Scottish National Show - Turriff 5th August to 6th August 2018


 
DATE: 5th August to 6th August 2018JUDGE: Mr S Key
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Overall Champion, Female Champion, Best Animal bred by Exhibitor & Senior Female Champion ISLAVALE EMERALD WOODHALL WALKER ISLAVALE VIRGINIA MR W S STRONACH
Reserve Overall Champion & Reserve Female Champion DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
Male Champion & Best Animal Opposite Sex to Overall Champion CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
Reserve Male Champion, Overall Junior Champion & Junior Male Champion ISLAVALE IMPERIAL 17 CURAHEEN GIANT 2 ISLAVALE BETHANY MR W S STRONACH
Junior Female Champion GARMOUTH DUMANDY'S ISABELLA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
Bull, born before 31.12.16 1. CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
2. NEWBIEMAINS FAME & FORTUNE 14 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 CARRALAVIN WYNN PITGAVENY FARMS
3. AUROCH HUDSON KLITGARDENS EMIL (PP) AUROCH DANICA (ET) D & R DURNO & SONS
Bull, born between 01.01.17 and 31.03.17 1. BLACKFORD IOLAIR 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD WAXWING MR W G MACPHERSON (A FIRM)
2. ISLAVALE IRISH 17 CURAHEEN GIANT 2 ISLAVALE DAMSEL MR W S STRONACH
3. PITMUDIE INVERURIE 17 CORSKIE ELDER 13 NEWBIEMAINS ELIZABETH HEATHER DUFF
4. GARMOUTH ICEMAN 17 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
5. BLACKFORD INDIGO 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD DAISY 2 MR W G MACPHERSON (A FIRM)
Bull, born between 01.04.17 and 30.06.17 1. BLACKFORD INDIGO 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD DAISY 2 MR W G MACPHERSON (A FIRM)
2. ISLAVALE ISAAC 17 RACEVIEW ELTON KK ET WOODHALL DIXIE MR W S STRONACH
3. CORSKIE INFINITY 17 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE FOURTH STAR MR WJ & J GREEN
4. TILLYEVE INVINCIBLE 17 WOODHALL ELLISON 13 TILLYEVE ELISSA MESSRS C & M BRUCE
Bull, born between 01.07.17 and 31.12.17 1. CAIRNORRIE IRN-BRU 17 CAIRNORRIE BOOMER 10 BURGHBRIDGE VICKY 2ND MR N A SHAND
2. WOODHALL INNERWICK 17 ISLAVALE FRONTIER 14 WOODHALL FANCY 14 MR N A SHAND
3. BLACKFORD ISLAND LEGACY 17 BLACKFORD GALAXY 15 BLACKFORD BUNTY 2 MR W G MACPHERSON (A FIRM)
4. BLACKFORD INVICTUS 17 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD ECHO MR W G MACPHERSON (A FIRM)
5. BLACKFORD ISLAND LEADER 17 BLACKFORD GALAXY 15 BLACKFORD BUNTY 2 MR W G MACPHERSON (A FIRM)
Cow, born before 31.07.15 1. ISLAVALE EMERALD WOODHALL WALKER ISLAVALE VIRGINIA MR W S STRONACH
2. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
3. DRUMSLEED GRETEL 15 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED BUTTERSCOTCH MR G W SMITH
4. WOODHALL EVA STEINADLER WOODHALL BANTER GEOFF & KATE ANDERSON
5. BROOMBRAE SNOWDROP D4 TEAM WISCONSIN BROOMBRAE SNOWDROP W18 GEOFF & KATE ANDERSON
Heifer, born between 01.08.15 and 31.03.16 1. PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. CORSKIE HE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WE-ENNA MR WJ & J GREEN
3. PITGAVENY GAMBLE ISLAVALE CHAMP 11 PITGAVENY DIAMOND PITGAVENY FARMS
Heifer, born between 01.04.16 and 31.12.16 1. BLACKFORD HYALITE KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD AMBER MR W G MACPHERSON (A FIRM)
2. CORSKIE HERLANDE BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE ROLANDE MR WJ & J GREEN
3. CORSKIE HERB BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DILL MR WJ & J GREEN
4. DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH
5. OVERHILL HOUSE HESSE CURAHEEN DRIFTER RACEVIEW ALTESSE RAMONA 450 RICHARD MCCULLOCH
Heifer, born between 01.01.17 and 30.06.17 1. GARMOUTH DUMANDY'S ISABELLA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
2. CORSKIE INITA AULTMORE FRANCO 14 CORSKIE ANITA MR WJ & J GREEN
3. PITMUDIE FLORIN 2ND CAIRNORRIE FERRARI 14 PITMUDIE FLORIN HEATHER DUFF
4. ISLAVALE IRIS RANFURLY CONFEDERATE C24 11 ISLAVALE ANWEN MR W S STRONACH
5. OVERHILL HOUSE INDIA CURAHEEN DRIFTER WOODHALL CLAUDIA RICHARD MCCULLOCH
Heifer, born between 01.07.17 and 31.12.17 1. ISLAVALE ILLUSION WOLFSTAR ELUSIVE 13 ISLAVALE EMERALD MR W S STRONACH
2. CAIRNORRIE CLARISSA 3RD CAIRNORRIE BOOMER 10 TILBROOK CLARISSA MR N A SHAND
3. AUCHORACHAN HILLY 12 HILLCREST CHAMPION AUCHORACHAN GENIE D & R DURNO & SONS
4. WOODHALL ISLA ISLAVALE FRONTIER 14 WOODHALL FREYA J C MACIVER
Calf, born in year of Show - 2018 1. DRUMSLEED JANINE 18 LOPEMEDE GRENADIER 15 DRUMSLEED FARINA 14 MR G W SMITH
2. ISLAVALE JEWEL CURAHEEN GIANT 2 ISLAVALE EMERALD MR W S STRONACH
3. QUARRYHILL JEN NEWBIEMAINS FAME & FORTUNE 14 BROOMBRAE SNOWDROP D4 GEOFF & KATE ANDERSON
Pairs Champion 1. ISLAVALE IMPERIAL 17 CURAHEEN GIANT 2 ISLAVALE BETHANY MR W S STRONACH
1. ISLAVALE IRISH 17 CURAHEEN GIANT 2 ISLAVALE DAMSEL MR W S STRONACH
Best Cow and Calf as Pair ISLAVALE EMERALD WOODHALL WALKER ISLAVALE VIRGINIA MR W S STRONACH
ISLAVALE JEWEL CURAHEEN GIANT 2 ISLAVALE EMERALD MR W S STRONACH
Best Group of Three 1. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
1. DRUMSLEED GRETEL 15 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED BUTTERSCOTCH MR G W SMITH
1. DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH
Interbreed - Reserve Overall Cattle Champion ISLAVALE EMERALD WOODHALL WALKER ISLAVALE VIRGINIA MR W S STRONACH
Interbreed - Reserve Overall Group of Three Beef Animals DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
DRUMSLEED GRETEL 15 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED BUTTERSCOTCH MR G W SMITH
DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH