Royal Norfolk Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 29th-30th June 2011 JUDGE: Mr I Green
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
Reserve Supreme & Female Champion HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
Reserve Male & Reserve Junior Champion BEETLEY BENTLEY 10 SKERRINGTON LEGACY STERLING FIONAS VALENCIA S D ABRAM FARMS
Reserve Female Champion BEETLEY AMANDA WROXALL TRACKER BEETLEY TILLY S D ABRAM FARMS
Junior Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Best Group of three, owned & bred by the Exhibitor 1. MR P GUNTHER
2. MRS HAYLEY CLARKE
Best animal, bred & exhibited by breeder in Norfolk 1. BEETLEY AMANDA WROXALL TRACKER BEETLEY TILLY S D ABRAM FARMS
Heifer, born on/after 01.01.10 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. TULLA BEAUTY KILBRIDE FARM NEWRY TULLA SARAH MR I & MRS J TURVEY
3. WILLIAMS SNOW QUEEN HOCKENHULL RED RUM HOCKENHULL SNOW QUEEN 35TH MRS HAYLEY CLARKE
4. FIRCOVERT BRIDGET FIRCOVERT MAJESTIC HORSFORDMANOR ROWANLEA MR P GUNTHER
Heifer, born on/between 01.04.09 & 31.12.09 1. HEATHBROW APRIL HEATHBROW MISCHIEF HEATHBROW CAROL STELLA (P) D A & L A SAPSED
2. JENNALYN ANORA BANWY T-REX JENNALYN TINA MR I & MRS J TURVEY
3. THEBERTON ABIGAIL THEBERTON RUFUS THEBERTON TRACY MR & MRS LJ DOWLEY
4. STERLING DOLORES ANNA ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on/between 01.01.09 & 31.03.09 1. BEETLEY AMANDA WROXALL TRACKER BEETLEY TILLY S D ABRAM FARMS
2. BEECHES ALESHA ASTCOTE RANGER BEECHES TILLY C H CARTER
3. FIRCOVERT AMELIA FIRCOVERT MAJESTIC MAUTBY SAMANTHA MR P GUNTHER
4. THEBERTON ALICE 2ND BURGHBRIDGE NERO THEBERTON LAVENDER MR & MRS LJ DOWLEY
Cow, in milk/calf/calf at foot born between 01.01 & 31.12.09 1. HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
2. STERLING PETRA'S WENDY STERLING ROCHESTER STERLING DOLORES PETRA MRS HAYLEY CLARKE
Cow, born before 2008 1. STERLING RITZYS VESTA STERLING FLINT STERLING JOYFULLS RITZY MRS HAYLEY CLARKE
2. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
3. DIRNANEAN SYBIL S17 STARLINE NELSON DIRNANEAN CODY D A & L A SAPSED
4. THEBERTON ROSE BURGHBRIDGE LUCIEN THEBERTON LOLLY MR & MRS LJ DOWLEY
Bull, born on/after 01.04.10 1. BEETLEY BENTLEY 10 SKERRINGTON LEGACY STERLING FIONAS VALENCIA S D ABRAM FARMS
2. BROADREED BERNARD 10 SEAVIEW PRINCE CHARMING BROADREED MARINA BROAD REED FARM PARTNERSHIP
3. STERLING BIG AL 10 DARSHAM LUCKY STRIKE STERLING ELEANOR'S KORAL BODDINGTON ESTATES LTD
4. KEY BOSSY BOOTS 10 WHITEMIRE KING KONG KEY ALICE 21ST M/S G D KEY & SONS
Bull, born on/between 01.01 & 31.03.10 1. CELTIC BRYAN CURAHEEN TYSON CELTIC TINA Mr G D Key/Mr D Mitchell
2. CLONAGH BANWY'S BAD BOY BANWY T-REX CLONAGH PRINCESS JOAN M/S A & P A HURN
3. STERLING BARNEY 10 DARSHAM PLAYBOY STERLING BARBARELLA'S SOLTA BODDINGTON ESTATES LTD
4. HEATHBROW BALMORAL 10 HOCKENHULL KRAMER DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Bull, born in or prior to 2008 1. HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE
2. THEBERTON WELLINGTON KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON ROSE MR & MRS LJ DOWLEY
Beef Interbreed Continental Male Beef Champion HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS HAYLEY CLARKE