Royal Highland Show

shows top
DATE: 21st - 24th June JUDGE: Mr. R. Smith
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme and Female Champion DRUMSLEED SUSANNAH DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
Reserve Supreme & Reserve Female Champion SKERRINGTON REBECCA 18TH DOVEFIELDS GALLANT SKERRINGTON REBECCA 6TH MR JOHN YOUNG
Male Champion CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
Reserve Male Champion & Junior Champion CORSKIE TAURUS 2 POPES LAIRD CORSKIE FURST K49 MR J GREEN
Best Animal opposite sex to Junior Champion BLACKFORD TEMPO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD HARMONY MR W G MACPHERSON
Best Cow with Calf at foot WHITERIDDEN LORNA 2ND STERLING FLINT WHITERIDDEN CORINNE MR H GILBERT
The Robert Hitchins Sterling Sire Group 1. BLACKFORD SAFFRON CURLIEU KNIGHT BLACKFORD FRESCO MR W G MACPHERSON
1. BLACKFORD TEMPO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD HARMONY MR W G MACPHERSON
1. BLACKFORD STACEY CURLIEU KNIGHT BLACKFORD MESTA MR W G MACPHERSON
2. CORSKIE ROLO POPES LAIRD CORSKIE WAXWING 345 MR J GREEN
2. CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
2. CORSKIE SECRET POPES LAIRD CORSKIE DULCIE 785 MR J GREEN
3. DRUMSLEED TROUPER DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
3. DRUMSLEED TESSA DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MORAG MR G W SMITH
3. DRUMSLEED SUSANNAH DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
Best Group, one Bull,two Females, property of one Exhibitor MR J GREEN
Female born on or after 01.04.06 1. DRUMSLEED TANIA STERLING MARS 2ND DRUMSLEED NIGHTINGALE MR G W SMITH
2. CORSKIE TINA BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE GILLY 328 MR J GREEN
3. CAIRNVIEW BETH 11TH ANNANWATER PIONEER CAIRNVIEW BETH 7TH MR A J WILSON
Female born between 01.01.06 and 31.03.06 1. BLACKFORD TEMPO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD HARMONY MR W G MACPHERSON
2. ALLERCOTT TRACEY CORSKIE PRINCIPAL ALLERCOTT LAVINIA MR S R HITCHINS
3. CAIRNVIEW LERICA 7TH ANNANWATER PIONEER CAIRNVIEW LERICA 5TH MR A J WILSON
Female born on or between 01.07.05 and 31.12.05 1. STERLING JOYFULL'S SCARLET CORSKIE PRINCIPAL STERLING JOYFULL 2ND MR S R HITCHINS
2. CORSKIE SPIREA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE NICKY J37 MR J GREEN
3. URRVALLEY SOPHIE CURLIEU KNIGHT SOUTH PARK JACK LILIE 4TH MR P F BROWN
Female born on or between 01.01.05 and 30.06.05 1. DRUMSLEED SUSANNAH DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
2. CORSKIE SABRINA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE RENI 2184 MR J GREEN
3. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG
Female in milk/calf born in 2004 1. DARSHAM REMEMBER ME DARSHAM KING KONG DARSHAM FLASH JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
2. CORSKIE ROLO POPES LAIRD CORSKIE WAXWING 345 MR J GREEN
3. STERLING MICHELLE'S RHAPSODY DOVEFIELDS GALLANT STERLING EROTICA'S MICHELLE MR S R HITCHINS
Female born in 2002 or 2003 in milk/calf at time of Show 1. SKERRINGTON REBECCA 18TH DOVEFIELDS GALLANT SKERRINGTON REBECCA 6TH MR JOHN YOUNG
2. DARSHAM PEARL CORRICK KENTUCKY KID DARSHAM JAPONICA MISS C GREENHILL
3. DRUMSLEED PEPPERMINT STERLING MARS 2ND DRUMSLEED DOLLY MR T A & E HENDERSON
Female born on/before 31.12.2001 in milk/calf 1. WHITERIDDEN LORNA 2ND STERLING FLINT WHITERIDDEN CORINNE MR H GILBERT
2. CALDWELL FOREMOST IRIS L57 BEMERSYDE FOREMOST CLOFORD IRIS 10TH MR P F BROWN
3. DESSWOOD LADY HEYWOOD ANDREW PEVER GUNDA MR T A & E HENDERSON
Bull born on or after 01.04.06 1. CORSKIE TAURUS 2 POPES LAIRD CORSKIE FURST K49 MR J GREEN
2. BOSWELL TORNADO BEECHES KESTREL BOSWELL KELLY MR D W SMITH
3. INNERWICK TRIUMPH OAKHILL NED INNERWICK LOUISE MR & MRS L MOFFAT
Bull born on or between 01.01.06 and 31.03.06 1. HAZELDEN TELSTAR CURLIEU MAJOR HAZELDEN BEAUTY MR N J MCGEOCH
2. DRUMSLEED TROUPER DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
3. CORSKIE TERRY BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE BITTERN K21 MR J GREEN
Bull born on or before 31.12.04 1. CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
2. STERLING ROCHESTER WOODHALL MANHATTAN STERLING DAYDREAM'S HEAVEN MR S R HITCHINS
3. KILBRIDE FARM RAINMAN KILBRIDE FARM NEWRY KILBRIDE FARM MATTIE JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS