Royal Welsh Show

wroxall_wallace
23rd - 26th July 2012 JUDGE: Mr R Birch
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion WROXALL WALLACE VINGEGARD TEXAS WROXALL NICE MOIRA C H EVANS & SON
Reserve Supreme Champion & Female Champion BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
Reserve Male & Junior Male Champion CRUGMELYN CANWR 11 WOODHALL WARREN CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
Reserve Female Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Junior Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Junior Female Champion STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Junior Female Champion CEFNGWLAD CINNAMON OVERHALL LEON REBRA NUTMEG 4 ANWEN JONES
Best Pair, Male/Female or Mixed 1. BEN-NANT CEDRIC 11 DOVEFIELDS GALLANT BEN-NANT VIOLA MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
2. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Best Group of Four 1. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
1. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. STORERSMITH BRAVEHEART 10 ATLOW SEAMUS BARNLODGE STARBURST MR & MRS R & L STORER SMITH
2. BEN-NANT CEDRIC 11 DOVEFIELDS GALLANT BEN-NANT VIOLA MR B T RAYMOND
2. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
2. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Robert Hitchins - Best group of three animals by the same sire, of either sex, any age 1. FARNBOROUGH VANITY 2ND LAMHOJ SUPERY FARNBOROUGH VANITY MRS J M COCKERILL
1. WROXALL CLIFFORD 11 LAMHOJ SUPERY WROXALL SANCTUARY-PATIENCE C H EVANS & SON
1. CRACKLEY CORNELIA 82B LAMHOJ SUPERY CRACKLEY CORNELIA 53R M/S BOOTH & BELL
2. DYFED CYMRO 11 PENWERN WISEMAN DYFED NESSIE 14TH MR & MRS M O & L D JONES
2. DYFED ANWEN 2ND PENWERN WISEMAN DYFED ANWEN MR & MRS M O & L D JONES
2. DYFED ANGHARAD 3RD PENWERN WISEMAN DYFED ANGHARAD MR & MRS M O & L D JONES
Bull, born on or before 31.12.10 1. WROXALL WALLACE VINGEGARD TEXAS WROXALL NICE MOIRA C H EVANS & SON
2. STORERSMITH BRAVEHEART 10 ATLOW SEAMUS BARNLODGE STARBURST MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born on or between 01.01.11 & 31.03.11 1. WROXALL CLIFFORD 11 LAMHOJ SUPERY WROXALL SANCTUARY-PATIENCE C H EVANS & SON
2. BEN-NANT CEDRIC 11 DOVEFIELDS GALLANT BEN-NANT VIOLA MR B T RAYMOND
3. STERLING CAITHNESS 11 STERLING ROCHESTER STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or after 01.04.11 1. CRUGMELYN CANWR 11 WOODHALL WARREN CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
2. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
3. DYFED CAPTAIN 11 PENWERN VISCOUNT DYFED CADETTE 3RD RICHARD JAMES CUMMING
4. DYFED CYMRO 11 PENWERN WISEMAN DYFED NESSIE 14TH MR & MRS M O & L D JONES
5. BANWY CHALLENGER 11 HIRWAUN ROONEY BANWY SUNRISE MR R E JONES
6. STORERSMITH CASANOVA 11 GLENTURK ROLEX HOCKENHULL SNOW QUEEN 42ND MR & MRS R & L STORER SMITH
Best Male Exhibit 1. WROXALL WALLACE VINGEGARD TEXAS WROXALL NICE MOIRA C H EVANS & SON
2. CRUGMELYN CANWR 11 WOODHALL WARREN CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
Best Male Exhibit, born on or after 01.01.11 1. CRUGMELYN CANWR 11 WOODHALL WARREN CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
2. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Cow, born on or before 31.12.07, in calf or with calf at foot 1. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
2. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
Cow, born on or after 01.01.08, in calf or with calf at foot 1. PENWERN ANNABELLE KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TELERI MR & MRS G D JENKINS
2. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
3. PODE HOLE SOPHIA AMBER PODE HOLE VICTOR SKERRINGTON SOPHIA 5TH RICHARD JAMES CUMMING
4. DYFED HEATHER HONEY 12TH SUNDIAL LEWIS DYFED HEATHER HONEY 3RD MR & MRS M O & L D JONES
Best Cow, bred and exhibited by a club member who is resident in Wales 1. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
2. PENWERN ANNABELLE KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TELERI MR & MRS G D JENKINS
Best Cow with Calf at Foot 1. PENWERN ANNABELLE KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TELERI MR & MRS G D JENKINS
2. DYFED HEATHER HONEY 12TH SUNDIAL LEWIS DYFED HEATHER HONEY 3RD MR & MRS M O & L D JONES
Heifer, born on or between 01.01.10 & 31.08.10 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
1. CRACKLEY CORNELIA 82B LAMHOJ SUPERY CRACKLEY CORNELIA 53R M/S BOOTH & BELL
3. DOLWEN SNOWDROP CAIRNVIEW SNAZZY DOLWEN ANN M/S B & R L JONES
4. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Heifer, born between 01.09.10 & 31.12.10 1. CRACKLEY CADETTE 154B TISET DARWIN CRACKLEY CADETTE 103T M/S BOOTH & BELL
2. CRACKLEY IRIS 74B TISET DARWIN CRACKLEY IRIS 60V M/S BOOTH & BELL
3. FARNBOROUGH VANITY 2ND LAMHOJ SUPERY FARNBOROUGH VANITY MRS J M COCKERILL
4. PENWERN BERWEN STERLING HERKULES PENWERN RACHEL MR R W JENKINS
Heifer, born on or after 01.01.11 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. CEFNGWLAD CINNAMON OVERHALL LEON REBRA NUTMEG 4 ANWEN JONES
3. MOUNTAINSIDE CARON CORRICK COMPETITOR TWYFORD NATASHA MR & MRS M O & L D JONES
4. DYFED ANWEN 2ND PENWERN WISEMAN DYFED ANWEN MR & MRS M O & L D JONES
5. DYFED ANGHARAD 3RD PENWERN WISEMAN DYFED ANGHARAD MR & MRS M O & L D JONES
6. CRUGMELYN CARAMAC WOODHALL WARREN CRUGMELYN GALAXY CARAMEL G & E LLOYD

Wroxall Wallace

Ben Nant Vera