Royal Highland Show

SkerringtonRhona21st
21st June 2012 JUDGE: Mr David Donnelly
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR W YOUNG
Reserve Supreme & Reserve Female Champion 1. CORSKIE BASHA POPES LAIRD CORSKIE TASHA MR J GREEN
Male Champion 1. STERLING CAITHNESS 11 STERLING ROCHESTER STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion 1. CORSKIE CONNAN 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE TORI MR J GREEN
Junior Female Champion and Junior Reserve Animal Champion 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Junior Male Champion and Junior Animal Champion 1. STERLING CAITHNESS 11 STERLING ROCHESTER STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Best Animal of opposite sex to the Junior Champion 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Best Cow with Calf at foot, to be judged as a pair 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR W YOUNG
Best Animal bred by Exhibitor 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR W YOUNG
Group of three Animals 1. ANNICK HELEN'S TARA STERLING NELSON 2ND ANNICK HELEN 2ND MR DAVID CRAIG
1. SKERRINGTON REGALIA 22ND STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON REGALIA 15TH MR W YOUNG
1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR W YOUNG
2. AUCHORACHAN BLISS SALTIRE TALENT AUCHORACHAN WENDY D & R DURNO & SONS
2. AUCHORACHAN CRACKER 11 SALTIRE TALENT AUCHORACHAN SILLY D & R DURNO & SONS
2. AUCHORACHAN COUNTESS SALTIRE TALENT WOODHALL LETTA D & R DURNO & SONS
3. CORSKIE CALLUM 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE FURST 754 MR J GREEN
3. CORSKIE BOUNTY BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RUTH MR J GREEN
3. CORSKIE CONNAN 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE TORI MR J GREEN
Female born on or after 1st April 2011 1. AUCHORACHAN COUNTESS SALTIRE TALENT WOODHALL LETTA D & R DURNO & SONS
2. SACOMBE CAMEO-KLEEB GRANGEWOOD WILLIAM SACOMBE TAMAR-KLEEB MR & MRS P B & J A BORLASE
3. STERLING NAOMI'S CHER CORRICK KENTUCKY KID STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
4. STRATHISLA CHRISSIE'S GERALDINE OMORGA SAMSON STRATHISLA GERALDINE 10TH STRATHISLA FARMS
5. CORSKIE CE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
6. SCOTHOLM WINSTON OTTILIE CHESTERMANN WINSTON SCOTHOLM RAIDER OTTILIE 1 D LYLE
Female born between 1st January 2011 and 31st March 2011 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
3. CORSKIE CHERRY BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
4. WESTVIEW LILLIE 1ST CAIRNVIEW SNAZZY GRANGEWOOD LILLIE 3RD MR S WILSON
5. SHILOH FARM CLASSY CHICK GLEBEFARM TYSON SEAVIEW RENNEA MR G W SMITH
6. DARGILL CLAIRE BOSWELL WARRIOR BLACKFORD WISTARIA J C MCLAREN & PARTNERS
Female born on or between 1st July and 31st December 2010 1. CAIRNVIEW TILLY ANNICK TITAN LOXTON TERESA MR A J WILSON
2. CORSKIE BOUNTY BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RUTH MR J GREEN
3. FARNELL BETH CRAIGHILL LASER BURGHBRIDGE NIKITA A & K GAMBLE
4. RACEVIEW BAMBI MATILDA KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR R MCCULLOCH
5. VIEWFORTH WINSTON NOELLE CHESTERMANN WINSTON VIEWFORTH RAIDER NOELLE 2ND JOHN & EMMA LYLE
6. AUCHORACHAN BLISS SALTIRE TALENT AUCHORACHAN WENDY D & R DURNO & SONS
Female born on or between 1st January 2010 and 30th June 2010 1. CORSKIE BASHA POPES LAIRD CORSKIE TASHA MR J GREEN
2. SKERRINGTON REGALIA 22ND STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON REGALIA 15TH MR W YOUNG
3. DRUMSLEED BLOSSOM 10 BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED JACQUELINE MR G W SMITH
4. ST TRINIANS BRITTANY ANNANWATER PIONEER CAIRNVIEW BETH 8TH MISS KIRSTY MCCAIG
5. DARGILL BONNY BOSWELL WARRIOR BLACKFORD VADELLENE J C MCLAREN & PARTNERS
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in milk or in calf 1. BLACKFORD ANONA CURLIEU KNIGHT BLACKFORD NONA J C MCLAREN & PARTNERS
2. CORSKIE AMARYLLIS POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR J GREEN
3. RACEVIEW ALTESSE RAMONA 450 CAIRNVIEW SNAZZY RACEVIEW RAMONA EUGENIE MR R MCCULLOCH
4. RACEVIEW AMY RAMONA 448 GLEBEFARM TYSON RACEVIEW RAMONA EUGENIE MR R MCCULLOCH
5. DRUMSLEED ARIANNA HOCKENHULL MATTHEW DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
Female, born in 2007 or 2008, in milk or certified in Calf at time of show 1. NEWBIEMAINS VICKY KILBRIDE FARM RAINMAN MONADUFF RED RUBY JIM & PATRICIA GOLDIE
2. CORSKIE VICKY 2 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RHONA MR J GREEN
3. CAIRNVIEW LERICA 8TH STERLING FLINT CAIRNVIEW LERICA 6TH MR A J WILSON
4. FARNELL WISH POPES LAIRD STARLINE OLGA 9TH A & K GAMBLE
Female, born on or before 31st December 2006, in milk or certified in Calf at time of show 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR W YOUNG
2. ANNICK HELEN'S TARA STERLING NELSON 2ND ANNICK HELEN 2ND MR DAVID CRAIG
3. SKERRINGTON CARA 13TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON CARA 9TH HARRY DAVID HOULDEY
Bull born on or after 1st April 2011 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE CALLUM 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE FURST 754 MR J GREEN
3. DRUMSLEED CALGARY 11 AUROCH ACE DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
4. SACOMBE CLASS ACT 11 GRANGEWOOD WILLIAM SACOMBE TAMARA-ALFA MR & MRS P B & J A BORLASE
5. AUCHORACHAN CRACKER 11 SALTIRE TALENT AUCHORACHAN SILLY D & R DURNO & SONS
6. TEAM CHIEFTAIN 11 AUCHORACHAN WINGER TEAM MELODY 4TH MR R J MACGREGOR
Bull born on or between 1st January 2011 and 31st March 2011 1. STERLING CAITHNESS 11 STERLING ROCHESTER STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE CONNAN 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE TORI MR J GREEN
3. DRUMSLEED COUGAR 11 CELTIC ROCK DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
4. DRUMSLEED CHEVROLET 11 CAIRNVIEW SNAZZY CLONEYGOWAN TEMPTRESS POSH MR G W SMITH
5. SKERRINGTON CONCORD 11 STARLINE KLASSIK SKERRINGTON REBECCA 35TH MR W YOUNG
6. TEAM CELTIC 11 AUCHORACHAN WINGER TEAM KIWI 4 MR R J MACGREGOR
Bull born on or between 1st January 2010 and 31st December 2010 1. BLACKFORD BEN MHOR 10 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD LARA MR R MCCULLOCH
2. NEWBIEMAINS BOSTON 10 KILBRIDE FARM RAINMAN DIRNANEAN VIRGINIA V16 JIM & PATRICIA GOLDIE
3. NEWBIEMAINS BUCKANEER 10 KILBRIDE FARM RAINMAN CRUGMELYN TWILIGHT JIM & PATRICIA GOLDIE
Bull born on or before 31st December 2009 1. CLONAGH WORLD CLASS KILBRIDE FARM NEWRY CLONAGH POSH KLOWNA MR & MRS P B & J A BORLASE
2. BOSWELL WARRIOR ASHLAND SUPER BOY BEECHES PATSY J C MCLAREN & PARTNERS
Breeder of Best Bull 1. STERLING CAITHNESS 11 STERLING ROCHESTER STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Best Group 1. CORSKIE BOUNTY BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RUTH MR J GREEN
1. RACEVIEW ALTESSE RAMONA 450 CAIRNVIEW SNAZZY RACEVIEW RAMONA EUGENIE MR R MCCULLOCH
1. BLACKFORD BEN MHOR 10 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD LARA MR R MCCULLOCH
Simmental Steer wins McIntosh Donald/Tesco Royal Highland Steak Competition

The 22-month-old Simmental x steer from Gary Cameron, Allanglach, North Kessock scaled 337.2kg and graded -U4L.

Left to right: Mr Jim McLaren, Richard Lochhead MSP, Cabinet Secretary for Rural Affairs and Environment, Alan McNaughton – Plant Manager at McIntosh Donald awarding Mr Cameron.

Show Results

Supreme Champion & Female Champion Skerrington Rhona 21st by Sterling Nelson 2nd bred and exhibited by Mr W Young.

Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion Corskie Basher by Popes Laird bred and exhibited by Mr J Green.

Male Champion & Junior Male Champion Sterling Caithness 11 by Sterling Rochester bred and exhibited by Boddington Estates Ltd.

Junior Female Champion Sterling Nova’s Candy by Darsham Playboy bred and exhibited by Boddington Estates Ltd.

Reserve Male Champion Corskie Connan 11 by Ballinalare Farm Nightrider bred and exhibited by Mr J Green

Supreme Champion & Female Champion, Skerrington Rhona 21st by Sterling Nelson 2nd bred and exhibited by Mr W Young.

Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion - Corskie Basha

Reserve Male Champion - Corskie Connan

Male Champion & Junior Male Champion - Sterling Caithness

Junior Female Champion - Sterling Nova's Candy

Auchorachan Countess

Blackford Anona

Blackford Ben Mohr

Clonagh World Class

Newbiemains Vicky