Welsh National Show results


 
DATE: 18th August to 20th August 2015JUDGE: Mr I Green
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion , Female Champion & Best Animal bred by Exhibitor STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE MR M A BARLOW
Male Champion CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
Reserve Male Champion & Junior Male Champion STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Junior Female Champion STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Junior Female Champion DEERHURST FERN PENWERN AMBER 09 DEERHURST BRIDESMAID MR G T VAN DER GUCHT
Bull, born on or before 31.12.13 1. CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
2. JENNALYN ASPEN BANWY T-REX MILTON SAPPHIRE MR A G DAVIES
Bull, born on or between 01.01.14 and 31.03.14 1. BANWY FORMULAONE 14 BANWY T-REX KILBRIDE FARM EUNICE 127C MR R E JONES
2. CEFNGWLAD FOSTERS 14 BRUNDISH PROSPERUS CEFNGWLAD CINNAMON ANWEN JONES
Bull, born on or after 01.04.14 1. STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
2. HIRWAUN FERNANDO 14 HIRWAUN DELBOY 12 HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
3. HIRWAUN FABIO 14 CELTIC COMET HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
4. CROWN FINLAY 14 WROXALL WALLACE WROXALL DAIRYMILK-BETTY CATHERINE & LILLY NICHOLAS
Cow, any age, in-calf or with calf at foot 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
2. CLONAGH ANGEL BANWY T-REX CLONAGH PRINCESS JOAN MR A G DAVIES
3. GREENFIELDS WILLOW CORSKIE PILOT GREENFIELDS ROXANNE D E & D AT LLOYD
4. CRUGMELYN DERWEN WOODHALL WARREN RACEVIEW WILLOW NICOLETTE G & E LLOYD
5. BEN-NANT BUDDUG SAMARK SUPERMAN BEN-NANT VERA D E & D AT LLOYD
6. CRUGMELYN BRWYNEN WOODHALL WARREN RACEVIEW WILLOW NICOLETTE G & E LLOYD
Heifer, in-calf, born on or between 01.01.13 and 31.08.13 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE MR M A BARLOW
2. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
3. LOPEMEDE EBBA KPS ARGYLE 09 LOPEMEDE BROWN EYES 2 CATHERINE & LILLY NICHOLAS
4. BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
5. BEN-NANT EIRA PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Heifer, born on or between 01.09.13 and 31.12.13 1. DENIZES FANCY THERESE 5TH WHITEMIRE KING KONG DENIZES FANCY THERESE MR M A BARLOW
2. BANWY HYACINTH 1E STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON HYACINTH 8TH MR R E JONES
3. WELSTON JAZZI ANGEL SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 WELSTON PERRY ANGEL MR A G DAVIES
4. CEFNGWLAD SAFFRON BRUNDISH PROSPERUS REBRA NUTMEG 4 ANWEN JONES
Heifer, born on or between 01.01.14 and 31.03.14 1. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
2. DEERHURST FERN PENWERN AMBER 09 DEERHURST BRIDESMAID MR G T VAN DER GUCHT
3. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
4. BEN-NANT FFION DOVEFIELDS GALLANT BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
5. DYFED FOXY LADY KEELDRUM CLIO 11 CELTIC POSH SPICE MR & MRS M O & L D JONES
Heifer, born on or after 01.04.14 1. PENWERN FLOSSY BANWY WONDERBOY BRIGSTOCK VICTORIA MR R W JENKINS
2. CRUGMELYN FORRERO AUROCH ACE CRUGMELYN BOUNTY G & E LLOYD
3. CRUGMELYN FENWEN STERLING HERKULES CRUGMELYN OERWEN G & E LLOYD
Pair of Animals, male, female or mixed, from the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR A DAVIES
3. G & E LLOYD
4. MR B T RAYMOND
5. MR R E JONES
Pair of Heifers, owned by the Exhibitor, born on or after 01.09.12 1. MR B T RAYMOND
Group of Three Animals, the property of the same Exhibitor 1. G & E LLOYD
2. MR B T RAYMOND
Interbreed - Reserve Supreme Beef Champion STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Supreme Champion Junior Bull STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Reserve Champion Pair of Continental Beef Heifers MR B T RAYMOND
Interbreed - Supreme Beef Team of Five STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE MR M A BARLOW
DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Sterling Petra's Cairo - Supreme Champion & Female Champion

Sterling Petra's Cairo - Supreme Champion & Female Champion

Auroch Eve - Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion

Auroch Eve - Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion