English National Show - Three Counties Show

8624
DATE: 17th - 19th June JUDGE: Mr P O'Connell
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
Reserve Supreme & Male Champion HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
Overall Junior Champion & Reserve Champion Female SWALLOWHILL BLUEBELLE HILLCREST CHAMPION RACEVIEW VITA KIM MRS A JUKES
Overall Reserve Junior Champion & Reserve Champion Male RATHLEE BEN ANATRIM JACOB RATHLEE TAMARA MR I & MRS J TURVEY
Pair of animals,either or mixed sex, owned by the Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MESSRS N & N GWYNNE
3. M A BARLOW
Group of three, either or mixed sex, owned by the Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR P GUNTHER
3. M A BARLOW
Heifer, born on or after 01.04.10 1. SWALLOWHILL BLUEBELLE HILLCREST CHAMPION RACEVIEW VITA KIM MRS A JUKES
2. ATLOW BELLA HAZELDEN TELSTAR ATLOW WHISPER MR D DONNELLY
3. CRUGMELYN BOUNTY WOODHALL WARREN CRUGMELYN GALAXY CARAMEL G & E LLOYD
4. STERLING VIVIAN'S BLONDIE BLACKFORD RORY STERLING RHAPSODY'S VIVIAN BODDINGTON ESTATES LTD
5. GREENFIELDS BETH GREENFIELDS VIPER OAKHILL NELLY 19 MR G GREEN
6. BURLANE DELILAH HOCKENHULL RED RUM HOCKENHULL DEBORAH 6TH T S & G E POWELL
Heifer, born on or between 01.01.10 & 31.03.10 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
3. TULLA BEAUTY KILBRIDE FARM NEWRY TULLA SARAH MR I & MRS J TURVEY
4. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH R STORER SMITH & L FENEMORE
5. WILLIAMS SNOW QUEEN HOCKENHULL RED RUM HOCKENHULL SNOW QUEEN 35TH MRS HAYLEY CLARKE
6. BURYTOWN BENITA DIRNANEAN TYPHOON CHESTERMANN FLINT PRUDACE MR D FIELD & MRS N FIELD
Heifer, born on or between 01.08.09 & 31.12.09 1. JENNALYN ANORA BANWY T-REX JENNALYN TINA MR I & MRS J TURVEY
2. SWALLOWHILL AUTUMN OMORGA SAMSON SWALLOWHILL MATILDA MRS A JUKES
3. STERLING NOVA'S ALEXIA BOSWELL TORNADO STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
4. STERLING NEWMOONS ALASKA STERLING VIKING 2ND STERLING BOHEMIANS NEW MOON BODDINGTON ESTATES LTD
5. STERLING LORENS ARABELLA STERLING VIKING 2ND STERLING GRANADA'S LOREN BODDINGTON ESTATES LTD
6. LANGHALE AMBER INNERWICK NORSEMAN HORSFORDMANOR EMILY EILLIE MR & MRS T & S MORTER
Heifer, born on or between 01.04.09 & 31.07.09 1. DENIZES TRIXIE-BELLE 3RD ASHLAND TORNADO DENIZES TRIXIE BELLE M A BARLOW
2. HEATHBROW APRIL HEATHBROW MISCHIEF HEATHBROW CAROL STELLA (P) D A & L A SAPSED
3. ATLOW ARIEL HAZELDEN TELSTAR ATLOW RHONDA MR D DONNELLY
4. SUNDIAL JERSEY 5TH SUNDIAL SAM SUNDIAL JERSEY 2ND MRS M J BRICKNELL
5. BURYTOWN AMETHYST CORSKIE RADIUM STARLINE KREOLE 8TH MR D FIELD & MRS N FIELD
6. BURYTOWN AVALON CORSKIE RADIUM HUNTSMEAD TILLY - KIM C & J M TUCKER
Heifer, born on or between 01.01.09 & 31.03.09 1. BEANHILL AMELIA BEECHES KESTREL CELTIC NOODLE MR & MRS R J & B E KIMBER
2. SWALLOWHILL ANGEL BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL TILLY MRS A JUKES
3. BEETLEY AMANDA WROXALL TRACKER BEETLEY TILLY S D ABRAM FARMS
4. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
5. FIRCOVERT AMELIA FIRCOVERT MAJESTIC MAUTBY SAMANTHA MR P GUNTHER
6. CHAPMAN RHUBARBS ADONIS HEYWOOD STATESMAN CHAPMAN LOVAGE RHUBARB MR D BUSH
Cow or Heifer, born in 2008 in milk/calf at foot/in calf 1. HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
2. GREENFIELDS WONDER CURLIEU KNIGHT HOCKENHULL RACHEL 13TH MR G GREEN
3. SKERRINGTON TWINKEL 6TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON TWINKEL D A & L A SAPSED
4. DEERHURST WISTERIA BLACKFORD SKYHAWK DEERHURST MAIDEN MR G T VAN DER GUCHT
5. BEANHILL WIND JAMMER CELTIC ROCK BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
Cow, born in 2006 or 2007, in milk or certified in calf 1. HORSFORDMANOR VANITY ATLOW NUMBER ONE HORSFORDMANOR EMILY EMERALD MR & MRS T & S MORTER
2. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
3. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
4. STERLING MICHELLES VERITY STERLING WINSTON STERLING EROTICA'S MICHELLE BODDINGTON ESTATES LTD
5. STERLING RITZYS VESTA STERLING FLINT STERLING JOYFULLS RITZY MRS HAYLEY CLARKE
6. STARLINE KREOLE 8TH BLACKFORD NORTHERN LIGHT STARLINE KREOLE 2ND MR D FIELD & MRS N FIELD
Cow, born before 01.01.06, in milk/in calf 1. STERLING KRUMPETS ROXANNE STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. DIRNANEAN SYBIL S17 STARLINE NELSON DIRNANEAN CODY D A & L A SAPSED
3. TILLYMAUD KATHY 29TH BLACKFORD LANCER TILLYMAUD KATHY 11TH MR D FIELD & MRS N FIELD
Bull, born on or after 01.04.10 1. CRUGMELYN BRENIN 10 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
2. BEETLEY BENTLEY 10 SKERRINGTON LEGACY STERLING FIONAS VALENCIA S D ABRAM FARMS
3. BEANHILL BATTALION 10 OMORGA VOLVO BEANHILL PAMELA MR & MRS R J & B E KIMBER
4. STERLING BIG AL 10 DARSHAM LUCKY STRIKE STERLING ELEANOR'S KORAL BODDINGTON ESTATES LTD
5. HEMINGFORD BILLY 10 WISTOW JOHNSON SKERRINGTON ROSEBUD 36TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
6. BURYTOWN BISHOP 10 DRUMSLEED TRITON CHESTERMANN RINGLEADER NYMPH 2ND MR D FIELD & MRS N FIELD
Bull, born on/between 01.01.10 & 31.03.10 1. RATHLEE BEN ANATRIM JACOB RATHLEE TAMARA MR I & MRS J TURVEY
2. CHESTERMANN BASTION 10 BLACKFORD RINGLEADER CHESTERMANN KRAMER MIRANDA MESSRS N & N GWYNNE
3. CHESTERMANN BERNARD 10 DIRNANEAN SOLOMAN HOCKENHULL SUSANNA 11TH MESSRS N & N GWYNNE
4. BANWY BONZO 10 SAMARK SUPERMAN BANWY VENICE MR R E JONES
5. BEANHILL BARBADOS 10 OMORGA VOLVO BEN-NANT PENNY MR & MRS R J & B E KIMBER
6. STERLING BRENDAN 10 ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING GRACE'S SAFFRON BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born in 2009 1. BURYTOWN ATLAS 09 DIRNANEAN TYPHOON TIRLEY MELISSAS JASMINE MR D FIELD & MRS N FIELD
2. SUNDIAL ARCHIE 09 KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
3. LITTLE ORCHARD ABANAC 09 HEDETOFT VITO (P) LITTLE ORCHARD RHAPSODY MR MARK SALLIS
4. CLIFTONSWOOD ARTISAN 09 KILBRIDE FARM NEWRY DARSHAM NEETA MR H J BROWN
5. MORETONHALL ALBION 09 CORSKIE RADIUM WROXALL TEAPOT-MOIRA WARWICKSHIRE COLLEGE
Bull, born on/before 31.012.08 1. HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
2. STERLING VIKING 2ND CORSKIE PRINCIPAL STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
3. ASHLAND TORNADO RACEVIEW KING ASHLAND LUCY M A BARLOW
4. ANNICK VESUVIUS INNERWICK LANCELOT ANNICK WOODBINES RACHEL MR R L PENNINGTON
Open Pairs Championship POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
Interbreed Reserve Champion Beef Animal HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
Interbreed Champion Beef pairs HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Champion Open Beef Cattle Pairs HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Champion Cow and Calf 1. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD

 

Supreme Champion Horsfordmanor Wonder exhibited by Paul Gunther

Reserve Supreme Champion Heathbrow Tristar exhibited by Williams Simmentals

Junior Champion and Junior Female Swallowhill Bluebelle exhibited by the Tony and Anne Jukes

Junior Male Rathlee Ben exhibited by Shannock Simmentals

Senior Heifer Denizes Trixie-Belle 3 exhibited by Barlow Brothers

An outstanding Simmental pair won both the Continental and overall inter breed beef pairs at the 3 Counties Show. The pair consisted of Heathbrow Tristar from Andrew and Hayley Clarke and Popes Princess Victoria from Jimmy and Vicky Woods.

The Simmental supreme Champion Horsfordmanner Wonder from Paul Gunther took reserve in the Continental Beef Breed Championship.

Beef Pairs Championship Cow with calf at foot, Popes Princess Victoria

Popes Princess Victoria with her bull calf at foot by Banwy T-Rex took the Continental Cow and calf class and then went on to be over all Beef Cow and calf champion beating the native breeds Champion at the Simmental National Show at the Three Counties.