Royal Norfolk Show - English National Show 26th-27th June 2019



 
DATE: 26th June to 27th June 2019JUDGE: Mrs A MacPherson
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Female & Overall Breed Champion SACOMBE DANDELION-OMA CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE VIVIENNE-OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
Male Champion, Reserve Overall & Reserve Best Of Breed HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
Junior Champion & Reserve Female Champion SACOMBE HAWAII'S JESSICA STERLING HAYMAKER 16 STERLING BACARDI'S HAWAII MR & MRS P B & J A BORLASE
Reserve Male Champion SCOTLAND HILL JUGGERNAUT 18 POPES FENDT 14 SCOTLAND HILL WISTERIA GRACEFUL MR THOMAS HILL
Reserve Junior Champion HEATHBROW JASMINE SCOTLAND HILL CAIRO 11 HOCKENHULL CLAIRE 21ST D A & L A SAPSED
Best Animal Bred & Exhibited by a Breeder whose herd is based within Norfolk 1. FIRCOVERT ISAAC 17 HORSFORDMANOR BONUS 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
2. WILLIAMS CRYSTAL'S JEWEL CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL MRS H CLARKE
Heifer, born on or between 1st January & 31st March 2018 1. HEATHBROW JASMINE SCOTLAND HILL CAIRO 11 HOCKENHULL CLAIRE 21ST D A & L A SAPSED
2. BRANDANE JANE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI MR J MCMILLAN
3. PERRYWOOD JASMINE DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 PERRYWOOD WISPA MISS B A BORLASE
4. ATLOW JEALOUSY AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING ALICIA'S DOLL MR D DONNELLY
5. SWALLOWHILL JANUARY HILLCREST CHAMPION RACEVIEW ETERNAL VERONA MRS A JUKES
6. FIRCOVERT JESSICA BEETLEY GATSBY 15 FIRCOVERT GILDA MR P GUNTHER
Heifer, born on or between 1st August & 31st December 2017 1. CADE IRRESISTIBLE SCOTLAND HILL CAIRO 11 THURSFORD SADIE 19TH PAUL CADE
2. STORERSMITH ISLA LISGLASS BARNABUS 10 KILBRIDE FARM DORA 34A R & L STORER SMITH
3. KEY WENONA DENIZES FIELDMARSHALL 14 STERLING NAOMI'S WENONA M/S G D KEY & SONS
4. EATON ICE ICE BABY SKERRINGTON FRANKLYN 14 EATON ROXY 1ST A J & S D HEATH
Heifer, born on or between 1st April & 31st July 2017 1. POPES PRINCESS IMMIE KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS CLEO M/S J H & V G WOOD
2. BEECHES ISABELLA NORMAN ESQUIRE 13 BEECHES BUTTON C H CARTER
3. PENTON INDIGO KILBRIDE FARM BALLINTOY 10 ATLOW BREEZE MR R L PENNINGTON
4. BOARS HEAD NELLY 7TH DRUMSLEED EXPLOSION 13 BOARS HEAD NELLY MR R J GRENHAM
5. SHANNOCK ISA SHANNOCK FINN 14 TULLA BEAUTY MR I & MRS J TURVEY
Heifer, born on or between 1st January & 31st March 2017 1. POPES NELLYS ILIA SWINGLETREE EMPOROR 13 POPES NELLYS DAZZLER M/S J H & V G WOOD
2. HEATHBROW GIRLIE'S IVY HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW GIRLIE'S FREESIA D A & L A SAPSED
3. SWALLOWHILL ISABELLE GLENTURK DYNAMIC 12 SWALLOWHILL BLUEBELLE MRS A JUKES
4. SWAY SWEET CHESTNUT OIDIPUS VODNANSKY SWAY GINGERNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
5. FIRCOVERT IMOGEN HORSFORDMANOR BONUS 10 FIRCOVERT EDWINA MR P GUNTHER
6. THEBERTON IRIS THURSFORD ANT 09 THEBERTON VERA 2ND MR & MRS LJ DOWLEY
Cow or Heifer, born in 2016 in milk with calf at foot or certified in calf and due to calve before 3 years of age 1. THEBERTON HONEY KEY ERIC 13 THEBERTON VENUS MR & MRS LJ DOWLEY
2. THEBERTON HOLLIE CELTIC BRYAN THEBERTON ABAGAIL MR & MRS LJ DOWLEY
Cow, born in 2014 or 2015 in milk or certified in calf at the time of the show 1. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR D DONNELLY
2. SWAY GORGEOUS GIRL SWAY DRUMMER BOY 12 SWAY ROSY POSY MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. FIRCOVERT GLAMOUR BLUEBELL BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BLUEBELL MR P GUNTHER
Bull, born on or after 1st April 2018 1. SACOMBE JOKER P 18 LANGMOSE LUDVIG SACOMBE FOXY-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
2. POPES JETHRO 18 WOODHALL FERRARI 14 POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
3. SCOTLAND HILL JACKAROO 18 GLENTURK EXTRA SPECIAL 13 SCOTLAND HILL AVRIL 3RD MR THOMAS HILL
4. SACOMBE JUGGERNAUT 18 DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 SACOMBE DANDELION-OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
5. FIRCOVERT JOHN 18 HORSFORDMANOR BONUS 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
6. WILLIAMS JIMMY 18 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Bull, born on or between 1st January & 31st March 2018 1. SCOTLAND HILL JUGGERNAUT 18 POPES FENDT 14 SCOTLAND HILL WISTERIA GRACEFUL MR THOMAS HILL
2. STORERSMITH JUMANJI 18 DERRYCALLAGHAN ERNEST 13 STORERSMITH DAMSON R & L STORER SMITH
3. PENTON JOLLY 18 CHESTERMANN FURBALL 14 BALLINALARE FARM CACTUS MR R L PENNINGTON
4. CADE JUSTICE 18 SCOTLAND HILL CAIRO 11 HEATHBROW ESTELLE PAUL CADE
5. EATON JOCK 18 DIRNANEAN BRADLEY 10 DOLWEN BAMBI A J & S D HEATH
6. WILLIAMS JOSEF 18 CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SNOWQUEEN 7TH MRS H CLARKE
Bull, born in 2017 1. HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
2. FIRCOVERT ISAAC 17 HORSFORDMANOR BONUS 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
3. SHANNOCK ICE-T 17 SHANNOCK FINN 14 RATHLEE CAPRICE MR I & MRS J TURVEY
Bull, born on or before 31st December 2016 1. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR R J GRENHAM
2. SWAY HECTOR 16 SWAY DRUMMER BOY 12 SWAY ROSY POSY MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. DENIZES HAMISH 16 DINTON NAUTICAL AUROCH EVE MR M A BARLOW
4. THEBERTON FALCON 14 CELTIC BRYAN THEBERTON ABAGAIL MR & MRS LJ DOWLEY
Pair of Animals of either sex entered in the classes, the property of the same owner 1. D A & L A SAPSED
2. M/S J H & V G WOOD
3. MR & MRS P B & J A BORLASE
4. MR R J GRENHAM
5. MR & MRS S & L BLOMFIELD
6. C H CARTER
Group of Four, the best group of four to be owned or bred by the exhibitor 1. MR & MRS P B & J A BORLASE
Best of Breed Group of Three owned and bred by the exhibitor and drawn from the classses 1. SACOMBE JUGGERNAUT 18 DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 SACOMBE DANDELION-OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
1. SACOMBE JENNA - LAUBE DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 SACOMBE WAIKIKI- LAUBE MR & MRS P B & J A BORLASE
1. PERRYWOOD JASMINE DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 PERRYWOOD WISPA MISS B A BORLASE
2. THEBERTON HOLLIE CELTIC BRYAN THEBERTON ABAGAIL MR & MRS LJ DOWLEY
2. THEBERTON EMMA 2ND THURSFORD ANT 09 THEBERTON SILKY MR & MRS LJ DOWLEY
2. THEBERTON HONEY KEY ERIC 13 THEBERTON VENUS MR & MRS LJ DOWLEY
The Heygates Country Feeds Team of Five - Comprising of at least 1 male and 1 female 1. SACOMBE DANDELION-OMA CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE VIVIENNE-OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
1. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR D DONNELLY
1. HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
1. SACOMBE HAWAII'S JESSICA STERLING HAYMAKER 16 STERLING BACARDI'S HAWAII MR & MRS P B & J A BORLASE
1. HEATHBROW JASMINE SCOTLAND HILL CAIRO 11 HOCKENHULL CLAIRE 21ST D A & L A SAPSED
Interbreed - Beef Supreme Champion HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
Interbreed - Continental Male Beef Champion HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
Interbreed - Reserve Continental Female Beef SACOMBE DANDELION-OMA CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE VIVIENNE-OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
Interbreed - Reserve Continental Junior Bull Championship SCOTLAND HILL JUGGERNAUT 18 POPES FENDT 14 SCOTLAND HILL WISTERIA GRACEFUL MR THOMAS HILL