Northern Ireland National Show - Omagh 6th July 2019



 
DATE: 5th July to 6th July 2019JUDGE: Mr M Barlow
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Junior, Male, Overall & Interbreed Champion RANFURLY JAMESON J2 18 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 17TH G10 15 MR W D HAZELTON
Female Champion & Reserve Overall Champion RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Reserve Female Champion RANFURLY WEIKEL 23RD I11 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Reserve Junior Champion CLEENAGH JESSICA DERMOTSTOWN DELBOY STRALONGFORD COURTNEY ROBERT & JULIE STINSON
Reserve Male Champion BREAGHEY KINGDOM 19 OMORGA REGAN BREAGHEY BEATRICE ANDREW W CLARKE
Cow, any age 1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Senior heifer, born between 1st January 2017 & 30th June 2017 1. NEWBIEMAINS INTREPID NEWBIEMAINS GOLDEN EYE 15 NEWBIEMAINS ENCHANTMENT JONATHAN HENDERSON
2. DRUMSAMNEY CARA'S SNOWDROP BANWY WONDERBOY OMORGA CARA JONATHAN HENDERSON
Intermediate heifer, born between 1st July 2017 and 31st December 2017 1. RANFURLY WEIKEL 23RD I11 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
2. LISGLASS ISLA RANFURLY CONFEDERATE C24 11 LISGLASS FABULOUS J L & C J WEATHERUP
3. BREAGHEY LEADING LADY WOODHALL EVERHART 13 MIDHOPE GEM ANDREW W CLARKE
4. LISSADELL JEZEBEL CURAHEEN VIO CLADYMORE DOVE MR D CARSON
Junior Heifer born on or after 1st January 2018, and on or before 30th June 2018 1. CLEENAGH JESSICA DERMOTSTOWN DELBOY STRALONGFORD COURTNEY ROBERT & JULIE STINSON
2. SLIEVENAGH JEWEL P KILBRIDE FARM GLENHEAD 15 SLIEVENAGH HARMONY MR R J BOYD
4. ROSCULTAN JEMIMA DERMOTSTOWN DELBOY CLEENAGH GAYNOR ROBERT & JULIE STINSON
5. BREAGHEY VIDA -J313 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 BREAGHEY GOLDEN GIRL ANDREW W CLARKE
6. REHALL JANE LOSNING IVER REHALL ELIZABETH MR K STUBBS
Junior Heifer born on or after 1st July 2018 and on or before 31st December 2018 1. COOLCRAN LADY JASMINE OMORGA MURRAY COOLCRAN LADY GRAINNE S P MCDONALD
2. SCRIBBY FARMS JELLYBEAN CURAHEEN DICKENS SCRIBBY FARMS FIONA A NELSON
3. SCRIBBY FARMS JUDY CURAHEEN DICKENS SCRIBBY FARMS ELEGANT A NELSON
4. CORRICK JAYNE CURAHEEN DICKENS CORRICK GLENDA CECIL AND SCOTT MCILWAINE
Heifer calf born in 2019 1. RANFURLY WEIKEL 30TH K1 CLEENAGH FLASHER RANFURLY WEIKEL 18TH H2 MR W D HAZELTON
2. DERRYCALLAGHAN KALMATY-JANE TEAM CELTIC 11 DERRYCALLAGHAN HOTPANTS MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
Junior Bull born on or after 1st January 2018 and on or before 30th April 2018 1. RANFURLY JAMESON J2 18 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 17TH G10 15 MR W D HAZELTON
2. SCRIBBY FARMS JERONIMO 18 TEAM CELTIC 11 SCRIBBY FARMS FAITH A NELSON
3. DERRYCALLAGHAN JACKO 18 OMORGA VOLVO CORSKIE VESNA MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
4. OMORGA JOEL 18 MULLYKNOCK GALLANT 15 OMORGA ALICIA MR H J W & J C MOORE
5. BRIDGEWATER FARM JED 18 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM MEGAN MR J N GLASGOW
6. BRIDGEWATER FARM JENSON 18 RANFURLY CONFEDERATE C24 11 SLIEVENAGH CARA MR J N GLASGOW
7. CORRICK JORDAN 18 CURAHEEN GUNSHOT (P) CORRICK GRETA CECIL AND SCOTT MCILWAINE
8. CORRICK JACOB 18 CURAHEEN GUNSHOT (P) CORRICK GINA CECIL AND SCOTT MCILWAINE
Junior Bull born on or after 1st May 2018 and on or before 31st August 2018 1. DERRYCALLAGHAN JACKPOT 18 POPES LAIRD DERRYCALLAGHAN TOP GIRL MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
2. COOLCRAN JOOP 18 DERMOTSTOWN DELBOY COOLCRAN CINDERELLA'S GUCCI S P MCDONALD
3. LISGLASS JASPER 18 MULLYKNOCK GALLANT 15 SLIEVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
Junior Bull born on or after 1st September 2018 and on or before 31st December 2018 1. COOLCRAN JAMESON 18 ASHLAND BRANDY 10 COOLCRAN JULIET'S ELLA S P MCDONALD
2. CORRICK JUDGE 18 CURAHEEN GUNSHOT (P) CORRICK CINDY 11 CECIL AND SCOTT MCILWAINE
3. BRIDGEWATER FARM JAZZMAN 18 CURAHEEN DICKENS BRIDGEWATER FARM ABIGAIL MR J N GLASGOW
4. OMORGA JOSHUA 18 DERMOTSTOWN DELBOY OMORGA BAMBI 5TH MR H J W & J C MOORE
5. DERRYCALLAGHAN JASPER 18 MULLYKNOCK GALLANT 15 DERRYCALLAGHAN TOP GIRL MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
7. GLENGESH JACKPOT 18 DERMOTSTOWN DELBOY CELTIC VINE PETER STRATTON
Bull Calf born in 2019 1. BREAGHEY KINGDOM 19 OMORGA REGAN BREAGHEY BEATRICE ANDREW W CLARKE
2. GLENGESH KINGSMAN 19 KILBRIDE FARM DRAGOON 12 CLEENAGH GABBY PETER STRATTON
Pair of animals, property of one exhibitor and entered in classes for which they are eligible 1. MR W D HAZELTON
2. S P MCDONALD
3. A NELSON
4. ROBERT & JULIE STINSON
5. J L & C J WEATHERUP
6. ANDREW W CLARKE
7. JONATHAN HENDERSON
8. MR J N GLASGOW
9. CECIL AND SCOTT MCILWAINE