Moreton in the Marsh Show



 

DATE: 5th September 2015
JUDGE: Mr D B Mills
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Male Champion ALCHESTER FRANK 14 CORSKIE WHAM SKERRINGTON RUTH 17TH MR J SHOULER
Reserve Male Champion STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or after 01.01.14 1. ALCHESTER FRANK 14 CORSKIE WHAM SKERRINGTON RUTH 17TH MR J SHOULER
2. STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
3. ALCHESTER FRANKLYN 14 SKERRINGTON ADDITION 09 9 ASTCOTE BURBERY MR J SHOULER
Heifer, born on or between 01.09.13 and 31.05.14 1. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
2. ALCHESTER POLLY CORSKIE WHAM SKERRINGTON REBECCA 52ND MR J SHOULER
3. DEERHURST FERN PENWERN AMBER 09 DEERHURST BRIDESMAID MR G T VAN DER GUCHT
4. CRACKLEY IRIS 89F TISET DARWIN CRACKLEY IRIS 72B M/S BOOTH & BELL
Heifer, born on or between 01.01.13 and 31.08.13, in-calf or with calf at foot 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. AUROCH EMMA ET CURAHEEN WARRIOR (ET) MADAME MICHELLE MRS J M COCKERILL
3. LITTLE ORCHARD LIDI 5E LITTLE ORCHARD ABANAC 09 9 LITTLE ORCHARD LIDI 2A MR MARK SALLIS
Cow, in milk or in calf, born before 01.01.12 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
2. CRACKLEY CORNELIA 82B LAMHOJ SUPERY CRACKLEY CORNELIA 53R M/S BOOTH & BELL
3. DEERHURST CATKIN CORRICK KENTUCKY KID DEERHURST WISTERIA MR G T VAN DER GUCHT

Oswestry Show results



DATE: 1st August 2015
JUDGE: Mr S Eales
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion BANWY FORMULAONE 14 BANWY T-REX KILBRIDE FARM EUNICE 127C MR R E JONES
Reserve Supreme Champion & Best Animal of Opposite Sex to the Champion FORSDALE VERONICA BLACKFORD MISCHIEF FORSDALE HOLLY MR CW & MRS KM MARTINDALE
Junior Bull, under 18 months 1. BANWY FORMULAONE 14 BANWY T-REX KILBRIDE FARM EUNICE 127C MR R E JONES
Cow, in milk or capable of being certified in calf at date of Show, born before 01.01.10 1. FORSDALE VERONICA BLACKFORD MISCHIEF FORSDALE HOLLY MR CW & MRS KM MARTINDALE
Cow, in milk or in calf, or Heifer in calf, capable of being certified in calf at the date of Show, born in 2012 1. FORSDALE DAISY BELL WROXALL WIZZARD FORSDALE WILLOW MR CW & MRS KM MARTINDALE
Heifer, born after 01.09.13 1. BANWY HYACINTH 1E STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON HYACINTH 8TH MR R E JONES
Pair of Animals, owned by the Exhibitor 1. MR CW & MRS KM MARTINDALE
2. MR S P WHITE
Interbreed - Best Male in the Beef Classes BANWY FORMULAONE 14 BANWY T-REX KILBRIDE FARM EUNICE 127C MR R E JONES
 

Staffordshire County Show


 

DATE: 27th May to 28th May 2015
JUDGE: Mr J Ede
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Reserve Supreme Champion & Male Champion HILTONSTOWN EVEREST 13 AUROCH AMOS SLIEVENAGH ANNIE 09 MR D DONNELLY
Reserve Male Champion STORERSMITH FIREBALL XL5 14 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
Reserve Female Champion EATON ARISTOCRAT JUDY SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON JUDY A J & S D HEATH
Heifer, born on or between 01.09.13 and 31.05.14 1. EATON ARISTOCRAT JUDY SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON JUDY A J & S D HEATH
2. STORERSMITH BUBBLE'S FIZZ KILBRIDE FARM COMBER 11 STORERSMITH BUBBLE MR & MRS R & L STORER SMITH
3. STORERSMITH EMBER HOCKENHULL RED RUM STORERSMITH CINNAMON MR & MRS R & L STORER SMITH
4. HILCOTE ROSE WROXALL WIZZARD FORSDALE CAMELIA DAVID WESLEY EDWARDS
Heifer, born on or between 01.01.13 and 31.08.13 1. ATLOW ESTHER LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW VALENTINES VIRTUE MR D DONNELLY
2. CAISTOR EMPRESS 33 OMORGA VOLVO CAISTOR EMPRESS 14TH DAVID WESLEY EDWARDS
Cow, in-milk or in-calf or Heifer, in-calf born in 2012 1. DOVEFIELDS DANIELLE HIRWAUN WINSTON DOVEFIELDS ROXANNE L RENSHAW & I BRASSINGTON
2. STORERSMITH DOMINO GLENTURK ROLEX SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
Cow, in-milk or in-calf, born before 01.01.12 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Bull, born on or between 01.04.14 and 31.12.14 1. CHADSTON FLASH HARRY 14 OMORGA BALDWIN 10 CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
2. EATON FRED 14 TILBROOK CORPORAL 11 SHEBDON AMY A J & S D HEATH
Bull, born on or between 01.01.14 and 31.03.14 1. STORERSMITH FIREBALL XL5 14 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born before 01.01.14 1. HILTONSTOWN EVEREST 13 AUROCH AMOS SLIEVENAGH ANNIE 09 MR D DONNELLY
Pair of any two animals, entered in the above classes 1. MR & MRS R & L STORER SMITH
2. DAVID WESLEY EDWARDS
Interbreed Supreme Beef Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH

Royal County of Berkshire Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 20th September to 21st September 2014 JUDGE: Mrs L Burditt
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion & Junior Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Bull, born on or after 01.01.13 1. STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
2. LOPEMEDE ERIK 13 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE STELLA J RIXON LTD
3. PRIORTON EXTRAVAGANZA 13 LOXTON BARNABY 10 PRIORTON VANILLA MR J W MAY
Heifer, born in 2012 1. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
3. STERLING ROSEMARY'S DUNESK DARSHAM PLAYBOY STERLING ADELS ROSEMARY MR J W MAY
Heifer, born on or after 01.01.13 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. STERLING NAOMI'S ECHO STERLING VIKING 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Junior Continental Beef Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Interbreed Champion Beef Cattle Continental Pairs BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Pair of Heifers, any Continental Breed, property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Progeny Pair from one dam or one sire, any Continental Breed, property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Open Group of Three, any Continental Breed, property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD

Bucks County Show

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 28th August 2014 JUDGE: Mr R McInnes
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion LOPEMEDE ERIK 13 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE STELLA J RIXON LTD
Reserve Supreme Champion SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
Heifer, born on or after 01.01.13 1. SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
Heifer, born on or after 01.01.12 1. WROXALL DOODLE-EULALIE TISET DARWIN WROXALL TUTTIFRUTTI-EULALIE C & J M TUCKER
Bull, born on or after 01.01.13 1. LOPEMEDE ERIK 13 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE STELLA J RIXON LTD
Bull, born before 01.01.13 1. SKERRINGTON VANGUARD CORSKIE PROTON SKERRINGTON SUNRISE 16TH MR R J GRENHAM

Ashbourne Show 2014

DATE: 16th August 2014 JUDGE: Mr G Green
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Supreme Champion STORERSMITH ELECTRA GLENTURK ROLEX FOLE VIVIAN 39TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Open Heifer, born on or after 01.01.13 1. STORERSMITH ELECTRA GLENTURK ROLEX FOLE VIVIAN 39TH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. GREENFIELDS ELIZABETH GREENFIELDS VICTORY GREENFIELDS AMY MR A.O & H.A TAYLOR
3. CHADSTON TOLLIES DELIGHT 12 OMORGA BALDWIN 10 CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
Open Heifer, born in 2012 1. ATLOW DESTINY LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW BOADICEA MR D DONNELLY
2. STORERSMITH DAYDREAM STORERSMITH BRAVEHEART 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
3. ATLOW TREASURE'S DREAM LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW TREASURE MR D DONNELLY
Open Cow or Heifer, born on or before 31.12.11 1. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. BALLINALARE FARM CACTUS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROGUE MR R L PENNINGTON
Open Bull, any age 1. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
2. STORERSMITH ENDEAVOUR 13 STORERSMITH CASANOVA 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH

Ashby Show 2014

DATE: 13th July 2014 JUDGE: Mr J Ede
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion STORERSMITH DOMINO GLENTURK ROLEX SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
Reserve Supreme Champion PEATLING CARMILLA CHYANHAL WELLINGTON PEATLING SWEETDREAM W R EALES & SON
Junior Champion STORERSMITH DAYDREAM STORERSMITH BRAVEHEART 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
Reserve Junior Champion GRANGEWOOD DAMASCUS 12 DIRNANEAN SALVADOR GRANGEWOOD POLLY 3RD MR & MRS AS & YA LEEDHAM
Bull, born on or after 31.12.12 1. GRANGEWOOD DAMASCUS 12 DIRNANEAN SALVADOR GRANGEWOOD POLLY 3RD MR & MRS AS & YA LEEDHAM
Bull, born on or after 01.04.13 1. STORERSMITH ENDEAVOUR 13 STORERSMITH CASANOVA 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
2. HEMINGFORD ERNIE 13 STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON RHONA 20TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Cow, in-milk or in calf or Heifer, in-calf or capable of being certified in-calf on day of Show, born in 2011 1. PEATLING CARMILLA CHYANHAL WELLINGTON PEATLING SWEETDREAM W R EALES & SON
Heifer, born between 01.01.12 and 31.08.13 1. STORERSMITH DOMINO GLENTURK ROLEX SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
2. BURGHBRIDGE EMERALD 4TH BRINKTON MAJOR BURGHBRIDGE WINIFRED W R EALES & SON
Heifer, born on or between 01.09.12 and 31.03.13 1. STORERSMITH DAYDREAM STORERSMITH BRAVEHEART 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. SUNDIAL JERSEY 6TH KILBRIDE FARM NEWRY WHITEMIRE JERSEY MRS M J BRICKNELL
3. STORERSMITH ELECTRA GLENTURK ROLEX FOLE VIVIAN 39TH MR & MRS R & L STORER SMITH
4. HEMINGFORD CARINA'S ELEGANCE STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON CARINA 15TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Heifer, born on or between 01.04.13 and 31.08.13 1. STATION HOUSE ESMAI CAMUS BRANDY STATION HOUSE BLOSSOM ERIC FORD & BARRY LITTLEWOOD
2. STATION HOUSE ELLIE SALISBURY CHALLENGER SHEBDON PET ERIC FORD & BARRY LITTLEWOOD
Pair of Animals 1. STORERSMITH DAYDREAM STORERSMITH BRAVEHEART 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
1. STORERSMITH ELECTRA GLENTURK ROLEX FOLE VIVIAN 39TH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. PEATLING CARMILLA CHYANHAL WELLINGTON PEATLING SWEETDREAM W R EALES & SON
2. BURGHBRIDGE EMERALD 4TH BRINKTON MAJOR BURGHBRIDGE WINIFRED W R EALES & SON
3. HEMINGFORD CARINA'S ELEGANCE STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON CARINA 15TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
3. HEMINGFORD ERNIE 13 STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON RHONA 20TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
4. STATION HOUSE ESMAI CAMUS BRANDY STATION HOUSE BLOSSOM ERIC FORD & BARRY LITTLEWOOD
4. STATION HOUSE ELLIE SALISBURY CHALLENGER SHEBDON PET ERIC FORD & BARRY LITTLEWOOD

Great Yorkshire Show 2014

DATE: 8th July to 10th July 2014 JUDGE: Mr J Jeffrey
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Supreme Champion STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion & Junior Champion WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE
Reserve Female Champion & Reserve Junior Champion AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
Bull, born on or before 31.12.12 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
Bull, born on or after 01.01.13 1. WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE
2. DENIZES ESQUIRE 13 DIRNANEAN APOSTLE 09 DENIZES MELODY 10TH M A BARLOW
3. SCOTLAND HILL EVAN 13 SCOTLAND VIPER SCOTLAND HILL NELDA BLISS MR THOMAS HILL
Cow or Heifer, in-calf or with calf at foot, having had a calf before attaining the age of 3 years 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
2. BLAKEWELL SWEETHEARTS CAMILLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL KISS'S SWEETHEART I & M STEELE
Heifer, born in 2012 1. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
2. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
3. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS H CLARKE
4. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
5. BLAKEWELL ANDANTES DANCER BLAKEWELL WARRIOR BLAKEWELL MELODY'S ANDANTE I & M STEELE
Heifer, born in 2013 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
2. NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
3. STERLING NAOMI'S ECHO STERLING VIKING 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Group of Three Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. JIM & PATRICIA GOLDIE
Pair of Animals by the same sire 1. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
1. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
Interbreed Junior Beef Champion WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE

Newport Show 2014

DATE: 12th July 2014 JUDGE: Mr B Taylor
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Reserve Supreme Champion FORSDALE DAISY BELL WROXALL WIZZARD FORSDALE WILLOW MR CW & MRS KM MARTINDALE
Heifer, born in 2013 1. MOSS HALL EMILY SAPLING BRETT 10 CRESSWELL UMARNI T J HASSALL & CO
Heifer, born in 2012 1. FORSDALE DAISY BELL WROXALL WIZZARD FORSDALE WILLOW MR CW & MRS KM MARTINDALE
2. BEANHILL DELILA DINTON NAUTICAL BEN-NANT ROWENA MR S P WHITE
Heifer, in-calf or with calf at foot, born in 2011 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Cow, in-calf or with calf at foot, born on or before 31.12.10 1. FORSDALE VERONICA BLACKFORD MISCHIEF FORSDALE HOLLY MR CW & MRS KM MARTINDALE
Bull, any age 1. EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
2. TIRLEY EVERTON 13 CAMUS BEAVER 10 TIRLEY MELISSA'S JOLLINE MR S P WHITE
Pair of any Two Animals, property of the same Exhibitor 1. A J & S D HEATH
2. MR CW & MRS KM MARTINDALE
3. MR S P WHITE
Interbreed Champion Pair POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH

Cheshire County Show 2014

DATE: 17th June to 18th June 2014 JUDGE: Mr D Burkill
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Supreme & Female Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Junior Champion EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Exhibitor Bred Champion ATLOW DESTINY LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW BOADICEA MR D DONNELLY
Exhibitor Bred Reserve Champion EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Bull, born on or between 01.01.13 and 31.03.13 1. EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Bull, born on or after 01.04.13 1. TIRLEY EVERTON 13 CAMUS BEAVER 10 TIRLEY MELISSA'S JOLLINE MR S P WHITE
Heifer, born on or after 01.01.13 1. MOSS HALL EMILY SAPLING BRETT 10 CRESSWELL UMARNI T J HASSALL & CO
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.12.12 1. ATLOW DESTINY LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW BOADICEA MR D DONNELLY
Cow or Heifer, having calved before 3 years of age, born in 2011, in-milk or certified in-calf at time of the Show 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
2. BALLINALARE FARM CACTUS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROGUE MR R L PENNINGTON
Cow, in-calf or in-milk, born before 01.01.11 1. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Bull, born on or after 31.12.12 1. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Pair of Animals 1. EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH

Three Counties Show

DATE: 13th June to 15th June 2014 JUDGE: Mr R Loud
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Female Champion DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
Heifer, born on or after 01.01.13 1. DEERHURST EUNICE PENWERN AMBER 09 DEERHURST ATHENA MR G T VAN DER GUCHT
2. STERLING NAOMI'S ECHO STERLING VIKING 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
3. BEANHILL ELLIE HOCKENHULL MATTHEW BEANHILL BUTTER MR & MRS R J & B E KIMBER
4. HEMINGFORD CARINA'S ELEGANCE STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON CARINA 15TH MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
5. CRACKLEY KITTY 26E TISET DARWIN CRACKLEY KITTY 15T M/S BOOTH & BELL
6. FARNBOROUGH VANITY 3RD HOLM DANNI FARNBOROUGH VANITY 2ND MRS J M COCKERILL
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.12.12 1. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
3. LITTLE ORCHARD RHAPSODY 5D LITTLE ORCHARD ABANAC 09 9 STARLINE RHAPSODY 14TH MR MARK SALLIS
4. CRACKLEY LIDI 10D TISET DARWIN CRACKLEY LIDI 7T M/S BOOTH & BELL
Cow, in-milk or capable of being certified in-calf at the date of the Show, born before 01.01.11 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. CRACKLEY CORNELIA 82B LAMHOJ SUPERY CRACKLEY CORNELIA 53R M/S BOOTH & BELL
3. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
Bull, born on or after 01.04.13 1. STERLING EXPORT 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
2. LITTLE ORCHARD EMPIRE 13 CRACKLEY SHOWMAN LITTLE ORCHARD LIDI MR MARK SALLIS
Bull, born on or between 01.01.13 and 31.03.13 1. STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
2. BEANHILL EVEREST 13 MENDICK BUTCH 10 BEANHILL SIENNA MR & MRS R J & B E KIMBER
3. WROXALL ELECTRIC 13 TISET DARWIN WROXALL SANCTUARY-PATIENCE C H EVANS & SON
Bull, born on or before 31.12.12 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Group of Three, either or mixed sex, owned by one Exhibitor selected from above classes 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR & MRS R J & B E KIMBER
3. M/S BOOTH & BELL
Open Pairs STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Supreme Champion Continental Beef Cow and Calf STERLING DOLORES ANNA ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Reserve Supreme Champion Cow and Calf STERLING DOLORES ANNA ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Supreme Champion Continental Beef Group of Three BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Supreme Champion Beef Group of Three BODDINGTON ESTATES LTD

Royal Bath & West Show 2014

DATE: 28th May to 31st May 2014 JUDGE: Mr D Burkill
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Female Champion STERLING DOLORES ANNA ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Female Champion STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born before 2013 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born in 2013 1. STERLING EMPIRE 13 MENDICK BUTCH 10 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
2. DINTON ENVOY 13 DIRNANEAN APOSTLE 09 DINTON VERITY MISS S V FRANCIS
Cow or Heifer, in-milk or in-calf, born before 2011 1. STERLING DOLORES ANNA ROSTEN SON-O'BARNEY STERLING ADEL'S DOLORES BODDINGTON ESTATES LTD
Cow or Heifer, in-milk or in-calf, born in 2011 1. CLONAGH CANDY RAVEN KAY BANWY T-REX CLONAGH RAVEN KAY MISS S V FRANCIS
Heifer, born in 2012 1. STERLING VERITY'S DUMANDY STERLING VIKING 2ND STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
2. WINFORD DANIELLE DINTON NAUTICAL WINFORD ALEXIS MESSRS L J & A J CURRY
3. HEYWOOD FANTASIA 9TH DIRNANEAN TYPHOON HEYWOOD FANTASIA 5TH MR D M BARKER
4. WINFORD VOGUE 4TH STERLING VIKING 2ND WINFORD VOGUE MESSRS L J & A J CURRY
Heifer, born in 2013 1. HEYWOOD FANNY 31ST AUCHORACHAN WIZARD HEYWOOD FANNY 25TH MR D M BARKER
2. DINTON JASMINE 3 KILBRIDE FARM NEWRY SALISBURY JASMINE MISS S V FRANCIS
Group of Three Animals bred by the Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR R N & MISS L M DARCH
Pair of Animals, the property of the same Exhibitor but not necessarily Exhibitor bred 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MESSRS L J & A J CURRY
3. MR D M BARKER
Reserve Junior Continental Beef Bull STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Interbreed Group of Three (Exhibitor Bred) BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Interbreed Group of Four BODDINGTON ESTATES LTD

Staffordshire Show 2014

DATE: 28th May to 29th May 2014 JUDGE: MR J ARNOLD
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Supreme & Female Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Reserve Male Champion EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Reserve Female Champion STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Heifer, born on or between 01.09.12 and 31.05.13 1. STORERSMITH DAYDREAM STORERSMITH BRAVEHEART 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. ATLOW DESTINY LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW BOADICEA MR D DONNELLY
3. STORERSMITH ELECTRA GLENTURK ROLEX FOLE VIVIAN 39TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.08.12 1. STORERSMITH DOMINO GLENTURK ROLEX SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
2. GRANGEWOOD NANETTE'S DESIRE OMORGA ALONSO 09 GRANGEWOOD NANETTE 2ND MR & MRS AS & YA LEEDHAM
Cow, in-milk or in-calf or Heifer, in-calf, born in 2011 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Cow, in-milk or in-calf, born before 01.01.11 1. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
2. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Bull, born on or between 01.04.13 and 31.12.13 1. STORERSMITH ENDEAVOUR 13 STORERSMITH CASANOVA 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born on or between 01.01.13 and 31.03.13 1. EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Bull, born before 01.01.13 1. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
2. TILBROOK CORPORAL 11 TILBROOK WILFRED TILBROOK TUPPENCE A J & S D HEATH
Pair of any two animals, entered in the above classes 1. A J & S D HEATH
2. MR & MRS R & L STORER SMITH
3. MR & MRS AS & YA LEEDHAM

Nottinghamshire Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
 JUDGE: Miss B Borlase
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
Reserve Supreme & Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Male Champion FIRCOVERT DANIEL 12 HOCKENHULL RED RUM FIRCOVERT HONEYSUCKLE MR P GUNTHER
Reserve Female Champion FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
Bull, born on or before 31.12.11 1. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
2. FIRCOVERT DANIEL 12 HOCKENHULL RED RUM FIRCOVERT HONEYSUCKLE MR P GUNTHER
3. FIRCOVERT DOUGLAS 12 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHIZZ MR P GUNTHER
Cow, in-calf or in-milk, with or without calf at foot, born on or before 31.12.11 1. HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
2. FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
3. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
4. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born on or after 01.01.13 1. FIRCOVERT EMPEROR 13 HOCKENHULL RED RUM FIRCOVERT BLUEBELL MR P GUNTHER
2. WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE,
3. STORERSMITH ENDEAVOUR 13 STORERSMITH CASANOVA 11 SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH
Maiden Heifer, born on or after 01.01.13 1. TWYFORD ELIZA CLONAGH BANWY'S BAD BOY TWYFORD WYOME M/S A & P A HURN
2. WILLIAMS MALVENAS 4TH HEATHBROW TRISTAR TILLYMAUD MALVENAS 58TH MRS H CLARKE,
3. WILLIAMS WEDNESDAYS EMILY HEATHBROW TRISTAR STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE,
4. HEATHBROW ECLIPSE DIRNANEAN WELCOME 1 SWALLOWHILL VIENNA D A & L A SAPSED
Group of Three 1. MRS H CLARKE,
2. MR & MRS R & L STORER SMITH
3. MR P GUNTHER
Interbreed Beef Show Team MR & MRS R & L STORER SMITH
Interbreed Reserve Senior Champion & Interbreed Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.12.12 1. FERRYLANE GONDOLE DONNA BURGHBRIDGE VANGUARD FERRYLANE GONDOLE TARA MR P D THURSTON
2. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS H CLARKE,
3. HEATHBROW DANDIE LAUBE DARSHAM PLAYBOY HEATHBROW TABITHA LAUBE D A & L A SAPSED
4. STORERSMITH DOMINO GLENTURK ROLEX SCARTHINGWELL VANITY MR & MRS R & L STORER SMITH

 

Great Yorkshire Show

shows top
9th to 11th July 2013 JUDGE: Mr R Boyd
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male & Reserve Junior Champion NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Female Champion DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
Junior Champion STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, any age 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
3. NEWBIEMAINS DIAMOND HARRY 12 BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS VESPER JIM & PATRICIA GOLDIE
Cow or Heifer, in-calf or with calf at foot, having had a calf before attaining the age of three years 1. DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
2. CARRALAVIN WYNN RATHLEE TREVOR TAWLEY NIOLA JIM & PATRICIA GOLDIE
Heifer, born in 2011 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
3. BLAKEWELL SWEETHEARTS CAMILLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL KISS'S SWEETHEART I & M STEELE
Heifer, born in 2012 1. STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
2. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
3. POPES NELLYS DARLING BANWY WONDERBOY POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
Group of Three Animals, the property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
Pair of Animals by the same sire 1. JIM & PATRICIA GOLDIE

Royal Norfolk Show

presentation
26th to 27th June 2013 JUDGE: Mr J Dykes
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Reserve Supreme & Male Champion FIRCOVERT CHESTER 11 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHISPER MR P GUNTHER
Reserve Male Champion SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA D A & L A SAPSED
Reserve Female Champion HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
Junior Champion HEATHBROW DOUBLE STAR 12 HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW SUPERSTAR D A & L A SAPSED
Reserve Junior Champion WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS HAYLEY CLARKE
Best Animal, bred and exhibited by breeder in Norfolk 1. FIRCOVERT CHESTER 11 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHISPER MR P GUNTHER
2. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS HAYLEY CLARKE
Best Group of Three MR & MRS P B & J A BORLASE
Heifer, born on or after 01.04.12 1. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS HAYLEY CLARKE
2. RAVENSDALE GOLDIE 11TH HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE GOLDIE MR M K D HIND
3. SACOMBE DAMELZA-ALFA CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE TAMARA-ALFA MR & MRS P B & J A BORLASE
4. BEETLEY TAMZINS DELORES CAIRNVIEW SNAZZY BEETLEY TAMZIN S D ABRAM FARMS
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 1. SACOMBE DAINTY -BOUQUETTE CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE AMY-BOUQUETTE MR & MRS P B & J A BORLASE
2. WILLIAMS DANIELLE 2ND DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD DANIELLE 33RD MRS HAYLEY CLARKE
3. WILLIAMS TOFFEE'S DOLORES DARSHAM PLAYBOY ASTCOTE TOFFEE MRS HAYLEY CLARKE
4. BROADREED DIANA 2ND GLENTURK NOMAD BROADREED PANDORA (P) BROAD REED FARM PARTNERSHIP
Heifer, born on or between 01.07.11 and 31.12.11 1. RATHLEE CAPRICE CURAHEEN TYSON SEAVIEW ROXY MR I & MRS J TURVEY
2. THEBERTON CUPCAKE BURGHBRIDGE NERO THEBERTON ABAGAIL MR & MRS LJ DOWLEY
3. SWALLOWHILL CHARITY BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL TALLULAH MRS A JUKES
4. BEETLEY CHOIR GIRL DRUMSLEED AMADEUS 09 BEETLEY AMANDA S D ABRAM FARMS
Heifer, born on or between 01.01.11 and 30.06.11 1. HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
2. FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
3. WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL HEATHBROW TRISTAR HORSFORDMANOR SIMONE MRS HAYLEY CLARKE
4. RAVENSDALE OLIVE 5TH HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE OLIVE 3RD MR M K D HIND
Cow, in-milk or with calf at foot, born between 01.01.10 and 31.12.10 1. FIRCOVERT BLUEBELL HORSFORDMANOR PRESTIGE (P) WACTON KLYPSO MR P GUNTHER
Cow, born before 2010 DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Bull, born on or after 01.04.12 1. SACOMBE DAMBUSTER 12 CLONAGH WORLD CLASS SACOMBE TRISHA-KLEEB MR & MRS P B & J A BORLASE
2. RAVENSDALE DICTATOR 12 HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE GABRIELLA 2ND MR M K D HIND
3. RAVENSDALE DRAGON 12 HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE OCTAVIA 2ND MR M K D HIND
4. FIRCOVERT DANIEL 12 HOCKENHULL RED RUM FIRCOVERT HONEYSUCKLE MR P GUNTHER
Bull, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 1. HEATHBROW DOMINATOR 12 DIRNANEAN TELSTAR 1 HEATHBROW APRIL D A & L A SAPSED
2. WILLIAMS DRACO (P) 12 DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD MALVENAS 58TH MRS HAYLEY CLARKE
3. TWYFORD DUKE 12 KILBRIDE FARM VALOUR KEY SHARON M/S A & P A HURN
4. BROADREED D'ARTAGNAN 12 GLENTURK NOMAD BROADREED MARINA BROAD REED FARM PARTNERSHIP
Bull, born in 2011 1. FIRCOVERT CHESTER 11 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHISPER MR P GUNTHER
2. PERRYWOOD COYOTE 11 GRANGEWOOD WILLIAM PERRYWOOD VIXEN MISS B A BORLASE
Bull, born in or prior to 2010 1. SACOMBE BALMORAL 10 SACOMBE NIJINSKY N68 SACOMBE LOUISE - OMA BOR01, JUK01
Interbreed Beef Supreme Champion DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Interbreed Continental Female Beef Champion DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Interbreed Continental Male Beef Champion FIRCOVERT CHESTER 11 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHISPER MR P GUNTHER
Interbreed Reserve Junior Champion HEATHBROW DOMINATOR 12 DIRNANEAN TELSTAR 1 HEATHBROW APRIL D A & L A SAPSED
Interbreed Champion Group of Three PERRYWOOD COYOTE 11 GRANGEWOOD WILLIAM PERRYWOOD VIXEN MISS B A BORLASE
DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER

Presentation to Breed Champion Dirnanean Kitty 2nd with Judge John Dykes and Neil Shand

Main Ring Presentation Cup Group with Colemans Representative holding the Silver Mustard Pot

 Champion Colemans Cup Winning Group from the rear

Cheshire County Show - English National Show 2013

Dirnanean Kitty
18th - 19th June 2013 JUDGE: Mr R Macgregor
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Reserve Supreme & Reserve Female Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on or after 01.04.12 1. HEATHBROW SARAH'S DIAMOND HEATHBROW ALLSTAR 09 9 DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
2. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS HAYLEY CLARKE
3. RAVENSDALE GOLDIE 11TH HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE GOLDIE MR M K D HIND
4. SHANNOCK DEE-ANORA RATHLEE BEN JENNALYN ANORA MR I & MRS J TURVEY
5. CWARRE AMBER'S DIAMOND BEN-NANT VERNON PODE HOLE SOPHIA AMBER RICHARD JAMES CUMMING
6. CHADSTON TOLLIE'S DELIGHT 11TH OMORGA VOLVO CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 1. STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
2. SCARTHINGWELL DAMSELFLY HEYWOOD ANDREW SCARTHINGWELL THISTLEDOWN MR & MRS D PICK
3. SCARTHINGWELL DOVE OMORGA REGAN SCARTHINGWELL WREN MR & MRS D PICK
4. STERLING VIVIAN'S DAWN AUCHORACHAN WIZARD STERLING RHAPSODY'S VIVIAN BODDINGTON ESTATES LTD
5. POPES NELLYS DAZZLER BANWY WONDERBOY POPES NELLY 2ND M/S J H & V G WOOD
6. POPES NELLYS DARLING BANWY WONDERBOY POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
Heifer, born on or between 01.08.11 and 31.12.11 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
2. RACEVIEW CINDERELLA KIM RACEVIEW KING BALLINGAR KIM M A BARLOW
3. SWALLOWHILL CHARITY BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL TALLULAH MRS A JUKES
4. RATHLEE CAPRICE CURAHEEN TYSON SEAVIEW ROXY MR I & MRS J TURVEY
5. LITTLE ORCHARD KATJA 2C LAMHOJ SUPERY LOXTON RUTH MR MARK SALLIS
6. MORETONHALL CALAMINE PENNY MORETONHALL VANGUARD MORETONHALL WHIMSEY PENNY CLARE & DAVID SAVINS
Heifer, born on or between 01.04.11 and 31.07.11 1. REDROSE CRYSTAL ATLOW AWESOME 09 ATLOW VERITY MR D DONNELLY
2. RAVENSDALE OLIVE 5TH HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE OLIVE 3RD MR M K D HIND
3. SWALLOWHILL CALICO BLACKFORD TONKA RACEVIEW VITA KIM MRS A JUKES
4. ALREB CINDERELLA KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN VERONA RICHARD JAMES CUMMING
Heifer, born on or between 01.01.11 and 31.03.11 1. HEATHBROW CARAMEL DIRNANEAN WELCOME 1 HEATHBROW VALENTINE D A & L A SAPSED
2. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
3. KEY GRACE HOLLINGWOOD TOM BOARS HEAD GRACE 3RD M/S G D KEY & SONS
4. WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL HEATHBROW TRISTAR HORSFORDMANOR SIMONE MRS HAYLEY CLARKE
5. FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
6. POPES NELLYS CAMILLA BANWY WONDERBOY POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
Cow or Heifer, born in 2010 in-milk with calf at foot or certified in-calf and due to calve before 3 years of age 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
3. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
4. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
5. FIRCOVERT BLUEBELL HORSFORDMANOR PRESTIGE (P) WACTON KLYPSO MR P GUNTHER
6. BURLANE DELILAH HOCKENHULL RED RUM HOCKENHULL DEBORAH 6TH T S & G E POWELL
Cow, born in 2008 or 2009, in-milk or certified in-calf at the time of the Show 1. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Cow, born before 01.01.08, in-milk or certified in calf at the time of the Show 1. DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Bull, born on or after 01.04.12 1. HIRWAUN DAZZLER 12 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
2. BEANHILL DIGGER 12 CURAHEEN TYSON BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
3. RAVENSDALE DICTATOR 12 HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE GABRIELLA 2ND MR M K D HIND
4. FIRCOVERT DANIEL 12 HOCKENHULL RED RUM FIRCOVERT HONEYSUCKLE MR P GUNTHER
5. RAVENSDALE DRAGON 12 HEATHBROW WIZARD RAVENSDALE OCTAVIA 2ND MR M K D HIND
6. STERLING DUMFRIES 12 STERLING NELSON 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 1. ATLOW DOUBLE D 12 BANWY WONDERBOY ATLOW VELVET MR D DONNELLY
2. HEATHBROW DOMINATOR 12 DIRNANEAN TELSTAR 1 HEATHBROW APRIL D A & L A SAPSED
3. HIRWAUN DELBOY 12 BANWY T-REX HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
4. WILLIAMS DRACO (P) 12 DARSHAM PLAYBOY TILLYMAUD MALVENAS 58TH MRS HAYLEY CLARKE
5. CRANFIELD DUKE 12 OMORGA SAMSON ATLOW AMBER DAVID & ANN STONIER
6. HEATHBROW DOUBLE STAR 12 HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW SUPERSTAR D A & L A SAPSED
Bull, born in 2011 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. GREENFIELDS CHISEL 11 GREENFIELDS VIPER GREENFIELDS WELCOME MR G GREEN
3. FIRCOVERT CHESTER 11 BLACKFORD HARVESTER FIRCOVERT WHISPER MR P GUNTHER
Bull, born on or before 31.12.10 1. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
2. WROXALL WALLACE VINGEGARD TEXAS WROXALL NICE MOIRA C H EVANS & SON
Pair of Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. D A & L A SAPSED
3. MR & MRS D PICK
4. MRS HAYLEY CLARKE
5. MR M K D HIND
6. T S & G E POWELL
Dam Group of the Year 3, either or mixed sex, bred from the same Dam 1. M/S J H & V G WOOD
Interbreed Supreme Champion DIRNANEAN KITTY 2ND HALENOOK PANACHE DIRNANEAN KITTY D A & L A SAPSED
Interbreed Exhibitor Bred Reserve Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed Junior Champion & Interbreed Junior Male Champion HIRWAUN DAZZLER 12 HIRWAUN ROONEY HIRWAUN VANITY MR A DAVIES
Interbreed Champion Pairs STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed Reserve Group of Four STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL HEATHBROW TRISTAR HORSFORDMANOR SIMONE MRS HAYLEY CLARKE
FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER

Interbreed Supreme Champion, Supreme & Female Champion DIRNANEAN KITTY 2ND

LISGLASS BARNABUS 10 Male Champion

HIRWAUN DAZZLER 12 Interbreed Junior Champion & Interbreed Junior Male Champion

HEATHBROW SARAH'S DIAMOND

HEATHBROW CARAMEL

KILBRIDE FARM DORA 34A

Supreme Championship

Bull championship

Charity Auction Our Charity Auction at the National Show – Cheshire raised £4456. All money will be donated to Help the Hero’s and MacMillan Cancer. Thank you to all that kindly donated.

Three Counties Show

14th to 16th June 2013 JUDGE: MR D DONNELLY
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
Reserve Supreme & Reserve Female Champion STERLING JULIA'S DIANA SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 STERLING ANDALUCIA'S JULIA BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion BEANHILL DIGGER 12 CURAHEEN TYSON BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
Reserve Male Champion WROXALL DAVE-THE-RAVE 12 TISET DARWIN WROXALL TEARDROP-PRIMROSE C H EVANS & SON
Heifer, born on or after 01.01.12 1. STERLING JULIA'S DIANA SILVER BIRCH A MANS A MAN 09 STERLING ANDALUCIA'S JULIA BODDINGTON ESTATES LTD
2. MORETONHALL DAVINA KILLANN MORETONHALL VANGUARD MORETONHALL RUBY KILLANN WARWICKSHIRE COLLEGE
3. BEANHILL DREAMER OMORGA VOLVO BEANHILL REGINA MR & MRS R J & B E KIMBER
4. WROXALL DAIRYMILK-BETTY TISET DARWIN WROXALL TABOO-BETTY C H EVANS & SON
5. CRUGMELYN DIME WOODHALL WARREN CRUGMELYN TOPIC 2ND G & E LLOYD
Heifer, born on or between 01.01.11 and 31.12.11 1. BEANHILL CUPID OMORGA VOLVO BEANHILL SHEENA MR & MRS R J & B E KIMBER
2. DEERHURST CATKIN CORRICK KENTUCKY KID DEERHURST WISTERIA MR G T VAN DER GUCHT
3. HEMINGFORD CLARE STARLINE WIZZKIDD SHALRA TIFFANY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
4. CHAPMAN SORREL'S CAMPION HEYWOOD STATESMAN CHAPMAN LOVAGE'S SORREL MR D BUSH
5. CRACKLEY KITTY 24C VINGEGARD TEXAS CRACKLEY KITTY 10N M/S BOOTH & BELL
Cow, in-milk or in-calf or Heifer, in-calf or capable of being certified in-calf at the day of the Show 1. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
2. STERLING NAOMI'S BACARDI STERLING FLINT STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Cow, in-milk or capable of being certified in-calf at the date of the Show, born before 01.01.10 1. CHAPMAN RHUBARBS ADONIS HEYWOOD STATESMAN CHAPMAN LOVAGE RHUBARB MR D BUSH
2. DEERHURST AMBER BLACKFORD SKYHAWK DEERHURST RUBY MR G T VAN DER GUCHT
3. DEERHURST WISTERIA BLACKFORD SKYHAWK DEERHURST MAIDEN MR G T VAN DER GUCHT
Bull, born on or after 01.04.12 1. BEANHILL DIGGER 12 CURAHEEN TYSON BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
2. WROXALL DAVE-THE-RAVE 12 TISET DARWIN WROXALL TEARDROP-PRIMROSE C H EVANS & SON
3. FORTRESS DEBONAIR 12 LOPEMEDE BORIS 10 CRACKLEY CADETTE 100S MR E T GREENOW
Bull, born on or between 01.01.12 and 31.03.12 2. MORETONHALL DRAKE 12 MORETONHALL VANGUARD MORETONHALL VELVET IRIS WARWICKSHIRE COLLEGE
Bull, born on or before 31.12.11 1. HEMINGFORD CHESTER 11 STARLINE WIZZKIDD SKERRINGTON ROSEBUD 41ST MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Group of Three, either or mixed sex, owned by one exhibitor selected from the above classes 1. MR & MRS R J & B E KIMBER
2. MR D BUSH
Open Pairs 1. BEANHILL DIGGER 12 CURAHEEN TYSON BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
1. BEANHILL CUPID OMORGA VOLVO BEANHILL SHEENA MR & MRS R J & B E KIMBER

Royal Bath and West

29th May to 1st June JUDGE: Mr Michael Robson
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Reserve Female Champion STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion BEANHILL DIGGER 12 CURAHEEN TYSON BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
Bull, born before 2012 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born in 2012 1. BEANHILL DIGGER 12 CURAHEEN TYSON BEANHILL TICKLE MR & MRS R J & B E KIMBER
2. STERLING DUMFRIES 12 STERLING NELSON 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Cow or Heifer, in-milk or in-calf born in 2010 1. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
Heifer, born in 2011 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. SWAY GINGERNUT SWAY VINNEY SWAY HAZELNUT MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. SWAY LITTLE BO PEEP SWAY VINNEY SWAY RAINBOW MR & MRS S & L BLOMFIELD
4. BEANHILL CUPID OMORGA VOLVO BEANHILL SHEENA MR & MRS R J & B E KIMBER
Heifer, born in 2012 1. STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
2. CHARD DIXON HEYWOOD TALENT CHARD ALESHA MR R N & MISS L M DARCH
3. CHARD DUCHESS LANDMARK WINFORD TILLY MR R N & MISS L M DARCH
4. BEANHILL DAINTY DINTON NAUTICAL BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
Group of Three Animals, bred by the exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR & MRS R J & B E KIMBER
3. MR & MRS S & L BLOMFIELD
4. MR R N & MISS L M DARCH
Pair of Animals, property of the same exhibitor but not necessarily exibitor bred 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR & MRS S & L BLOMFIELD
3. MR & MRS R J & B E KIMBER
4. MR R N & MISS L M DARCH

Staffordshire Show

shows top
29th to 30th May 2013 JUDGE: Mr G Green
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Reserve Supreme, Reserve Female & Junior Champion CHADSTON TOLLIE'S DELIGHT 11TH OMORGA VOLVO CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
Reserve Junior Champion REDROSE CRYSTAL ATLOW AWESOME 09 ATLOW VERITY MR D DONNELLY
Heifer, born on or between 01.01.11 and 31.05.12 1. CHADSTON TOLLIE'S DELIGHT 11TH OMORGA VOLVO CHADSTON TOLLIE B & E CHADWICK
2. REDROSE CRYSTAL ATLOW AWESOME 09 ATLOW VERITY MR D DONNELLY
Cow, in-milk or in-calf or Heifer in-calf, born in 2010 1. STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
Cow, in-milk or in-calf, born before 01.01.10 1. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Pair of any two animals entered in the above classes 1. MR D DONNELLY
2. MR & MRS R & L STORER SMITH
Interbreed Reserve Group of Three STORERSMITH BUBBLE BLACKFORD HARVESTER HOCKENHULL SNOW QUEEN 26TH MR & MRS R & L STORER SMITH
KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
REDROSE CRYSTAL ATLOW AWESOME 09 ATLOW VERITY MR D DONNELLY