Ayr Show

shows top
DATE: 12th - 13th May JUDGE: Mr. D. Walkinshaw
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme and Male Champion CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
Reserve Supreme and Female Champion SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG
Best Pair of Animals any age 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG
1. CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
2. ANNICK TRIXI-BELLE 3RD INNERWICK LANCELOT ANNICK TRIXI-BELLE MR L D QUARM
2. ANNICK SQUIRE INNERWICK LANCELOT DARSHAM NARA MR L D QUARM
3. HAZELDEN TELSTAR CURLIEU MAJOR HAZELDEN BEAUTY MR N J MCGEOCH
3. HAZELDEN JINGLE 2ND HAZELDEN RINGMASTER ORLANDO JINGLE 1ST MR N J MCGEOCH
Bull born before 1st January 2006 1. CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
2. ANNICK SQUIRE INNERWICK LANCELOT DARSHAM NARA MR L D QUARM
Bull born on or after 1st January 2006 1. HAZELDEN TELSTAR CURLIEU MAJOR HAZELDEN BEAUTY MR N J MCGEOCH
2. SKERRINGTON TALENT CORSKIE PROTON SKERRINGTON TANYA 22ND MR JOHN YOUNG
3. ANNICK TITAN DOVEFIELDS GALLANT ANNICK PRUDENCE MR L D QUARM
Cow in milk/calf at date of Show, born before 01.01.04 1. ANNICK TRIXI-BELLE 3RD INNERWICK LANCELOT ANNICK TRIXI-BELLE MR L D QUARM
Cowin milk/calf or Heifer in calf at date of Show born 2004 1. CAIRNVIEW LERICA 6TH POPES LAIRD CAIRNVIEW LERICA 5TH MR A J WILSON
2. ANNICK HANNAHS RADIANCE WOODHALL DYNAMITE WHITEMIRE HANNAH MR L D QUARM
Heifer born on or between 01.01.05 and 31.07.05 1. SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG
Heifer born on or after 01.08.05 1. SKERRINGTON GARLAND 3RD SKERRINGTON LEGACY SALISBURY GARLAND MR JOHN YOUNG
2. HAZELDEN JINGLE 2ND HAZELDEN RINGMASTER ORLANDO JINGLE 1ST MR N J MCGEOCH
3. CAIRNVIEW BETH 10TH SWAY HARVEST CAIRNVIEW BETH 8TH MR A J WILSON
Calf born on or after 01.09.06 1. CAIRNVIEW MODESTY 2ND CAIRNVIEW ROBIN RAVENSWORTH MODESTY MR A J WILSON
2. KENNOX TOP GUN INNERWICK LANCELOT PRIDE HARTFIELD GAIL MR DAVID CRAIG
3. ANNICK RADIANCE'S VERA STERLING NELSON 2ND ANNICK HANNAHS RADIANCE MR L D QUARM
Interbreed Supreme Beef Champion CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
Interbreed Reserve Group of Three CORSKIE PROTON POPES LAIRD CORSKIE BLARNEY K35 MR JOHN YOUNG
ANNICK HANNAHS RADIANCE WOODHALL DYNAMITE WHITEMIRE HANNAH MR L D QUARM
SKERRINGTON RHONA 21ST STERLING NELSON 2ND SKERRINGTON RHONA 14TH MR JOHN YOUNG