Scottish National Show - Perth 4th August to 5th August 2017


 
DATE: 4th August to 5th August 2017JUDGE: Mr R Macgregor
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion & Senior Female Champion KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Reserve Supreme Champion, Male Champion, Junior Champion & Junior Male Champion ISLAVALE HOGAN 16 WOLFSTAR ELUSIVE 13 ISLAVALE DANIELLE MR W S STRONACH
Reserve Female Champion & Reserve Senior Female Champion SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
Reserve Male Champion & Reserve Junior Male Champion ISLAVALE HUNTLY 16 ATLOW DIXON 12 ISLAVALE CASSIE MR W S STRONACH
Junior Female Champion & Reserve Junior Champion BLACKFORD HYALITE KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD AMBER MR W G MACPHERSON
Reserve Junior Female Champion DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH
Bull, born before 31.12.15 1. MERKLAND GEE 15 SALTIRE ARNIE 09 MERKLAND EBONY MR J E DYET
2. MERKLAND GUILTY 15 ISLAVALE BORIS 10 MERKLAND CANDICE MR J E DYET
Bull, born between 01.01.16 and 31.03.16 1. ISLAVALE HOGAN 16 WOLFSTAR ELUSIVE 13 ISLAVALE DANIELLE MR W S STRONACH
2. DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
3. PITMUDIE HUNTER 16 CORRICK CAESAR 11 PITMUDIE ELEANOR HEATHER DUFF
4. GREENCAP HULK 16 KILBRIDE FARM DRAGOON 12 BRUCEFIELD VICTORIA'S ARORA COLIN INGLIS
5. SPRINGFIELD HERCULES 16 WHITEMIRE KING KONG HAZELDEN JINGLE 1ST GAVIN BROWN
Bull, born between 01.04.16 and 30.06.16 1. ISLAVALE HUNTLY 16 ATLOW DIXON 12 ISLAVALE CASSIE MR W S STRONACH
2. PITMUDIE HOUSTON 16 OVERHILL HOUSE ERAGON 13 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
3. PITMUDIE HAMPDEN 16 OVERHILL HOUSE ERAGON 13 NEWBIEMAINS CHARMER HEATHER DUFF
4. CHESTERMANN HENRY 16 STERLING EMPIRE 13 CHESTERMANN RINGLEADER TRACEY 10 MESSRS N & N GWYNNE
5. DRUMSLEED HARVESTER 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CAITLIN MR G W SMITH
Bull, born between 01.07.16 and 31.12.16 1. MAVSEY HURRICANE 16 MAVSEY ENFORCER 13 MAVSEY BEDAZZLED JONATHAN SINCLAIR GUNN
2. CORSKIE HARRY 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BLOSSOM 10TH MR WJ & J GREEN
3. PITMUDIE HEINEKEN 16 OVERHILL HOUSE ERAGON 13 CAIRNORRIE DAFFODIL D69 HEATHER DUFF
4. CASTLEGWYNNE HUW 16 STERLING EMPIRE 13 CHESTERMANN RINGLEADER LULU 3 DAFYDD GWYNNE
5. CHESTERMANN HORATIO 16 OVERHILL HOUSE DATA 12 CHESTERMANN RINGLEADER NATALIE2 MESSRS N & N GWYNNE
Female, born before 31.07.14 1. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
2. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR WJ & J GREEN
3. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
4. RACEVIEW BEAUTY MATILDA ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR M A BARLOW
5. PITMUDIE ELEANOR 2ND HILTONSTOWN FERRARI 14 PITMUDIE ELEANOR HEATHER DUFF
Female, born between 01.04.15 and 31.12.15 1. KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
2. MAVSEY GOLDEN PRIDE BANWY T-REX MAVSEY PRIDE JENSON SINCLAIR GUNN
3. CORSKIE GE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DE-ENNA MR WJ & J GREEN
4. SKERRINGTON SUNRISE 43RD SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON SUNRISE 32ND MR W YOUNG
Female, born between 01.01.16 and 30.06.16 1. CORSKIE HARP CELTIC ROCK CORSKIE ELECTRA MR WJ & J GREEN
2. CHESTERMANN DATA GISELLE OVERHILL HOUSE DATA 12 HOCKENHULL GISELLE 7TH MESSRS N & N GWYNNE
3. DRUMSLEED HANNAH 16 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED BERNITA 10 MR G W SMITH
4. TEAM KASEY H3 AUCHORACHAN WINGER TEAM KASEY 8TH JAMES MCKAY WIGHTMAN
5. BLACKFORD HONEY HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
Female, born between 01.07.16 and 31.12.16 1. BLACKFORD HYALITE KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD AMBER MR W G MACPHERSON
2. DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH
3. KENNOX ALICE'S HELENA DIRNANEAN BRADLEY 10 ANNICK TARA'S ALICE MR DAVID CRAIG
4. SPRINGFIELD HONEY BANWY WONDERBOY WOODHALL BEAUTIFUL GAVIN BROWN
5. PITMUDIE HANNAH OVERHILL HOUSE ERAGON 13 BARONY DELILAH HEATHER DUFF
Bull or Heifer Calf, born in Year of Show - 2017 1. GARMOUTH ICEMAN 17 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
2. SKERRINGTON ICEMAN 17 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND MR W YOUNG
3. PITMUDIE ELEANOR 2ND HILTONSTOWN FERRARI 14 PITMUDIE ELEANOR HEATHER DUFF
4. CORSKIE I-DANCE 17 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE DISCO MR WJ & J GREEN
Pair, Any Sex, owned by Exhibitor ISLAVALE HOGAN 16 WOLFSTAR ELUSIVE 13 ISLAVALE DANIELLE MR W S STRONACH
ISLAVALE HUNTLY 16 ATLOW DIXON 12 ISLAVALE CASSIE MR W S STRONACH
Cow and Calf as Pair SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
Interbreed - Champion of Champions KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Interbreed - Overall Beef Champion KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Interbreed - Champion Junior Bull ISLAVALE HOGAN 16 WOLFSTAR ELUSIVE 13 ISLAVALE DANIELLE MR W S STRONACH
Interbreed - Champion Beef Pair ISLAVALE HOGAN 16 WOLFSTAR ELUSIVE 13 ISLAVALE DANIELLE MR W S STRONACH
ISLAVALE HUNTLY 16 ATLOW DIXON 12 ISLAVALE CASSIE MR W S STRONACH