Royal Highland Show

omorgo_veron
DATE: 25th - 28th June JUDGE: Mr. C. Martindale
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion OMORGA VERON GLEBEFARM REPUTATION OMORGA MARCIA B G & L ALLAN
Reserve Supreme & Female Champion CORSKIE SABRINA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE RENI 2184 MR J GREEN
Reserve Male Champion CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
Reserve Female Champion TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
Junior Champion TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
Reserve Junior Champion CORSKIE WHAM BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SONIA MR J GREEN
Reserve Junior Male Champion DRUMSLEED WESTMAC ASHLAND SUPER BOY DRUMSLEED KRISTIE MR G W SMITH
Reserve Junior Female Champion CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
The Robert Hitchins 'Sire Group' of the Year 1. CORSKIE NIKKI BURGHBRIDGE LANE CORSKIE FURST 2180 MR J GREEN
1. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
1. CORSKIE SABRINA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE RENI 2184 MR J GREEN
2. TEAM KLOVER 3RD TILBROOK NOBLE TEAM KLOVER 2ND T, C & G GREENHILL
2. TEAM WAVERLY TILBROOK NOBLE TEAM MAY MR R J MACGREGOR
2. TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
3. SKERRINGTON ROSEBUD 47TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON ROSEBUD 37TH MR JOHN YOUNG
3. ANNICK HELEN'S VICKY STERLING NELSON 2ND ANNICK HELEN MR L D QUARM
3. ANNICK VALENTINO STERLING NELSON 2ND ANNICK TRIXI-BELLE 3RD MR L D QUARM
Female, born on/after 01.04.08 1. CAIRNVIEW NOON 2ND KILBRIDE FARM NEWRY MIDHOPE NOON MR A J WILSON
2. STRATHISLA WEDNESDAY'S HAKA OMORGA SAMSON STRATHISLA HAKA 42ND STRATHISLA FARMS
3. CRAIGHILL WHISPER KILBRIDE FARM NEWRY CRAIGHILL PEARL T, C & G GREENHILL
Female, born between 01.01.08 and 31.03.08 1. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
2. SHAWSMILL WILLOW ISLAVALE SAXON SHAWSMILL SPRING M J & A M MILL
3. STRATHISLA WILLOW'S GERALDINE OMORGA SAMSON STRATHISLA GERALDINE 10TH STRATHISLA FARMS
Female, born on/between 01.07.07 and 31.12.07 1. TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
2. CAIRNVIEW LERICA 8TH STERLING FLINT CAIRNVIEW LERICA 6TH MR A J WILSON
3. KENNOX VERONIQUE WHITEMIRE KING KONG PRIDE HARTFIELD GAIL MR DAVID CRAIG
Female, born on/between 01.01.07 and 30.06.07 1. SKERRINGTON REGALIA 15TH CORSKIE PROTON SKERRINGTON REGALIA 7TH MR JOHN YOUNG
2. HAZELDEN CARINA 1ST STERLING FLINT SKERRINGTON CARINA 12ND MR N J MCGEOCH
3. ANNICK PRUDENCE'S VICTORIA ANNICK LACHIE ANNICK PRUDENCE CRAIG DOUGLAS & ANNE MILL
Female,born in 2006 having calved/due to calve before 3yrs 1. CORSKIE TINKERBELL STRATHISLA NUGGAT CORSKIE BLARNEY 2161 MR J GREEN
2. TREETOPS TALLULAH BLACKFORD NERO PASTUREFIELDS HARMONY MISS S A BIRCH
3. SHAWSMILL JEANIE STERLING FLINT MAYFIELD NYPSY M J & A M MILL
Female, born in 2004/2005 in milk/calf at time of Show 1. CORSKIE SABRINA BURGHBRIDGE LANE CORSKIE RENI 2184 MR J GREEN
2. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
3. DRUMSLEED SUSANNAH DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
Female, born on/before 31.12.03 in milk/calf at time of Show 1. DENIZES MELODY 2ND PASTUREFIELDS HARTSHORNE BRINKTON MELODY 10TH M A BARLOW
2. CORSKIE NIKKI BURGHBRIDGE LANE CORSKIE FURST 2180 MR J GREEN
3. ANNICK TRIXI-BELLE 3RD INNERWICK LANCELOT ANNICK TRIXI-BELLE MR L D QUARM
Bull, born on or between 01.01.08 and 31.03.08 1. DRUMSLEED WESTMAC ASHLAND SUPER BOY DRUMSLEED KRISTIE MR G W SMITH
2. SKERRINGTON WONDER BOY ARKMILL FRANKLYN SKERRINGTON SUSAN 13TH MR JOHN YOUNG
3. SALTIRE WALLACE CELTIC ROCK SALTIRE PEARL J & G HOULISTON
Bull, born on or after 01.04.08 1. CORSKIE WHAM BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SONIA MR J GREEN
2. GLENTURK WISDOM PISTYLL SAM GLENTURK SOPHIE B G & L ALLAN
3. ANNICK WISCONSIN STARLINE KLASSIK ANNICK HANNAHS RADIANCE MR L D QUARM
Bull, born on/between 01.01.07 and 31.12.07 1. OMORGA VERON GLEBEFARM REPUTATION OMORGA MARCIA B G & L ALLAN
2. CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
3. SHANEHILL VICTOR KILBRIDE FARM NEWRY SAMARK BLUEBELL MR D C HOULDEY
Interbreed Reserve Junior Champion TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
Interbreed Reserve Champions Team of Four CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
CORSKIE WHAM BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SONIA MR J GREEN
TREETOPS TALLULAH BLACKFORD NERO PASTUREFIELDS HARMONY MISS S A BIRCH
TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR

 Supreme & Male Champion, Omorgo Veron

Reserve Female & Junior Champion & also Reserve Junior Interbreed Champion Team Misty 5

 Reserve Supreme & Female Champion Corskie Sabrina

 Reserve Male Junior Champion Drumsleed Westmac

 Corskie Valiant Reserve Male Champion

 Reserve Junior Female Champion Corskie We-Enna

Interbreed Reserve Team of Four Corskie Rolande; Corskie Wham; Treetops Tallulah & Team Misty 5