Royal Norfolk Show

shows top
DATE: 28 & 29 June 06 JUDGE: Mr W H Robson OBE
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion WACTON KLYPSO SALMONSWELL VICEROY FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
Reserve Supreme & Male Champion SHANNOCK PRIDE CURLIEU LENNOX CURLIEU TASCHA 6 HELGA MR I & MRS J TURVEY
Reserve Male Champion KEY SPARTACUS SHANNOCK LASER KEY JOAN 10TH M/S G D KEY & SONS
Reserve Female Champion DARSHAM NINA CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM JAPONICA MR & MRS J R CARTER
Best Group of three by same sire or out of same dam M/S G D KEY & SONS
Best Group of three owned & bred by Exhibitor 1. M/S G D KEY & SONS
2. M/S A & P A HURN
Heifer born on or after 01.01.05 1. HORSFORDMANOR SAFFRON FIRCOVERT MONTGOMERY HORSFORDMANOR ROSELLA ANNE MR & MRS J R CARTER
2. TWYFORD SAMANTHA BALMANNO HITMAN TWYFORD GENISTA M/S A & P A HURN
Heifer born on or between 01.04.04 & 31.12.04 1. HORSFORDMANOR RUBY ATLOW NUMBER ONE HEVINGHAM EMILY 9TH MR & MRS J R CARTER
2. HORSFORDMANOR REGAL LADY CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM LOVELY GIRL MR & MRS J R CARTER
3. THEBERTON REALITY BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON NATASHA MR & MRS LJ DOWLEY
Heifer born on or between 01.01.04 & 31.03.04 1. THURSFORD GEORGINA 4TH HALENOOK LEX SCRIPTA THURSFORD GEORGINA MR P GUNTHER
2. THEBERTON ROSE BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON LOLLY MR & MRS LJ DOWLEY
3. KEY ROSE 2ND SHANNOCK LASER KEY ALICE 12ND M/S G D KEY & SONS
Cow born in 2003 1. TWYFORD PHILLIDA BALMANNO HITMAN TWYFORD JOANNA M/S A & P A HURN
Cow born before 2003 1. WACTON KLYPSO SALMONSWELL VICEROY FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
2. DARSHAM NINA CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM JAPONICA MR & MRS J R CARTER
Bull born on or after 01.04.05 1. KEY SEAMUR INNERWICK NORSEMAN KEY JOAN 19TH M/S G D KEY & SONS
2. THEBERTON SPARTACUS BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON MARGARET MR & MRS LJ DOWLEY
Bull born on or between 01.01.05 & 31.03.05 1. KEY SPARTACUS SHANNOCK LASER KEY JOAN 10TH M/S G D KEY & SONS
2. TWYFORD SAMSON BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD NIDIA M/S A & P A HURN
3. HORSFORDMANOR SONIC ATLOW NUMBER ONE DARSHAM NINA MR & MRS J R CARTER
Bull born in or before 2004 1. SHANNOCK PRIDE CURLIEU LENNOX CURLIEU TASCHA 6 HELGA MR I & MRS J TURVEY
2. KERDISTON PILOT KERDISTON HYMAN KERDISTON JASMIN MR B J WYAND
3. FIRCOVERT MAJESTIC HORSFORDMANOR JESTER FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
Interbreed Reserve Beef Female Champion WACTON KLYPSO SALMONSWELL VICEROY FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER