Devon Show

shows top
DATE: 18 - 20 May 06 JUDGE: Mr M O Jones
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion CORSKIE RADIUM POPES LAIRD CORSKIE ALEXIS E11 MRS P M LALLY
Reserve Supreme & Female Champion WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
Reserve Male Champion HEYWOOD STATESMAN STARLINE DECISION HEYWOOD FANTASY 3RD MR D M BARKER
Reserve Female Champion HEYWOOD BIRKE 6TH AGARDSLEY ELGAR HEYWOOD BIRKE 2ND MR D M BARKER
Champion Heifer bred by an Exhibitor HEYWOOD BIRKE 6TH AGARDSLEY ELGAR HEYWOOD BIRKE 2ND MR D M BARKER
Reserve Heifer bred by an Exhibitor WISHFUL SUNBEAM BRINKTON BONZO GREENSIDE HOLLY MAUREEN D B & C A MILLS
Best Exhibit bred by Exhibitor resident in Devon ROADHILL STARBURST CHEGWIDDEN LYSANDER ROADHILL JODIE 3RD MR & MRS W J ELLICOTT
Best Bull born on or after 01.01.05 HEYWOOD STATESMAN STARLINE DECISION HEYWOOD FANTASY 3RD MR D M BARKER
Bull born before 31.12.04 1. CORSKIE RADIUM POPES LAIRD CORSKIE ALEXIS E11 MRS P M LALLY
Bull born on or after 01.01.05 1. HEYWOOD STATESMAN STARLINE DECISION HEYWOOD FANTASY 3RD MR D M BARKER
2. CHYANHAL SINBAD BROOKLYN JONTI CHYANHAL HARRIETT MRS P M LALLY
3. CHARD SHILLING WHITEASH NODDY REEDYBROOK TANYA MR R N & MISS L M DARCH
Cow born before 01.01.03 in milk or in calf at time of Show 1. WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
Cow or Heifer born in 2003 milk or in calf at time of Show 1. CHEGWIDDEN PALOMA CHEGWIDDEN LYSANDER CHEGWIDDEN LITTLE LUCY MRS V HALL
Heifer born on or after 01.01.04 1. HEYWOOD BIRKE 6TH AGARDSLEY ELGAR HEYWOOD BIRKE 2ND MR D M BARKER
2. COLLEYBROOK RIPPLE MOUNTROYAL WESTERN COLLEYBROOK KARLY MR R N & MISS L M DARCH
3. ROADHILL RACHEL CHEGWIDDEN LYSANDER ROADHILL WINDFALL MR & MRS W J ELLICOTT
Heifer born on or after 01.01.05 1. WISHFUL SUNBEAM BRINKTON BONZO GREENSIDE HOLLY MAUREEN D B & C A MILLS
2. CHARD SANDRA WHITEASH NODDY ORMISTON OLMA 3RD MR R N & MISS L M DARCH
Calf born on or after 01.04.05 1. ROADHILL STARBURST CHEGWIDDEN LYSANDER ROADHILL JODIE 3RD MR & MRS W J ELLICOTT
2. CHARD SHILLING WHITEASH NODDY REEDYBROOK TANYA MR R N & MISS L M DARCH
3. CHARD SANDRA WHITEASH NODDY ORMISTON OLMA 3RD MR R N & MISS L M DARCH
Interbreed Champion CORSKIE RADIUM POPES LAIRD CORSKIE ALEXIS E11 MRS P M LALLY
Interbreed Best Pairs WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
CORSKIE RADIUM POPES LAIRD CORSKIE ALEXIS E11 MRS P M LALLY
Interbreed Reserve Junior Champion HEYWOOD STATESMAN STARLINE DECISION HEYWOOD FANTASY 3RD MR D M BARKER