Royal Norfolk Show

shows top
DATE: 27th - 28th June JUDGE: Mr. R. Birch
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion BALMANNO HITMAN KILBRIDE FARM ENISKILLEN BALMANNO ANNEKA MR & MRS J R CARTER
Reserve Supreme & Female Champion DARSHAM SPARKLE STERLING FLINT DARSHAM ELOISE MR & MRS J R CARTER
Reserve Male Champion BLAIR RORY BLACKFORD LIONHEART MILNAFUA HARRIET MR D C MITCHELL
Reserve Female Champion BEETLEY TAMZIN ATLOW NOBLE BEETLEY LOUISE S D ABRAM FARMS
Best Group of Three owned and bred by Exhibitor TWYFORD STARLITE BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD LUCINDA M/S A & P A HURN
TWYFORD TOASTMASTER BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD LUCINDA M/S A & P A HURN
TWYFORD TONTY BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD MAGGIE M/S A & P A HURN
Heifer born on or after 01.01.06 1. BEETLEY TAMZIN ATLOW NOBLE BEETLEY LOUISE S D ABRAM FARMS
2. HORSFORDMANOR TAMSIN ATLOW NUMBER ONE HORSFORDMANOR ROSELLA VAL MR & MRS J R CARTER
3. KEY TURVY INNERWICK NORSEMAN KEY LOVELY 6TH MRS HAYLEY CLARKE
Heifer born on or between 01.04.04 & 31.12.04 1. HORSFORDMANOR SKY ATLOW NUMBER ONE HORSFORDMANOR EMILY MAY MR & MRS J R CARTER
2. HORSFORDMANOR SIMONE ATLOW NUMBER ONE HORSFORDMANOR EMILY JUNE MRS HAYLEY CLARKE
3. FIRCOVERT HONEYSUCKLE FIRCOVERT MONTGOMERY BEETLEY FLEUR MR P GUNTHER
Heifer born on or between 01.01.04 & 31.03.04 1. DARSHAM SPARKLE STERLING FLINT DARSHAM ELOISE MR & MRS J R CARTER
2. TWYFORD STARLITE BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD LUCINDA M/S A & P A HURN
3. TWYFORD SAMANTHA BALMANNO HITMAN TWYFORD GENISTA M/S A & P A HURN
Cow born in 2003 1. HORSFORDMANOR RUBY ATLOW NUMBER ONE HEVINGHAM EMILY 9TH MR & MRS J R CARTER
2. THURSFORD GEORGINA 4TH HALENOOK LEX SCRIPTA THURSFORD GEORGINA MR P GUNTHER
3. THEBERTON ROSE BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON LOLLY MR & MRS LJ DOWLEY
Cow born before 2003 1. GROVELAND KATHERINE LFE EQUITY 346D GROVELAND DONNA MR B G FILBY
2. DARSHAM NINA CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM JAPONICA MR & MRS J R CARTER
3. WACTON KLYPSO SALMONSWELL VICEROY FRESSINGFIELD BLENDE 16TH MR P GUNTHER
Bull born on or after 01.04.05 1. LUGDENHALL TERENCE HOCKENHULL NIAGARA LUGDENHALL PETRA ROBINSON FARMS (CARBROOKE) LTD
2. TWYFORD TOASTMASTER BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD LUCINDA M/S A & P A HURN
Bull born on or between 01.01.05 & 31.03.05 1. KEY TIDDLYWINK INNERWICK NORSEMAN KEY BLONDIE 2ND M/S G D KEY & SONS
2. HORSFORDMANOR TITAN ATLOW NUMBER ONE HEVINGHAM EMILY 9TH MR & MRS J R CARTER
3. TWYFORD TONTY BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD MAGGIE M/S A & P A HURN
Bull born in or before 2004 1. BALMANNO HITMAN KILBRIDE FARM ENISKILLEN BALMANNO ANNEKA MR & MRS J R CARTER
2. BLAIR RORY BLACKFORD LIONHEART MILNAFUA HARRIET MR D C MITCHELL
3. BURGHBRIDGE NERO WHITEMIRE GAMBLER BURGHBRIDGE KIRI MR & MRS LJ DOWLEY
Interbreed Reserve Female Champion DARSHAM SPARKLE STERLING FLINT DARSHAM ELOISE MR & MRS J R CARTER
Interbreed Beef Breeder of the Year TWYFORD SAMANTHA BALMANNO HITMAN TWYFORD GENISTA M/S A & P A HURN
TWYFORD STARLITE BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD LUCINDA M/S A & P A HURN
TWYFORD TONTY BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD MAGGIE M/S A & P A HURN