English Winter Fair

Deerhurst Fern

DATE: 15th November to 16th November 2014

JUDGE: Mr C Collison

CLASS & POSITION

NAME OF ANIMAL

SIRE

DAM

EXHIBITOR

Overall Champion Calf & Champion Heifer Calf sired by a Pedigree Simmental Bull

DEERHURST FERN

PENWERN AMBER 09

DEERHURST BRIDESMAID

MR G T VAN DER GUCHT

Reserve Overall Champion Calf & Reserve Champion Heifer Calf sired by a Pedigree Simmental Bull

STERLING FIESTA'S ELLIE

STERLING COTSWOLD 11

THURSFORD FIESTA 8TH

BODDINGTON ESTATES LTD

Champion Bull Calf sired by a Pedigree Simmental Bull

POPES FREEMAN 14

ATLOW AWESOME 09

POPES PRINCESS TINKERBELLE

M/S J H & V G WOOD

Reserve Champion Bull Calf sired by a Pedigree Simmental Bull

POPES FOREMAN 14

KILBRIDE FARM COMBER 11

POPES PRINCESS BELLA

M/S J H & V G WOOD

Senior Bull Calf, born between 01.08.13 and 31.12.13

1. STERLING EUROSTAR 13

POPES BARCLAY 10

STERLING ADELS NAOMI

BODDINGTON ESTATES LTD

2. STORERSMITH ERIK THE RED 13

POPES BARCLAY 10

STORERSMITH BRAMBLE

MR & MRS R & L STORER SMITH

Junior Bull Calf, born between 01.01.14 and 30.06.14

1. POPES FREEMAN 14

ATLOW AWESOME 09

POPES PRINCESS TINKERBELLE

M/S J H & V G WOOD

2. POPES FOREMAN 14

KILBRIDE FARM COMBER 11

POPES PRINCESS BELLA

M/S J H & V G WOOD

3. HEATHBROW FREDDIE STAR 14

CELTIC COMET

HEATHBROW CRYSTAL STAR

D A & L A SAPSED

4. STORERSMITH FIREBALL XL5 14

POPES BARCLAY 10

STORERSMITH BUTTERSCOTCH

MR & MRS R & L STORER SMITH

5. CHYANHAL FALSTAFF 14

POPES LAIRD

KILBRIDE FARM EUNICE 55T

MR R M BIRCH

6. STERLING FELIX 14 (ET) 14

DOVEFIELDS GALLANT

STERLING NAOMI'S WENONA

BODDINGTON ESTATES LTD

Senior Heifer Calf, born between 01.08.13 and 31.12.13

1. STERLING FIESTA'S ELLIE

STERLING COTSWOLD 11

THURSFORD FIESTA 8TH

BODDINGTON ESTATES LTD

2. EATON ARISTOCRAT JUDY

SOWENNA ARISTROCRAT 09 9

SKERRINGTON JUDY

A J & S D HEATH

3. STERLING GRACE'S ELOISE

DARSHAM PLAYBOY

STERLING CHAMPAGNE'S GRACE

BODDINGTON ESTATES LTD

4. ALCHESTER POLLY

CORSKIE WHAM

SKERRINGTON REBECCA 52ND

MR J SHOULER

5. THURSFORD RUFFLES 35TH

CELTIC BRYAN

THURSFORD RUFFLES 19TH

MR D C MITCHELL

6. STORERSMITH EMBER

HOCKENHULL RED RUM

STORERSMITH CINNAMON

MR & MRS R & L STORER SMITH

Junior Heifer Calf, born between 01.01.14 and 30.06.14

1. DEERHURST FERN

PENWERN AMBER 09

DEERHURST BRIDESMAID

MR G T VAN DER GUCHT

2. STERLING CELIA'S FIFI

STERLING COTSWOLD 11

STERLING DOLORES CELIA

BODDINGTON ESTATES LTD

3. CWARRE CINDERELLA'S FIREFLY

DENIZES COLUMBO 11

ALREB CINDERELLA

RICHARD JAMES CUMMING

4. HEATHBROW FLAVIA STAR

CELTIC COMET

HEATHBROW STARDUST (P)

D A & L A SAPSED

5. KINNINMONTH ANDREA 5TH

POPES BARCLAY 10

KINNINMONTH ANDREA 3RD

M/S J H & V G WOOD

6. TWYFORD FLO

CURAHEEN BIRETTE

TWYFORD ANNA TWO

MR R M BIRCH

Overall Champion Calf & Champion Heifer Calf sired by a Pedigree Simmental Bull  Deerhurst Fern - Mr G T Van Der Gucht
Overall Champion Calf & Champion Heifer Calf sired by a Pedigree Simmental Bull Deerhurst Fern - Mr G T Van Der Gucht
Champion Bull Calf sired by a Pedigree Simmental Bull - Popes Freeman 14 with Hannah Wood, Reserve Champion Bull Calf sired by a Pedigree Simmental Bull - Popes Foreman 14 with Hannah Brown,  Judge Charlie Collison and Society President David Donnelly
Champion Bull Calf sired by a Pedigree Simmental Bull - Popes Freeman 14 with Hannah Wood, Reserve Champion Bull Calf sired by a Pedigree Simmental Bull - Popes Foreman 14 with Hannah Brown, Judge Charlie Collison and Society President David Donnelly
Society President David Donnelly presents the Reserve Overall Champion Calf and Reserve Champion Heifer Calf award to Sterling Fiesta's Ellie and her Exhibitor Millie Hendy
Society President David Donnelly presents the Reserve Overall Champion Calf and Reserve Champion Heifer Calf award to Sterling Fiesta's Ellie and her Exhibitor Millie Hendy

Newbiemains celebrate success at Stars of the Future Calf Show

324-Newbiemains-Elegance-2020

Jim and Patricia Goldie celebrated a string of success at the Stars of the Future Calf Show, held at United Auctions, Stirling, on 15th November, under judge Hector Mcaskill. Leading the way in the senior championship and on her first show outing was Newbiemains Elegance. This one is by Blackford Albatross, sire of the Goldie family’s 8000gns Leading Ladies heifer. She’s out of Monaduff Red Ruby.

324-Newbiemains-Elegance-2020

Reserve to her following through from the senior heifer championship was Anne MacPherson at the halter of Blackford Echo. This one was calf champion at Turriff Show and is a Curlieu Knight daughter out of Blackford Allegro, herself a former Stars of the Future champion.

In the senior male championship it was the Goldie family again at the top, this time with Newbiemains Eddie Rocket, another by Albatross out of Rathlee Vixen. This one will head to Stirling in February. Reserve to him was Hugh Brunton with Crudie Enzo, an Islavale Brilliant son, born September 2013 out of Delfur Weigela B31.

296-Newbiemains-Eddie-Rocket-2044

The Goldie’s then celebrated further success in the junior championship and standing top for them was Newbiemains Fancy Pants, a Kilbride Farm Rainman daughter out of Innerwick Charlotte.

348-Newbiemains-Fancy-Pants-1998

Then in reserve to her was Gary Patterson’s Drumpark Rosebud 3rd, a Banwy Wonderboy daughter out of Skerrington Rosebud 58th. Rainman has previously sired bulls to a top of 10,000gns and has bred three National Junior Female champions.

320-Drumpark-Rosebud-2021

In the junior males the overall champion came from Michael Durno in the form of Auchorachan Facebook, a Rabawn Caesar King son out of Auchorachan Autumn, while in reserve was William Young’s Skerrington Franklyn, a son of the former Highland Show champion Sowenna Aristocract and out of Skerrington Rhona 32nd, winner of the first class of senior bulls.

In the young handlers classes, top spot in the junior class was Daffyd Gwynne, Robbie Wills stood second and in third was Frank Gwyne. In the senior class, Emma McAllister won the class and then in the interbreed young handlers class, Daffyd Gwynne was second overall.

Class results:

Bulls born 8th July to 2nd September 2013

1st J Goldie’s Newbiemains Eddie Rocket, by Blackford Albatross

2nd D Durno’s Auchorachan Edward, by Innerwick Boris

3rd C Inglis’ Greencap Eclipse, by Slievenagh Wyaatt

Bulls born 3rd September to 23rd September 2013

1st H Brunton’s Crudie Enzo, by Islavale Brilliant

2nd H Brunton’s Crudie Eric, by Islavale Brilliant

3rd N and N Gwynne’s Chestermann Elliot, by Kilbride Farm Wick

Heifers born 13th August to 2nd October 2013

1st W MacPherson’s Blackford Echo, by Curlieu Knight

2nd A Wilson’s Cairnview Rea 2nd, by Bruchag Awesome

3rd K McCaig’s St Trinians Electra, by Auroch Ace

Heifers born 3rd October to 14th December 2013

1st J Goldie’s Newbiemains Elegance, by Blackford Albatross

2nd R McCulloch’s Overhill House Eclipse, by Hoeness

3rd F McGowan’s Dirnanean Girlie 13th, by Curaheen Tyson

Bulls born 4th January to 8th March 2014

1st W Young’s Skerrington Franklyn, by Sowenna Aristocrat

Bulls born 9th March to 3rd May 2014

1st D Durno’s Auchorachan Facebook, by Rabawn Casear King

2nd R McAllister’s Bruchag Flagship, by Teviot Challenger

Heifers born 2nd January to 3rd March 2014

1st J Goldie’s Newbiemains Fancy Pants, by Kilbride Farm Rainman

2nd R McCulloch’s Overhill House Fanta, by Blackford Ben Mhor

3rd C Inglis’ Greencap Fearn, by Kilbride Farm Chieftain

Heifers born 4th March to 10th April 2014

1st W Patterson’s Drumpark Rosebud 3rd, by Banwy Wonderboy

2nd A Ivory’s Strathisla Foxy’s Mira, by Dellfield Brigadier

3rd A Wilson’s Cairnview Sonia 3rd, by Bruchag Awesome

Penrith Show 2014

shows-top
DATE: 26th July 2014 JUDGE: Mr J Peile
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion ROSTEN WEDNESDAY 10TH ROSTEN BARNEY ROSTEN WEDNESDAY 3RD J J & J M SANDERS
Reserve Supreme Champion LYVENNET CAITLIN HOCKENHULL NICHOLAS LYVENNET NIAMH MESSRS RCS &CFE ADDISON
Maiden Heifer, born on or after 01.10.12 1. SWINGLETREE MODESTY 2ND RACEVIEW KING SWINGLETREE MODESTY MR J A TALLENTIRE
2. LYVENNET EVIE CAMUS BEAVER 10 LYVENNET CAITLIN MESSRS RCS &CFE ADDISON
Heifer, in-calf or with calf at foot 1. LYVENNET CAITLIN HOCKENHULL NICHOLAS LYVENNET NIAMH MESSRS RCS &CFE ADDISON
2. MORETONHALL CALAMINE PENNY MORETONHALL VANGUARD MORETONHALL WHIMSEY PENNY CLARE & DAVID SAVINS
Cow, in-calf or with calf at foot 1. ROSTEN WEDNESDAY 10TH ROSTEN BARNEY ROSTEN WEDNESDAY 3RD J J & J M SANDERS
2. CRACKLEY CADETTE 154B TISET DARWIN CRACKLEY CADETTE 103T CLARE & DAVID SAVINS
3. CAIRNVIEW MODESTY 3RD STERLING FLINT RAVENSWORTH MODESTY MR J A TALLENTIRE
Bull, not exceeding 2 years on Show day 1. LYVENNET ERNIE 13 POPES BARCLAY 10 LYVENNET WEI MESSRS RCS &CFE ADDISON
2. LARTINGTON ERIC 13 POPES BARCLAY 10 LARTINGTON WENDY MR R J S ADDISON

Stithians Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 14th July 2014 JUDGE: Mr D Edwards
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion CATHEDRAL DILLY DALLY TWYFORD REMUS CATHEDRAL TRUFFLES MR J BERRY
Reserve Supreme Champion CATHEDRAL COOKIE CRUMBLE TWYFORD REMUS CATHEDRAL TRUFFLES MR J BERRY
Cow, in milk or in-calf, born before 01.01.12 1. CATHEDRAL COOKIE CRUMBLE TWYFORD REMUS CATHEDRAL TRUFFLES MR J BERRY
2. BOSAHAN CRUZ VELIA CAMUS BRANDY BOSAHAN VELIA MR & MRS J OLDS
3. TK LOOKOUT EMERALD BLACKFORD NOBLEMAN WHITEASH STRAWBERRY MISS M WELLINGTON
Heifer, born in 2012 1. CATHEDRAL DILLY DALLY TWYFORD REMUS CATHEDRAL TRUFFLES MR J BERRY
Heifer, born in 2013 1. CATHEDRAL EUPHORIC ECLAIR BOLANKIN BRENDAN 10 CATHEDRAL COOKIE CRUMBLE MR J BERRY
2. PRIORTON ERICA LOXTON BARNABY 10 PRIORTON HONEY MISS M WELLINGTON
3. BOSAHAN ELECTRA VENUS SKERRINGTON ARMADA 09 BRIGSTOCK VENUS MR & MRS J OLDS
Pair if Animals 1. MR J BERRY

North Somerset Show

DATE: 5th May 2014 JUDGE: Mr D Edwards
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Maiden Heifer, born on or after 01.01.13 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. STERLING NAOMI'S ECHO STERLING VIKING 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on or after 01.01.12 1. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
2. WINFORD VOGUE 4TH STERLING VIKING 2ND WINFORD VOGUE MESSRS L J & A J CURRY
3. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or after 01.01.13 1. STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
2. WINFORD ENZO 13 STERLING VIKING 2ND WINFORD HANNADANTE MESSRS L J & A J CURRY
Pair of Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MESSRS L J & A J CURRY

Westmorland Show 2014

shows-top
DATE: 11th September 2014 JUDGE: Mr G Smith
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion BLACKPOOL EDAN 13 DENIZES BLIZZARD 10 BLACKPOOL WELCOME J DAVID LOFTUS
Reserve Supreme Champion GERRARD BELINDA 49TH BLACKFORD HARVESTER GERRARD BELINDA 40TH MR R H CARTER & SON
Best Exhibitor Bred Animal BLACKPOOL EDAN 13 DENIZES BLIZZARD 10 BLACKPOOL WELCOME J DAVID LOFTUS
Bull, born before 01.08.13 1. BLACKPOOL EDAN 13 DENIZES BLIZZARD 10 BLACKPOOL WELCOME J DAVID LOFTUS
2. ROSTEN EBAY 13 AUCHORACHAN WIZARD ROSTEN WEDNESDAY 7TH MR W & MRS C HEAPS
Bull, born on or after 01.08.13 1. ROSTEN E-MALE 13 CAMUS BEAVER 10 ROSTEN WEDNESDAY 9TH MR W & MRS C HEAPS
Cow, in-calf or with calf at foot 1. GERRARD BELINDA 49TH BLACKFORD HARVESTER GERRARD BELINDA 40TH MR R H CARTER & SON
2. ROSTEN WEDNESDAY 10TH ROSTEN BARNEY ROSTEN WEDNESDAY 3RD J J & J M SANDERS
3. BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
Heifer, in-calf or with calf at foot 1. BALLINALARE FARM CAMILLE CAMUS BRANDY BALLINALARE FARM PEARL J J & J M SANDERS
Maiden Heifer, under 30 months 1. BLACKPOOL DORIE CORSKIE PILOT BLACKPOOL WHISKY J DAVID LOFTUS
Best Pair of Animals owned by Exhibitor 1. J DAVID LOFTUS
2. J J & J M SANDERS

Grantown Show 2014

shows-top
DATE: 14th August 2014 JUDGE: Mr J Goldie
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion BLACKFORD ECHO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD ALLEGRO MR W G MACPHERSON
Male Champion DIRNANEAN BRADLEY 10 HALENOOK VARGNER DIRNANEAN VERONICA V5 MR J GREEN
Reserve Male Champion & Best Animal from Club Area AUCHORACHAN EGAN 13 OMORGA REGAN AUCHORACHAN TARA D & R DURNO & SONS
Bull, born before 01.01.13 1. DIRNANEAN BRADLEY 10 HALENOOK VARGNER DIRNANEAN VERONICA V5 MR J GREEN
Bull, born on or after 01.01.13 1. AUCHORACHAN EGAN 13 OMORGA REGAN AUCHORACHAN TARA D & R DURNO & SONS
Cow, born before 01.01.12 1. CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
2. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
3. BLACKFORD WAXWING KILBRIDE FARM STRABANE BLACKFORD MORVEN MR W G MACPHERSON
Heifer, born after 01.01.12 and before 01.01.13 1. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
2. REDHILL DOLLY HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL IVY MR D LESLIE
Heifer, born after 01.01.13 1. REDHILL EMMA HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL IVY MR D LESLIE
2. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Bull or Heifer Calf, born after 01.08.13 1. BLACKFORD ECHO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD ALLEGRO MR W G MACPHERSON
2. CORSKIE ELLIS 13 CURAHEEN TYSON CORSKIE AILEEN MR J GREEN
3. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Best Group of Three Animals, owned by the Exhibitor 1. MR J GREEN
Young Farmers Overall Calf Champion GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN

Saintfield Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 21st June 2014 JUDGE: Mr S K Stubbs
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Reserve Supreme Champion CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.01.11 and before 01.01.13 1. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
2. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Bull, any age 1. CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Pair of Animals, property of one Exhibitor 1. DAVID DUNCAN MCDOWELL

Royal County of Berkshire Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 20th September to 21st September 2014 JUDGE: Mrs L Burditt
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion & Junior Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Bull, born on or after 01.01.13 1. STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
2. LOPEMEDE ERIK 13 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE STELLA J RIXON LTD
3. PRIORTON EXTRAVAGANZA 13 LOXTON BARNABY 10 PRIORTON VANILLA MR J W MAY
Heifer, born in 2012 1. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
3. STERLING ROSEMARY'S DUNESK DARSHAM PLAYBOY STERLING ADELS ROSEMARY MR J W MAY
Heifer, born on or after 01.01.13 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. STERLING NAOMI'S ECHO STERLING VIKING 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Junior Continental Beef Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Interbreed Champion Beef Cattle Continental Pairs BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Pair of Heifers, any Continental Breed, property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Progeny Pair from one dam or one sire, any Continental Breed, property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Open Group of Three, any Continental Breed, property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD

Pembrokeshire Show 2014

PageLines- showstop.jpg
DATE: 19th August to 21st August 2014 JUDGE: Mr S Eales
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion , Male Champion & Junior Male Champion HIRWAUN EZRA 13 STARLINE MARQUISS HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
Reserve Supreme & Female Champion BRIGSTOCK VICTORIA CORSKIE PILOT BRIGSTOCK MIMOSA MR R W JENKINS
Bull, born on or after 01.01.13 1. HIRWAUN EZRA 13 STARLINE MARQUISS HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
2. CWARRE ELLIOT 13 PENWERN ANTHONY 09 PODE HOLE TANYA ADA RICHARD JAMES CUMMING
3. HIRWAUN ELIS 13 RACEVIEW KING HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
4. OAKDALE ELIJAH 13 DERRYCALLAGHAN BLOOMER 10 OAKDALE ANNIE MR & MRS R & J JONES
Bull Calf, born on or after 01.06.13 1. CWARRE ECHO 13 DENIZES COLUMBO 11 PODE HOLE SOPHIA AMBER RICHARD JAMES CUMMING
Cow, any age, in-calf or with calf at foot, born before 01.01.12 1. BRIGSTOCK VICTORIA CORSKIE PILOT BRIGSTOCK MIMOSA MR R W JENKINS
2. CELTIC POSH SPICE CELTIC MERLIN CELTIC FANCY MR & MRS M O & L D JONES
Heifer Calf, born on or after 01.09.13 1. DYFED FOXY LADY KEELDRUM CLIO 11 CELTIC POSH SPICE MR & MRS M O & L D JONES
Heifer, born after 01.01.12, in-calf or with calf at foot 1. DYFED ANGHARAD 4TH PENWERN WISEMAN DYFED ANGHARAD MR & MRS M O & L D JONES
Reserve Interbreed Group of 5      
HIRWAUN ELIS 13 RACEVIEW KING HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
HIRWAUN EZRA 13 STARLINE MARQUISS HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
CWARRE ELLIOT 13 PENWERN ANTHONY 09 PODE HOLE TANYA ADA RICHARD JAMES CUMMING
CWARRE ECHO 13 DENIZES COLUMBO 11 PODE HOLE SOPHIA AMBER RICHARD JAMES CUMMING
BRIGSTOCK VICTORIA CORSKIE PILOT BRIGSTOCK MIMOSA MR R W JENKINS

Cothi Bridge Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 31st May 2014 JUDGE: Mr J Barber
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Reserve Supreme Champion HIRWAUN ELIS 13 RACEVIEW KING HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Best Bull, any age 1. HIRWAUN ELIS 13 RACEVIEW KING HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Best Cow, in-calf or with calf at foot 1. STRATHISLA BUTTERCUP'S MIRA DRESSOGUE VICTORIOUS STRATHISLA MIRA 46TH D E & D AT LLOYD
Best Heifer, in-calf born after 01.01.12 1. BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Best Maiden Heifer, born after 01.09.12 1. BEN-NANT EIRA PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Best Pair, property of the same Owner 1. BEN-NANT EIRA PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
Best Group of Four 1. BEN-NANT EIRA PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
1. HIRWAUN ELIS 13 RACEVIEW KING HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Reserve Interbreed Champion BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Champion Interbreed Pair BEN-NANT EIRA PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
Champion Interbreed Group of Four BEN-NANT EIRA PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
BEN-NANT ENCHANTRES PENWERN ALI 09 BEN-NANT BECA MR B T RAYMOND
BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
HIRWAUN ELIS 13 RACEVIEW KING HIRWAUN RUTH MR A DAVIES

Fettercairn Show 2014

shows-top
DATE: 5th July 2014 JUDGE: Mr R Aitken
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
Bull, born before 01.09.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or after 01.09.12 1. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
2. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
3. PITMUDIE EVEREST 13 OMORGA SIMON PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
Cow or Heifer, in-calf or milk 1. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
2. CAIRNORRIE DAFFODIL D69 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE STARLIGHT HEATHER DUFF
3. CAIRNVIEW SONIA CAIRNVIEW SNAZZY ANNICK SONIA'S WHITNEY HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.09.12 1. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
2. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
3. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
Bull or Heifer, born on or after 01.09.13 1. PITMUDIE EL DORADO 13 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE HEATHER HEATHER DUFF
2. PITMUDIE FELICITY BRUCHAG AWESOME 09 9 CAIRNVIEW SONIA HEATHER DUFF
Interbreed Overall Champion, Interbreed Continental Champion & Champion of Champions GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Interbreed Champion Pair DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH

Bucks County Show

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 28th August 2014 JUDGE: Mr R McInnes
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion LOPEMEDE ERIK 13 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE STELLA J RIXON LTD
Reserve Supreme Champion SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
Heifer, born on or after 01.01.13 1. SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
Heifer, born on or after 01.01.12 1. WROXALL DOODLE-EULALIE TISET DARWIN WROXALL TUTTIFRUTTI-EULALIE C & J M TUCKER
Bull, born on or after 01.01.13 1. LOPEMEDE ERIK 13 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE STELLA J RIXON LTD
Bull, born before 01.01.13 1. SKERRINGTON VANGUARD CORSKIE PROTON SKERRINGTON SUNRISE 16TH MR R J GRENHAM

Kirriemuir Show 2014

shows-top
DATE: 19th July 2014 JUDGE: Mr G Mather
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
Best Opposite Sex to Champion DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
Bull, born before 01.06.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or after 01.06.12 and before 01.06.13 1. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
2. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
3. DIRNANEAN ESKIMO 13 DIRNANEAN SALVADOR DIRNANEAN TIMONE T11 MR F J A MCGOWAN
4. PITMUDIE EVEREST 13 OMORGA SIMON PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.11 and before 01.06.12 1. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
2. CAIRNORRIE DAFFODIL D69 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE STARLIGHT HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.12 and before 01.06.13 1. BARONY DELILAH KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WINNIE HEATHER DUFF
2. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
3. NEWBIEMAINS DEVOTION FEARNA ANFIELD NEWBIEMAINS WAG HEATHER DUFF
4. PITMUDIE EMMA SLATEQUARRY VALIANT DRUMSLEED TWINKLE HEATHER DUFF
5. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
Bull or Heifer Calf, born on or after 01.06.13 1. PITMUDIE EL DORADO 13 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE HEATHER HEATHER DUFF
Pair of Animals, excluding Senior Bulls and Senior Cows, both bred by Exhibitor 1. MR G W SMITH
2. HEATHER DUFF
Interbreed Reserve Champion & Continental Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Interbreed Champion Continental Group of Three DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
Interbreed Champion Junior Bull DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
Interbreed Reserve Champion Pair DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH

Moreton in Marsh Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 6th September 2014 JUDGE: Mr C W Martindale
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion GREENFIELDS EDMOND 13 GREENFIELDS BARNEY 10 GREENFIELDS WELCOME MR G GREEN
Reserve Supreme Champion & Female Champion DEERHURST WISTERIA BLACKFORD SKYHAWK DEERHURST MAIDEN MR G T VAN DER GUCHT
Reserve Male Champion WROXALL ELECTRIC 13 TISET DARWIN WROXALL SANCTUARY-PATIENCE C H EVANS & SON
Reserve Female Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Bull, born on or before 31.12.12 1. LITTLE ORCHARD ABANAC 09 9 HEDETOFT VITO LITTLE ORCHARD RHAPSODY MR MARK SALLIS
Bull, born on or after 01.01.13 1. GREENFIELDS EDMOND 13 GREENFIELDS BARNEY 10 GREENFIELDS WELCOME MR G GREEN
2. WROXALL ELECTRIC 13 TISET DARWIN WROXALL SANCTUARY-PATIENCE C H EVANS & SON
3. FORTRESS EBENEZER 13 LOPEMEDE BORIS 10 FORTRESS CORNELIA BOADICEA MR E T GREENOW
Heifer, born on or between 01.09.12 and 31.05.13 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
3. CRACKLEY LIDI 10D TISET DARWIN CRACKLEY LIDI 7T M/S BOOTH & BELL
4. FARNBOROUGH VANITY 3RD HOLM DANNI FARNBOROUGH VANITY 2ND MRS J M COCKERILL
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.08.12, in-calf or with calf at foot 1. LITTLE ORCHARD RHAPSODY 5D LITTLE ORCHARD ABANAC 09 9 STARLINE RHAPSODY 14TH MR MARK SALLIS
Cow, in-milk or in-calf, born before 01.01.11 1. DEERHURST WISTERIA BLACKFORD SKYHAWK DEERHURST MAIDEN MR G T VAN DER GUCHT
2. CRACKLEY IRIS 63V LAMHOJ SUPERY CRACKLEY IRIS 51R M/S BOOTH & BELL

Frome Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 13th September 2014 JUDGE: Mr A Bishop
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion WINFORD VOGUE 3RD STERLING VIKING 2ND WINFORD VOGUE MESSRS L J & A J CURRY
Reserve Supreme Champion CASTLE CINDY KILBRIDE FARM NEWRY CASTLE ROXANNE MR R J EDMUNDS
Calf, 6-12 months on Show Day 1. WINFORD ENZO 13 STERLING VIKING 2ND WINFORD HANNADANTE MESSRS L J & A J CURRY
Heifer, 12-24 months on Show Day 1. CHAPMAN TARE'S DANDELION HEYWOOD STATESMAN CHAPMAN LARKSPUR'S TARE MR D BUSH
2. WINFORD VOGUE 4TH STERLING VIKING 2ND WINFORD VOGUE MESSRS L J & A J CURRY
3. WINFORD DANIELLE DINTON NAUTICAL WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
Maiden or in-calf Heifer, over 24 months on Show Day 1. WINFORD VOGUE 3RD STERLING VIKING 2ND WINFORD VOGUE MESSRS L J & A J CURRY
2. CASTLE CINDY KILBRIDE FARM NEWRY CASTLE ROXANNE MR R J EDMUNDS
3. CHAPMAN SORREL'S CAMPION HEYWOOD STATESMAN CHAPMAN LOVAGE'S SORREL MR D BUSH
Pair of Animals from the above classes 1. MR D BUSH
2. MESSRS L J & A J CURRY

Echt Show 2014

DATE: 12th July 2014 JUDGE: Mr G Smith
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 STRATHISLA POPEYE BURGHBRIDGE VERITY M/S J B WILKIE & SONS
Reserve Supreme Champion CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Bull, over 2 years old 1. BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 STRATHISLA POPEYE BURGHBRIDGE VERITY M/S J B WILKIE & SONS
Cow, in-calf or with calf at foot 1. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
2. TILLYLAIR VELVET TILLYLAIR PARKER TILLYLAIR RAYNE M/S J B WILKIE & SONS
3. TILLYLAIR WESSEX TILLYLAIR MOSS TILLYLAIR SHELBY M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, 1-2 years old 1. BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
2. CRAIGMYLE DOLLY KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
3. BRAIGIEWELL ROBYN 2ND BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 DIRNANEAN ROBYN R15 M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, 2 years old and over 1. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Bull, 1-2 years old 1. BALFOUR DESTINY 12 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON SUNRAY 18TH IAN STEWART
2. BRAIGIEWELL DRUM 12 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 BRAIGIEWELL FURST 4TH M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE ENTERTAINER 13 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CRAIGMYLE EVE MR. I C WILSON
Bull or Heifer Calf 1. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
2. BRAIGIEWELL ECHE 13 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE EXTREME BEECHES KESTREL DELLFIELD TABATHA MR. I C WILSON
4. CRAIGMYLE FOREMAN 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
Best Animal Bred by Exhibitor CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Group of Three 1. M/S J B WILKIE & SONS

Angus Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 14th June 2014 JUDGE: Mr S Stronach
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion & Female Champion BOSWELL DIAMOND AUROCH ACE BOSWELL WICHITA MR D W SMITH
Reserve Male Champion DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
Reserve Female Champion DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
Bull, born on or before 31.12.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or between 01.01.13 and 30.06.13 1. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
2. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
3. DRUMSLEED EXCALIBUR 13 AUROCH ACE DRUMSLEED WANDAH MR G W SMITH
4. PITMUDIE EVEREST 13 OMORGA SIMON PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
5. DRUMSLEED EASTWARD 13 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED ADANA MR G W SMITH
Bull, born on or between 01.07.13 and 31.12.13 1. CRUDIE ERIC 13 ISLAVALE BRILLIANT 10 ISLAVALE ABIGAIL MR H BRUNTON
2. CRUDIE ENZO 13 ISLAVALE BRILLIANT 10 DELFUR WEIGELA B31 MR H BRUNTON
3. CRUDIE EXCELLENT 13 ISLAVALE BRILLIANT 10 DELFUR BLUME B30 MR H BRUNTON
4. PITMUDIE EL DORADO 13 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE HEATHER HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.12.12 1. BOSWELL DIAMOND AUROCH ACE BOSWELL WICHITA MR D W SMITH
2. CAIRNORRIE DAFFODIL D69 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE STARLIGHT HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
4. CRUDIE DIXIE ARKMILL FRANKLYN ISLAVALE ABIGAIL MR H BRUNTON
Heifer, born on or between 01.01.13 and 30.06.13 1. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
2. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
4. PITMUDIE ECLAIR KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE BRYNNE HEATHER DUFF
Pair of Animals 1. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
1. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH

Banchory Show 2014

DATE: 26th July 2014 JUDGE: Mr S Stronach
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 STRATHISLA POPEYE BURGHBRIDGE VERITY M/S J B WILKIE & SONS
Reserve Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Senior Bull, 2 years old and over 1. BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 STRATHISLA POPEYE BURGHBRIDGE VERITY M/S J B WILKIE & SONS
2. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born between 01.08.12 and 31.07.13 1. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
2. DRUMSLEED ECHO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED WALNUT MR G W SMITH
3. BRAIGIEWELL DRUM BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 BRAIGIEWELL FURST 4TH M/S J B WILKIE & SONS
4. BALFOUR DESTINY 12 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON SUNRAY 18TH IAN STEWART
Cow, any age 1. TILLYLAIR VELVET TILLYLAIR PARKER TILLYLAIR RAYNE M/S J B WILKIE & SONS
2. TILLYLAIR WESSEX TILLYLAIR MOSS TILLYLAIR SHELBY M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, born between 01.08.11 and 31.07.12 1. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
Heifer, born bewteen 01.08.12 and 31.07.13 1. BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
2. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
3. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
4. CRAIGMYLE DOLLY KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
Bull Calf, born on or after 01.08.13 1. BRAIGIEWELL ECHE 13 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
2. CRAIGMYLE FOREMAN 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
Heifer Calf, born on or after 01.08.13 1. CRAIGMYLE EXTREME BEECHES KESTREL DELLFIELD TABATHA MR. I C WILSON