Doune and Dunblane Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 4th July JUDGE: Mr. P. Goldsbrough
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Overall & Male Champion CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
Reserve Overall & Female Champion HAZELDEN CARINA ORLANDO HUGO SKERRINGTON CARINA 12ND MR N J MCGEOCH
Reserve Male Champion DRUMSLEED WESTMAC ASHLAND SUPER BOY DRUMSLEED KRISTIE MR G W SMITH
Reserve Female Champion TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
Junior & Junior Male Champion DRUMSLEED WESTMAC ASHLAND SUPER BOY DRUMSLEED KRISTIE MR G W SMITH
Reserve Junior & Reserve Junior Male Champion CORSKIE WHAM BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SONIA MR J GREEN
Junior Female Champion NEWBIEMAINS WET'N'WILD KILBRIDE FARM RAINMAN MILLWOOD NINA JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Junior Female Champion CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
Best Pair of Animals 1. MR J GREEN
Bull, born on or before 31.12.07 1. CORSKIE VALIANT 2ND STRATHISLA NUGGAT CORSKIE RIPPLE MR J GREEN
2. SHANEHILL VICTOR KILBRIDE FARM NEWRY SAMARK BLUEBELL MR D C HOULDEY
Bull, born on/between 01.01.08 and 31.03.08 1. CORSKIE WHAM BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SONIA MR J GREEN
Bull, born on/between 01.04.08 and 31.12.08 1. DRUMSLEED WESTMAC ASHLAND SUPER BOY DRUMSLEED KRISTIE MR G W SMITH
2. SKERRINGTON WONDER BOY ARKMILL FRANKLYN SKERRINGTON SUSAN 13TH MR JOHN YOUNG
3. CORSKIE WOMBLE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE FURST 754 MR J GREEN
Bull born on/between 01.07.08 and 31.12.08 1. ANNANWATER WILSON HOCKENHULL MAVERICK ANNANWATER POPPET MR A J WILSON
2. GREENCAP WARRIOR BEECHES NASHVILLE ORLANDO TANYA 25TH COLIN INGLIS
3. TEAM WOODSTOCK TILBROOK NOBLE TEAM KLOVER 2ND MR R J MACGREGOR
Best Cow with Calf 1. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
Cow, born on/before 02.08.06 in calf/with calf at foot 1. WHITERIDDEN MADONNA BRINKTON SOVREIGN WHITERIDDEN TANYA 8TH MR H GILBERT
2. CORSKIE ROLANDE BURGHBRIDGE LANE CORSKIE WREN 763 MR J GREEN
3. DRUMSLEED SUSANNAH DRUMSLEED NATO DRUMSLEED MISTY MR G W SMITH
Cow/Heifer born after/between 01.08.06 and 30.04.07 1. HAZELDEN CARINA ORLANDO HUGO SKERRINGTON CARINA 12ND MR N J MCGEOCH
2. ANNICK PRUDENCE'S VICTORIA ANNICK LACHIE ANNICK PRUDENCE CRAIG DOUGLAS & ANNE MILL
3. CORSKIE TINKERBELL STRATHISLA NUGGAT CORSKIE BLARNEY 2161 MR J GREEN
Heifer, born on/between 01.05.07 and 31.12.07 1. TEAM MISTY 5 TILBROOK NOBLE TEAM MISTY 4TH MR R J MACGREGOR
2. SKERRINGTON REGALIA 15TH CORSKIE PROTON SKERRINGTON REGALIA 7TH MR JOHN YOUNG
3. RATHLEE VIXEN HILLCREST CHAMPION SEAVIEW ROXY JIM & PATRICIA GOLDIE
Heifer, born on/between 01.01.08 and 31.03.08 1. NEWBIEMAINS WET'N'WILD KILBRIDE FARM RAINMAN MILLWOOD NINA JIM & PATRICIA GOLDIE
2. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
3. CAIRNVIEW LERICA 9TH POPES LAIRD CAIRNVIEW LERICA 5TH MR A J WILSON
Heifer, born on/between 01.04.08 and 31.06.08 1. CORSKIE WILMA CELTIC ROCK CORSKIE BLUETIT 757 MR J GREEN
2. SKERRINGTON GARLAND 6TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON GARLAND 3RD MR JOHN YOUNG
3. GREENCAP WILLOW STARLINE KLASSIK BLACKFORD RUBY COLIN INGLIS
Heifer, born on/between 01.07.08 and 31.08.08 1. TEAM KIWI 7TH TILBROOK NOBLE TEAM KIWI MR R J MACGREGOR
2. DRUMSLEED WENDY DIRNANEAN NUGGET DRUMSLEED PATRICIA MR G W SMITH
3. WHITERIDDEN CORINNE 2ND CELTIC ROCK WHITERIDDEN LORNA 3RD MR H GILBERT
Bull or Heifer calf born in 2009 1. MANOR PARK ANNA DRUMSLEED TARTAN MANOR PARK TALLULAH MR D C HOULDEY
2. CORSKIE AZZI POPES LAIRD CORSKIE ROLANDE MR J GREEN
3. MANOR PARK ARCHIE 09 DRUMSLEED TARTAN MANOR PARK TANSEY MR D C HOULDEY