Ballymena Show 28th May 2016



 
DATE: 28th May 2016JUDGE: Mr T O'Leary
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion RANFURLY LADY DIANA 24TH F12 RACEVIEW KING RANFURLY LADY DIANA 10TH W7 MR W D HAZELTON
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion LISGLASS FABULOUS DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS CHERRY J L & C J WEATHERUP
Male Champion KILMORE GUS 15 HILLCREST CHAMPION BALLINALARE FARM CHAMPAGNE MR CHRIS TRAYNOR
Reserve Male Champion BRIDGEWATER FARM GILROY 15 DERMOTSTOWN DELBOY RANFURLY BEAUTY 6TH C22 MR J N GLASGOW
Heifer, born on or after 01.01.14 and on or before 30.06.14 1. RANFURLY LADY DIANA 24TH F12 RACEVIEW KING RANFURLY LADY DIANA 10TH W7 MR W D HAZELTON
2. SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR J N GLASGOW
3. CASTLEMOUNT KLEEB 2 DERMODY BUTCHER RANFURLY KLEEB 23RD A10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.07.14 and on or before 31.12.14 1. LISGLASS FABULOUS DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS CHERRY J L & C J WEATHERUP
2. LISGLASS FELICITY DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS BRAMBLE J L & C J WEATHERUP
3. CASTLEMOUNT BIANCA 2 SLIEVENAGH BONJOVI 10 STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
4. DRUMAGARNER FLYNN HIRWAUN ROONEY DARSHAM ROSIE MR M & MR E MCCLOSKEY
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer, born on or after 01.01.15 up to 30.04.15 1. CLEENAGH GOOD GIRL ASHLAND BRANDY 10 CLEENAGH VIKKI MR O MCGUINNESS
2. DRUMAGARNER GRACE BARNATTIN WALLY DRUMAGARNER ANNE MR M & MR E MCCLOSKEY
3. LISGLASS GOLDIE DERMOTSTOWN DELBOY FOLE NUTWOOD VICTORIA 27TH J L & C J WEATHERUP
4. NEWBIEMAINS GOLDSTAR BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BONNIE AARON SMYTH
Bull, born on or after 01.01.15 and on or before 31.08.15 1. KILMORE GUS 15 HILLCREST CHAMPION BALLINALARE FARM CHAMPAGNE MR CHRIS TRAYNOR
2. BRIDGEWATER FARM GILROY 15 DERMOTSTOWN DELBOY RANFURLY BEAUTY 6TH C22 MR J N GLASGOW
3. CASTLEMOUNT GOLDSMITH 15 CELTIC COMET CASTLEMOUNT KLEEB DAVID DUNCAN MCDOWELL
4. SLIEVENAGH GIGOLO 15 KILBRIDE FARM DELBOY 12 SLIEVENAGH RHAPSODY MR R J BOYD
Pair of Animals 1. LISGLASS FABULOUS DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS CHERRY J L & C J WEATHERUP
1. LISGLASS FELICITY DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS BRAMBLE J L & C J WEATHERUP
2. DRUMAGARNER FLYNN HIRWAUN ROONEY DARSHAM ROSIE MR M & MR E MCCLOSKEY
2. DRUMAGARNER GRACE BARNATTIN WALLY DRUMAGARNER ANNE MR M & MR E MCCLOSKEY
3. SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR J N GLASGOW
3. BRIDGEWATER FARM GILROY 15 DERMOTSTOWN DELBOY RANFURLY BEAUTY 6TH C22 MR J N GLASGOW
Ivomec Super Pairs Qualifiers DRUMAGARNER FLYNN HIRWAUN ROONEY DARSHAM ROSIE MR M & MR E MCCLOSKEY
DRUMAGARNER GRACE BARNATTIN WALLY DRUMAGARNER ANNE MR M & MR E MCCLOSKEY
Interbreed - Champion Breed SIMMENTAL
Interbreed - Junior Beef Champion 2. CASTLEMOUNT GOLDSMITH 15 CELTIC COMET CASTLEMOUNT KLEEB DAVID DUNCAN MCDOWELL
Interbreed - Open Pairs 1. CASTLEMOUNT KLEEB 2 DERMODY BUTCHER RANFURLY KLEEB 23RD A10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
1. CASTLEMOUNT BIANCA 2 SLIEVENAGH BONJOVI 10 STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Interbreed - The Linden Foods/ NISA Pedigree Beef Heifer Championship Qualifier 2. RANFURLY LADY DIANA 24TH F12 RACEVIEW KING RANFURLY LADY DIANA 10TH W7 MR W D HAZELTON