Frome Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 11th September JUDGE: Mr D Baker
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion TAURUS GEM 26TH BLACKFORD NOBLEMAN TAURUS GEM 24TH TREVOR KIDNER
Reserve Champion TILBROOK VIRTUE MILNAFUA GRADUATE TILBROOK SALLY MR R J EDMUNDS
Pair of Animals MR R J EDMUNDS
Cow or Heifer born before 01.01.08 1. TILBROOK VIRTUE MILNAFUA GRADUATE TILBROOK SALLY MR R J EDMUNDS
Calf under 6 months on Show Day 1. CASTLE BRAVEHEART 10 STERLING FLINT TILBROOK VIRTUE MR R J EDMUNDS
Heifer born on or after 01.01.08 1. TAURUS GEM 26TH BLACKFORD NOBLEMAN TAURUS GEM 24TH TREVOR KIDNER
2. TAURUS CHRISTINE 2ND BLACKFORD NOBLEMAN TAURUS CHRISTINE TREVOR KIDNER
Bull born on or after 01.01.09 1. TAURUS AMAZON 09 TAURUS VIKING TAURUS JADE 16TH TREVOR KIDNER
2. CASTLE ALFIE 09 CASTLE TONTO SHELLTHORN HARMONY MR R J EDMUNDS
3. CASTLE ARCHIE 09 STERLING FLINT WITHAMHALL CADETTE 11TH MR R J EDMUNDS

Romsey Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 11th September JUDGE: Mr. R. Hassell
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion SWAY MON CHERI SWAY POLO (P) SWAY KIWI MR & MRS S & L BLOMFIELD
Pairs 1. MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. MR & MRS R J & B E KIMBER
Heifer, born on or after 01.01.09 1. BEANHILL AMELIA BEECHES KESTREL CELTIC NOODLE MR & MRS R J & B E KIMBER
2. SWAY ROSETTA YANLEY LYSANDER SWAY TOPAZ MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. SWAY MOLLY MISCHIEF SWAY VINNEY SWAY AMBER MR & MRS S & L BLOMFIELD
Heifer, born on or between 01.01.08 & 31.12.08 1. SWAY HARVEST GEM SWAY HARVEST SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Cow in Calf or with Calf at foot born before 01.01.08 1. SWAY MON CHERI SWAY POLO (P) SWAY KIWI MR & MRS S & L BLOMFIELD
Bull, born on or after 01.01.09 1. BEANHILL ATLAS 09 CURAHEEN TYSON BEANHILL SHEENA MR & MRS R J & B E KIMBER
2. SWAY ANGUS 09 SWAY VINNEY SWAY RAINBOW MR & MRS S & L BLOMFIELD

Westmorland Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 9th September JUDGE: Ms. W.E.S. Black
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion SWALLOWHILL LIBERTY BALMANNO HITMAN SWALLOWHILL HEIDI MR J A TALLENTIRE
Reserve Champion BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
Best Pair of animals owned by Exhibitor J DAVID LOFTUS
Bull, born before 1.8.09 1. BLACKPOOL ANDREW 09 CELTIC ROCK BLACKPOOL RAISIN J DAVID LOFTUS
2. BLACKPOOL ANGUS 09 SAMARK SUPERMAN BLACKPOOL PEARDROP J DAVID LOFTUS
3. LYVENNET ARCHER 09 HOCKENHULL NICHOLAS RAVENSWORTH MAGNOLIA MESSRS RCS &CFE ADDISON
Bull, born on or after 1.8.09 1. BLACKPOOL ALPHA 09 LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL MAGGIE J DAVID LOFTUS
Cow, in calf or with calf at foot 1. SWALLOWHILL LIBERTY BALMANNO HITMAN SWALLOWHILL HEIDI MR J A TALLENTIRE
Heifer, in calf or with calf at foot 1. BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
2. TIRLEY UMARNI GLENTURK ROLEX CRESSWELL UMARNI MR S P WHITE
3. BLACKPOOL WINSLET BLACKFORD NOBLEMAN BLACKPOOL KATE J DAVID LOFTUS
Maiden Heifer, under 30 months 1. SWINGLETREE LIBERTY 4TH RACEVIEW KING SWINGLETREE LIBERTY MR J A TALLENTIRE
2. LYVENNET ANNABEL SAMARK SUPERMAN GLENTURK VERITY MESSRS RCS &CFE ADDISON

Aylsham Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 30th August JUDGE: Mr. D. Donelly
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion STERLING GRACE'S WILHEMINA DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE MRS HAYLEY CLARKE
Reserve Supreme & Reserve Female Champion HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
Male Champion WILLIAMS ALFRED 09 HEATHBROW TRISTAR ASTCOTE TOFFEE MRS HAYLEY CLARKE
Reserve Male Champion THEBERTON AUGUSTUS 09 KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON REBECCA 2ND MR & MRS LJ DOWLEY
Pair 1. S D ABRAM FARMS
2. MR & MRS LJ DOWLEY
Junior Heifer 1. BEETLEY AMANDA WROXALL TRACKER BEETLEY TILLY S D ABRAM FARMS
2. FIRCOVERT AMELIA FIRCOVERT MAJESTIC MAUTBY SAMANTHA MR P GUNTHER
3. THEBERTON ABAGAIL KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON OLIVIA MR & MRS LJ DOWLEY
Heifer, born before December 2008 1. STERLING GRACE'S WILHEMINA DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE MRS HAYLEY CLARKE
2. HORSFORDMANOR WONDER BALMANNO HITMAN HORSFORDMANOR RUBY MR P GUNTHER
3. HORSFORDMANOR WHISPER ATLOW NUMBER ONE HORSFORDMANOR ROSELLA AMY MR P GUNTHER
Cow 1. TWYFORD VIXEN BLACKFORD NOBLEMAN TWYFORD MINELLA M/S A & P A HURN
2. HORSFORDMANOR RUBY ATLOW NUMBER ONE HEVINGHAM EMILY 9TH MR & MRS T & S MORTER
Junior Bull 1. THEBERTON AUGUSTUS 09 KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON REBECCA 2ND MR & MRS LJ DOWLEY
Bull born before 31.03.09 1. WILLIAMS ALFRED 09 HEATHBROW TRISTAR ASTCOTE TOFFEE MRS HAYLEY CLARKE
2. BEETLEY ALISTER 09 MILNAFUA KASPAR BEETLEY LOUISE S D ABRAM FARMS
3. TWYFORD ARAMIS 09 BLACKFORD NOBLEMAN KEY RHUBARB M/S A & P A HURN

Edenbridge Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 29th August JUDGE: Mr. P. Burgess
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
Reserve Supreme & Male Champion STERLING AUGUSTUS 09 STERLING VIKING 2ND STERLING JULIAS TESSA BODDINGTON ESTATES LTD
Cow or Heifer, born in or before 2007 in calf/at foot 1. DIRNANEAN SARAH S8 STARLINE NELSON DIRNANEAN KAREN D A & L A SAPSED
2. STERLING DOLORES PETRA STERLING FLINT STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
3. OAKHILL HEIDI 2ND OAKHILL MOKA OAKHILL HEIDI MR R J GRENHAM
Heifer, born in 2008 1. PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
2. SACOMBE WILLOW-BOUQUETTE SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE MABLE-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
3. SKERRINGTON TWINKEL 6TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON TWINKEL D A & L A SAPSED
Heifer, born between 1.1.09 and 31.3.09 1. STERLING RITZY'S ANASTASIA CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. CLONAGH ADORABLE BANWY T-REX CLONAGH NORMA MR & MRS P B & J A BORLASE
3. SACOMBE AMY-BOUQUETTE GLENTURK NOMAD SACOMBE TORY-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
Heifer, born on or after 1.4.09 1. STERLING LAUREL'S ALMERIA ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING DOLORE'S LAUREL BODDINGTON ESTATES LTD
2. HOCKENHULL GIRLIE 49TH DIRNANEAN SOLOMAN HOCKENHULL GIRLIE 22ND D A & L A SAPSED
3. RAVENSDALE FLIGHT 4TH HEATHBROW VIBRANT STAR RAVENSDALE FLIGHT MR M K D HIND
Bull, born on or after 1.4.09 1. STERLING AUGUSTUS 09 STERLING VIKING 2ND STERLING JULIAS TESSA BODDINGTON ESTATES LTD
2. BOARS HEAD ARGONAUT 09 SEAVIEW PRINCE CHARMING WISTOW GRACE 40TH MR R J GRENHAM
3. RAVENSDALE ARCHIE 09 HEATHBROW VIBRANT STAR SALISBURY JULIET MR M K D HIND
Bull, born between 1.1.09 and 31.3.09 1. PERRYWOOD APOLLO 09 GLENTURK NOMAD RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE

New Forest

PageLines- showstop.jpg
DATE: 27th-29th August JUDGE: Mr. D. Bell
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion BEANHILL ATLAS 09 CURAHEEN TYSON BEANHILL SHEENA MR & MRS R J & B E KIMBER
Reserve Champion SWAY ROSETTA YANLEY LYSANDER SWAY TOPAZ MR & MRS S & L BLOMFIELD
Pair of Animals 1. MR & MRS S & L BLOMFIELD
1. MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. MR & MRS R J & B E KIMBER
3. MR & MRS R J & B E KIMBER
Heifer, born in 2009 1. SWAY ROSETTA YANLEY LYSANDER SWAY TOPAZ MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. BEANHILL AMELIA BEECHES KESTREL CELTIC NOODLE MR & MRS R J & B E KIMBER
3. SWAY MOLLY MISCHIEF SWAY VINNEY SWAY AMBER MR & MRS S & L BLOMFIELD
Heifer, born in 2008 1. BEANHILL WANDA OMORGA PRINCE LYNFIELD HOSANNA MR & MRS R J & B E KIMBER
2. SWAY HARVEST GEM SWAY HARVEST SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
Cow, in calf or with calf at foot 1. SWAY HAZELNUT SWAY POLO (P) SWAY KIWI MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. BEANHILL TICKLE AGARDSLEY ELGAR LYNFIELD HOSANNA MR & MRS R J & B E KIMBER
3. SWAY MON CHERI SWAY POLO (P) SWAY KIWI MR & MRS S & L BLOMFIELD
Bull, born in 2009 1. BEANHILL ATLAS 09 CURAHEEN TYSON BEANHILL SHEENA MR & MRS R J & B E KIMBER
2. SWAY ANGUS 09 SWAY VINNEY SWAY RAINBOW MR & MRS S & L BLOMFIELD

Bucks County Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 26th August JUDGE: Mr. J. McMillan
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion DIRNANEAN SARAH S8 STARLINE NELSON DIRNANEAN KAREN D A & L A SAPSED
Reserve Champion PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
Heifer, born on or after 01.01.09 1. HOCKENHULL GIRLIE 49TH DIRNANEAN SOLOMAN HOCKENHULL GIRLIE 22ND D A & L A SAPSED
2. CLONAGH ADORABLE BANWY T-REX CLONAGH NORMA MR & MRS P B & J A BORLASE
3. SUNDIAL JERSEY 5TH SUNDIAL SAM SUNDIAL JERSEY 2ND MRS M J BRICKNELL
Heifer, born on or after 01.01.08 1. PERRYWOOD WISPA SKERRINGTON RAJAH RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
2. SKERRINGTON TWINKEL 6TH STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON TWINKEL D A & L A SAPSED
3. SACOMBE WILLOW-BOUQUETTE SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE MABLE-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
Cow in Calf/Calf at foot, born before 31.12.07 1. DIRNANEAN SARAH S8 STARLINE NELSON DIRNANEAN KAREN D A & L A SAPSED
2. OAKHILL HEIDI 2ND OAKHILL MOKA OAKHILL HEIDI MR R J GRENHAM
Bull, born on or after 01.01.09 1. BOARS HEAD ARGONAUT 09 SEAVIEW PRINCE CHARMING WISTOW GRACE 40TH MR R J GRENHAM
2. PERRYWOOD APOLLO 09 GLENTURK NOMAD RANFURLY MAME 3RD MISS B A BORLASE
3. SUNDIAL ARCHIE 09 KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
Continental Beef Breed Reserve Champion DIRNANEAN SARAH S8 STARLINE NELSON DIRNANEAN KAREN D A & L A SAPSED

Ashbourne Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 21st August JUDGE: Mr. S. Bailey
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion CHADSTON TOLLIE'S DELIGHT 6TH CAMUS BRANDY CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
Heifer born in 2008 CHADSTON TOLLIE'S DELIGHT 6TH CAMUS BRANDY CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
Cow or Heifer born on or before 31.12.07 CHADSTON TOLLIE'S DELIGHT 6TH CAMUS BRANDY CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK

Dunster Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 20th August JUDGE: Mr. A. Grossey
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion OAKHILL HEIDI 3 GRETNA HOUSE SUPERSONIC 1063 OAKHILL HEIDI D B & C A MILLS
Reserve Champion TAURUS AMAZON 09 TAURUS VIKING TAURUS JADE 16TH MESSRS LOUD T/A ALSTONE COURT PTNRS
Cow or Heifer born before 01.01.08, in calf/at foot 1. OAKHILL HEIDI 3 GRETNA HOUSE SUPERSONIC 1063 OAKHILL HEIDI D B & C A MILLS
2. WISHFUL LAVENDER SACOMBE WISHFULL THINKING GREENSIDE AMANDA D B & C A MILLS
3. WINFORD VOGUE KILBRIDE FARM NEWRY WINFORD NATASHA MESSRS L J & A J CURRY
4. TILBROOK VIRTUE MILNAFUA GRADUATE TILBROOK SALLY MR R J EDMUNDS
Heifer born in 2008 1. BURYTOWN WISTFUL KIMCOTE SAM STARNHILL TRUFFLES MESSRS L J & A J CURRY
Heifer born in 2009 1. WISHFUL ALICE WHISPER GRETNA HOUSE SUPERSONIC 1063 SWALLOWHILL MARTHA D B & C A MILLS
2. TAURUS ANNABEL CELTIC ROCK PENTRE ANNABEL MESSRS LOUD T/A ALSTONE COURT PTNRS
3. TK LOOKOUT BLANCHE TAURUS VIKING HERONS BLANCHE TREVOR KIDNER
Bull, any age 1. TAURUS AMAZON 09 TAURUS VIKING TAURUS JADE 16TH MESSRS LOUD T/A ALSTONE COURT PTNRS
2. HEYWOOD ARTFUL 09 BLACKFORD HAWK HEYWOOD BIRKE 7TH MR D M BARKER
3. CASTLE ALFIE 09 CASTLE TONTO SHELLTHORN HARMONY MR R J EDMUNDS

Denbigh and Flint Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 19th August JUDGE: Mr. Bailey
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion TIRLEY UMARNI GLENTURK ROLEX CRESSWELL UMARNI MR S P WHITE
Reserve Supreme Champion RHEDYNOG ANDROS 09 DARSHAM SEDGEWICK RHEDYNOG RHONA NON GRIFF SUMMERS JONES
Pair of Animals, the property of the same Exhibitor MR S P WHITE
Bull, any age 1. RHEDYNOG ANDROS 09 DARSHAM SEDGEWICK RHEDYNOG RHONA NON GRIFF SUMMERS JONES
Heifer in calf/with calf at foot 1. TIRLEY UMARNI GLENTURK ROLEX CRESSWELL UMARNI MR S P WHITE

Pembrokeshire Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 17th - 19th August JUDGE: Mr. C. Martindale
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion PENWERN AMBER 09 KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TWEEDLE-DEE MR R W JENKINS
Reserve Champion BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
Group of Three 1. MR R W JENKINS
2. MR A DAVIES
Best animal bred by exhibitor PENWERN AMBER 09 KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TWEEDLE-DEE MR R W JENKINS
Bull, born before 01.01.09 1. WOODHALL WARREN CORRICK KENTUCKY KID WOODHALL KORAZ G & E LLOYD
Bull, born on or after 01.01.09 1. PENWERN AMBER 09 KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TWEEDLE-DEE MR R W JENKINS
2. HIRWAUN ARCHIE 09 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN ELEN MR A DAVIES
3. PENWERN ALI 09 KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TERESA MR R W JENKINS
4. CEFNGWLAD ALFIE 09 CELTIC PREFECT ATLOW JENNIE ANWEN JONES
5. GWILI AMADEUS 09 ANNICK RASMUS CALDWELL JENNI T14 MR M K BEYNON
Cow any age, in calf/calf at foot born before 01.01.08 1. BEN-NANT VERA CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNA MR B T RAYMOND
Maiden Heifer, born after 01.09.08 1. PENWERN WILLOW PENWERN SIMON CELTIC MADAM MR R W JENKINS
2. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
3. HIRWAUN ANNIE MAUD HIRWAUN ROONEY HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Heifer calf born on or after 01.09.09 1. BEN-NANT BUDDUG SAMARK SUPERMAN BEN-NANT VERA MR B T RAYMOND
Heifer in calf/at foot born after 01.01.08 1. BEN-NANT WHITNEY CORSKIE NORMAN BEN-NANT LADY MR B T RAYMOND
Interbreed Beef Cattle Champion PENWERN AMBER 09 KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN TWEEDLE-DEE MR R W JENKINS

Gillingham Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 18th August JUDGE: Mr. D. Mills
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion SWAY MON CHERI SWAY POLO (P) SWAY KIWI MR & MRS S & L BLOMFIELD
Reserve Champion BEANHILL WIND JAMMER CELTIC ROCK BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
Pair 1. MR & MRS R J & B E KIMBER
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. MR R J EDMUNDS
Cow, born in or before 2007 1. SWAY MON CHERI SWAY POLO (P) SWAY KIWI MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. BEANHILL TICKLE AGARDSLEY ELGAR LYNFIELD HOSANNA MR & MRS R J & B E KIMBER
3. TILBROOK VIRTUE MILNAFUA GRADUATE TILBROOK SALLY MR R J EDMUNDS
Calf, born in 2010 1. SWAY CHERRY BLOSSOM STEINADLER SWAY MON CHERI MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. BEANHILL BONANZA 10 ARKMILL FRANKLYN BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
3. DINTON JAPONICA 8TH HOCKENHULL MAVERICK DINTON JAPONICA 6TH MISS S V FRANCIS
Cow or Heifer born in 2008 1. BEANHILL WIND JAMMER CELTIC ROCK BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
2. SWAY HARVEST GEM SWAY HARVEST SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. BURYTOWN WISTFUL KIMCOTE SAM STARNHILL TRUFFLES MESSRS L J & A J CURRY
Heifer born in 2009 1. SWAY ROSETTA YANLEY LYSANDER SWAY TOPAZ MR & MRS S & L BLOMFIELD
2. DREAMCATCHER ANGELINA JOLLY CORSKIE RADIUM WISHFUL POPPY JULIE PLUMLEY & JAMES O'BRIEN
3. SWAY MOLLY MISCHIEF SWAY VINNEY SWAY AMBER MR & MRS S & L BLOMFIELD
Bull, born on or after 01.01.09 1. HEYWOOD ARTFUL 09 BLACKFORD HAWK HEYWOOD BIRKE 7TH MR D M BARKER
2. SWAY ANGUS 09 SWAY VINNEY SWAY RAINBOW MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. CASTLE ALFIE 09 CASTLE TONTO SHELLTHORN HARMONY MR R J EDMUNDS

Keith Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 8th - 9th August JUDGE: Mr. K. Morgan
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion CORSKIE STAR BURGHBRIDGE LANE CORSKIE BLOSSOM 368 MR J GREEN
Reserve Supreme Champion AUCHORACHAN ACDC 09 SALTIRE TALENT AUCHORACHAN POLLY D & R DURNO & SONS
Group of Three Animals, bred by Exhibitor MR J GREEN
Bull, born on/before 31.07.08 1. ISLAVALE SABRE GLENTURK PREMIER ISLAVALE NIKKI MR J GREEN
Bull, born on/between 01.08.08 & 31.07.09 1. ISLAVALE AMIGO 09 DARSHAM LUCKY STRIKE ISLAVALE SHANDY MR W S STRONACH
2. ISLAVALE ADAM 09 GLENTURK PREMIER ISLAVALE POLINA MR W S STRONACH
3. ISLAVALE WALKER GLENTURK PREMIER ISLAVALE LINNET MR W S STRONACH
Cow, any age 1. CORSKIE STAR BURGHBRIDGE LANE CORSKIE BLOSSOM 368 MR J GREEN
2. CORSKIE SECRET POPES LAIRD CORSKIE DULCIE 785 MR J GREEN
Heifer, born on/between 01.08.07 & 31.07.08 1. CORSKIE WILMA CELTIC ROCK CORSKIE BLUETIT 757 MR J GREEN
2. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
Heifer, born on/between 01.08.08 & 31.07.09 1. TILLYLAIR WESSEX TILLYLAIR MOSS TILLYLAIR SHELBY M/S J B WILKIE & SONS
2. CORSKIE WILEEN BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE RIBBON MR J GREEN
3. CORSKIE AZZI POPES LAIRD CORSKIE ROLANDE MR J GREEN
Bull Calf, born on/after 01.08.09 1. AUCHORACHAN ACDC 09 SALTIRE TALENT AUCHORACHAN POLLY D & R DURNO & SONS
2. ISLABANK ACE 09 CASTLEGALE TITAN INNERWICK NORA MR & MRS A WATT
3. CORSKIE ALADDIN 09 CORSKIE VALIANT 2ND CORSKIE RACHEL MR J GREEN
Bull or Heifer Calf, born on/after 01.01.10 1. CORSKIE BOWEN 10 BALLINALARE FARM NIGHTRIDER CORSKIE SECRET MR J GREEN
2. CORSKIE BRIGHT STAR KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE STAR MR J GREEN
Inetrbreed Champion CORSKIE STAR BURGHBRIDGE LANE CORSKIE BLOSSOM 368 MR J GREEN

Garstang Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 7th August JUDGE: Mr. R. Hodson-Walker
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion DENIZES NELLY DRIPSEY SUPER KING ET LONGMEAD NELLY 14TH M A BARLOW
Reserve Supreme Champion POPES ATOM 09 BLACKFORD SOUL MAN POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
Bull, born on or after 01.01.09 1. POPES ATOM 09 BLACKFORD SOUL MAN POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
2. BLACKPOOL ANGUS 09 SAMARK SUPERMAN BLACKPOOL PEARDROP J DAVID LOFTUS
3. BLACKPOOL ANDREW 09 CELTIC ROCK BLACKPOOL RAISIN J DAVID LOFTUS
Heifer, born in 2010 1. POPES PRINCESS BLUEBELLE GRETNA HOUSE SUPERSONIC 1063 POPES PRINCESS VICTORIA M/S J H & V G WOOD
2. REDROSE BLUE MOON KILBRIDE FARM NEWRY BLAKEWELL GLORYS PRIDE MR R HEAPS
Heifer, born on or after 01.01.09 1. DENIZES TRIXIE-BELLE 3RD ASHLAND TORNADO DENIZES TRIXIE BELLE M A BARLOW
Cow or Heifer, born in 2009 1. DENIZES NELLY DRIPSEY SUPER KING ET LONGMEAD NELLY 14TH M A BARLOW
2. BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
3. BLACKPOOL WINSLET BLACKFORD NOBLEMAN BLACKPOOL KATE J DAVID LOFTUS
Cow, born before 01.01.08 1. BLAKEWELL GLORYS PRIDE DOVEFIELDS GALLANT BLAKEWELL APRIL'S GLORY MR R HEAPS
2. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD

Oswestry Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 7th August JUDGE: Mr. T. Ford
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 DOVEFIELDS GALLANT CELTIC PRINCESS MISS S A BIRCH
Reserve Champion EATON WREKIN BLACKFORD MISCHIEF FORSDALE TEASEL A J & S D HEATH
Best Pairs owned by the Exhibitor 1. A J & S D HEATH
2. MR R E JONES
3. E T & M E JONES & SON
Senior Bull, over 18 months 1. SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 DOVEFIELDS GALLANT CELTIC PRINCESS MISS S A BIRCH
2. EATON WREKIN BLACKFORD MISCHIEF FORSDALE TEASEL A J & S D HEATH
Junior Bull, under 18 months 1. BANWY AVALANCHE 09 ASHLAND PERFECT SCOTLAND MABEL 2ND MR R E JONES
2. LLWYNMELYN ALFIE 09 CORSKIE NORMAN BEN-NANT JENNIFER E T & M E JONES & SON
Cow, in milk/calf at date of Show 1. FOLE RACHEL 2ND FOLE PITNEY FOLE RACHEL A J & S D HEATH
Heifer, born on or between 1.1.08 and 31.8.08 1. TIRLEY UMARNI GLENTURK ROLEX CRESSWELL UMARNI MR S P WHITE
2. BEN-NANT WOLGA CORSKIE NORMAN BEN-NANT MAJESTY E T & M E JONES & SON
3. HOCKENHULL BLISS 13TH BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL BLISS 9TH E T & M E JONES & SON
Heifer, born after 1.9.08 1. BANWY ANGEL EYES KILBRIDE FARM NEWRY BANWY TWINKLE TOES MR R E JONES
2. LLWYNMELYN AMELIA LLWYNMELYN TERRY FORSDALE MATILDA E T & M E JONES & SON
3. BANWY ADORABLE KILBRIDE FARM NEWRY BANWY SUNRISE MR R E JONES

Dumfries Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 7th August JUDGE: Mrss A. MacPherson
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion NEWBIEMAINS ALFIE 09 KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Champion DARSHAM REMEMBER ME DARSHAM KING KONG DARSHAM FLASH JIM & PATRICIA GOLDIE
Pairs 1. NEWBIEMAINS ALFIE 09 KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
1. DARSHAM REMEMBER ME DARSHAM KING KONG DARSHAM FLASH JIM & PATRICIA GOLDIE
2. NEWBIEMAINS ALFIE 09 KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
2. URRVALLEY ABBY URRVALLEY ROBROY SOUTH PARK JOKER WEIKEL 11ST MR P F BROWN
Best Animal bred by Exhibitor URRVALLEY ABBY URRVALLEY ROBROY SOUTH PARK JOKER WEIKEL 11ST MR P F BROWN
Bull, any age 1. NEWBIEMAINS ALFIE 09 KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
2. URRVALLEY ALFIE 09 DIRNANEAN SALVADOR ANNICK NATASHA'S ROSE MR P F BROWN
Cow or Heifer in milk/calf born before 31.12.07 1. DARSHAM REMEMBER ME DARSHAM KING KONG DARSHAM FLASH JIM & PATRICIA GOLDIE
Heifer, born in 2008 or 2009 1. URRVALLEY ABBY URRVALLEY ROBROY SOUTH PARK JOKER WEIKEL 11ST MR P F BROWN
2. CAIRNVIEW NOON 2ND KILBRIDE FARM NEWRY MIDHOPE NOON MR DAVID J HYSLOP

Perth Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 6th - 7th August JUDGE: Mr. I. Green
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion TEAM ATOMIC 09 CURAHEEN TYSON TEAM SEQUIN MR R J MACGREGOR
Reserve Supreme & Female Champion SHAWSMILL WILLOW ISLAVALE SAXON SHAWSMILL SPRING M J & A M MILL
Pair of Animals bred by Exhibitor 1. M J & A M MILL
2. T,C & G GREENHILL
3. MR R J MACGREGOR
Bull, born on or between 1.1.09 and 31.5.09 1. TEAM ATOMIC 09 CURAHEEN TYSON TEAM SEQUIN MR R J MACGREGOR
Heifer, born on or between 1.1.08 and 31.7.08 1. SHAWSMILL WILLOW ISLAVALE SAXON SHAWSMILL SPRING M J & A M MILL
Heifer, born on or between 1.8.08 and 31.7.09 1. SHAWSMILL WEDNESDAY KILBRIDE FARM TWEED ORLANDO ELSA 5TH M J & A M MILL
2. CRAIGHILL WINNIE CRAIGHILL LASER CRAIGHILL MAGIC MOMENT T,C & G GREENHILL
3. TEAM KIWI 7TH TILBROOK NOBLE TEAM KIWI MR R J MACGREGOR
Heifer, born on or between 1.8.09 and 31.12.09 1. TEAM KIWI 9TH TILBROOK NOBLE TEAM KIWI MR R J MACGREGOR

Fishguard Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 6th August JUDGE: Mr. M. Jones
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion DEWISLAND ALPHA CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR & MRS MARK EVANS
Reserve Champion GRANGEWOOD VIOLA GRETNA HOUSE HERCULES GRANGEWOOD NAOMI MR & MRS MARK EVANS
Junior Male Champion DEWISLAND ALMIGHTY 09 TILBROOK TURPIN GRANGEWOOD VIOLA MR & MRS MARK EVANS
Best Group of Three MR & MRS MARK EVANS
Bull, any age DEWISLAND ALMIGHTY 09 TILBROOK TURPIN GRANGEWOOD VIOLA MR & MRS MARK EVANS
Cow or Heifer, in milk or in calf GRANGEWOOD VIOLA GRETNA HOUSE HERCULES GRANGEWOOD NAOMI MR & MRS MARK EVANS
Heifer, born after 01.01.08 DEWISLAND ALPHA CORSKIE NORMAN BEN-NANT MARIGOLD MR & MRS MARK EVANS
Calf, under 1 year old DEWISLAND ALMIGHTY 09 TILBROOK TURPIN GRANGEWOOD VIOLA MR & MRS MARK EVANS

Black Isle Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 5th August JUDGE: Mr. D. Barr
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion BLACKFORD ARISTOCRAT 09 KILBRIDE FARM STRABANE BLACKFORD SONSY A. MACPHERSON & R. MCHARDY
Reserve Supreme & Female Champion CORSKIE STAR BURGHBRIDGE LANE CORSKIE BLOSSOM 368 MR J GREEN
Reserve Female Champion BLACKFORD ALLEGRO BLACKFORD VALMER BLACKFORD FRISKY MR W G MACPHERSON
Reserve Male Champion ISLAVALE SABRE GLENTURK PREMIER ISLAVALE NIKKI MR J GREEN
Pairs of Females 1. MR J GREEN
2. MR J GREEN
Bull, born prior to 31.12.08 1. ISLAVALE SABRE GLENTURK PREMIER ISLAVALE NIKKI MR J GREEN
Bull, born on or after 1.1.09 1. BLACKFORD ARISTOCRAT 09 KILBRIDE FARM STRABANE BLACKFORD SONSY A. MACPHERSON & R. MCHARDY
2. CORSKIE ACE 09 ISLAVALE SABRE CORSKIE TASHA MR J GREEN
3. DELLFIELD ARCHIMEDES 09 STRALONGFORD TROJAN DELLFIELD TREASURE MR B GRANT
Cow. any age 1. CORSKIE STAR BURGHBRIDGE LANE CORSKIE BLOSSOM 368 MR J GREEN
2. CORSKIE SECRET POPES LAIRD CORSKIE DULCIE 785 MR J GREEN
Heifer, born on or after 1.1.08 1. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
2. CORSKIE WILMA CELTIC ROCK CORSKIE BLUETIT 757 MR J GREEN
3. DELLFIELD WORTHY STRALONGFORD TROJAN DELLFIELD TESSA MR B GRANT
Heifer, born between 1.1.09 and 31.07.09 1. CORSKIE AZZI POPES LAIRD CORSKIE ROLANDE MR J GREEN
Bull born on or after 1.8.09 1. CORSKIE ALADDIN 09 CORSKIE VALIANT 2ND CORSKIE RACHEL MR J GREEN
Hefier, born on or after 1.8.09 1. BLACKFORD ALLEGRO BLACKFORD VALMER BLACKFORD FRISKY MR W G MACPHERSON