Royal Highland Show

shows top
DATE: 19th - 22nd June JUDGE: Mr. C. McIlwaine
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion STRATHISLA NUGGAT BLACKFORD LIONHEART STRATHISLA HANNAH 2ND W & G STRACHAN
Reserve Supreme & Female Champion SKERRINGTON REBECCA 18TH DOVEFIELDS GALLANT SKERRINGTON REBECCA 6TH MR JOHN YOUNG
Reserve Male Champion CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
Reserve Female Champion DARSHAM REMEMBER ME DARSHAM KING KONG DARSHAM FLASH JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
Junior Male Champion CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
Junior Female Champion DIRNANEAN TAMMY T14 HALENOOK PANACHE DIRNANEAN MAY STRATHISLA FARMS
The Robert Hitchins 'Sire Group' of the Year 1. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
1. CORSKIE SABRINA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE RENI 2184 MR J GREEN
1. CORSKIE TANYA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE BLUETIT 757 MR J GREEN
2. NEWBIEMAINS VESPER KILBRIDE FARM RAINMAN DARSHAM REMEMBER ME JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
2. NEWBIEMAINS VELVET KILBRIDE FARM RAINMAN MONADUFF PRINCESS JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
2. NEWBIEMAINS VICKY KILBRIDE FARM RAINMAN MONADUFF RED RUBY JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
3. TEAM KLOVER 3RD TILBROOK NOBLE TEAM KLOVER 2ND T,C & G GREENHILL
3. TEAM KASEY 5TH TILBROOK NOBLE TEAM KASEY MR R J MACGREGOR
3. TEAM KASEY 4TH TILBROOK NOBLE TEAM KASEY 2ND MR R J MACGREGOR
Female, born on or after 01.04.07 1. CORSKIE VIOLA BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE FURST J8 MR J GREEN
2. HAZELDEN CARINA 1ST STERLING FLINT SKERRINGTON CARINA 12ND MR N J MCGEOCH
3. BALMAUD VOGUE INNERWICK RENOWN ELLI W & G STRACHAN
Female, born between 01.01.07 and 31.03.07 1. NEWBIEMAINS VESPER KILBRIDE FARM RAINMAN DARSHAM REMEMBER ME JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
2. NEWBIEMAINS VICKY KILBRIDE FARM RAINMAN MONADUFF RED RUBY JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
3. JEWEL VICTORIA DESSWOOD MAJESTIC CRAIGSHIELD HELEN CLAIRE STRATHERN
Female, born on or between 01.07.06 and 31.12.06 1. DIRNANEAN TAMMY T14 HALENOOK PANACHE DIRNANEAN MAY STRATHISLA FARMS
2. TEAM KASEY 4TH TILBROOK NOBLE TEAM KASEY 2ND MR R J MACGREGOR
3. CORSKIE TINKERBELL STRATHISLA NUGGAT CORSKIE BLARNEY 2161 MR J GREEN
Female, born on or between 01.01.06 and 30.06.06 1. CORSKIE TINA BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE GILLY 328 MR J GREEN
2. CRUGMELYN TWILIGHT RACEVIEW KING CELTIC LIMELIGHT JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
3. SHAWSMILL JEANIE STERLING FLINT MAYFIELD NYPSY M J & A M MILL
Female, born in 2005 having calved/due to calve before 3yrs 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG
2. CORSKIE SABRINA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE RENI 2184 MR J GREEN
3. INNERWICK SERENA OAKHILL NED INNERWICK MAGIC MR & MRS L MOFFAT
Female, born in 2003/2004 in milk/calf at time of Show 1. DARSHAM REMEMBER ME DARSHAM KING KONG DARSHAM FLASH JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
2. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
3. DRUMSLEED PAIGE BEECHES KESTREL DRUMSLEED GAYLE MR G W SMITH
Female, born on/before 31.12.02 in milk/calf at time of Show 1. SKERRINGTON REBECCA 18TH DOVEFIELDS GALLANT SKERRINGTON REBECCA 6TH MR JOHN YOUNG
2. DENIZES MELODY 2ND PASTUREFIELDS HARTSHORNE BRINKTON MELODY 10TH M A BARLOW
3. CORSKIE DULCIE 785 BURGHBRIDGE LANE MILNAFUA DULCIE MR J GREEN
Bull, born on or after 01.04.07 1. BRUCHAG VIAGRA WOODHALL KLINSMAN BRUCHAG HILDA 14TH M/S R & P MCALISTER
2. INNERWICK VALOUR GORTIN LARRY INNERWICK JESSICA MR & MRS L MOFFAT
3. BALMAUD VALUABLE INNERWICK RENOWN GISI W & G STRACHAN
Bull, born on or between 01.01.07 and 31.03.07 1. CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
2. BALMAUD VISCOUNT INNERWICK RENOWN POLDI W & G STRACHAN
3. FARNELL VLADIK DINTON NAUTICAL FOLE VICTORIA 4TH MR A H GAMBLE
Bull, born on or between 01.01.06 and 31.12.06 1. POPES TONKA CORRICK MAJOR GREENSIDE TRIXIE-BELLE 5TH MR JOHN YOUNG
2. DIRNANEAN TELSTAR 1 HALENOOK PANACHE DIRNANEAN POLARINE P10 MR F J A MCGOWAN
Bull, born on or before 31.12.05 1. STRATHISLA NUGGAT BLACKFORD LIONHEART STRATHISLA HANNAH 2ND W & G STRACHAN
2. KILBRIDE FARM RAINMAN KILBRIDE FARM NEWRY KILBRIDE FARM MATTIE JIM GOLDIE & PATRICIA ROSS
Best Group of Three, all property of one Exhibitor 1. CORSKIE TINKERBELL STRATHISLA NUGGAT CORSKIE BLARNEY 2161 MR J GREEN
1. CORSKIE VIOLA BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE FURST J8 MR J GREEN
1. CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
Interbreed Reserve Junior Beef Cattle Champion CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN