Royal Welsh Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 19th - 22nd July JUDGE: Mr. J. Trafford
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion STERLING DOLORES PETRA STERLING FLINT STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Male Champion WROXALL TRACER LAMHOJ SUPERY WROXALL JEMA-LADY C H EVANS & SON
Reserve Female Champion PENWERN WILLOW PENWERN SIMON CELTIC MADAM MR R W JENKINS
Reserve Male Champion BANWY AVALANCHE 09 ASHLAND PERFECT SCOTLAND MABEL 2ND MR R E JONES
Cow, with Calf at foot 1. STERLING DOLORES PETRA STERLING FLINT STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING MICHELLE'S RHAPSODY DOVEFIELDS GALLANT STERLING EROTICA'S MICHELLE BODDINGTON ESTATES LTD
Best Pair, male, female, or mixed owned by Exhibitor 1. STERLING DOLORES PETRA STERLING FLINT STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
1. STERLING MICHELLE'S RHAPSODY DOVEFIELDS GALLANT STERLING EROTICA'S MICHELLE BODDINGTON ESTATES LTD
2. BEN-NANT WHITNEY CORSKIE NORMAN BEN-NANT LADY MR B T RAYMOND
2. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
Best Group of Four, one Exhibitor living in Wales 1. BEN-NANT WHITNEY CORSKIE NORMAN BEN-NANT LADY MR B T RAYMOND
1. SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 DOVEFIELDS GALLANT CELTIC PRINCESS MISS S A BIRCH
1. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
1. TREETOPS TALLULAH BLACKFORD NERO PASTUREFIELDS HARMONY MISS S A BIRCH
2. ALREB ALFIE 09 MILNAFUA GRADUATE ALREB SHINNI MR ALED EVANS
2. HIRWAUN ARCHIE 09 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN ELEN MR A DAVIES
2. POPES ATOM 09 BLACKFORD SOUL MAN POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
2. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
The Robert Hitchins Sterling 'Sire Group of the Year' 1. SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 DOVEFIELDS GALLANT CELTIC PRINCESS MISS S A BIRCH
1. STERLING MICHELLE'S RHAPSODY DOVEFIELDS GALLANT STERLING EROTICA'S MICHELLE BODDINGTON ESTATES LTD
1. BLAKEWELL GLORYS PRIDE DOVEFIELDS GALLANT BLAKEWELL APRIL'S GLORY MR R HEAPS
2. HIRWAUN ANNIE MAUD HIRWAUN ROONEY HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
2. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
2. HIRWAUN ARCHIE 09 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN ELEN MR A DAVIES
Bull, born on or before 31.12.08 1. WROXALL TRACER LAMHOJ SUPERY WROXALL JEMA-LADY C H EVANS & SON
2. BLACKFORD WORZEL 2 CELTIC ROCK BLACKFORD RAGTIME MR D C HOULDEY
3. WOODHALL WARREN CORRICK KENTUCKY KID WOODHALL KORAZ G & E LLOYD
Bull, born on or between 1.1.09 and 31.3.09 1. POPES ATOM 09 BLACKFORD SOUL MAN POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
2. HIRWAUN ARCHIE 09 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN ELEN MR A DAVIES
3. SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 DOVEFIELDS GALLANT CELTIC PRINCESS MISS S A BIRCH
Bull, born on or after 1.4.09 1. BANWY AVALANCHE 09 ASHLAND PERFECT SCOTLAND MABEL 2ND MR R E JONES
2. GWILI AMADEUS 09 ANNICK RASMUS CALDWELL JENNI T14 MR M K BEYNON
Best Male Exhibit born on or after 1.1.09 1. BANWY AVALANCHE 09 ASHLAND PERFECT SCOTLAND MABEL 2ND MR R E JONES
2. POPES ATOM 09 BLACKFORD SOUL MAN POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
Cow, in calf/at foot, born on before 31.12.05 1. STERLING DOLORES PETRA STERLING FLINT STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING MICHELLE'S RHAPSODY DOVEFIELDS GALLANT STERLING EROTICA'S MICHELLE BODDINGTON ESTATES LTD
3. BLAKEWELL GLORYS PRIDE DOVEFIELDS GALLANT BLAKEWELL APRIL'S GLORY MR R HEAPS
Cow, in calf/at foot, born on/after 1.1.06 1. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
2. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
3. STERLING NAOMI'S VENUS STERLING LEGEND STERLING ADELS NAOMI D W & C E JONES
Heifer, born on or between 1.1.08 and 31.8.10 1. BEN-NANT WHITNEY CORSKIE NORMAN BEN-NANT LADY MR B T RAYMOND
2. FARNBOROUGH WISTERIA HEDETOFT VITO (P) CRACKLEY CORNELIA 46P MRS J M COCKERILL
Heifer, born between 1.9.08 and 31.5.09 1. PENWERN WILLOW PENWERN SIMON CELTIC MADAM MR R W JENKINS
2. STERLING RITZY'S ANASTASIA CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
3. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES