDREW 09 TILBROOK BONNIE MR & MRS R J & B E KIMBER
Reserve Supreme Champion SWAY GINGERNUT SWAY VINNEY SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Heifer, born on or after 01.01.14 1. LYNFIELD FLINTY STERLING FLINT LYNFIELD AMETHYST 09 M/S A E & C BISHOP
2. WINFORD FANTASIA ASHLAND TORNADO WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
3. SWAY ANNELIESE SWAY BACARDI BREEZER 10 SWAY TOPAZ MR & MRS S & L BLOMFIELD
4. SWAY RUBY SWAY CASPER 11 SWAY GENEVIEVE MR & MRS S & L BLOMFIELD
5. SWAY TEQUILA SUNRISE SWAY BACARDI BREEZER 10 SWAY MOLLY MISCHIEF MR & MRS S & L BLOMFIELD
6. SWAY PEANUT SWAY DOODLE BUG 12 SWAY GINGERNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Heifer, born in 2013 1. BEANHILL ELLIE HOCKENHULL MATTHEW BEANHILL BUTTER MR & MRS R J & B E KIMBER
Cow or Heifer in-calf or with calf at foot, born before 01.01.13, calf not to be born before 01.01.15 1. SWAY GINGERNUT SWAY VINNEY SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. WINFORD DANIELLE DINTON NAUTICAL WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
Bull, born before 01.01.14 1. TILBROOK EARL 13 KILBRIDE FARM ANDREW 09 TILBROOK BONNIE MR & MRS R J & B E KIMBER
Pair of Animals, owned by the Exhibitor 1. MR & MRS S & L BLOMFIELD
1. MR & MRS R J & B E KIMBER
2. MESSRS L J & A J CURRY
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD
Interbreed - Reserve Supreme Champion Beef Pair MR & MRS R J & B E KIMBER

Royal County of Berkshire Show


 
DATE: 19th September to 20th September 2015JUDGE: Mr P Burgess
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion TILBROOK EARL 13 KILBRIDE FARM ANDREW 09 TILBROOK BONNIE MR & MRS R J & B E KIMBER
Reserve Supreme Champion ALCHESTER POLLY CORSKIE WHAM SKERRINGTON REBECCA 52ND MR J SHOULER
Junior Champion & Local Simmental Champion LYNFIELD FLINTY STERLING FLINT LYNFIELD AMETHYST 09 M/S A E & C BISHOP
Reserve Junior Champion CHYANHAL FALSTAFF 14 POPES LAIRD KILBRIDE FARM EUNICE 55T MR R M BIRCH
Bull, born before 01.01.14 1. TILBROOK EARL 13 KILBRIDE FARM ANDREW 09 TILBROOK BONNIE MR & MRS R J & B E KIMBER
Bull, born on or after 01.01.14 1. CHYANHAL FALSTAFF 14 POPES LAIRD KILBRIDE FARM EUNICE 55T MR R M BIRCH
2. ALCHESTER FRANKLYN 14 SKERRINGTON ADDITION 09 9 ASTCOTE BURBERY MR J SHOULER
Cow, in milk or in calf, born before 31.12.12 1. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
2. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born in 2013 1. ALCHESTER POLLY CORSKIE WHAM SKERRINGTON REBECCA 52ND MR J SHOULER
2. BEANHILL ELLIE HOCKENHULL MATTHEW BEANHILL BUTTER MR & MRS R J & B E KIMBER
Maiden Heifer, born in 2014 1. LYNFIELD FLINTY STERLING FLINT LYNFIELD AMETHYST 09 M/S A E & C BISHOP
2. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
3. TWYFORD FLO CURAHEEN BIRETTE TWYFORD ANNA TWO MR R M BIRCH
4. BLACKFRIAR BELLE CELTIC ROCK CHESTERMANN RINGLEADER GISELLE 2 GREYHOUND ESTATES LTD
Calf, either sex, born on or after 01.01.15 1. STERLING CAIRO'S GOT IT ALL STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
2. BEANHILL GLADIATOR 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 BEANHILL BUTTER MR & MRS R J & B E KIMBER
3. ALCHESTER GLADIATOR 15 OMORGA VOLVO SKERRINGTON REBECCA 18TH MR J SHOULER
Interbreed - Champion Pair of Continental Beef Bulls MR & MRS R J & B E KIMBER
Interbreed - Continental Group of Three MR & MRS R J & B E KIMBER

Banchory Show Results


 
DATE: 25th July 2015JUDGE: Mr D Nicoll
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
Bull, born between 01.08.13 and 31.07.14 1. DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
2. BRAIGIEWELL ECHE 13 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE FOREMAN 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
4. CRAIGMYLE FERGUS 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CRAIGHILL VERITY MR. I C WILSON
Cow, any age 1. TILLYLAIR VELVET TILLYLAIR PARKER TILLYLAIR RAYNE M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, born between 01.08.12 and 31.07.13 1. BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
2. BRAIGIEWELL ROBYN BLACKFORD TRIBESMAN DIRNANEAN ROBYN R15 M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE EXTREME BEECHES KESTREL DELLFIELD TABATHA MR. I C WILSON
Heifer, born between 01.08.13 and 31.07.14 1. CLONAGH EBONY JOAN OMORGA MURRAY CLONAGH ANGELINA MR G W SMITH
2. DRUMSLEED FREYA 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED NARLA MR G W SMITH
Heifer Calf, born on or after 01.08.14 1. BRAIGIEWELL WESSEX BLACKFORD TRIBESMAN TILLYLAIR WESSEX M/S J B WILKIE & SONS

Tivyside Show Results


 
DATE: 11th July 2015JUDGE: Mr J McMillan
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
Reserve Supreme Champion HIRWAUN FERNANDO 14 HIRWAUN DELBOY 12 HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
Bull, born on or after 01.03.14 1. HIRWAUN FERNANDO 14 HIRWAUN DELBOY 12 HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
2. HIRWAUN FABIO 14 CELTIC COMET HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
In-calf Heifer 1. BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
Maiden Heifer 1. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
2. BEN-NANT FFION DOVEFIELDS GALLANT BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
3. PENWERN FLOSSY BANWY WONDERBOY BRIGSTOCK VICTORIA MR R W JENKINS

Llanddarog Show Results


 
DATE: 27th June 2015JUDGE: Mr B McKay
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion CRUGMELYN DERWEN WOODHALL WARREN RACEVIEW WILLOW NICOLETTE G & E LLOYD
Reserve Supreme Champion CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
Bull, born before 31.12.13 1. CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
Bull, born after 01.01.14 1. CEFNGWLAD FOSTERS 14 BRUNDISH PROSPERUS CEFNGWLAD CINNAMON ANWEN JONES
In-calf Heifer 1. CRUGMELYN DERWEN WOODHALL WARREN RACEVIEW WILLOW NICOLETTE G & E LLOYD
Maiden Heifer 1. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
2. CEFNGWLAD SAFFRON BRUNDISH PROSPERUS REBRA NUTMEG 4 ANWEN JONES
3. DYFED FOXY LADY KEELDRUM CLIO 11 CELTIC POSH SPICE MR & MRS M O & L D JONES

Angus Show Results


 
DATE: 6th June 2015 JUDGE: Mr C Fordyce
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or before 31.12.13 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
2. OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01.01.14 and 30.06.14 1. DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
2. DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
3. PITMUDIE FERGIE 14 CORRICK CAESAR 11 DELFUR BOBETTE C27 HEATHER DUFF
4. PITMUDIE FINN 14 CORRICK CAESAR 11 DELFUR WEIGELA C4 HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01.07.14 and 31.12.14 1. DRUMSLEED FIRECREST 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED ADALUCIA MR G W SMITH
Cow, born on or before 31.12.12 1. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
2. BARONY DELILAH KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WINNIE HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.01.13 and 31.12.13 1. DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
2. PITMUDIE ELEANOR OMORGA ACHILLES 09 SACOMBE PRINCESS-KLEEB HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED ENYA 13 AUROCH ACE DRUMSLEED VANILLE MR G W SMITH
4. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.01.14 and 30.06.14 1. PITMUDIE FUSHIA CORRICK CAESAR 11 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. PITMUDIE FLORIN SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM 2ND HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.07.14 and 31.12.14 1. DRUMSLEED FAYET HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CASSIE MR G W SMITH
2. DRUMSLEED FREYA 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED NARLA MR G W SMITH
Pair 1. MR G W SMITH
2. MR G W SMITH
3. HEATHER DUFF

Aberystwyth Show Results


 
DATE: 13th June 2015JUDGE: Mr R Birch
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion CRUGMELYN DERWEN WOODHALL WARREN RACEVIEW WILLOW NICOLETTE G & E LLOYD
Reserve Supreme Champion CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
Bull, born before 31.12.13 1. CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
In calf Heifer 1. CRUGMELYN DERWEN WOODHALL WARREN RACEVIEW WILLOW NICOLETTE G & E LLOYD