Royal Bath and West Show

shows top
DATE: 31 May - 3 June 06 JUDGE: Mr D Donnelly
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion SUNDIAL LEWIS GRETNA HOUSE HERCULES SUNDIAL VICTORIA 14TH MR & MRS M O & L D JONES
Reserve Supreme & Female Champion BEANHILL PAMELA AGARDSLEY ELGAR DEERHURST MELITA MR & MRS R J & B E KIMBER
Reserve Male Champion LYNFIELD STERLING TREETOPS PRIDE LYNFIELD LILLI 3RD M/S A E & C BISHOP
Reserve Female Champion WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
Best of three animals 1. MR & MRS R J & B E KIMBER
Best Exhibitor bred animal by S West Club Member WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
Best groomed & best lead animal by S West Club Member COLLEYBROOK RIPPLE MOUNTROYAL WESTERN COLLEYBROOK KARLY MR R N & MISS L M DARCH
Bull born before 01.01.05 1. SUNDIAL LEWIS GRETNA HOUSE HERCULES SUNDIAL VICTORIA 14TH MR & MRS M O & L D JONES
Bull born on or after 01.01.05 [5] 1. LYNFIELD STERLING TREETOPS PRIDE LYNFIELD LILLI 3RD M/S A E & C BISHOP
2. HEYWOOD STATESMAN STARLINE DECISION HEYWOOD FANTASY 3RD MR D M BARKER
3. WINFORD SEFTON WINFORD PREFECT WINFORD NICOLA MESSRS L J & A J CURRY
Cow or Heifer in milk or in calf born before 01.01.03 1. WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
2. CELTIC NOODLE RAVENSWORTH HERMON CELTIC LIMELIGHT MR & MRS R J & B E KIMBER
3. BRINKTON SALLY'S MARIGOLD STRATHISLA JULIUS BRINKTON SALLY'S-ELLA MR SAMUEL BEACH
Cow or Heifer in milk or in calf born in 2003 1. BEANHILL PAMELA AGARDSLEY ELGAR DEERHURST MELITA MR & MRS R J & B E KIMBER
Heifer born in 2004 [4] 1. HEYWOOD BIRKE 6TH AGARDSLEY ELGAR HEYWOOD BIRKE 2ND MR D M BARKER
2. BEANHILL RENEE CELTIC MERLIN CELTIC NOODLE MR & MRS R J & B E KIMBER
3. DINTON SADIE 3RD HOCKENHULL MAVERICK DINTON SADIE 1ST MISS S V FRANCIS
Heifer born in 2005 [4] 1. WISHFUL SUNBEAM BRINKTON BONZO GREENSIDE HOLLY MAUREEN D B & C A MILLS
2. BEANHILL SUZANNA STRATHISLA JULIUS LYNFIELD HOSANNA MR & MRS R J & B E KIMBER
3. REBRA NUTMEG 4 CAMUS BRANDY REBRA NUTMEG 2ND ANWEN JONES
Calf born on or after 01.07.05 1. WINFORD SANDERSON STARLINE KLASSIK YANLEY AMBER MESSRS L J & A J CURRY
2. DINTON HENRIETTA 6TH SALISBURY GLADIATOR DINTON HENRIETTA MISS S V FRANCIS

Sundial Lewis

Beanhill Pamela