Scottish National Show - Kelso - 26th-27th July 2019



 
DATE: 26th July to 27th July 2019JUDGE: Mr D Donnelly
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Male & Overall Champion DRUMSLEED HIVY 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED VALONIA MR G W SMITH
Female Champion & Reserve Overall Champion STERLING FCUK IMPULS STERLING GINO 15 STERLING CANDY'S F.C.U.K REECE & ANDREW SIMMERS
Reserve Male Champion SKERRINGTON ICEMAN 17 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND JIM & PATRICIA GOLDIE
Junior Male Champion CHESTERMANN JUPITER 18 ATLOW DIXON 12 DEERHURST GI-GI 15 MESSRS N & N GWYNNE
Reserve Junior Male Champion DRUMSLEED JAGGER 18 WOLFSTAR GORDY 15 DRUMSLEED CARRIE MR G W SMITH
Reserve Female Champion KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Junior Female Champion WOODHALL JOCELYN ISLAVALE FRONTIER 14 WOODHALL DAHLIA H & J MACASKILL
Reserve Junior Female Champion BRANDANE J-LO TEAM CELTIC 11 STERLING BACARDI'S FUNKY FRANK GWYNNE
Bull, born before 31st December 2017 1. DRUMSLEED HIVY 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED VALONIA MR G W SMITH
2. SKERRINGTON ICEMAN 17 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND JIM & PATRICIA GOLDIE
3. LISSADELL JACOB CURAHEEN GUNSHOT (P) TAWLEY GRETTA MR D C HOULDEY
Bull, born between 1st January & 31st March 2018 1. CHESTERMANN JUPITER 18 ATLOW DIXON 12 DEERHURST GI-GI 15 MESSRS N & N GWYNNE
2. DRUMSLEED JAGGER 18 WOLFSTAR GORDY 15 DRUMSLEED CARRIE MR G W SMITH
Bull, born between 1st April & 30th June 2018 1. CHESTERMANN JIMMY 18 OVERHILL HOUSE DATA 12 CHESTERMANN BASTION HILARY MESSRS N & N GWYNNE
2. DRUMSLEED JURA 18 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
3. NEWBIEMAINS JEFFERSON 18 WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS ECLYPSE JIM & PATRICIA GOLDIE
4. LYNFIELD JOSEPH 18 DENIZES EXCLUSIVE 13 LYNFIELD PRECIOUS 5 M/S A E & C BISHOP
Bull, born between 1st July & 31st December 2018 1. NEWBIEMAINS JAX 18 NEWBIEMAINS GOLDEN EYE 15 WOODHALL FILOMENA JIM & PATRICIA GOLDIE
2. BRAIDWOOD JED 18 CURAHEEN GOLD DIGGER BRAIDWOOD FRECKLES MS L J MOFFAT
Cow, born before 31st December 2015 1. KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Heifer, born between 1st January & 31st December 2016 1. DRUMSLEED HANNAH 16 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED BERNITA 10 MR G W SMITH
2. CLONAGH HONEY CREAM KILBRIDE FARM DRAGOON 12 CLONAGH EXPENSIVE CREAM MR D C HOULDEY
Heifer, born between 1st January & 31st December 2017 1. STERLING FCUK IMPULS STERLING GINO 15 STERLING CANDY'S F.C.U.K REECE & ANDREW SIMMERS
2. NEWBIEMAINS ICANDY WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS FLORA JIM & PATRICIA GOLDIE
3. VIEWFORTH DIPLOMAT TAMRA 2 GERRARD DIPLOMAT 12 VIEWFORTH TAMRA JOHN & EMMA LYLE
4. JENNALYN JELLYBEAN NORA CLONAGH WORLD CLASS JENNALYN FLORA NORA MR D C HOULDEY
Heifer, born between 1st January & 30th March 2018 1. BRANDANE J-LO TEAM CELTIC 11 STERLING BACARDI'S FUNKY FRANK GWYNNE
2. VIEWFORTH ESCALOP FLO KILBRIDE FARM ESCALOP 13 VIEWFORTH WINSTON FLO JOHN & EMMA LYLE
Heifer, born between 1st April & 31st August 2018 1. WOODHALL JOCELYN ISLAVALE FRONTIER 14 WOODHALL DAHLIA H & J MACASKILL
2. WOODHALL JENNIFER ISLAVALE FRONTIER 14 WOODHALL GRETCHEN H & J MACASKILL
3. BACKMUIR KREOLE JAZZ KILBRIDE FARM DUKE 12 STARLINE KREOLE 10 REECE & ANDREW SIMMERS
4. WOODHALL JEWEL ISLAVALE FRONTIER 14 WOODHALL CHRISTEN H & J MACASKILL
5. MANOR PARK JESSE WILDE CORSKIE EBAY 13 MANOR PARK WILDE MR D C HOULDEY
Calf, born in Year of Show - 2019 1. KENNOX GEM'S KITKAT WOODHALL FERRARI 14 KENNOX TARAS GEM MR DAVID CRAIG