Great Yorkshire Show 9th-11th July 2019

Table 1
Header 1
 
DATE: 9th July to 11th July 2019JUDGE: Mr J Rixon
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Male Champion, Overall Breed Champion, Overall Beef Supreme Champion HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
Female Champion, Reserve Overall Breed Champion KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR D DONNELLY
Reserve Female Champion, Junior Breed Champion, and Junior Interbreed Champion HEATHBROW JASMINE SCOTLAND HILL CAIRO 11 HOCKENHULL CLAIRE 21ST D A & L A SAPSED
Reserve Male Champion, Reserve Junior Champion PENTON JOLLY 18 CHESTERMANN FURBALL 14 BALLINALARE FARM CACTUS MR R L PENNINGTON
Class 83. Bull born before 1st January 2018 1. HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
2. FIRCOVERT ISAAC 17 HORSFORDMANOR BONUS 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
3. SKERRINGTON ICEMAN 17 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND JIM & PATRICIA GOLDIE
Class 84. Bull born on or after 1st January 2018 1. PENTON JOLLY 18 CHESTERMANN FURBALL 14 BALLINALARE FARM CACTUS MR R L PENNINGTON
2. NEWBIEMAINS JAMBOREE 18 WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS FIRE CRACKER JIM & PATRICIA GOLDIE
3. LYNFIELD JOSEPH 18 DENIZES EXCLUSIVE 13 LYNFIELD PRECIOUS 5 M/S A E & C BISHOP
4. WILLIAMS JOSEF 18 CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SNOWQUEEN 7TH MRS H CLARKE
5. POPES JETHRO 18 WOODHALL FERRARI 14 POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
6. WILLIAMS JACOB 18 CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SNOWQUEEN 3RD MRS H CLARKE
7. FIRCOVERT JEREMIAH 18 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT DUCHESS MR P GUNTHER
8. POPES JASPER 18 WOODHALL FERRARI 14 CLONGUISH DIAMOND M/S J H & V G WOOD
Class 85. Cow or heifer, in-calf or with a calf at foot, having had a certified calf before attaining the age of three years 1. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR D DONNELLY
2. FIRCOVERT GLAMOUR BLUEBELL BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BLUEBELL MR P GUNTHER
Class 86. Heifer born in 2017 1. HEATHBROW GIRLIE'S IVY HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW GIRLIE'S FREESIA D A & L A SAPSED
2. POPES NELLYS ILIA SWINGLETREE EMPOROR 13 POPES NELLYS DAZZLER M/S J H & V G WOOD
3. NEWBIEMAINS ICANDY WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS FLORA JIM & PATRICIA GOLDIE
4. NEWBIEMAINS ISLA WOODHALL FANTASTIC 14 NEWBIEMAINS GRACIOUS JIM & PATRICIA GOLDIE
5. PENTON INDIGO KILBRIDE FARM BALLINTOY 10 ATLOW BREEZE MR R L PENNINGTON
6. POPES PRINCESS IMMIE KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS CLEO M/S J H & V G WOOD
7. FIRCOVERT IMOGEN HORSFORDMANOR BONUS 10 FIRCOVERT EDWINA MR P GUNTHER
8. OVERHILL HOUSE ICE MAIDEN CURAHEEN DRIFTER RACEVIEW EUREKA VELVET 630 RICHARD MCCULLOCH
Class 87. Heifer born in 2018 1. HEATHBROW JASMINE SCOTLAND HILL CAIRO 11 HOCKENHULL CLAIRE 21ST D A & L A SAPSED
2. OVERHILL HOUSE JOON OVERHILL HOUSE FADDEN 14 WOODHALL DANIELLE RICHARD MCCULLOCH
3. WILLIAMS CRYSTAL'S JEWEL CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL MRS H CLARKE
4. WILLIAMS BELLE'S JULIE CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
5. ATLOW JEALOUSY AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING ALICIA'S DOLL MR D DONNELLY
Class 88. Group of three animals 1. M/S J H & V G WOOD
Class 89. Pair of animals. 1. D A & L A SAPSED
2. M/S J H & V G WOOD
3. MR R L PENNINGTON
4. JIM & PATRICIA GOLDIE
5. JIM & PATRICIA GOLDIE
Blythewood Continental Interbreed Pairs - Winners 1. HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
1. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR D DONNELLY
Interbreed Senior Group of Four - Winners 1. HEATHBROW IMPORTANT 17 HEATHBROW GRAND SLAM 15 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE D A & L A SAPSED
1. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR D DONNELLY
1. POPES NELLYS ILIA SWINGLETREE EMPOROR 13 POPES NELLYS DAZZLER M/S J H & V G WOOD
1. HEATHBROW JASMINE SCOTLAND HILL CAIRO 11 HOCKENHULL CLAIRE 21ST D A & L A SAPSED