Royal Highland Show 22nd June to 25th June 2017



 
DATE: 22nd June to 25th June 2017JUDGE: Mr M Barlow
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion, Junior Champion, Junior Female Champion & Best Animal bred by Exhibitor KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Reserve Supreme Champion, Male Champion & Breeder of Best Bull BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
Reserve Male Champion CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
Reserve Female Champion POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Reserve Junior Champion & Reserve Junior Female Champion STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Best Animal of Opposite Sex to the Junior Champion & Junior Male Champion CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
Reserve Junior Male Champion DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
Best Cow with Calf at foot STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Female, born on or after 01.04.16 1. BLACKFORD HONEY HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
2. CORSKIE HIGHNESS BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE CLASSY MR WJ & J GREEN
3. CAIRNVIEW REA 5TH WROXALL COCKER-LEEKY-SOUP 11 CAIRNVIEW REA 1ST MR A J WILSON
4. STRATHISLA HAWTHORN'S HARRIET ISLAVALE DONALD 12 STRATHISLA BARBARA'S HARRIET STRATHISLA FARMS
5. POPES PRINCESS HETTIE KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS CLEO M/S J H & V G WOOD
6. STRATHISLA HONESTY'S TWIGGY ISLAVALE DONALD 12 STRATHISLA DOVE'S TWIGGY STRATHISLA FARMS
Female, born between 01.01.16 and 31.03.16 1. STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
3. POPES RHONA KILBRIDE FARM COMBER 11 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
4. CORSKIE HARP CELTIC ROCK CORSKIE ELECTRA MR WJ & J GREEN
5. PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
6. SALTIRE HEIDI KILBRIDE FARM DRAGOON 12 SALTIRE DIVA J & G HOULISTON
Female, born on or between 01.07.15 and 31.12.15 1. KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
2. PITMUDIE GLADYS CORRICK CAESAR 11 NEWBIEMAINS DEVOTION HEATHER DUFF
3. CORSKIE GRACEFUL BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WILMA MR WJ & J GREEN
4. WOODHALL GERTRUDE RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL DENISE 12 MR T A & E HENDERSON
5. MAVSEY GRACEFUL DANCER KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY DANCER JONATHAN SINCLAIR GUNN
6. NEWBIEMAINS GOLDIES SPECIAL ONE NEWBIEMAINS EMPIRE 13 INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
Female, born on or between 01.01.15 and 30.06.15 1. STERLING BACARDI'S GI GI AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. MAVSEY GOLDEN PRIDE BANWY T-REX MAVSEY PRIDE JENSON SINCLAIR GUNN
3. CORSKIE GE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DE-ENNA MR WJ & J GREEN
4. SKERRINGTON SUNRISE 43RD SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON SUNRISE 32ND MR W YOUNG
5. STERLING CAIRO'S GOT IT ALL STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in milk or in calf, born in 2014 1. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
2. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
3. NEWBIEMAINS FLO NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS AGGIE JIM & PATRICIA GOLDIE
4. ANNICK TRIXIBELLE 15TH ANNICK CLAYMORE 11 ANNICK TRIXI-BELLE 8TH MR T A & E HENDERSON
5. CORSKIE FLUME BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BLUME MR WJ & J GREEN
Female, born in 2012 or 2013, in milk or certified in calf at time of Show 1. COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN
Female, born on or before 31.12.11, in milk or certified in calf at time of Show 1. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
2. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
3. CORSKIE CHINA KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE SPINDLE MR WJ & J GREEN
4. DARGILL CASSIE BOSWELL WARRIOR BLACKFORD NESSIE J C MCLAREN & PARTNERS
Bull, born on or after 01.04.16 1. CORSKIE HARBRO 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
2. DRUMSLEED HARVESTER 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CAITLIN MR G W SMITH
3. NEWBIEMAINS HOLY SMOKES 16 NEWBIEMAINS ALBERT 09 NEWBIEMAINS CALAMITY JANE JIM & PATRICIA GOLDIE
4. PITMUDIE HOUSTON 16 OVERHILL HOUSE ERAGON 13 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
5. CORSKIE HOWARD 16 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE ETHEL MR WJ & J GREEN
6. DARGILL HITMAN 16 OVERHILL HOUSE DEFENDER 12 KINNINMONTH LOLLY 3RD J C MCLAREN & PARTNERS
Bull, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
2. PITMUDIE HUNTER 16 CORRICK CAESAR 11 PITMUDIE ELEANOR HEATHER DUFF
3. POPES HECTOR 16 KILBRIDE FARM COMBER 11 DENIZES NELLY M/S J H & V G WOOD
4. BLACKFORD HERO 16 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD BUNTY 2 MR W G MACPHERSON
5. WHITERIDDEN HIGHLANDER 16 KILBRIDE FARM COMBER 11 WHITERIDDEN STARLIGHT'S TANYA MR H GILBERT
6. CORSKIE HASH BROWN 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE DASHING 12 MR WJ & J GREEN
Bull, born on or between 01.01.15 and 31.12.15 1. BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
2. KEELDRUM GAMBLER 15 CAIRNVIEW SNAZZY KEELDRUM TZIGANE D5 MR D LOWRY
3. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
4. BRAEGARRIE GUNNER 15 TEVIOT BOUNCER 10 BRAEGARRIE EDELWEISS D L & S CURRIE
Bull, born on or before 31.12.14 1. CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
2. POPES FEARLESS 14 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
Best Group, consisting of one Bull and two Females, all the property of one Exhibitor 1. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE GE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DE-ENNA MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE CHINA KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE SPINDLE MR WJ & J GREEN
Group of Three Animals, by the same Sire, any age or sex 1. CORSKIE HARBRO 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE HASH BROWN 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE DASHING 12 MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
Interbreed - Reserve Overall Beef Champion KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Interbreed - Second Reserve Beef Team POPES FEARLESS 14 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Beef Recorded Bull Class 391A 1. BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
2. DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
3. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
4. BRAEGARRIE GUNNER 15 TEVIOT BOUNCER 10 BRAEGARRIE EDELWEISS D L & S CURRIE
Interbreed - Beef Recorded Bull Class 391B 3. CORSKIE HARBRO 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
6. DRUMSLEED HARVESTER 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CAITLIN MR G W SMITH
Interbreed - Beef Breeder Continental Champion BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON