Perth Show

image002
DATE: 4th August 2012 JUDGE: Mrs Judy Borlase
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme, Female & Res. Interbreed Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Reserve Female Champion CORSKIE BE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
Male Champion, Junior Overall and Male Junior Champion CORSKIE CONNAN 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE TORI MR J GREEN
Reserve Junior Supreme & Female Junior Champion NEWBIEMAINS CEE ME KILBRIDE FARM RAINMAN DARSHAM REMEMBER ME JIM & PATRICIA GOLDIE
Pair of Animals, bred by Exhibitor 1. MR J GREEN
2. BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion & Reserve Male Junior Champion DRUMSLEED CHEVROLET 11 CAIRNVIEW SNAZZY CLONEYGOWAN TEMPTRESS POSH MR G W SMITH
Reserve Female Junior Champion STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Best Cow with Calf J C MCLAREN & PARTNERS
Pairs Interbreed Champions MR J GREEN
Senior Bull 1. NEWBIEMAINS BOSTON 10 KILBRIDE FARM RAINMAN DIRNANEAN VIRGINIA V16 JIM & PATRICIA GOLDIE
2. PODE HOLE WARRANT BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SADIE MR D LOWRY
Bull, born between 01.01.11 & 31.03.11 1. CORSKIE CONNAN 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE TORI MR J GREEN
2. DRUMSLEED CHEVROLET 11 CAIRNVIEW SNAZZY CLONEYGOWAN TEMPTRESS POSH MR G W SMITH
3. BRAEGARRIE CANTONA 11 CELTIC ROCK BRAEGARRIE TILLY D L & S CURRIE
4. TEAM CELTIC 11 AUCHORACHAN WINGER TEAM KIWI 4 MR R J MACGREGOR
5. SKERRINGTON CADET 11 STARLINE KLASSIK SKERRINGTON SUNSHINE 15TH MR W YOUNG
Bull, born between 01.04.11 & 30.06.11 1. TEAM CHIEFTAIN 11 AUCHORACHAN WINGER TEAM MELODY 4TH MR R J MACGREGOR
2. DRUMSLEED CALGARY 11 AUROCH ACE DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
3. MERKLAND CALEDONIA 11 SKERRINGTON REGENT GLACK SANDRA 2ND MR J E DYET
4. BOSWELL CRACKER 11 ASHLAND PERFECT BOSWELL PRECIOUS MR D W SMITH
5. CORSKIE CALLUM 11 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE FURST 754 MR J GREEN
Bull, born between 01.07.11 & 31.12.11 1. DRUMSLEED CRUSADER 11 HOCKENHULL MATTHEW DRUMSLEED ROZ MR G W SMITH
2. KEELDRUM CARLTON 11 HILLCREST VALENTINE KEELDRUM LAVENDER S10 MR D LOWRY
3. CORSKIE CHIP 11 CORSKIE VALIANT 2ND CORSKIE SPIREA MR J GREEN
4. NEWBIEMAINS CRUSADER 11 BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS AMBER JIM & PATRICIA GOLDIE
Cow, born before 31.07.09 1. DARSHAM SLINKY DARSHAM HADDON DARSHAM KIMBERLEY MR D LOWRY
2. CORSKIE VICKY 2 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RHONA MR J GREEN
3. RATHLEE VIXEN HILLCREST CHAMPION SEAVIEW ROXY JIM & PATRICIA GOLDIE
4. BLACKFORD ANONA CURLIEU KNIGHT BLACKFORD NONA J C MCLAREN & PARTNERS
5. GREENCAP WILLOW STARLINE KLASSIK BLACKFORD RUBY COLIN INGLIS
Heifer, born between 01.08.09 & 31.03.10 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE BASHA POPES LAIRD CORSKIE TASHA MR J GREEN
3. DRUMSLEED ARIANNA HOCKENHULL MATTHEW DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
4. DRUMSLEED BLOSSOM 10 BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED JACQUELINE MR G W SMITH
5. MERKLAND NECTOR ANGIE KEELDRUM VERDI MERKLAND NECTOR MR J E DYET
Heifer, born between 01.04.10 & 31.12.10 1. CORSKIE BE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
2. SKERRINGTON REGALIA 22ND STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON REGALIA 15TH MR W YOUNG
3. PITMUDIE BEAUJOLAIS SLATEQUARRY VALIANT DRUMSLEED TWINKLE HEATHER DUFF
4. CORSKIE BLOSSOM 10TH BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE REDD MR J GREEN
5. VIEWFORTH WINSTON NOELLE CHESTERMANN WINSTON VIEWFORTH RAIDER NOELLE 2ND JOHN & EMMA LYLE
Heifer, born between 01.01.11 & 30.06.11 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
3. SHILOH FARM CLASSY CHICK GLEBEFARM TYSON SEAVIEW RENNEA MR G W SMITH
4. CORSKIE CHERRY BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
5. SCOTHOLM WINSTON OTTILIE CHESTERMANN WINSTON SCOTHOLM RAIDER OTTILIE 1 D LYLE
Heifer, born between 01.07.11 & 31.12.11 1. NEWBIEMAINS CEE ME KILBRIDE FARM RAINMAN DARSHAM REMEMBER ME JIM & PATRICIA GOLDIE
2. NEWBIEMAINS CLAIRE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS VICKY JIM & PATRICIA GOLDIE
3. CORSKIE CALYPSO CORSKIE VALIANT 2ND CORSKIE STAR MR J GREEN
4. DRUMSLEED CRYSTAL AUROCH ACE DRUMSLEED TERESA MR G W SMITH
Calf born in 2012 1. DARGILL DUKE 12 DRUMSLEED ALPHA 09 BLACKFORD ANONA J C MCLAREN & PARTNERS
2. CORSKIE DOT KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE VICKY 2 MR J GREEN
3. KEELDRUM DARIUS 12 PODE HOLE AZTEC 9 DARSHAM SLINKY MR D LOWRY
4. GREENCAP DREAM SLIEVENAGH WYATT GREENCAP WILLOW COLIN INGLIS
The Scottish Club held their 5th National Show at Perth Show on 4th August.

Blessed with a very rare hot , sunny day, A large entry was forward for our Judge , Mrs Judy Borlase who had made the long journey North from Hertfordshire to judge our Show, placing Boddington Estates heifer Sterling Krumpets Britney, as her overall champion which also went on to be reserve interbreed champion, making Jimmy MacMillans 7 hour trip North well worthwhile.

Boddington Estates Overall champion. Sterling Krumpets Britney

Reserve Champion was Corskie Be-Enna from Iain Green, an April 2010 daughter of Popes Laird

Junior male champion was also from Corskie with Corskie Connan. John Hughes receives his award from David Brown from Sponsors United Auctions,

Club Chairman Tom Henderson, presents a Quaich to Judy for Judging the Show

Iain Green receives prize for overall male champion, with Corskie Connan from sponsors Pfizer

Junior female champion, Newbie Mains Cee-Me, from Patricia and Jim Goldie. An August 2011 daughter of Kilbride Farm Rainman out of Darshams Remember Me