Suffolk Show

shows top
DATE: 31 May - 1 June 06 JUDGE: Mr R Loud
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion FIRCOVERT MAJESTIC HORSFORDMANOR JESTER FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
Reserve Supreme & Female Champion BURGHBRIDGE HAYLEY HEYWOOD ANDREW BURGHBRIDGE ELAINE MR C J G CLARKE
Reserve Male Champion BURGHBRIDGE NERO WHITEMIRE GAMBLER BURGHBRIDGE KIRI MR & MRS LJ DOWLEY
Reserve Female Champion DARSHAM NINA CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM JAPONICA MR & MRS J R CARTER
Best Bull born on or after 01.01.05 KEY SEAMUR INNERWICK NORSEMAN KEY JOAN 19TH M/S G D KEY & SONS
Reserve Best Bull born on or after 01.01.05 HORSFORDMANOR SONIC ATLOW NUMBER ONE DARSHAM NINA MR & MRS J R CARTER
Best Group of three animals 1. MR C J G CLARKE
2. M/S G D KEY & SONS
3. M/S A & P A HURN
Bull born on or after 01.04.05 1. KEY SEAMUR INNERWICK NORSEMAN KEY JOAN 19TH M/S G D KEY & SONS
2. BURGHBRIDGE SOLOMON BRINKTON SOVREIGN BURGHBRIDGE HENRIETTA MR C J G CLARKE
3. THEBERTON SPARTACUS BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON MARGARET MR & MRS LJ DOWLEY
Bull born on or between 01.01.05 & 31.03.05 1. HORSFORDMANOR SONIC ATLOW NUMBER ONE DARSHAM NINA MR & MRS J R CARTER
2. KEY SPARTACUS SHANNOCK LASER KEY JOAN 10TH M/S G D KEY & SONS
3. TWYFORD SAMSON BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD NIDIA M/S A & P A HURN
Bull born before 01.01.05 1. FIRCOVERT MAJESTIC HORSFORDMANOR JESTER FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
2. BURGHBRIDGE NERO WHITEMIRE GAMBLER BURGHBRIDGE KIRI MR & MRS LJ DOWLEY
3. SHANNOCK PRIDE CURLIEU LENNOX CURLIEU TASCHA 6 HELGA MR I & MRS J TURVEY
Cow in milk or in calf or Heifer in calf born 2003 1. TWYFORD PHILLIDA BALMANNO HITMAN TWYFORD JOANNA M/S A & P A HURN
Cow in milk or in calf born before 01.01.03 1. BURGHBRIDGE HAYLEY HEYWOOD ANDREW BURGHBRIDGE ELAINE MR C J G CLARKE
2. DARSHAM NINA CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM JAPONICA MR & MRS J R CARTER
3. WACTON KLYPSO SALMONSWELL VICEROY FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
Heifer born on or after 01.01.05 1. BURGHBRIDGE MARGARET 6TH BRINKTON MAJOR BURGHBRIDGE MARGARET 2ND MR C J G CLARKE
2. TWYFORD SAMANTHA BALMANNO HITMAN TWYFORD GENISTA M/S A & P A HURN
3. TWYFORD STARLITE BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD LUCINDA M/S A & P A HURN
Heifer born on or between 01.04.04 & 31.12.04 1. HORSFORDMANOR RUBY ATLOW NUMBER ONE HEVINGHAM EMILY 9TH MR & MRS J R CARTER
2. DARSHAM RIDICULOUS DARSHAM KING KONG REVELEX DESIRE 5TH C HORRELL LTD
3. THEBERTON REALITY BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON NATASHA MR & MRS LJ DOWLEY
Heifer born on or between 01.01.04 & 31.03.04 1. BURGHBRIDGE EMILY 5TH WHITEMIRE GAMBLER BURGHBRIDGE EMILY 2ND MR C J G CLARKE
2. THURSFORD GEORGINA 4TH HALENOOK LEX SCRIPTA THURSFORD GEORGINA MR P GUNTHER
3. DARSHAM REBECCA STERLING FLINT TARVIN SAANE 4TH C HORRELL LTD