Royal Highland Show

AnnickTarasAlice
23rd - 26th June 2011 JUDGE: Mr R Boyd
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion ANNICK TARA'S ALICE ANNICK TITAN ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Reserve Supreme & Reserve Female Champion STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion STERLING VIKING 2ND CORSKIE PRINCIPAL STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
Overall Junior Champion & Junior Female Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Overall Reserve Junior Champion & Junior Male Champion OVERHILL HOUSE BANDIT 10 OVERHILL HOUSE VOLVO FOLE VIVIAN 27TH MR R MCCULLOCH
Best Animal opposite sex to Junior Champion OVERHILL HOUSE BANDIT 10 OVERHILL HOUSE VOLVO FOLE VIVIAN 27TH MR R MCCULLOCH
Best Cow, with calf at foot STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
Best Animal, bred by exhibitor STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
Best group of three Animals, by the same Sire, any age/sex 1. SKERRINGTON B M W 10 CORSKIE PROTON SKERRINGTON SUNRISE 16TH MR JOHN YOUNG
1. SKERRINGTON BATANN 10 CORSKIE PROTON SKERRINGTON REBECCA 30TH MR JOHN YOUNG
1. SKERRINGTON BARNUM 10 CORSKIE PROTON SKERRINGTON SUNRISE 21ST MR JOHN YOUNG
2. DRUMSLEED BELFAST 10 BLACKFORD VIVALDI BEECHES PANSY MR G W SMITH
2. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
2. DRUMSLEED BLOSSOM 10 BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED JACQUELINE MR G W SMITH
3. CORSKIE AMARYLLIS POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR J GREEN
3. CORSKIE AZZI POPES LAIRD CORSKIE ROLANDE MR J GREEN
3. CORSKIE ROLO POPES LAIRD CORSKIE WAXWING 345 MR J GREEN
Female, born on/after 01.04.10 1. SKERRINGTON REGALIA 22ND STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON REGALIA 15TH MR JOHN YOUNG
2. STRATHISLA BUBBLE'S GERALDINE OMORGA SAMSON STRATHISLA GERALDINE 10TH STRATHISLA FARMS
3. FARNELL BETTY BEECHES KESTREL FOLE VICTORIA 6 A & K GAMBLE
4. BOSWELL BLISS OMORGA VOLVO BEECHES PATSY MR D W SMITH
5. DARGILL BONNY BOSWELL WARRIOR BLACKFORD VADELLENE J C MCLAREN & PARTNERS
6. DARGILL BELLE BOSWELL WARRIOR BLACKFORD PANACHE J C MCLAREN & PARTNERS
Female, born between 01.01.10 & 31.03.10 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE BASHA POPES LAIRD CORSKIE TASHA MR J GREEN
3. DRUMSLEED BLOSSOM 10 BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED JACQUELINE MR G W SMITH
4. FARNELL BEATRIX FARNELL WALLACE FARNELL TIPSY A & K GAMBLE
5. ST TRINIANS BRITTANY ANNANWATER PIONEER CAIRNVIEW BETH 8TH MISS KIRSTY MCCAIG
Female, born on/between 01.07.09 & 31.12.09 1. CORSKIE ASTER ISLAVALE SABRE CORSKIE POSY MR J GREEN
2. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
3. STERLING NOVA'S ALEXIA BOSWELL TORNADO STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
4. BRUCEFIELD VICTORIA'S ARORA RACEVIEW KING ANNICK PRUDENCE'S VICTORIA CRAIG DOUGLAS & ANNE MILL
5. CRAIGHILL AMETHYST 09 DIRNANEAN SALVADOR CRAIGHILL PEARL T,C & G GREENHILL
6. FARNELL ANGEL 09 KEELDRUM SCHUBERT DARSHAM MUFFIN A & K GAMBLE
Female, born on/between 01.01.09 & 30.06.09 1. ANNICK TARA'S ALICE ANNICK TITAN ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
2. CORSKIE AZZI POPES LAIRD CORSKIE ROLANDE MR J GREEN
3. STRATHISLA ANGELINA'S HAKA OMORGA SAMSON STRATHISLA HAKA 42ND STRATHISLA FARMS
4. CORSKIE AMARYLLIS POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR J GREEN
5. STERLING RITZY'S ANASTASIA CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY MR R MCCULLOCH
6. SKERRINGTON REBECCA 43RD POPES TONKA SKERRINGTON REBECCA 29TH MR JOHN YOUNG
Female, having calved/due to calve/in milk/in calf before 3 1. CORSKIE WILEEN BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RIBBON MR J GREEN
2. DRUMSLEED WYLMA KEELDRUM SCHUBERT DRUMSLEED NARLA MR G W SMITH
3. BLACKFORD WHISPER CURLIEU KNIGHT BLACKFORD HARMONY J C MCLAREN & PARTNERS
Female, born in 2006 or 2007 in milk or certified in calf 1. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
2. ANNICK HELEN'S TARA STERLING NELSON 2ND ANNICK HELEN 2ND MR DAVID CRAIG
3. CAIRNVIEW LERICA 8TH STERLING FLINT CAIRNVIEW LERICA 6TH MR A J WILSON
4. FARNELL VODKA DINTON NAUTICAL BLAKEWELL RHODA A & K GAMBLE
Female, born on/before 31.12.05, in milk or in calf 1. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
2. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG
3. SKERRINGTON CARA 13TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON CARA 9TH HARRY DAVID HOULDEY
4. CORSKIE ROLO POPES LAIRD CORSKIE WAXWING 345 MR J GREEN
5. BLACKFORD PANACHE CURLIEU KNIGHT BLACKFORD FRISKY J C MCLAREN & PARTNERS
Bull, born on/after 01.04.10 1. OVERHILL HOUSE BANDIT 10 OVERHILL HOUSE VOLVO FOLE VIVIAN 27TH MR R MCCULLOCH
2. DRUMSLEED BELFAST 10 BLACKFORD VIVALDI BEECHES PANSY MR G W SMITH
3. SKERRINGTON BATANN 10 CORSKIE PROTON SKERRINGTON REBECCA 30TH MR JOHN YOUNG
4. SKERRINGTON B M W 10 CORSKIE PROTON SKERRINGTON SUNRISE 16TH MR JOHN YOUNG
5. SKERRINGTON BARNUM 10 CORSKIE PROTON SKERRINGTON SUNRISE 21ST MR JOHN YOUNG
6. ROMA BARRON 10 GLEBEFARM TYSON ROMA TINSEL MR R S & M E WEATHERUP
Bull, born on/between 01.01.10 & 31.03.10 1. BOSWELL BULLET 10 HOCKENHULL MATTHEW BOSWELL PRECIOUS MR D W SMITH
2. CORSKIE BOOMER 10 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE VIOLET MR J GREEN
3. STERLING BOSTON 10 DARSHAM LUCKY STRIKE STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
4. KEELDRUM BORIS 10 HILLCREST VALENTINE KEELDRUM GALAXY S14 MR D LOWRY
5. GLENTURK BONUS 10 OMORGA VERON GLENTURK ROSA 4TH B G & L ALLAN
6. STERLING BRENDAN 10 ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING GRACE'S SAFFRON BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on/before 31.12.08 1. STERLING VIKING 2ND CORSKIE PRINCIPAL STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN

Supreme Champion and Female Champion Annick Tara’s Alice exhibited by Mr D Craig.

Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion Sterling Rhapsody’s Vivian exhibited by Boddington Estates Ltd

Male Champion Sterling Viking 2nd exhibited by Boddington Estates Ltd

Junior Female Champion and Overall Junior Champion Sterling Krumpets Britney exhibited by Boddington Estates Ltd

Reserve Junior Female Champion Skerrington Regalia 22nd exhibited by Skerrington Mains Ltd

Junior Male Champion & Reserve Overall Junior Champion Overhill House Bandit exhibited by Mr R McCulloch

The Reserve Male Champion was Corskie Valiant 2nd exhibited by W J & J Green.