Perth Show Results



 
DATE: 31st July to 1st August 2015JUDGE: Mr Roy McDonald
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion OVERHILL HOUSE DOT COM OVERHILL HOUSE VOLVO BALMAUD RUBY RICHARD MCCULLOCH
Male Champion OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Reserve Male Champion OVERHILL HOUSE GLADIATOR 15 CORBALLY EXTREME OVERHILL HOUSE DOT COM RICHARD MCCULLOCH
Bull, born on or before 31.12.13 1. OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01..01.14 and 31.05.14 1. PITMUDIE FRANCO 14 SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01.06.14 and 31.12.14 1. PITMUDIE FARGO 14 DELFUR CARRICK 11 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
Female in calf or with calf at foot, born on or before 31.12.12 1. OVERHILL HOUSE DOT COM OVERHILL HOUSE VOLVO BALMAUD RUBY RICHARD MCCULLOCH
2. NEWBIEMAINS CHARMER BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WENDY HEATHER DUFF
Female, born on or between 1st January and 31st December 2013 1. WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
2. PITMUDIE ELEANOR OMORGA ACHILLES 09 SACOMBE PRINCESS-KLEEB HEATHER DUFF
3. OVERHILL HOUSE ECLIPSE HOENESS (P) WOODHALL STAR RICHARD MCCULLOCH
4. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
Female,born on or between 01.01.14 and 31.05.14 1. PITMUDIE FUSHIA CORRICK CAESAR 11 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. OVERHILL HOUSE FANTA BLACKFORD BEN MHOR 10 RANFURLY WEIKEL 6TH B2 RICHARD MCCULLOCH
3. PITMUDIE FLORIN SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM 2ND HEATHER DUFF
Bull or Heifer calf, born in 2015 1. OVERHILL HOUSE GLADIATOR 15 CORBALLY EXTREME OVERHILL HOUSE DOT COM RICHARD MCCULLOCH
2. PITMUDIE GRACIE CAIRNVIEW DARBY 12 NEWBIEMAINS CHARMER HEATHER DUFF
Pair of Animals bred by exhibitor 1. RICHARD MCCULLOCH
2. HEATHER DUFF
 

Banchory Show Results


 
DATE: 25th July 2015JUDGE: Mr D Nicoll
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
Bull, born between 01.08.13 and 31.07.14 1. DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
2. BRAIGIEWELL ECHE 13 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE FOREMAN 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
4. CRAIGMYLE FERGUS 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CRAIGHILL VERITY MR. I C WILSON
Cow, any age 1. TILLYLAIR VELVET TILLYLAIR PARKER TILLYLAIR RAYNE M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, born between 01.08.12 and 31.07.13 1. BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
2. BRAIGIEWELL ROBYN BLACKFORD TRIBESMAN DIRNANEAN ROBYN R15 M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE EXTREME BEECHES KESTREL DELLFIELD TABATHA MR. I C WILSON
Heifer, born between 01.08.13 and 31.07.14 1. CLONAGH EBONY JOAN OMORGA MURRAY CLONAGH ANGELINA MR G W SMITH
2. DRUMSLEED FREYA 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED NARLA MR G W SMITH
Heifer Calf, born on or after 01.08.14 1. BRAIGIEWELL WESSEX BLACKFORD TRIBESMAN TILLYLAIR WESSEX M/S J B WILKIE & SONS

Angus Show Results


 
DATE: 6th June 2015 JUDGE: Mr C Fordyce
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or before 31.12.13 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
2. OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01.01.14 and 30.06.14 1. DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
2. DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
3. PITMUDIE FERGIE 14 CORRICK CAESAR 11 DELFUR BOBETTE C27 HEATHER DUFF
4. PITMUDIE FINN 14 CORRICK CAESAR 11 DELFUR WEIGELA C4 HEATHER DUFF
Bull, born on or between 01.07.14 and 31.12.14 1. DRUMSLEED FIRECREST 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED ADALUCIA MR G W SMITH
Cow, born on or before 31.12.12 1. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
2. BARONY DELILAH KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WINNIE HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.01.13 and 31.12.13 1. DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
2. PITMUDIE ELEANOR OMORGA ACHILLES 09 SACOMBE PRINCESS-KLEEB HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED ENYA 13 AUROCH ACE DRUMSLEED VANILLE MR G W SMITH
4. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.01.14 and 30.06.14 1. PITMUDIE FUSHIA CORRICK CAESAR 11 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. PITMUDIE FLORIN SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM 2ND HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.07.14 and 31.12.14 1. DRUMSLEED FAYET HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CASSIE MR G W SMITH
2. DRUMSLEED FREYA 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED NARLA MR G W SMITH
Pair 1. MR G W SMITH
2. MR G W SMITH
3. HEATHER DUFF

Kirriemuir Show Results


 
DATE: 18th July 2015 JUDGE: MR G Wright
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
Reserve Supreme Champion DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
Best Opposite Sex to Champion DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
Reserve Best Opposite Sex to Champion DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
Bull, born on or after 01.06.13 and before 01.06.14 1. OVERHILL HOUSE ERAGON 13 RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL ADA HEATHER DUFF
2. DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
3. DRUMSLEED FALCON 14 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED ALISHA 09 MR G W SMITH
4. PITMUDIE FRANCO 14 SKERRINGTON CONSUL 11 BRUCHAG BLOSSOM HEATHER DUFF
Cow, born before 01.06.12 1. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
2. NEWBIEMAINS CHARMER BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WENDY HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.12 and before 01.06.13 1. BARONY DELILAH KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WINNIE HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.13 and before 01.06.14 1. DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
2. PITMUDIE FUSHIA CORRICK CAESAR 11 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
Bull or Heifer Calf, born on or after 01.06.14 1. PITMUDIE FARGO 14 DELFUR CARRICK 11 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
2. DRUMSLEED FREYA 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED NARLA MR G W SMITH
3. DRUMSLEED FAYET HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CASSIE MR G W SMITH
4. PITMUDIE GRACE POPES BARCLAY 10 PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
Pair of Animals (excluding Senior Bulls and Senior Cows) to be bred by Exhibitor 1. MR G W SMITH
2. HEATHER DUFF
Interbreed - Reserve Champion Pair MR G W SMITH
Interbreed - Champion Continental Group of Three MR G W SMITH

Caithness Show Results


 
DATE: 18th July 2015 JUDGE: Mr L Muir
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Best Home Bred Animal MAVSEY GOOFY 15 KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY CABARET JONATHAN SINCLAIR GUNN
Reserve Supreme Champion MAVSEY FLASHDANCE 14 MAVSEY DABBLER 12 MAVSEY DANCER JONATHAN SINCLAIR GUNN
Best Animal of Opposite Sex to Champion MAVSEY FANTASY KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY PRIDE JONATHAN SINCLAIR GUNN
Heifer, born on or after 01.06.13 1. MAVSEY FANTASY KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY PRIDE JONATHAN SINCLAIR GUNN
Bull Calf, born on or between 01.06.14 and 31.12.14 1. MAVSEY FLASHDANCE 14 MAVSEY DABBLER 12 MAVSEY DANCER JONATHAN SINCLAIR GUNN
Bull Calf, born after 01.01.15 1. MAVSEY GOOFY 15 KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY CABARET JONATHAN SINCLAIR GUNN
Heifer Calf, born after 01.01.15 1. MAVSEY GOLDILOCKS MAVSEY DABBLER 12 STERLING JOYFULLS VANESSA JONATHAN SINCLAIR GUNN
Interbreed - Best AI Beef Animal MAVSEY GOOFY 15 KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY CABARET JONATHAN SINCLAIR GUNN
Interbreed - Best AI Calf, born on or after 01.10.14 MAVSEY GOOFY 15 KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY CABARET JONATHAN SINCLAIR GUNN

Nairn Show results


 

DATE: 1st August 2015
JUDGE: Mr E Mutch
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Reserve Supreme Champion & Female Champion CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Reserve Male Champion CORSKIE FIRST CAPER 14 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WANDA MR J GREEN
Reserve Female Champion GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Bull, two years or over 1. BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
2. THURSFORD CASINO 11 BLAIR RORY THURSFORD TESS 24TH MR D LESLIE
Bull, under 2 years 1. CORSKIE FIRST CAPER 14 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WANDA MR J GREEN
2. BLACKFORD FINDHORN 14 HOCKENHULL WATERLOO SILVER WELLS BONNIE MR W G MACPHERSON
Bull Calf, born on or after 01.08.14 1. DELLFIELD FIELD MARSHALL 14 HILTONSTOWN DOMINIC 12 DELLFIELD WINOLA MR B GRANT
2. CORSKIE FENDT 14 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR J GREEN
3. DELLFIELD FREDDY 14 HILTONSTOWN DOMINIC 12 DELLFIELD ALEXIS MR B GRANT
Cow, in milk or in calf 1. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY LAURA GREEN
2. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
3. REDHILL DOLLY HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL IVY MR D LESLIE
Heifer, born before 01.08.13, in-calf or with calf at foot 1. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
2. REDHILL EMMA HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL IVY MR D LESLIE
Heifer, born between 01.08.13 and 01.08.14 1. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
2. REDHILL ANGIE HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL SNOWDROP MR D LESLIE
Heifer, born after 01.08.14 1. CORSKIE FINCH BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WE-ENNA MR J GREEN
2. CORSKIE FAME DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE WANDY LAURA GREEN

Keith Show Results



DATE: 9th August to 10th August 2015
JUDGE: Mr D Leslie
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Reserve Supreme Champion CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Bull, born before 31.07.13 1. BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Bull, born on or between 01.08.13 and 31.07.14 1. CORSKIE EVANDER 13 GREENCAP ACE 09 CORSKIE WINE MR J GREEN
Cow, any age, in calf or in milk 1. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY LAURA GREEN
2. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
Heifer, born on or between 01.08.12 and 31.07.13 1. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Heifer, born on or between 01.08.13 and 31.07.14 1. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Bull or Heifer, born on or between 01.08.14 and 31.12.14 1. CORSKIE FAME DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE WANDY LAURA GREEN
Bull or Heifer Calf, born on or after 01.01.15 1. STERLING DUMANDY GLORY STERLING COTSWOLD 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
Group of Three Animals bred by Exhibitor 1. MR J GREEN
Interbreed - Overall Cattle Champion BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Interbreed - Reserve Overall Best Group of Three MR J GREEN
 

Turriff Show Results


 

DATE: 2nd August to 3rd August 2015
JUDGE: Mr H Macaskill
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Reserve Supreme Champion, Female Champion, Best Animal Opposite Sex to Champion & Best Animal Bred by Exhibitor CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Reserve Male Champion & Junior Male Champion CORSKIE EVANDER 13 GREENCAP ACE 09 CORSKIE WINE MR J GREEN
Bull, two years old and over 1. BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Bull, one year old 1. CORSKIE EVANDER 13 GREENCAP ACE 09 CORSKIE WINE MR J GREEN
Bull Calf, under one year old on the day of the Show 1. CORSKIE FENDT 14 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR J GREEN
Cow, born on or before 31.07.11 1. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
Cow, born on or between 01.08.11 and 31.07.12 1. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY LAURA GREEN
Heifer, born between 01.08.12 and 31.07.13 1. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Heifer, born between 01.08.13 and 31.07.14 1. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Heifer Calf, under one year old on the day of the Show 1. CORSKIE FAME DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE WANDY LAURA GREEN
2. CORSKIE FINCH BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WE-ENNA MR J GREEN
3. STERLING DUMANDY GLORY STERLING COTSWOLD 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
Best Group (comprising Bull, Cow, Senior Heifer & Junior Heifer) 1. MR J GREEN

Black Isle Show Results


 

DATE: 6th August 2015
JUDGE: Mr S Stronach
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme & Male Champion BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Reserve Supreme & Female Champion & Opposite Sex & Best Bred by Exhibitor & Best Heifer CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Reserve Male Champion CORSKIE FIRST CAPER 14 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WANDA MR J GREEN
Reserve Female Champion GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Bull, born on or prior to 31.12.13 1. BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Bull, born on or after 01.01.14 CORSKIE FIRST CAPER 14 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WANDA MR J GREEN
Cow, any age 1. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
2. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY LAURA GREEN
Heifer, born on or after 01.01.13 1. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
2. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Calf, bull, born on or after 01.08.14 1. DELLFIELD FIELD MARSHALL 14 HILTONSTOWN DOMINIC 12 DELLFIELD WINOLA MR B GRANT
2. DELLFIELD FREDDY 14 HILTONSTOWN DOMINIC 12 DELLFIELD ALEXIS MR B GRANT
Calf,Heifer, Born on or after 01.08.14 1. CORSKIE FAME DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE WANDY LAURA GREEN
2. STERLING DUMANDY GLORY STERLING COTSWOLD 11 STERLING VERITY'S DUMANDY LAURA GREEN
Pair of Females from the same exhibitor 1. MR J GREEN
2. LAURA GREEN
Group of three British Simmental from the same exhibitor 1. MR J GREEN
2. LAURA GREEN

Scottish National Show Results


 
R J E DYET
Cow born before 31.07.12 1. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
2. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
3. KENNOX TARA'S DIVA POPES LAIRD ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
4. OVERHILL HOUSE DOT COM OVERHILL HOUSE VOLVO BALMAUD RUBY RICHARD MCCULLOCH
5. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
6. FARNELL BETH CRAIGHILL LASER BURGHBRIDGE NIKITA A & K GAMBLE
Heifer born between 01.08.12 & 31.03.13 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE MR M A BARLOW
2. COXHILL EVA AUCHORACHAN WINGER CORSKIE VIDA JAMES MCKAY WIGHTMAN
3. MERKLAND DINA SKERRINGTON REGENT MERKLAND JASMINE 2ND MR J E DYET
Heifer born between 01.04.13 & 31.12.13 1. NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
2. WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
3. COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN
4. DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
5. ST TRINIANS ELECTRA AUROCH ACE ST TRINIANS APRIL MISS KIRSTY MCCAIG
Heifer born between 01.01.14 & 30.06.14 1. CHESTERMANN RINGLEADER LULU 3 BLACKFORD RINGLEADER CHESTERMANN PRESTO LU-LU MESSRS N & N GWYNNE
2. GREENCAP FAY KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BOUNTY COLIN INGLIS
3. OVERHILL HOUSE FANTA BLACKFORD BEN MHOR 10 RANFURLY WEIKEL 6TH B2 RICHARD MCCULLOCH
4. FARNELL FELICITY FARNELL DOMINO 12 FARNELL BETTY A & K GAMBLE
5. HAZELDEN JINGLE 43RD ISLAVALE WINKIE HAZELDEN JINGLE 18TH KARL KNOWLES
Heifer born between 01.07.14 & 31.12.14 1. DRUMSLEED FAYET HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CASSIE MR G W SMITH
Calf born in 2015 1. SKERRINGTON RHONA 42ND SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND MR W YOUNG
2. KENNOX DIVA'S GENA AUCHORACHAN WIZARD KENNOX TARA'S DIVA MR DAVID CRAIG
3. OVERHILL HOUSE GLADIATOR 15 CORBALLY EXTREME OVERHILL HOUSE DOT COM RICHARD MCCULLOCH
Pairs 1. MR H MACASKILL
2. JIM & PATRICIA GOLDIE
3. MR W YOUNG
4. MESSRS N & N GWYNNE
5. MR G W SMITH
6. KARL KNOWLES
Interbreed - Champion of Champions SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG

Fife Show results


 
DATE: 23rd May 2015JUDGE: Mrs D Moffat
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
Male Champion DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
Reserve Male Champion DRUMSLEED FIRECREST 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED ADALUCIA MR G W SMITH
Bull, born before 31.05.14 1. DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
2. GREENCAP FABIO 14 KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BECKI COLIN INGLIS
Bull Calf, born on or after 01.06.14 1. DRUMSLEED FIRECREST 14 GRANGEWOOD WILLIAM DRUMSLEED ADALUCIA MR G W SMITH
Cow, in milk or in calf 1. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
Heifer, born between 01.06.13 and 31.05.14 1. DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
2. GREENCAP FAY KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BOUNTY COLIN INGLIS
3. DRUMSLEED ENYA 13 AUROCH ACE DRUMSLEED VANILLE MR G W SMITH
Pair of Animals included in separate classes, property of the same Exhibitor 1. MR G W SMITH
2. MR G W SMITH

Central & West Fife 6th June 2015




DATE: 6th June 2015
JUDGE: MR D LOWRY
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN
Reserve Supreme Champion GREENCAP FAY KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BOUNTY COLIN INGLIS
Bull, born between 01.06.13 and 31.05.14 1. SHAWSMILL FLINT 14 SHAWSMILL ARCHIE 09 9 SHAWSMILL WILLOW M J & A M MILL
2. GREENCAP FABIO 14 KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BECKI COLIN INGLIS
3. GREENCAP FIGO 14 KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP CHLOE COLIN INGLIS
Heifer, born on or after 01.06.12 in-calf or eild 1. SHAWSMILL EVA SHAWSMILL ARCHIE 09 9 SHAWSMILL WILLOW M J & A M MILL
Heifer, born between 01.06.13 and 31.05.14 1. GREENCAP FAY KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BOUNTY COLIN INGLIS
Heifer Calf, born between 01.06.14 and 31.12.14 1. COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN

Newbiemains celebrate success at Stars of the Future Calf Show

324-Newbiemains-Elegance-2020

Jim and Patricia Goldie celebrated a string of success at the Stars of the Future Calf Show, held at United Auctions, Stirling, on 15th November, under judge Hector Mcaskill. Leading the way in the senior championship and on her first show outing was Newbiemains Elegance. This one is by Blackford Albatross, sire of the Goldie family’s 8000gns Leading Ladies heifer. She’s out of Monaduff Red Ruby.

324-Newbiemains-Elegance-2020

Reserve to her following through from the senior heifer championship was Anne MacPherson at the halter of Blackford Echo. This one was calf champion at Turriff Show and is a Curlieu Knight daughter out of Blackford Allegro, herself a former Stars of the Future champion.

In the senior male championship it was the Goldie family again at the top, this time with Newbiemains Eddie Rocket, another by Albatross out of Rathlee Vixen. This one will head to Stirling in February. Reserve to him was Hugh Brunton with Crudie Enzo, an Islavale Brilliant son, born September 2013 out of Delfur Weigela B31.

296-Newbiemains-Eddie-Rocket-2044

The Goldie’s then celebrated further success in the junior championship and standing top for them was Newbiemains Fancy Pants, a Kilbride Farm Rainman daughter out of Innerwick Charlotte.

348-Newbiemains-Fancy-Pants-1998

Then in reserve to her was Gary Patterson’s Drumpark Rosebud 3rd, a Banwy Wonderboy daughter out of Skerrington Rosebud 58th. Rainman has previously sired bulls to a top of 10,000gns and has bred three National Junior Female champions.

320-Drumpark-Rosebud-2021

In the junior males the overall champion came from Michael Durno in the form of Auchorachan Facebook, a Rabawn Caesar King son out of Auchorachan Autumn, while in reserve was William Young’s Skerrington Franklyn, a son of the former Highland Show champion Sowenna Aristocract and out of Skerrington Rhona 32nd, winner of the first class of senior bulls.

In the young handlers classes, top spot in the junior class was Daffyd Gwynne, Robbie Wills stood second and in third was Frank Gwyne. In the senior class, Emma McAllister won the class and then in the interbreed young handlers class, Daffyd Gwynne was second overall.

Class results:

Bulls born 8th July to 2nd September 2013

1st J Goldie’s Newbiemains Eddie Rocket, by Blackford Albatross

2nd D Durno’s Auchorachan Edward, by Innerwick Boris

3rd C Inglis’ Greencap Eclipse, by Slievenagh Wyaatt

Bulls born 3rd September to 23rd September 2013

1st H Brunton’s Crudie Enzo, by Islavale Brilliant

2nd H Brunton’s Crudie Eric, by Islavale Brilliant

3rd N and N Gwynne’s Chestermann Elliot, by Kilbride Farm Wick

Heifers born 13th August to 2nd October 2013

1st W MacPherson’s Blackford Echo, by Curlieu Knight

2nd A Wilson’s Cairnview Rea 2nd, by Bruchag Awesome

3rd K McCaig’s St Trinians Electra, by Auroch Ace

Heifers born 3rd October to 14th December 2013

1st J Goldie’s Newbiemains Elegance, by Blackford Albatross

2nd R McCulloch’s Overhill House Eclipse, by Hoeness

3rd F McGowan’s Dirnanean Girlie 13th, by Curaheen Tyson

Bulls born 4th January to 8th March 2014

1st W Young’s Skerrington Franklyn, by Sowenna Aristocrat

Bulls born 9th March to 3rd May 2014

1st D Durno’s Auchorachan Facebook, by Rabawn Casear King

2nd R McAllister’s Bruchag Flagship, by Teviot Challenger

Heifers born 2nd January to 3rd March 2014

1st J Goldie’s Newbiemains Fancy Pants, by Kilbride Farm Rainman

2nd R McCulloch’s Overhill House Fanta, by Blackford Ben Mhor

3rd C Inglis’ Greencap Fearn, by Kilbride Farm Chieftain

Heifers born 4th March to 10th April 2014

1st W Patterson’s Drumpark Rosebud 3rd, by Banwy Wonderboy

2nd A Ivory’s Strathisla Foxy’s Mira, by Dellfield Brigadier

3rd A Wilson’s Cairnview Sonia 3rd, by Bruchag Awesome

Grantown Show 2014

shows-top
DATE: 14th August 2014 JUDGE: Mr J Goldie
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion BLACKFORD ECHO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD ALLEGRO MR W G MACPHERSON
Male Champion DIRNANEAN BRADLEY 10 HALENOOK VARGNER DIRNANEAN VERONICA V5 MR J GREEN
Reserve Male Champion & Best Animal from Club Area AUCHORACHAN EGAN 13 OMORGA REGAN AUCHORACHAN TARA D & R DURNO & SONS
Bull, born before 01.01.13 1. DIRNANEAN BRADLEY 10 HALENOOK VARGNER DIRNANEAN VERONICA V5 MR J GREEN
Bull, born on or after 01.01.13 1. AUCHORACHAN EGAN 13 OMORGA REGAN AUCHORACHAN TARA D & R DURNO & SONS
Cow, born before 01.01.12 1. CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
2. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
3. BLACKFORD WAXWING KILBRIDE FARM STRABANE BLACKFORD MORVEN MR W G MACPHERSON
Heifer, born after 01.01.12 and before 01.01.13 1. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
2. REDHILL DOLLY HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL IVY MR D LESLIE
Heifer, born after 01.01.13 1. REDHILL EMMA HILTONSTOWN VALENTINO REDHILL IVY MR D LESLIE
2. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
Bull or Heifer Calf, born after 01.08.13 1. BLACKFORD ECHO CURLIEU KNIGHT BLACKFORD ALLEGRO MR W G MACPHERSON
2. CORSKIE ELLIS 13 CURAHEEN TYSON CORSKIE AILEEN MR J GREEN
3. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Best Group of Three Animals, owned by the Exhibitor 1. MR J GREEN
Young Farmers Overall Calf Champion GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN

Fettercairn Show 2014

shows-top
DATE: 5th July 2014 JUDGE: Mr R Aitken
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
Bull, born before 01.09.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or after 01.09.12 1. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
2. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
3. PITMUDIE EVEREST 13 OMORGA SIMON PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
Cow or Heifer, in-calf or milk 1. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
2. CAIRNORRIE DAFFODIL D69 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE STARLIGHT HEATHER DUFF
3. CAIRNVIEW SONIA CAIRNVIEW SNAZZY ANNICK SONIA'S WHITNEY HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.09.12 1. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
2. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
3. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
Bull or Heifer, born on or after 01.09.13 1. PITMUDIE EL DORADO 13 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE HEATHER HEATHER DUFF
2. PITMUDIE FELICITY BRUCHAG AWESOME 09 9 CAIRNVIEW SONIA HEATHER DUFF
Interbreed Overall Champion, Interbreed Continental Champion & Champion of Champions GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Interbreed Champion Pair DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH

Kirriemuir Show 2014

shows-top
DATE: 19th July 2014 JUDGE: Mr G Mather
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
Best Opposite Sex to Champion DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
Bull, born before 01.06.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or after 01.06.12 and before 01.06.13 1. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
2. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
3. DIRNANEAN ESKIMO 13 DIRNANEAN SALVADOR DIRNANEAN TIMONE T11 MR F J A MCGOWAN
4. PITMUDIE EVEREST 13 OMORGA SIMON PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.11 and before 01.06.12 1. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
2. CAIRNORRIE DAFFODIL D69 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE STARLIGHT HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.12 and before 01.06.13 1. BARONY DELILAH KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WINNIE HEATHER DUFF
2. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
3. NEWBIEMAINS DEVOTION FEARNA ANFIELD NEWBIEMAINS WAG HEATHER DUFF
4. PITMUDIE EMMA SLATEQUARRY VALIANT DRUMSLEED TWINKLE HEATHER DUFF
5. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
Bull or Heifer Calf, born on or after 01.06.13 1. PITMUDIE EL DORADO 13 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE HEATHER HEATHER DUFF
Pair of Animals, excluding Senior Bulls and Senior Cows, both bred by Exhibitor 1. MR G W SMITH
2. HEATHER DUFF
Interbreed Reserve Champion & Continental Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Interbreed Champion Continental Group of Three DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
Interbreed Champion Junior Bull DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
Interbreed Reserve Champion Pair DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH

Echt Show 2014

DATE: 12th July 2014 JUDGE: Mr G Smith
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 STRATHISLA POPEYE BURGHBRIDGE VERITY M/S J B WILKIE & SONS
Reserve Supreme Champion CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Bull, over 2 years old 1. BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 STRATHISLA POPEYE BURGHBRIDGE VERITY M/S J B WILKIE & SONS
Cow, in-calf or with calf at foot 1. CORSKIE CLOVER POPES LAIRD CORSKIE WREN LAURA GREEN
2. TILLYLAIR VELVET TILLYLAIR PARKER TILLYLAIR RAYNE M/S J B WILKIE & SONS
3. TILLYLAIR WESSEX TILLYLAIR MOSS TILLYLAIR SHELBY M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, 1-2 years old 1. BRAIGIEWELL VELVET BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
2. CRAIGMYLE DOLLY KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
3. BRAIGIEWELL ROBYN 2ND BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 DIRNANEAN ROBYN R15 M/S J B WILKIE & SONS
Heifer, 2 years old and over 1. CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Bull, 1-2 years old 1. BALFOUR DESTINY 12 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON SUNRAY 18TH IAN STEWART
2. BRAIGIEWELL DRUM 12 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 BRAIGIEWELL FURST 4TH M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE ENTERTAINER 13 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CRAIGMYLE EVE MR. I C WILSON
Bull or Heifer Calf 1. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
2. BRAIGIEWELL ECHE 13 BURGHBRIDGE BENJAMIN 10 TILLYLAIR VELVET M/S J B WILKIE & SONS
3. CRAIGMYLE EXTREME BEECHES KESTREL DELLFIELD TABATHA MR. I C WILSON
4. CRAIGMYLE FOREMAN 14 SKERRINGTON BONSPIEL 10 CORSKIE BARBIE MR. I C WILSON
Best Animal Bred by Exhibitor CORSKIE DISCO ISLAVALE SABRE CORSKIE SWIRL MR J GREEN
Group of Three 1. M/S J B WILKIE & SONS

Angus Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 14th June 2014 JUDGE: Mr S Stronach
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion & Female Champion BOSWELL DIAMOND AUROCH ACE BOSWELL WICHITA MR D W SMITH
Reserve Male Champion DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
Reserve Female Champion DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
Bull, born on or before 31.12.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Bull, born on or between 01.01.13 and 30.06.13 1. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
2. DRUMSLEED EXPLOSION 13 KILBRIDE FARM NEWRY DRUMSLEED BUBBLES MR G W SMITH
3. DRUMSLEED EXCALIBUR 13 AUROCH ACE DRUMSLEED WANDAH MR G W SMITH
4. PITMUDIE EVEREST 13 OMORGA SIMON PITMUDIE BEAUJOLAIS HEATHER DUFF
5. DRUMSLEED EASTWARD 13 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED ADANA MR G W SMITH
Bull, born on or between 01.07.13 and 31.12.13 1. CRUDIE ERIC 13 ISLAVALE BRILLIANT 10 ISLAVALE ABIGAIL MR H BRUNTON
2. CRUDIE ENZO 13 ISLAVALE BRILLIANT 10 DELFUR WEIGELA B31 MR H BRUNTON
3. CRUDIE EXCELLENT 13 ISLAVALE BRILLIANT 10 DELFUR BLUME B30 MR H BRUNTON
4. PITMUDIE EL DORADO 13 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE HEATHER HEATHER DUFF
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.12.12 1. BOSWELL DIAMOND AUROCH ACE BOSWELL WICHITA MR D W SMITH
2. CAIRNORRIE DAFFODIL D69 OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE STARLIGHT HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED DOROTHY 12 AUROCH ACE DRUMSLEED TIFFANY MR G W SMITH
4. CRUDIE DIXIE ARKMILL FRANKLYN ISLAVALE ABIGAIL MR H BRUNTON
Heifer, born on or between 01.01.13 and 30.06.13 1. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH
2. PITMUDIE ERICA OMORGA ACHILLES 09 CAIRNORRIE NANCY 2ND HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED EBONY 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED VIOLETTE MR G W SMITH
4. PITMUDIE ECLAIR KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE BRYNNE HEATHER DUFF
Pair of Animals 1. DRUMSLEED ELDORADO 13 AUROCH ACE DRUMSLEED SUZIE MR G W SMITH
1. DRUMSLEED ELSA 13 ASHLAND PERFECT DRUMSLEED SHELLY MR G W SMITH

Dumfries Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 1st August to 2nd August 2014 JUDGE:
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Best Animal bred by Exhibitor NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Supreme Champion NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
Bull, any age 1. NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
2. CHESTERMANN EGO 13 BLACKFORD RINGLEADER CHESTERMANN PRESTO LU-LU MESSRS N & N GWYNNE
Heifer, born in 2012 or 2013 1. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
3. URRVALLEY DOTTY URRVALLEY ROBROY URRVALLEY SOPHIE FIRM OF ANDREW M BROWN
Best Pair of Animals, shown by the same Exhibitor 1. JIM & PATRICIA GOLDIE
2. FIRM OF ANDREW M BROWN
3. HARRY DAVID HOULDEY