Royal Highland Show 21st June to 24th June 2018


 
DATE: 21st June to 24th June 2018JUDGE: Mr J Dykes
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Best Bull, Breeder of Best Bull & Overall Champion BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR M A BARLOW
Best Female, Reserve Overall Champion & Best Animal Bred by Exhibitor PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
Best Junior Bull, Reserve Bull & Best Animal of Opposite Sex to the Junior Champion CAMUS HAROLD 16 KILBRIDE FARM NEWRY CAMUS EASTER M/S J H & V G WOOD
Reserve Female Champion STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA MR & MRS P B & J A BORLASE
Best Cow with Calf at foot, judged as a pair CAIRNVIEW TILLY 4TH WESTVIEW ELMO 13 CAIRNVIEW TILLY MR A J WILSON
CAIRNVIEW ISMAN 17 WOODHALL FERRARI 14 CAIRNVIEW TILLY 4TH MR A J WILSON
Best Junior Female & Best Junior Animal CORSKIE HERLANDE BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE ROLANDE MR WJ & J GREEN
Reserve Junior Female & Reserve Junior Animal DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH
Reserve Junior Bull CORSKIE INFINITY 17 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE FOURTH STAR MR WJ & J GREEN
Female, born on or after 01.04.17 1. CHESTERMANN EMPIRE STELLA STERLING EMPIRE 13 CHESTERMANN RINGLEADER STELLA MESSRS N & N GWYNNE
2. CORSKIE INITA AULTMORE FRANCO 14 CORSKIE ANITA MR WJ & J GREEN
3. OVERHILL HOUSE INDIA CURAHEEN DRIFTER WOODHALL CLAUDIA RICHARD MCCULLOCH
4. GARMOUTH DUMANDY'S ISABELLA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
5. NEWBIEMAINS IRIS WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS FUCHSIA JIM & PATRICIA GOLDIE
6. STRATHISLA INDIA'S TWIGGY ISLAVALE DONALD 12 STRATHISLA ABBEY'S TWIGGY STRATHISLA FARMS
Female, born between 01.01.17 & 31.03.17 1. STERLING FCUK IMPULS STERLING GINO 15 STERLING CANDY'S F.C.U.K MR J MCMILLAN
2. PITMUDIE FLORIN 2ND CAIRNORRIE FERRARI 14 PITMUDIE FLORIN HEATHER DUFF
3. NEWBIEMAINS IMPRESSIVE WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS EMPRESS JIM & PATRICIA GOLDIE
4. AUCHORACHAN HILLY 6 KILBRIDE FARM DELBOY 12 AUCHORACHAN WENDY D & R DURNO & SONS
5. DENIZES CADETTE 35TH BOSAHAN DYNAMO 12 DENIZES CADETTE 28TH MR M A BARLOW
6. POPES NELLYS ILIA SWINGLETREE EMPOROR 13 POPES NELLYS DAZZLER M/S J H & V G WOOD
Female, born on or between 01.07.16 and 31.12.16 1. CORSKIE HERLANDE BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE ROLANDE MR WJ & J GREEN
2. DRUMSLEED HILIGHT 16 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED EVITA 13 MR G W SMITH
3. AUCHORACHAN LETTA H1 TEAM FERGUS 14 AUCHORACHAN DYNASTY D & R DURNO & SONS
4. CORSKIE HERB BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DILL MR WJ & J GREEN
5. KENNOX ALICE'S HELENA DIRNANEAN BRADLEY 10 ANNICK TARA'S ALICE MR DAVID CRAIG
6. PITMUDIE HELENA OVERHILL HOUSE ERAGON 13 NEWBIEMAINS EXCLUSIVE HEATHER DUFF
Female, born on or between 01.01.16 and 30.06.16 1. PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. POPES RHONA KILBRIDE FARM COMBER 11 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
3. CORSKIE HARP CELTIC ROCK CORSKIE ELECTRA MR WJ & J GREEN
4. POPES PRINCESS HETTIE KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS CLEO M/S J H & V G WOOD
5. STRATHISLA HERMES'S LUCY DELLFIELD BRIGADIER 10 BLAIR LUCY STRATHISLA FARMS
6. DEERHURST HATTI 16 STERLING COTSWOLD 11 DEERHURST EUNICE MR & MRS P B & J A BORLASE
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in milk or in calf, born in 2015 1. DRUMSLEED GRETEL 15 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED BUTTERSCOTCH MR G W SMITH
2. CAIRNVIEW TILLY 4TH WESTVIEW ELMO 13 CAIRNVIEW TILLY MR A J WILSON
3. OVERHILL HOUSE GIGGLE CURAHEEN DRIFTER WOODHALL EFFIE RICHARD MCCULLOCH
4. NEWBIEMAINS GOLDIES BABE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS DREAM IN A FIELD JIM & PATRICIA GOLDIE
5. OVERHILL HOUSE GOOSEY BLACKFORD BEN MHOR 10 WOODHALL EDITH RICHARD MCCULLOCH
Female, born in 2013 or 2014, in milk or certified in calf at time of Show 1. WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
2. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
3. ANNICK TRIXIBELLE 15TH ANNICK CLAYMORE 11 ANNICK TRIXI-BELLE 8TH MR T A & E HENDERSON
Female, born on or before 31.12.12, in milk or certified in calf at time of Show 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA MR & MRS P B & J A BORLASE
2. DARGILL CASSIE BOSWELL WARRIOR BLACKFORD NESSIE J C MCLAREN & PARTNERS
Bull, born on or after 01.04.17 1. CORSKIE INFINITY 17 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE FOURTH STAR MR WJ & J GREEN
2. CHESTERMANN IMRAN 17 BLACKFORD RINGLEADER CHESTERMANN HALE BOPP NELL FRANK GWYNNE
3. SKERRINGTON ICEMAN 17 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND JIM & PATRICIA GOLDIE
4. COXHILL INIS 17 LOPEMEDE GREGG 15 TEAM KASEY 19 JAMES MCKAY WIGHTMAN
5. DARGILL INROCK 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 PORTLOGAN BONNIE J C MCLAREN & PARTNERS
6. SPRINGFIELD INVADER 17 SHILOH FREEDOM SPRINGFIELD GOLDIE GAVIN BROWN
Bull, born on or between 01.01.17 and 31.03.17 1. BLACKFORD IOLAIR 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD WAXWING MR W G MACPHERSON (A FIRM)
2. PITMUDIE INVERURIE 17 CORSKIE ELDER 13 NEWBIEMAINS ELIZABETH HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED ICEMAN 17 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CASSIE MR G W SMITH
4. GARMOUTH ICEMAN 17 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
5. MANOR PARK IRVINE 17 KILBRIDE FARM BERRATOFT 10 MANOR PARK ALLANAH MR D C HOULDEY
6. CHESTERMANN IFAN 17 STERLING EMPIRE 13 CHESTERMANN RINGLEADER LULU 2 FRANK GWYNNE
Bull, born on or between 01.01.16 and 31.12.16 1. CAMUS HAROLD 16 KILBRIDE FARM NEWRY CAMUS EASTER M/S J H & V G WOOD
2. OVERHILL HOUSE HERCULES 16 CURAHEEN DRIFTER WOODHALL ERICA RICHARD MCCULLOCH
Bull, born on or before 31.12.15 1. BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR M A BARLOW
2. CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
Best Group consisting of one Bull and two Females, all the property of one Exhibitor 1. POPES RHONA KILBRIDE FARM COMBER 11 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
1. CAMUS HAROLD 16 KILBRIDE FARM NEWRY CAMUS EASTER M/S J H & V G WOOD
1. POPES PRINCESS HETTIE KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS CLEO M/S J H & V G WOOD
Group of Three Animals, by the same sire, any age or sex 1. CORSKIE HERB BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DILL MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE INFINITY 17 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE FOURTH STAR MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE HERLANDE BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE ROLANDE MR WJ & J GREEN
Interbreed - Beef Recorded Bull (Continental), born on or after 01.01.16 1. BLACKFORD IOLAIR 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD WAXWING MR W G MACPHERSON (A FIRM)
2. CAMUS HAROLD 16 KILBRIDE FARM NEWRY CAMUS EASTER M/S J H & V G WOOD
6. OVERHILL HOUSE HERCULES 16 CURAHEEN DRIFTER WOODHALL ERICA RICHARD MCCULLOCH
Interbreed - Beef Breeder Continental Champion BLACKFORD IOLAIR 17 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD WAXWING MR W G MACPHERSON (A FIRM)