Royal Highland Show - 20th - 23rd June 2019

Table 1
Header 1
 
DATE: 20th June to 23rd June 2019JUDGE: Mr S Stronach
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Best Female, Best Animal Bred by Exhibitor, Best Cow with Calf at Foot (judged as a pair) & Overall Champion CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR WJ & J GREEN
Reserve Best Female & Reserve Overall Champion STERLING FCUK IMPULS STERLING GINO 15 STERLING CANDY'S F.C.U.K REECE & ANDREW SIMMERS
Best Bull & Breeder of Best Bull DRUMSLEED HIVY 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED VALONIA MR G W SMITH
Best Junior Female, Reserve Junior Champion & Best Animal of Opposite sex to the Junior Champion CORSKIE ILLUSION AUCHORACHAN FARMER 14 CORSKIE CHAMPAGNE MR WJ & J GREEN
Junior Champion & Best Junior Bull GREENCAP JAEGER 18 DENIZES FABIO 14 GREENCAP FEE COLIN INGLIS
Reserve Junior Female NEWBIEMAINS I'M A GEM NEWBIEMAINS GOLDEN EYE 15 NEWBIEMAINS GEM JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Junior Bull DARGILL J J 18 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 DARGILL CASSIE J C MCLAREN & PARTNERS
Reserve Bull DENIZES HAMISH 16 DINTON NAUTICAL AUROCH EVE MR M A BARLOW
Female Born on or after 1st April 2018 1. ASHLAND LUCY JEZEBEL TEAM CELTIC 11 ASHLAND LUCY 5TH MR M A BARLOW
2. PITMUDIE JAMAICA OVERHILL HOUSE ERAGON 13 DELFUR MARGARET C32 HEATHER DUFF
3. SACOMBE HAWAII'S JESSICA STERLING HAYMAKER 16 STERLING BACARDI'S HAWAII MR & MRS P B & J A BORLASE
4. CAIRNVIEW REA 7TH WOODHALL FERRARI 14 CAIRNVIEW REA 1ST MR A J WILSON
5. CHESTERMANN EMPIRE MABLI 3 STERLING EMPIRE 13 CHESTERMANN RINGLEADER MABLI 4 MESSRS N & N GWYNNE
6. CORSKIE JASMINE BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WILLOW MR WJ & J GREEN
Female born between 1st January & 31st March 2018 1. BRANDANE J-LO TEAM CELTIC 11 STERLING BACARDI'S FUNKY FRANK GWYNNE
2. CORSKIE JOANNA STERLING VIKING 2ND STERLING NAOMI'S DANA MR WJ & J GREEN
3. GARMOUTH GLORY'S JESSICA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING DUMANDY GLORY LAURA GREEN
4. OVERHILL HOUSE JOON OVERHILL HOUSE FADDEN 14 WOODHALL DANIELLE RICHARD MCCULLOCH
5. PERRYWOOD JASMINE DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 PERRYWOOD WISPA MISS B A BORLASE
Female born on or between 1st July & 31st December 2017 1. CORSKIE ILLUSION AUCHORACHAN FARMER 14 CORSKIE CHAMPAGNE MR WJ & J GREEN
2. PITMUDIE IRISH MIST HILTONSTOWN FERRARI 14 DELFUR BOBETTE C27 HEATHER DUFF
3. OVERHILL HOUSE ICE MAIDEN CURAHEEN DRIFTER RACEVIEW EUREKA VELVET 630 RICHARD MCCULLOCH
4. NEWBIEMAINS ISLA WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS GRACIOUS JIM & PATRICIA GOLDIE
5. JENNALYN JELLYBEAN NORA CLONAGH WORLD CLASS JENNALYN FLORA NORA MR D C HOULDEY
6. SPRINGFIELD ICONIC SHILOH FREEDOM HAZELDEN JINGLE 40TH GAVIN BROWN
Female born on or between 1st January & 30th June 2017 1. STERLING FCUK IMPULS STERLING GINO 15 STERLING CANDY'S F.C.U.K REECE & ANDREW SIMMERS
2. GARMOUTH DUMANDY'S ISABELLA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
3. PITMUDIE FLORIN 2ND CAIRNORRIE FERRARI 14 PITMUDIE FLORIN HEATHER DUFF
4. CORSKIE INITA AULTMORE FRANCO 14 CORSKIE ANITA MR WJ & J GREEN
5. NEWBIEMAINS I'M A GEM NEWBIEMAINS GOLDEN EYE 15 NEWBIEMAINS GEM JIM & PATRICIA GOLDIE
6. NEWBIEMAINS ICANDY WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS FLORA JIM & PATRICIA GOLDIE
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in Milk or in Calf, born in 2016 1. AUCHORACHAN LETTA H1 TEAM FERGUS 14 AUCHORACHAN DYNASTY D & R DURNO & SONS
2. CORSKIE HERB BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DILL MR WJ & J GREEN
3. CORSKIE HARP CELTIC ROCK CORSKIE ELECTRA MR WJ & J GREEN
4. CLONAGH HONEY CREAM KILBRIDE FARM DRAGOON 12 CLONAGH EXPENSIVE CREAM MR D C HOULDEY
Female, born in 2014 or 2015 in Milk or Certified in Calf at time of Show 1. CAIRNVIEW TILLY 4TH WESTVIEW ELMO 13 CAIRNVIEW TILLY MR A J WILSON
Female, born on or before 31st December 2013, in Milk or Certfiedin Calf at time of Show 1. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR WJ & J GREEN
Bull born on or after 1st April 2018 1. LYNFIELD JOSEPH 18 DENIZES EXCLUSIVE 13 LYNFIELD PRECIOUS 5 M/S A E & C BISHOP
2. DRUMSLEED JURA 18 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
3. CHESTERMANN JIMMY 18 OVERHILL HOUSE DATA 12 CHESTERMANN BASTION HILARY MESSRS N & N GWYNNE
4. SACOMBE JUGGERNAUT 18 DERRYCALLAGHAN GAMBLER 15 SACOMBE DANDELION-OMA MR & MRS P B & J A BORLASE
5. PITMUDIE JOSKIN 18 DELLFIELD GOLDENEYE 15 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
6. DRUMSLEED JIGSAW 18 WOLFSTAR GORDY 15 DRUMSLEED FIESTA 14 MR G W SMITH
Bull born on or between 1st January & 31st March 2018 1. GREENCAP JAEGER 18 DENIZES FABIO 14 GREENCAP FEE COLIN INGLIS
2. DARGILL J J 18 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 DARGILL CASSIE J C MCLAREN & PARTNERS
3. CHESTERMANN JUPITER 18 ATLOW DIXON 12 DEERHURST GI-GI 15 MESSRS N & N GWYNNE
4. DRUMSLEED JAGGER 18 WOLFSTAR GORDY 15 DRUMSLEED CARRIE MR G W SMITH
5. DARGILL JABA 18 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 KINNINMONTH ABBY J C MCLAREN & PARTNERS
6. PITMUDIE JEFFERY 18 ISLAVALE GOLDEN BOY 15 PITMUDIE FLORIN HEATHER DUFF
Bull born on or before 31st December 2016 1. DRUMSLEED HIVY 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED VALONIA MR G W SMITH
2. DENIZES HAMISH 16 DINTON NAUTICAL AUROCH EVE MR M A BARLOW
Best Group consisting of one bull and two females, al the property of one Exhibitor 1. GARMOUTH GLORY'S JESSICA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING DUMANDY GLORY LAURA GREEN
1. GARMOUTH DUMANDY'S ISABELLA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
1. CORSKIE HERB BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DILL MR WJ & J GREEN
Interbreed - Beef Interbreed Team Competition 5. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR WJ & J GREEN
5. CORSKIE HARP CELTIC ROCK CORSKIE ELECTRA MR WJ & J GREEN
5. AUCHORACHAN LETTA H1 TEAM FERGUS 14 AUCHORACHAN DYNASTY D & R DURNO & SONS
5. DRUMSLEED HIVY 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED VALONIA MR G W SMITH
Interbreed - Beef Recorded Bull (Continental) breeds - Class A 6. PITMUDIE JEFFERY 18 ISLAVALE GOLDEN BOY 15 PITMUDIE FLORIN HEATHER DUFF
Interbreed - Beef Recorded Bull (Continental) Breeds - Class B 3. PITMUDIE JOSKIN 18 DELLFIELD GOLDENEYE 15 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
5. DRUMSLEED JURA 18 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
6. LYNFIELD JOSEPH 18 DENIZES EXCLUSIVE 13 LYNFIELD PRECIOUS 5 M/S A E & C BISHOP