Royal Welsh Show Results


 


DATE: 20th July to 23rd July 2015

JUDGE: Mr M Jones

CLASS & POSITION

NAME OF ANIMAL

SIRE

DAM

EXHIBITOR

Supreme Champion & Female Champion

WILLIAMS CRYSTAL'S FLEUR

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL

MRS H CLARKE

Reserve Supreme Champion, Male Champion & Junior Male Champion

WILLIAMS FAWKES 14

CAIRNVIEW SNAZZY

WILLIAMS TOPAZ'S BATHILDA

MRS H CLARKE

Reserve Male Champion

STORERSMITH FIREBALL XL5 14

POPES BARCLAY 10

STORERSMITH BUTTERSCOTCH

MR & MRS R & L STORER SMITH

Reserve Female Champion

CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY

DENIZES COLUMBO 11

ALREB CINDERELLA

RICHARD JAMES CUMMING

Bull, born on or before 31.12.13

1. LLWYNMELYN EUAN 13

PENWERN BERTIE 10

LLWYNMELYN AMELIA

E T & M E JONES & SON

Bull, born on or between 01.01.14 and 31.03.14

1. WILLIAMS FAWKES 14

CAIRNVIEW SNAZZY

WILLIAMS TOPAZ'S BATHILDA

MRS H CLARKE


2. STORERSMITH FIREBALL XL5 14

POPES BARCLAY 10

STORERSMITH BUTTERSCOTCH

MR & MRS R & L STORER SMITH


3. WILLIAMS FELIX 14

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS TAMMY'S CONNIE

MRS H CLARKE


4. BANWY FORMULAONE 14

BANWY T-REX

KILBRIDE FARM EUNICE 127C

MR R E JONES

Bull, born on or after 01.04.14

1. WILLIAMS FREDERICK 14

WILLIAMS DEMENTOR 12

WILLIAMS LORETTE'S BELLE

MRS H CLARKE


2. HIRWAUN FERNANDO 14

HIRWAUN DELBOY 12

HIRWAUN VANITY

MR A DAVIES


3. CROWN FINLAY 14

WROXALL WALLACE

WROXALL DAIRYMILK-BETTY

CATHERINE & LILLY NICHOLAS


4. HIRWAUN FABIO 14

CELTIC COMET

HIRWAUN RUTH

MR A DAVIES

Heifer, born on or between 01.01.13 and 31.08.13

1. WILLIAMS BELLE'S ELSIE

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS LORETTE'S BELLE

MRS H CLARKE


2. LOPEMEDE EBBA

KPS ARGYLE 09

LOPEMEDE BROWN EYES 2

CATHERINE & LILLY NICHOLAS

Heifer, born on or between 01.09.13 and 31.12.13

1. BANWY HYACINTH 1E

STERLING NELSON 2ND

SKERRINGTON HYACINTH 8TH

MR R E JONES

Heifer, born on or after 01.01.14

1. WILLIAMS CRYSTAL'S FLEUR

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL

MRS H CLARKE


2. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY

DENIZES COLUMBO 11

ALREB CINDERELLA

RICHARD JAMES CUMMING


3. STORERSMITH BUBBLE'S FIZZ

KILBRIDE FARM COMBER 11

STORERSMITH BUBBLE

MR & MRS R & L STORER SMITH

Best Group of Four - Any Sex, not necessarily bred by the Exhibitor

1. BANWY FORMULAONE 14

BANWY T-REX

KILBRIDE FARM EUNICE 127C

MR R E JONES


1. WILLIAMS FELIX 14

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS TAMMY'S CONNIE

MRS H CLARKE


1. WILLIAMS BELLE'S ELSIE

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS LORETTE'S BELLE

MRS H CLARKE


1. WILLIAMS CRYSTAL'S FLEUR

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL

MRS H CLARKE


2. HIRWAUN FERNANDO 14

HIRWAUN DELBOY 12

HIRWAUN VANITY

MR A DAVIES


2. BANWY HYACINTH 1E

STERLING NELSON 2ND

SKERRINGTON HYACINTH 8TH

MR R E JONES


2. STORERSMITH FIREBALL XL5 14

POPES BARCLAY 10

STORERSMITH BUTTERSCOTCH

MR & MRS R & L STORER SMITH


2. LOPEMEDE EBBA

KPS ARGYLE 09

LOPEMEDE BROWN EYES 2

CATHERINE & LILLY NICHOLAS

Best Pair, Male or Female or Mixed, not necessarily bred by the Exhibitor

1. WILLIAMS FAWKES 14

CAIRNVIEW SNAZZY

WILLIAMS TOPAZ'S BATHILDA

MRS H CLARKE


1. WILLIAMS BELLE'S ELSIE

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS LORETTE'S BELLE

MRS H CLARKE


2. WILLIAMS FELIX 14

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS TAMMY'S CONNIE

MRS H CLARKE


2. WILLIAMS CRYSTAL'S FLEUR

CLONAGH TIGER GALLANT

WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL

MRS H CLARKE