Royal Highland Show

Sowenna Aristocrat
20th to 23rd June 2013 JUDGE: Mr G Clarke
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SOWENNA TAMAR SHELLTHORN HANNADANTE 13 MR W YOUNG
Reserve Supreme, Female Champion & Junior Champion CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
Reserve Male Champion PERRYWOOD COYOTE 11 GRANGEWOOD WILLIAM PERRYWOOD VIXEN MISS B A BORLASE
Reserve Female Champion CORSKIE CLASSY CELTIC ROCK CORSKIE SECRET MR J GREEN
Reserve Junior Champion, Junior Male Champion & Best animal of opposite sex to Junior Champion OVERHILL HOUSE DATA 12 OVERHILL HOUSE VOLVO FOLE VIVIAN 26TH RICHARD MCCULLOCH
Junior Female Champion KENNOX TARA'S DIVA POPES LAIRD ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Best Cow with Calf at foot, to be judged as a pair ANNICK HELEN'S TARA STERLING NELSON 2ND ANNICK HELEN 2ND MR DAVID CRAIG
Best Group CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
CORSKIE CLASSY CELTIC ROCK CORSKIE SECRET MR J GREEN
CORSKIE DOCK 12 ISLAVALE SABRE CORSKIE REASON MR J GREEN
Best Animal bred by Exhibitor CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
Group of Three Animals 1. CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
1. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
1. CORSKIE CE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
2. DRUMSLEED DICTATOR 12 AUROCH ACE DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
2. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
2. BOSWELL DIAMOND AUROCH ACE BOSWELL WICHITA MR D W SMITH
Female, born on or after 01.04.12 1. OVERHILL HOUSE DAISY OVERHILL HOUSE VOLVO TILLYMAUD MALVENAS 48TH RICHARD MCCULLOCH
2. CAIRNVIEW NOON 3RD BRUCHAG AWESOME 09 9 MIDHOPE NOON MR A J WILSON
3. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
4. CORSKIE DERLMA ISLAVALE SABRE CORSKIE VILLEY MR J GREEN
5. SKERRINGTON KATIE 6TH SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON KATIE 3RD MR W YOUNG
6. ST TRINIANS DYNAMITE RAVENSWORTH CAREFREE HOCKENHULL CLAIRE 17TH MISS KIRSTY MCCAIG
Female, born between 01.01.12 and 31.03.12 1. KENNOX TARA'S DIVA POPES LAIRD ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
2. BOSWELL DIAMOND AUROCH ACE BOSWELL WICHITA MR D W SMITH
3. SACOMBE DAINTY -BOUQUETTE CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE AMY-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
4. AUCHORACHAN DIAMOND SALTIRE TALENT AUCHORACHAN AUTUMN D & R DURNO & SONS
5. CORSKIE DONNA POPES LAIRD CORSKIE ALANA MR J GREEN
6. CAIRNVIEW TRIXIE BELLE CAIRNVIEW SNAZZY CAIRNVIEW LERICA 8TH MR A J WILSON
Female, born between 01.07.11 and 31.12.11 1. CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
2. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
3. DRUMSLEED CREAM KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED WILD ROSE MR G W SMITH
4. CAIRNVIEW SONIA CAIRNVIEW SNAZZY ANNICK SONIA'S WHITNEY MR A J WILSON
Female, born on or between 01.01.11 and 30.06.11 1. CORSKIE CLASSY CELTIC ROCK CORSKIE SECRET MR J GREEN
2. CORSKIE CE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
3. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
4. CORSKIE CORA CORSKIE VALIANT 2ND CORSKIE TANYA MR J GREEN
5. FEARNA COUNTESS JUBILEE HILLCREST JEROME ET FEARNA TIFFANY (ET) MR J CAMPBELL
6. SKERRINGTON SUNRISE 32ND BAR 5 P SA EVOLUTION 418S SKERRINGTON SUNRISE 24TH MR W YOUNG
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in-milk or in-calf, born in 2010 1. RANFURLY WEIKEL 6TH B2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 2ND V29 RICHARD MCCULLOCH
2. CORSKIE BLOSSOM 10TH BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE REDD MR J GREEN
3. DARGILL BRENDA BOSWELL WARRIOR BLACKFORD SARA 2 J C MCLAREN & PARTNERS
Female, born in 2008 or 2009, in-milk or certified in-calf at time of Show 1. CORSKIE AMARYLLIS POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR J GREEN
2. BLACKFORD ANONA CURLIEU KNIGHT BLACKFORD NONA J C MCLAREN & PARTNERS
Female, born on or before 31.12.07, in-milk or certified in-calf at time of Show 1. DRUMSLEED TABYTHA BEECHES KESTREL DRUMSLEED JEWEL MR G W SMITH
2. ANNICK HELEN'S TARA STERLING NELSON 2ND ANNICK HELEN 2ND MR DAVID CRAIG
3. CORSKIE VICKY 2 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RHONA MR J GREEN
Bull, born on or after 01.04.12 1. OVERHILL HOUSE DATA 12 OVERHILL HOUSE VOLVO FOLE VIVIAN 26TH RICHARD MCCULLOCH
2. SKERRINGTON DEBUT 12 TILLYMAUD VENTURE SKERRINGTON SUNRAY 14TH MR W YOUNG
3. SKERRINGTON DOMINANT 12 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON CARINA 26TH MR W YOUNG
4. DRUMSLEED DICTATOR 12 AUROCH ACE DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
5. KEELDRUM DARIUS 12 PODE HOLE AZTEC 9 DARSHAM SLINKY MR D LOWRY
6. SACOMBE DAMBUSTER 12 CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE TRISHA-KLEEB MR & MRS P B & J A BORLASE
Bull, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 1. CORSKIE DOCK 12 ISLAVALE SABRE CORSKIE REASON MR J GREEN
2. DRUMSLEED DENVER 12 HOCKENHULL MATTHEW DRUMSLEED VEE MR G W SMITH
3. CLONGUISH DUKE ET MILTON LORD TIFFANY BROGEEN VICTORIA MR & MRS P B & J A BORLASE
4. AULTMORE DODGER 12 CLONAGH TIGER GALLANT DELFUR BETH K54 W M PATTERSON & SON
5. CORSKIE DECK 12 GREENCAP ACE 09 CORSKIE SIENNA MR J GREEN
6. STRATHISLA DIPLOMAT 12 CELTIC STARBUCK STRATHISLA AMY'S HAKA STRATHISLA FARMS
Bull, born on or between 01.01.11 and 31.12.11 1. PERRYWOOD COYOTE 11 GRANGEWOOD WILLIAM PERRYWOOD VIXEN MISS B A BORLASE
Bull, born on or before 31.12.10 1. SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SOWENNA TAMAR SHELLTHORN HANNADANTE 13 MR W YOUNG
2. BLACKFORD BEN MHOR 10 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD LARA RICHARD MCCULLOCH
3. SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
Interbreed Junior Champion CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN

Sowenna Aristocrat who won Supreme Champion & Male Champion

Corskie Cegem Reserve Supreme Champion, Female Champion, Junior Champion & Interbreed Junior Champion