Omagh Show

shows top
6th July 2013 JUDGE: Mr B Allan
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
Reserve Supreme & Reserve Male Champion RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
Female Champion MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
Reserve Female Champion SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
Cow, born on or before 01.01.10, in-calf or in-milk, having had at least one calf 1. SLATEQUARRY PRINCE DIANA OMORGA PRINCE WOODHALL DIANA MR T J HAMILTON
Heifer, born on or after 01.01.11 and on or before 30.06.11 1. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
2. OWENSKERRY CHAZ KILBRIDE FARM NEWRY STRALONGFORD SHANNON MR D MCKINLESS
Heifer, born on or after 01.07.11 and on or before 31.12.11 1. SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
2. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
3. ASHLAND ROSY C1 RACEVIEW KING ASHLAND ROSY 2ND MR D CARSON
Heifer, born on or after 01.01.12 and on or before 31.08.12 1. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
2. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
3. CORRICK DELIGHT 12 DERRYCALLAGHAN HAMILTON WOODHALL VERBENA MR C MCILWAINE
4. CLEENAGH DUCHESS DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH ANNA 2ND MR L A RICHARDSON
5. BRIDGEWATER FARM FERN WOODHALL PREMIER LUMMIN ROSIE MR J N GLASGOW
6. BRIDGEWATER FARM RUBY OMORGA VOLVO DRUMLONE WISTERIA MR J N GLASGOW
7. WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
Bull, born on or after 01.01.12 1. KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
2. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
3. SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
Heifer or Bull,born on or after 01.09.12 1. COOLCRAN DAZZLER 12 KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND JULIET WHIRL-WIND S P MCDONALD
2. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
3. DERRYCALLAGHAN DELBOY 12 SPERRIN VIEW BRILLIANCE 10 DERRYCALLAGHAN WINNER MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
4. SCRIBBY FARMS DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS SUE MR M NELSON
5. CASTLEMOUNT DOWNTOWN 12 OMORGA VOLVO RANFURLY KLEEB 23RD A10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
6. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Ivomec Super Pairs Qualifiers SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
SCRIBBY FARMS DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS SUE MR M NELSON