Royal Welsh Show

shows top
DATE: 21st - 24th July JUDGE: Mr. W. MacPherson
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion PENWERN RACHEL CURLIEU KONG PARCYTRAP ALICE MR R W JENKINS
Reserve Supreme & Male Champion CHESTERMANN VARNEY BLACKFORD RINGLEADER DEERHURST MADAME MESSRS N & N GWYNNE
Reserve Male Champion PENWERN SIMON CURLIEU KONG PENWERN HECTOR WILDE MR R W JENKINS
Junior Male Champion CHESTERMANN VARNEY BLACKFORD RINGLEADER DEERHURST MADAME MESSRS N & N GWYNNE
Reserve Junior Champion BEN-NANT VERNON CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR B T RAYMOND
Best Cow, Pembroke Trophy 1. PENWERN RACHEL CURLIEU KONG PARCYTRAP ALICE MR R W JENKINS
2. CELTIC NOELLE CELTIC MERLIN CELTIC GRACE G & S EVANS
Best Cow with calf at foot 1. PENWERN RACHEL CURLIEU KONG PARCYTRAP ALICE MR R W JENKINS
2. DYFED HARLIQUINS GEM SUNDIAL LEWIS DYFED HARLIQUIN 3RD MR & MRS M O & L D JONES
Best Group of 4 1. CHESTERMANN VARNEY BLACKFORD RINGLEADER DEERHURST MADAME MESSRS N & N GWYNNE
1. BEN-NANT VERNON CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR B T RAYMOND
1. HIRWAUN VELVET POPES LAIRD HIRWAUN CADI MR A DAVIES
1. BEN-NANT VERONICA CORSKIE NORMAN BEN-NANT NERYS MR B T RAYMOND
2. CELTIC NOELLE CELTIC MERLIN CELTIC GRACE G & S EVANS
2. PENWERN RACHEL CURLIEU KONG PARCYTRAP ALICE MR R W JENKINS
2. PENWERN VISCOUNT POPES LAIRD PENWERN RACHEL MR R W JENKINS
2. PENWERN SIMON CURLIEU KONG PENWERN HECTOR WILDE MR R W JENKINS
Best Pair, male, female or mixed 1. PENWERN RACHEL CURLIEU KONG PARCYTRAP ALICE MR R W JENKINS
1. PENWERN SIMON CURLIEU KONG PENWERN HECTOR WILDE MR R W JENKINS
2. BEN-NANT VERNON CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR B T RAYMOND
2. BEN-NANT VERONICA CORSKIE NORMAN BEN-NANT NERYS MR B T RAYMOND
The Robert Hitchins 'Sire Group of the Year' Award 1. BEN-NANT VERONICA CORSKIE NORMAN BEN-NANT NERYS MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT VERITY CORSKIE NORMAN BEN-NANT ROWENA MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT VERNON CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR B T RAYMOND
Bull, born on or before 31.12.06 1. PENWERN SIMON CURLIEU KONG PENWERN HECTOR WILDE MR R W JENKINS
2. CHESTERMANN TITAN GRETNA HOUSE SUPERSONIC 1063 ROSTEN JULIE MR D J A DAVIES
Bull, born on or between 01.01.07 and 31.03.07 1. CHESTERMANN VARNEY BLACKFORD RINGLEADER DEERHURST MADAME MESSRS N & N GWYNNE
2. BEN-NANT VERNON CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR B T RAYMOND
3. PENWERN VISCOUNT POPES LAIRD PENWERN RACHEL MR R W JENKINS
Bull, born on or after 01.04.07 1. TILLYMAUD VALUATION BLACKFORD LANCER TILLYMAUD MALVENAS 42ND MR G LLOYD
2. MOUNTAINSIDE VA VA VOOM CELTIC PREFECT TWYFORD NATALIE ARWEL MEIRION JONES
3. OAKDALE VAGABOND HOCKENHULL MAVERICK OAKDALE PANDORA MR & MRS R & J JONES
Cow, born on or before 31.12.03, in calf/with calf at foot 1. CELTIC NOELLE CELTIC MERLIN CELTIC GRACE G & S EVANS
2. DYFED HARLIQUINS GEM SUNDIAL LEWIS DYFED HARLIQUIN 3RD MR & MRS M O & L D JONES
Cow, born on or after 01.01.04, in calf/with calf at foot 1. PENWERN RACHEL CURLIEU KONG PARCYTRAP ALICE MR R W JENKINS
Heifer, born between 01.09.06 and 31.05.07 1. BEN-NANT VERONICA CORSKIE NORMAN BEN-NANT NERYS MR B T RAYMOND
2. GILWEIS VERITY STERLING FLINT GILWEIS PAT MR D J A DAVIES
3. HIRWAUN VELVET POPES LAIRD HIRWAUN CADI MR A DAVIES

Chestermann Varney - Reserve Supreme & Male Champion & Junior Male Champion

Penwern Rachel - Supreme & Female Champion