Royal Three Counties - English National Show 12TH - 14TH JUNE


 

DATE: 12th June to 14th June 2015
JUDGE: Mr G Smith
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
Reserve Supreme Champion, Reserve Female Champion & Senior Heifer Champion AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
Male Champion & Junior Male Champion STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion & Reserve Junior Male Champion HEATHBROW FREDDIE STAR 14 CELTIC COMET HEATHBROW CRYSTAL STAR D A & L A SAPSED
Reserve Senior Heifer Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Junior Heifer Champion WILLIAMS CRYSTAL'S FLEUR CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL MRS H CLARKE
Reserve Junior Heifer Champion STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on or after 01.04.14 1. BOARS HEAD KARINA 5TH CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA MR R J GRENHAM
2. STORERSMITH FRECKLE KILBRIDE FARM COMBER 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
3. CHAPMAN SORREL'S FILAGO HEYWOOD WARLORD CHAPMAN LOVAGE'S SORREL MR D BUSH
4. CRACKLEY IRIS 92F TISET DARWIN CRACKLEY IRIS 68A M/S BOOTH & BELL
Heifer, born on or between 01.01.14 and 31.03.14 1. WILLIAMS CRYSTAL'S FLEUR CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL MRS H CLARKE
2. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
3. SWALLOWHILL FAITH CELTIC ROCK SWALLOWHILL BLUEBELLE MRS A JUKES
4. HEATHBROW FLAVIA STAR CELTIC COMET HEATHBROW STARDUST (P) D A & L A SAPSED
5. DEERHURST FERN PENWERN AMBER 09 DEERHURST BRIDESMAID MR G T VAN DER GUCHT
6. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY DENIZES COLUMBO 11 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
Heifer, born on or between 01.08.13 and 31.12.13 1. EATON ARISTOCRAT JUDY SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON JUDY A J & S D HEATH
2. DENIZES BEAUTY ASHLAND TORNADO RANFURLY BEAUTY 5TH C4 M A BARLOW
3. ATLOW ESTHER LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW VALENTINES VIRTUE MR D DONNELLY
4. RACEVIEW ETERNAL VERONA KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW VERONA MRS A JUKES
5. STORERSMITH EMBER HOCKENHULL RED RUM STORERSMITH CINNAMON MR & MRS R & L STORER SMITH
6. LITTLE ORCHARD LIDI 5E LITTLE ORCHARD ABANAC 09 9 LITTLE ORCHARD LIDI 2A MR MARK SALLIS
7. CEFNGWLAD SAFFRON BRUNDISH PROSPERUS REBRA NUTMEG 4 ANWEN JONES
Heifer, born on or between 01.04.13 and 31.07.13 1. RAVENSDALE FLARE 7TH HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE FLARE 3RD MR M K D HIND
2. HEATHBROW ELEANOR'S STAR DARSHAM PLAYBOY HEATHBROW STARBRIGHT (P) MRS JOANNA WOODMAN
3. HEATHBROW ESTELLE DARSHAM PLAYBOY HEATHBROW APRIL D A & L A SAPSED
4. WILLIAMS BELLE'S ELSIE CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
5. KINNINMONTH GOLDIE ROSTEN ROSCOE TREETOPS GOLDEN JUBILEE M/S G D KEY & SONS
6. AUROCH EMMA ET CURAHEEN WARRIOR (ET) MADAME MICHELLE MRS J M COCKERILL
Heifer, born on or between 01.01.13 and 31.03.13 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
2. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
3. STERLING BACARDI'S EVITA MENDICK BUTCH 10 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
4. HEMINGFORD CARINA'S ELEGANCE STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON CARINA 15TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
5. FIRCOVERT EDWINA BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BONNIE MR P GUNTHER
6. SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
7. CHAPMAN WHEATY'S ETHEL HEYWOOD WARLORD CHAPMAN PRIMROSE'S WHEAT MR D BUSH
Cow or Heifer, born in 2012, in-milk with calf at foot or certified in calf and due to calve before 3 years of age 1. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
Cow, born in 2010 or 2011, in-milk or certified in-calf at the time of the Show 1. FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
2. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
3. HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
4. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
5. CRACKLEY CORNELIA 82B LAMHOJ SUPERY CRACKLEY CORNELIA 53R M/S BOOTH & BELL
6. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
Cow, born before 01.01.10, in-milk or certified in-calf at the time of the Show 1. DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
2. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
3. BEANHILL PAMELA AGARDSLEY ELGAR DEERHURST MELITA MR & MRS R J & B E KIMBER
Bull, born on or after 01.04.14 1. STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
2. DENIZES FITZ 14 AUROCH ACE DENIZES TONIA 2 M A BARLOW
3. WILLIAMS FREDERICK 14 WILLIAMS DEMENTOR 12 WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
4. RAVENSDALE FALCON 14 HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE HEIRESS 5TH MR M K D HIND
5. HIRWAUN FERNANDO 14 HIRWAUN DELBOY 12 HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
6. HIRWAUN FABIO 14 CELTIC COMET HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
7. EATON FRED 14 TILBROOK CORPORAL 11 SHEBDON AMY A J & S D HEATH
Bull, born on or between 01.01.14 and 31.03.14 1. HEATHBROW FREDDIE STAR 14 CELTIC COMET HEATHBROW CRYSTAL STAR D A & L A SAPSED
2. BROADREED FERDINAND 14 GLENTURK NOMAD BROADREED ANNABELLE 2ND BROAD REED FARM PARTNERSHIP
3. WILLIAMS FAWKES 14 CAIRNVIEW SNAZZY WILLIAMS TOPAZ'S BATHILDA MRS H CLARKE
4. STORERSMITH FIREBALL XL5 14 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
5. HEMINGFORD FUDGE 14 HEMINGFORD CHURCHILL 11 HEMINGFORD CLARISSA MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
6. HEMINGFORD FRODO 14 STARLINE WIZZKIDD HEMINGFORD VIOLET MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
7. FIRCOVERT FOSTER 14 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BREEZE MR P GUNTHER
Bull, born in 2013 1. HILTONSTOWN EVEREST 13 AUROCH AMOS SLIEVENAGH ANNIE 09 MR D DONNELLY
2. LLWYNMELYN EUAN 13 PENWERN BERTIE 10 LLWYNMELYN AMELIA E T & M E JONES & SON
Bull, born on or before 31.12.12 1. FIRCOVERT CHESTER 11 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHISPER MR P GUNTHER
Pair of Animals of either sex, entered in the above classes, the property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
3. M A BARLOW
4. MR & MRS R & L STORER SMITH
Interbreed - Reserve Champion Continental Beef Breed Exhibit FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER