Armagh Show

8th June 2013 JUDGE: Mr H Stubbs
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
Reserve Supreme Champion & Reserve Male Champion SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
Female Champion SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
Reserve Female Champion MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
Cow or Heifer, born in 2010, in-calf or with calf at foot, having had a calf by 3 years old 1. BROOKWOOD BEAUTY ET MILTON LORD TIFFANY BROOKWOOD JEWEL MR D CARSON
Heifer, born between 01.01.11 and 31.06.11 1. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
Heifer, born between 01.07.11 and 31.12.11 1. SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
2. DERRYCALLAGHAN CROWN PRINCESS GLEBEFARM REPUTATION DERRYCALLAGHAN WINNER JOHN R & SIMON WITHERS
3. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
4. ASHLAND ROSY C1 RACEVIEW KING ASHLAND ROSY 2ND MR D CARSON
5. CASTLEMOUNT CHRISSY CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.01.12 1. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
2. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
3. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
4. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
Bull, born on or after 01.01.12 1. KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
2. SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
3. CLEENAGH DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
4. SLIEVENAGH DICTATOR 12 OMORGA VOLVO SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
5. BREAGHEY DIAMOND 12 DRIPSEY SUPER KING ET CORRICK VIDA ANDREW W CLARKE
Bull or Heifer, born in 2013 1. GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
Pair of Animals 1. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
2. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
3. WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
3. WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Ivomec Super Pairs Qualifiers WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN