Royal Highland Show 23rd June to 26th June 2016



 
DATE: 23rd June to 26th June 2016JUDGE: Mr N Robson
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion & Best Cow with Calf at foot AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE MR M A BARLOW
Reserve Supreme Champion, Reserve Female Champion & Best Animal bred by Exhibitor POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Male Champion, Junior Champion & Junior Male Champion CORSKIE GINGERSNAP 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WINOLA MR WJ & J GREEN
Reserve Male Champion TEAM FERGUS 14 BOSWELL CRACKER 11 TEAM SEQUIN 2ND D & R DURNO & SONS
Reserve Junior Champion, Best Animal of Opposite Sex to the Junior Champion & Junior Female Champion CORSKIE FIGEM BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BYGEM MR WJ & J GREEN
Reserve Junior Female Champion FEARNA FINESSE KILBRIDE FARM NEWRY FEARNA VIENNA RICHARD MCCULLOCH
Breeder of Best Bull CORSKIE GINGERSNAP 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WINOLA MR WJ & J GREEN
Female, born on or after 01.04.15 1. POPES NELLYS GLORY KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES NELLYS BLACKBIRD M/S J H & V G WOOD
2. KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
3. SKERRINGTON RHONA 42ND SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND MR W YOUNG
4. NEWBIEMAINS GOLDIES JUBILEE NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE JIM & PATRICIA GOLDIE
5. CAIRNVIEW TILLY 4TH WESTVIEW ELMO 13 CAIRNVIEW TILLY MR A J WILSON
6. CORSKIE GE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DE-ENNA MR WJ & J GREEN
Female, born between 01.01.15 and 31.03.15 1. TEAM KASEY 19 AUCHORACHAN WINGER TEAM KASEY 8TH JAMES MCKAY WIGHTMAN
2. POPES DIAMONDS GEM KILBRIDE FARM COMBER 11 CLONGUISH DIAMOND M/S J H & V G WOOD
3. CORSKIE GABBY BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
4. CORSKIE GOOSEBERRY BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BERRY MR WJ & J GREEN
5. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR DAVID CRAIG
6. DRUMSLEED GEORGIA 15 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED DALLAS 12 MR D W SMITH
Female, born on or between 01.07.14 and 31.12.14 1. CORSKIE FIGEM BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BYGEM MR WJ & J GREEN
2. CORSKIE FINCH BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WE-ENNA MR WJ & J GREEN
3. STRATHISLA FUDGE'S HARRIET AGARDSLEY CLINTON STRATHISLA BARBARA'S HARRIET STRATHISLA FARMS
4. ANNICK BELLE'S FAITH CORSKIE CALLUM 11 ANNICK CASSY'S BELLE MR W YOUNG
5. NEWBIEMAINS FUCHSIA BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BLOSSOM JIM & PATRICIA GOLDIE
Female, born on or between 01.01.14 and 30.06.14 1. FEARNA FINESSE KILBRIDE FARM NEWRY FEARNA VIENNA RICHARD MCCULLOCH
2. CORSKIE FLUME BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BLUME MR WJ & J GREEN
3. CHESTERMANN RINGLEADER LULU 3 BLACKFORD RINGLEADER CHESTERMANN PRESTO LU-LU MESSRS N & N GWYNNE
4. NEWBIEMAINS FLO NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS AGGIE JIM & PATRICIA GOLDIE
5. NEWBIEMAINS FANTASY LISGLASS CHURCHILL 11 NEWBIEMAINS BUGSY JIM & PATRICIA GOLDIE
6. NEWBIEMAINS FANCYPANTS KILBRIDE FARM RAINMAN INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in milk or in calf, born in 2013 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE MR M A BARLOW
2. NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
3. WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
4. COXHILL EVA AUCHORACHAN WINGER CORSKIE VIDA JAMES MCKAY WIGHTMAN
5. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
6. OVERHILL HOUSE ECLIPSE HOENESS (P) WOODHALL STAR RICHARD MCCULLOCH
Female, born in 2011 or 2012, in milk or certified in calf at time of Show 1. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
2. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
3. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
4. CORSKIE CORA CORSKIE VALIANT 2ND CORSKIE TANYA MR WJ & J GREEN
Bull, born on or after 01.04.15 1. CORSKIE GRIFFIN 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BETHINA MR WJ & J GREEN
2. WESTVIEW GOODWIN 15 WESTVIEW ELMO 13 KNOCKALLAN AVRIL MR S WILSON
3. STRATHISLA GRANITE 15 DELLFIELD BRIGADIER 10 STRATHISLA BRAMBLE'S TWIGGY STRATHISLA FARMS
4. BLACKFORD GULLIVER 15 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD BRAMBLE MR W G MACPHERSON
5. OVERHILL HOUSE GUINNESS 15 CURAHEEN DRIFTER WOODHALL AMARA RICHARD MCCULLOCH
6. CHESTERMANN GERAINT 15 OVERHILL HOUSE DATA 12 CHESTERMANN RINGLEADER NON 4 MESSRS N & N GWYNNE
Bull, born on or between 01.01.15 and 31.03.15 1. CORSKIE GINGERSNAP 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WINOLA MR WJ & J GREEN
2. POPES GRANDSLAM 15 KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS DIANA M/S J H & V G WOOD
3. NEWBIEMAINS GOLDEN EYE 15 NEWBIEMAINS DAZ 12 INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
4. GREENCAP GUVNOR 15 KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 BRUCEFIELD VICTORIA'S ARORA COLIN INGLIS
5. OVERHILL HOUSE GANDHI 15 CURAHEEN APOSTLE (ET) SEEPA DAFFODIL RICHARD MCCULLOCH
6. CORSKIE GARETH 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BETH MR WJ & J GREEN
Bull, born on or between 01.01.14 and 31.12.14 1. TEAM FERGUS 14 BOSWELL CRACKER 11 TEAM SEQUIN 2ND D & R DURNO & SONS
2. POPES FEARLESS 14 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
3. CORSKIE FABIAN 14 GREENCAP ACE 09 CORSKIE WILEEN MR WJ & J GREEN
4. PERRYWOOD FEARLESS 14 OMORGA REGAN PERRYWOOD WISPA MR D LOWRY
5. DENIZES FERRARI 14 KILBRIDE FARM NEWRY DENIZES FANCY THERESE MR M A BARLOW
6. SHILOH FREEDOM KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEN CAIT GAVIN BROWN
Bull, born on or before 31.12.13 1. NEWBIEMAINS EMPIRE 13 SHOTLEY HECTOR NEWBIEMAINS BUTTONS JIM & PATRICIA GOLDIE
2. BOSAHAN DYNAMO 12 SKERRINGTON ARMADA 09 BOSAHAN ANGELIKA MR M A BARLOW
Best Group, consisting of one Bull and two Females, the property of one Exhibitor CORSKIE GINGERSNAP 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WINOLA MR WJ & J GREEN
CORSKIE FLUME BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BLUME MR WJ & J GREEN
CORSKIE FIGEM BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BYGEM MR WJ & J GREEN
Group of Three Animals, by the same Sire, any age or sex 1. CORSKIE FLUME BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BLUME MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE GINGERSNAP 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WINOLA MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE FIGEM BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BYGEM MR WJ & J GREEN
2. POPES NELLYS GLORY KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES NELLYS BLACKBIRD M/S J H & V G WOOD
2. POPES GRANDSLAM 15 KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS DIANA M/S J H & V G WOOD
2. EATON GAMEGIRL TILBROOK CORPORAL 11 CROWGEY CRACKER A J & S D HEATH
Interbreed - Junior Beef Interbreed Champion CORSKIE GINGERSNAP 15 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WINOLA MR WJ & J GREEN
Interbreed - Third Reserve Beef Team CORSKIE FLUME BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BLUME MR WJ & J GREEN
BOSAHAN DYNAMO 12 SKERRINGTON ARMADA 09 BOSAHAN ANGELIKA MR M A BARLOW
CORSKIE FINCH BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WE-ENNA MR WJ & J GREEN
POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD