Royal Welsh Show 2013

interbreed
22nd to 25th July 2013 JUDGE: Mr D B Mills
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
Reserve Supreme Champion & Female Champion STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Female Champion & Junior Female Champion WILLIAMS TOFFEE'S DOLORES DARSHAM PLAYBOY ASTCOTE TOFFEE MRS HAYLEY CLARKE
Junior Male Champion HIRWAUN DAZZLER 12 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
Reserve Junior Male Champion HIRWAUN DELBOY 12 BANWY T-REX HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Reserve Junior Female Champion STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Best Pair, Male or Female or Mixed 1. SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
1. PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
2. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Best Group of Four 1. HIRWAUN DELBOY 12 BANWY T-REX HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
1. STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or before 31.12.11 1. SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
2. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
3. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 1. HIRWAUN DELBOY 12 BANWY T-REX HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
2. WILLIAMS DRACO (P) 12 DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD MALVENAS 58TH MRS HAYLEY CLARKE
3. RHODYN DANDY 12 SAMARK SUPERMAN PENWERN ANNABELLE MR & MRS G D JENKINS
Bull, born on or after 01.04.12 1. HIRWAUN DAZZLER 12 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
2. SACOMBE DAMBUSTER 12 CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE TRISHA-KLEEB MR & MRS P B & J A BORLASE
3. BANWY DICTATOR 12 BANWY T-REX BEN-NANT VERONICA MR R E JONES
4. CWARRE DEACON 12 BEN-NANT VERNON DYFED CADETTE 3RD RICHARD JAMES CUMMING
5. BANWY DRUID 12 SAMARK SUPERMAN BANWY VENICE MR R E JONES
Best Male Exhibit 1. SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
2. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Best Male Exhibit, born on or after 01.01.12 1. HIRWAUN DAZZLER 12 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
2. HIRWAUN DELBOY 12 BANWY T-REX HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Cow, born on or before 31.12.08, in-calf or with calf at foot 1. PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
Cow, born on or after 01.01.09, in-calf or with calf at foot 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
3. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
4. PENWERN ANNABELLE KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TELERI MR & MRS G D JENKINS
Best Cow, bred and exhibited by a club member who is resident in Wales 1. PENWERN ANNABELLE KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TELERI MR & MRS G D JENKINS
Best Cow with Calf at Foot 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Heifer, born on or between 01.01.11 and 31.08.11 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL HEATHBROW TRISTAR HORSFORDMANOR SIMONE MRS HAYLEY CLARKE
3. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
4. POPES NELLYS CAMILLA BANWY WONDERBOY POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
5. ALREB CINDERELLA KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN VERONA RICHARD JAMES CUMMING
Heifer, born between 01.09.11 and 31.12.11 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on or after 01.01.12 1. WILLIAMS TOFFEE'S DOLORES DARSHAM PLAYBOY ASTCOTE TOFFEE MRS HAYLEY CLARKE
2. STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
3. SACOMBE DAINTY -BOUQUETTE CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE AMY-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
4. WILLIAMS DANIELLE 2ND DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD DANIELLE 33RD MRS HAYLEY CLARKE
5. POPES NELLYS DAZZLER BANWY WONDERBOY POPES NELLY 2ND M/S J H & V G WOOD
6. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS HAYLEY CLARKE
Best Group of Three Animals by the same sire, of either sex, any age 1. WILLIAMS DRACO (P) 12 DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD MALVENAS 58TH MRS HAYLEY CLARKE
1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
1. WILLIAMS DANIELLE 2ND DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD DANIELLE 33RD MRS HAYLEY CLARKE
Interbreed Group of Five SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL HEATHBROW TRISTAR HORSFORDMANOR SIMONE MRS HAYLEY CLARKE
STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD

Interbreed Champion Group of Five at the Royal Welsh Show

Interbreed Champion Group of Five at the Royal Welsh Show

Interbreed Champion Group of Five at the Royal Welsh Show