Hertfordshire County Show 27th May to 28th May 2017



 
DATE: 27th May to 28th May 2017JUDGE: Mr D Donnelly
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
Male Champion & Best Animal of Opposite Sex to Champion HEATHBROW GRENADA 15 CELTIC COMET HEATHBROW WAIKIKI D A & L A SAPSED
Reserve Male Champion LOPEMEDE HOBART 16 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE PRETTY GIRL 2 J RIXON LTD
Heifer, born on or after 01.01.16 1. HEMINGFORD HARRIET CORSKIE DREAMER 12 HEMINGFORD ANNY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Heifer, born in 2015 1. HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
2. HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
3. STERLING BLONDIE'S GLINT STERLING DUKE 12 STERLING VIVIAN'S BLONDIE MISS J LEWIS
Cow or Heifer, in milk or in calf, born before 01.01.15 1. HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
2. HEMINGFORD ELLGIA STARLINE WIZZKIDD HEMINGFORD ANNY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
3. BOSAHAN FLEURISSIMO BABY SKERRINGTON ARMADA 09 BOSAHAN BABY DOLL MAGIC MISS J LEWIS
Bull, born on or after 01.01.16 1. LOPEMEDE HOBART 16 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE PRETTY GIRL 2 J RIXON LTD
2. LOPEMEDE HADRIAN 16 HESTEHAVEN FENRIK LOPEMEDE CORAL J RIXON LTD
3. HEMINGFORD HECTOR 16 CORSKIE DREAMER 12 SHALRA TIFFANY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Bull, born before 01.01.16 1. HEATHBROW GRENADA 15 CELTIC COMET HEATHBROW WAIKIKI D A & L A SAPSED
Pair of Animals, owned and bred by the Exhibitor 1. D A & L A SAPSED
2. J RIXON LTD
3. MISS J LEWIS
4. MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Interbreed - Continental Group of Three 3. D A & L A SAPSED
4. MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Interbreed - Beef Calf, born on or after 01.01.17, handler aged 26 years or under on Showday 1. BIDDLESDEN IRRESISTIBLE FLEUR HEATHBROW FREDDIE STAR 14 BOSAHAN FLEURISSIMO BABY MISS J LEWIS
Interbreed - Beef Calf, born between 01.09.16 and 31.12.16, handler aged 26 years or under on Showday 1. D A & L A SAPSED
Interbreed - Champion Beef Calf D A & L A SAPSED

Kirriemuir Show 15th July 2017



 
DATE: 15th July 2017JUDGE: Ms G Houliston
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
Reserve Supreme Champion PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
Best Animal of Opposite Sex to Champion DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
Bull, born before 01.06.15 1. DELLFIELD GOLDENEYE 15 ISLAVALE ENSIGN 13 DELLFIELD BLANCHE HEATHER DUFF
Bull, born on or after 01.06.15 and before 01.06.16 1. DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
2. PITMUDIE HARLEY 16 CORSKIE ELDER 13 CAIRNVIEW MODESTY 4TH HEATHER DUFF
3. DRUMSLEED HARVESTER 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CAITLIN MR G W SMITH
Cow, born before 01.06.14 1. BARONY DELILAH KILBRIDE FARM RAINMAN BARN WINNIE HEATHER DUFF
Heifer, born on or after 01.06.14 and before 01.06.15 1. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
Heifer, born on or after 01.06.15 and before 01.06.16 1. PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
2. DRUMSLEED HEATHER 16 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED ADARA MR G W SMITH
3. DRUMSLEED HANNAH 16 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED BERNITA 10 MR G W SMITH
Bull or Heifer Calf, born on or after 01.06.16 1. PITMUDIE HANNAH OVERHILL HOUSE ERAGON 13 BARONY DELILAH HEATHER DUFF
2. DRUMSLEED IRINA 17 DIBBINSDALE NOBLEMAN DRUMSLEED FARINA 14 MR G W SMITH
3. PITMUDIE HEINEKEN 16 OVERHILL HOUSE ERAGON 13 CAIRNORRIE DAFFODIL D69 HEATHER DUFF
Pair (excluding Seniors), bred by Exhibitor 1. HEATHER DUFF
2. MR G W SMITH

Kent County Show 7th July to 9th July 2017



 
DATE: 7th July to 9th July 2017JUDGE: Mr D Wylie
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
Reserve Supreme Champion HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
Bull, born on or after 01.01.16 1. RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
2. BOARS HEAD HARLEQUIN 16 DRUMSLEED EXPLOSION 13 HOCKENHULL TRUDY 36TH MR R J GRENHAM
3. RAVENSDALE HAWK 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE HEIRESS 5TH MR M K D HIND
4. RAVENSDALE HURRICANE 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GOLDIE 8TH MR M K D HIND
Cow, in milk or in calf 1. HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Heifer, born on or after 01.01.16 1. HEATHBROW SARAH'S HOLLY HEATHBROW EX FACTOR 13 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE NICHOLA OSGOOD
2. BOARS HEAD NELLY 6TH DRUMSLEED EXPLOSION 13 OAKHILL NELLY 20 MR R J GRENHAM
3. BOARS HEAD ANNABELLE DRUMSLEED EXPLOSION 13 BROADREED ANNABELLE 2ND MR R J GRENHAM
Heifer, born on or between 01.01.15 and 31.12.15 1. HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
2. BOARS HEAD KARINA 6TH SKERRINGTON VANGUARD BOARS HEAD KARINA MR R J GRENHAM
3. HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
4. BEECHES GLADYS DIRNANEAN SHANE BEECHES WILMA C H CARTER
Family Couple, a Pair of Animals which are immediately related 1. MR M K D HIND
2. MR R J GRENHAM
Interbreed - Reserve Champion Beef Animal HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Interbreed - Reserve Junior Beef Champion RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
Interbreed - Champion Beef Breeder Bull RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
Interbreed - Beef Breeder Bull of Continental Origin 1. RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
2. RAVENSDALE HAWK 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE HEIRESS 5TH MR M K D HIND
3. RAVENSDALE HURRICANE 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GOLDIE 8TH MR M K D HIND
Interbreed - Champion Beef Pair D A & L A SAPSED

Royal Norfolk Show 28th June to 29th June 2017



 
DATE: 28th June to 29th June 2017JUDGE: Mrs V Wood
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion FIRCOVERT EDWINA BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BONNIE MR P GUNTHER
Male Champion & Junior Champion WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Reserve Male Champion & Reserve Junior Champion RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
Best Animal Bred and Exhibited by a Breeder whose Herd is in Norfolk WILLIAMS BELLE'S HANNAH CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
Reserve Best Animal Bred and Exhibited by a Breeder whose Herd is in Norfolk FIRCOVERT HYACINTH BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT COLLEEN MR P GUNTHER
Heifer, born on or after 01.04.16 1. ST TRINIANS HOLLY TEAM WISCONSIN ADDLETHORPE WILDES LUCY 4 MISS KIRSTY MCCAIG
Heifer, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. WILLIAMS BELLE'S HANNAH CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
2. FIRCOVERT HYACINTH BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT COLLEEN MR P GUNTHER
Heifer, born on or between 01.04.15 and 31.12.15 1. HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
2. ST TRINIANS GOLD-DIGGER TEAM WISCONSIN ST TRINIANS APRIL MISS KIRSTY MCCAIG
3. BLUE CEDAR WHEAT EAR WROXALL ABACUS 09 9 LOPEMEDE WHEAT EAR 4 NIGEL DARLING
Heifer, born on or between 01.01.15 and 31.03.15 1. HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
2. THEBERTON GENEVIEVE KEY DANDY 12 THEBERTON KATHARAS MR & MRS LJ DOWLEY
Cow, in milk or with calf at foot, born between 01.01.14 and 31.12.14 1. FIRCOVERT FANTASY FIRCOVERT CHESTER 11 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
2. THEBERTON FLEUR SALISBURY CHALLENGER THEBERTON CAROLINE MR & MRS LJ DOWLEY
Cow, in milk, in calf or with calf at foot, born prior to 2014 1. FIRCOVERT EDWINA BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BONNIE MR P GUNTHER
2. HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Bull, born on or after 01.04.16 1. WILLIAMS HARRY POTTER 16 HEATHBROW TRISTAR STERLING GRACE'S WILHEMINA MRS H CLARKE
2. RAVENSDALE HURRICANE 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GOLDIE 8TH MR M K D HIND
3. BLUE CEDAR HUCKLEY 16 WROXALL ABACUS 09 9 HUNNYHILL WENDY NIGEL DARLING
Bull, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
2. RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
3. SCOTLAND HILL HERCULES 16 GLENTURK EXTRA SPECIAL 13 SCOTLAND HILL WISTERIA ECHO MR THOMAS HILL
4. RAVENSDALE HAWK 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE HEIRESS 5TH MR M K D HIND
Bull, born in or prior to 2015 1. THEBERTON FALCON 14 CELTIC BRYAN THEBERTON ABAGAIL MR & MRS LJ DOWLEY
2. THEBERTON GENESIS 15 KEY DANDY 12 THEBERTON SPIRIT MR & MRS LJ DOWLEY
3. FIRCOVERT GLADIATOR 15 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
Group of Three Animals , owned and bred by Exhibitor 1. HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
1. HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
1. HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
2. RAVENSDALE HURRICANE 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GOLDIE 8TH MR M K D HIND
2. RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
2. RAVENSDALE HAWK 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE HEIRESS 5TH MR M K D HIND
Interbreed - Champion Junior Continental Bull WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Interbreed - Champion Junior Bull WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Interbreed - Champion Group of Three Beef Cattle HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Interbreed - Interbreed Commercial Beef Competition 4. WILLIAMS BELLE'S HANNAH CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
4. THEBERTON GENEVIEVE KEY DANDY 12 THEBERTON KATHARAS MR & MRS LJ DOWLEY
4. WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
4. HELGA MRS H CLARKE

Suffolk Show 31st May to 1st June 2017



DATE: 31st May to 1st June 2017JUDGE: Mr A Clarke
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
Reserve Supreme Champion & Male Champion WILLIAMS HARRY POTTER 16 HEATHBROW TRISTAR STERLING GRACE'S WILHEMINA MRS H CLARKE
Reserve Male Champion WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Reserve Female Champion HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
Bull, born on or after 01.04.16 1. WILLIAMS HARRY POTTER 16 HEATHBROW TRISTAR STERLING GRACE'S WILHEMINA MRS H CLARKE
2. WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Bull, born before 01.01.16 1. FIRCOVERT GLADIATOR 15 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
2. THEBERTON GENESIS 15 KEY DANDY 12 THEBERTON SPIRIT MR & MRS LJ DOWLEY
Heifer, born on or after 01.04.16 1. WILLIAMS BELLE'S HANNAH CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
2. FIRCOVERT HYACINTH BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT COLLEEN MR P GUNTHER
Cow, in milk or in calf or Heifer, in calf, born in 2014, having calved before 3 years of age 1. THEBERTON FLEUR SALISBURY CHALLENGER THEBERTON CAROLINE MR & MRS LJ DOWLEY
Cow, in milk or in calf, born before 01.01.14 1. HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
2. FIRCOVERT EDWINA BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BONNIE MR P GUNTHER
Group of Three, property of and bred by the same Exhibitor 1. HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
1. HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
1. HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
2. WILLIAMS BELLE'S HANNAH CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
2. WILLIAMS CRYSTAL'S HELGA CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL MRS H CLARKE
2. WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Interbreed - Champion Beef Group of Three HEATHBROW GRAND DUCHESS HOCKENHULL KRAMER HEATHBROW DUCHESS D A & L A SAPSED
HEATHBROW GYPSY ROSE DIRNANEAN WELCOME 1 DARSHAM SMASH HIT D A & L A SAPSED
HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE CELTIC COMET DIRNANEAN SARAH S8 D A & L A SAPSED
 

South of England Show 8th June to 10th June 2017



 
DATE: 8th June to 10th June 2017JUDGE: Mr M Barlow
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion & Junior Champion HEATHBROW SARAH'S HOLLY HEATHBROW EX FACTOR 13 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE NICHOLA OSGOOD
Reserve Supreme Champion BEECHES GLADYS DIRNANEAN SHANE BEECHES WILMA C H CARTER
Male Champion & Best Exhibit of Opposite Sex to Champion RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
Heifer, born on or after 01.04.16 1. BOARS HEAD NELLY 6TH DRUMSLEED EXPLOSION 13 OAKHILL NELLY 20 MR R J GRENHAM
Heifer, born on or after 01.01.16 and on or before 31.03.16 1. HEATHBROW SARAH'S HOLLY HEATHBROW EX FACTOR 13 HEATHBROW SARAH'S ELEGANCE NICHOLA OSGOOD
2. BOARS HEAD ANNABELLE DRUMSLEED EXPLOSION 13 BROADREED ANNABELLE 2ND MR R J GRENHAM
Heifer, born on or after 01.01.15 1. BEECHES GLADYS DIRNANEAN SHANE BEECHES WILMA C H CARTER
2. BOARS HEAD KARINA 6TH SKERRINGTON VANGUARD BOARS HEAD KARINA MR R J GRENHAM
Bull, born on or after 01.01.16 and on or before 31.03.16 1. RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
2. RAVENSDALE HAWK 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE HEIRESS 5TH MR M K D HIND
3. BOARS HEAD HARLEQUIN 16 DRUMSLEED EXPLOSION 13 HOCKENHULL TRUDY 36TH MR R J GRENHAM
Bull, born on or after 01.04.16 1. RAVENSDALE HURRICANE 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GOLDIE 8TH MR M K D HIND
Group of Three Animals, owned and bred by the same Exhibitor 1. MR M K D HIND
2. MR R J GRENHAM
Interbreed - Reserve Supreme Male Beef Champion RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND

Omagh Show 1st July 2017



 
DATE: 1st July 2017JUDGE: Mr D Barr
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme & Male Champion CORRICK HAMLET 16 DELFUR DECIDER 12 CORRICK DAKOTA MR C MCILWAINE
Reserve Supreme Champion & Female Champion RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
Reserve Male Champion DRUMACRITTEN HENRY 16 DERMOTSTOWN DELBOY DRUMACRITTEN BELLA MR W E NELSON & MR G E NELSON
Reserve Female Champion WHITDRUM VICKY SCRIBBY FARMS DUKE 12 OMORGA CRYSTAL MR JASON WHITCROFT
Heifer, born on or after 01.01.15 and on or before 30.06.15 1. WHITDRUM VICKY SCRIBBY FARMS DUKE 12 OMORGA CRYSTAL MR JASON WHITCROFT
Heifer, born on or after 01.07.15 and on or before 31.12.15 1. RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
2. GURTEEN GEMMA RACEVIEW NIGEL ASHLAND ROSY C1 MR D CARSON
3. CLEENAGH GAYNOR DRUMLONE ANCHOR 09 STRALONGFORD COURTNEY ROBERT & JULIE STINSON
4. GLENOCK GRACE HILLCREST CHAMPION MAGHERACRIGAN WONDER STEPHEN MILLAR
Heifer, born on or after 01.01.16 and on or before 31.08.16 1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
2. CASTLEMOUNT CUTE LONGBEACH DARIUS 12 DRUMAGARNER CUTE MR D CARSON
3. GLENOCK HIGHWAY KILBRIDE FARM NEWRY ARDADONEY 5755W STEPHEN MILLAR
4. DRUMSAMNEY STELLA'S HERMIONE AUCHORACHAN WIZARD RANFURLY STELLA 5TH C11 JONATHAN HENDERSON
Bull, born on or after 01.01.16 1. CORRICK HAMLET 16 DELFUR DECIDER 12 CORRICK DAKOTA MR C MCILWAINE
2. DRUMACRITTEN HENRY 16 DERMOTSTOWN DELBOY DRUMACRITTEN BELLA MR W E NELSON & MR G E NELSON
3. CORRICK HARRISON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 CORRICK A1 DIANA MR C MCILWAINE
4. DRUMACRITTEN HAROLD 16 DERMOTSTOWN DELBOY DRUMACRITTEN BELLA MR W E NELSON & MR G E NELSON
Heifer or Bull, born on or after 01.09.16 1. TULLYAHFARM HOTSHOT 16 AUCHORACHAN WIZARD LAKESIDE DION MR D TONER
2. CORRICK HUDSON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 CORRICK VANILLA MR C MCILWAINE
Pair of Animals 1. RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
2. CORRICK HAMLET 16 DELFUR DECIDER 12 CORRICK DAKOTA MR C MCILWAINE
2. CORRICK HARRISON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 CORRICK A1 DIANA MR C MCILWAINE
3. DRUMACRITTEN HAROLD 16 DERMOTSTOWN DELBOY DRUMACRITTEN BELLA MR W E NELSON & MR G E NELSON
3. DRUMACRITTEN HENRY 16 DERMOTSTOWN DELBOY DRUMACRITTEN BELLA MR W E NELSON & MR G E NELSON
Ivomec Super Pairs Qualifiers CORRICK HAMLET 16 DELFUR DECIDER 12 CORRICK DAKOTA MR C MCILWAINE
CORRICK HARRISON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 CORRICK A1 DIANA MR C MCILWAINE
Interbreed - Reserve Supreme Beef Champion CORRICK HAMLET 16 DELFUR DECIDER 12 CORRICK DAKOTA MR C MCILWAINE

Cheshire County Show 20th June to 21st June 2017



 
DATE: 20th June to 21st June 2017JUDGE: Mr D Donnelly
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion & Best Animal Bred by Exhibitor FISHPOOL GALAXY BENAVENTE ELADIO 13 MOSS HALL EMILY T J HASSALL & CO
Reserve Supreme Champion, Male Champion, Junior Champion & Reserve Best Animal Bred by Exhibitor TIRLEY HEATHCROFT 16 VALE ROYAL FREE SPIRIT 14 BURGHBRIDGE EMILY 19TH MR S P WHITE
Reserve Female Champion MOSS HALL EMILY SAPLING BRETT 10 CRESSWELL UMARNI T J HASSALL & CO
Reserve Junior Champion FISHPOOL HEATHER BENAVENTE ELADIO 13 BURGHBRIDGE EMERALD T J HASSALL & CO
Bull, born on or after 01.04.16 1. TIRLEY HEATHCROFT 16 VALE ROYAL FREE SPIRIT 14 BURGHBRIDGE EMILY 19TH MR S P WHITE
Heifer, born on or after 01.01.16 1. FISHPOOL HEATHER BENAVENTE ELADIO 13 BURGHBRIDGE EMERALD T J HASSALL & CO
Heifer, born on or between 01.01.15 and 31.12.15 1. FISHPOOL GALAXY BENAVENTE ELADIO 13 MOSS HALL EMILY T J HASSALL & CO
2. CHESTERMANN WICK MARIE 2 KILBRIDE FARM WICK CHESTERMANN RINGLEADER MARIE T J HASSALL & CO
Cow or Heifer, having calved before 3 years of age, born in 2014, in milk or certified in calf at time of the Show 1. TIRLEY DELILA HUMBLEBEE DOLLAR 12 BEANHILL DELILA MR S P WHITE
Cow, in calf or in milk, born before 01.01.14 1. MOSS HALL EMILY SAPLING BRETT 10 CRESSWELL UMARNI T J HASSALL & CO
Pair of Animals, owned by one Exhibitor 1. T J HASSALL & CO
2. MR S P WHITE

Lincolnshire Show 21st June to 22nd June 2017



 
DATE: 21st June to 22nd June 2017JUDGE: Mr R Storersmith
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion MIDHOPE FIRSTLIGHT TINSEL DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH
Reserve Supreme Champion, Male Champion & Junior Champion WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Reserve Male Champion & Reserve Junior Champion SCOTLAND HILL HERCULES 16 GLENTURK EXTRA SPECIAL 13 SCOTLAND HILL WISTERIA ECHO MR THOMAS HILL
Reserve Female Champion MIDHOPE HEAVENLY LIGHT DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH
Bull, any age 1. WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
2. SCOTLAND HILL HERCULES 16 GLENTURK EXTRA SPECIAL 13 SCOTLAND HILL WISTERIA ECHO MR THOMAS HILL
3. WILLIAMS HARRY POTTER 16 HEATHBROW TRISTAR STERLING GRACE'S WILHEMINA MRS H CLARKE
4. ST TRINIANS HOT STUFF 16 TEAM WISCONSIN HOCKENHULL CLAIRE 17TH MISS KIRSTY MCCAIG
Cow or Heifer, born on or before 31.12.15 1. MIDHOPE FIRSTLIGHT TINSEL DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH
2. ST TRINIANS GOLD-DIGGER TEAM WISCONSIN ST TRINIANS APRIL MISS KIRSTY MCCAIG
Maiden Heifer, born on or after 01.01.16 1. MIDHOPE HEAVENLY LIGHT DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH
2. WILLIAMS BELLE'S HANNAH CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS LORETTE'S BELLE MRS H CLARKE
3. WILLIAMS CRYSTAL'S HELGA CLONAGH DIEHARD GALLANT WILLIAMS SIMONE'S CRYSTAL MRS H CLARKE
4. ST TRINIANS HOLLY TEAM WISCONSIN ADDLETHORPE WILDES LUCY 4 MISS KIRSTY MCCAIG
Pair of Animals, of either sex, property of the same Exhibitor 1. MRS H CLARKE
Interbreed - Reserve Supreme Beef Champion MIDHOPE FIRSTLIGHT TINSEL DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH
Interbreed - Supreme Junior Beef Champion WILLIAMS HOGWARTS 16 CLONAGH DIEHARD GALLANT STERLING NAOMI'S WEDNESDAY MRS H CLARKE
Interbreed - Champion Pair MRS H CLARKE
Interbreed - Reserve Champion Group of Three SCOTLAND HILL HERCULES 16 GLENTURK EXTRA SPECIAL 13 SCOTLAND HILL WISTERIA ECHO MR THOMAS HILL
MIDHOPE FIRSTLIGHT TINSEL DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH
MIDHOPE HEAVENLY LIGHT DELFUR CHAS 11 MIDHOPE BRIGHT LIGHT MR W J HOLLINGSWORTH

Royal Highland Show 22nd June to 25th June 2017



 
DATE: 22nd June to 25th June 2017JUDGE: Mr M Barlow
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion, Junior Champion, Junior Female Champion & Best Animal bred by Exhibitor KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Reserve Supreme Champion, Male Champion & Breeder of Best Bull BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
Reserve Male Champion CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
Reserve Female Champion POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Reserve Junior Champion & Reserve Junior Female Champion STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Best Animal of Opposite Sex to the Junior Champion & Junior Male Champion CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
Reserve Junior Male Champion DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
Best Cow with Calf at foot STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Female, born on or after 01.04.16 1. BLACKFORD HONEY HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
2. CORSKIE HIGHNESS BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE CLASSY MR WJ & J GREEN
3. CAIRNVIEW REA 5TH WROXALL COCKER-LEEKY-SOUP 11 CAIRNVIEW REA 1ST MR A J WILSON
4. STRATHISLA HAWTHORN'S HARRIET ISLAVALE DONALD 12 STRATHISLA BARBARA'S HARRIET STRATHISLA FARMS
5. POPES PRINCESS HETTIE KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES PRINCESS CLEO M/S J H & V G WOOD
6. STRATHISLA HONESTY'S TWIGGY ISLAVALE DONALD 12 STRATHISLA DOVE'S TWIGGY STRATHISLA FARMS
Female, born between 01.01.16 and 31.03.16 1. STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
3. POPES RHONA KILBRIDE FARM COMBER 11 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
4. CORSKIE HARP CELTIC ROCK CORSKIE ELECTRA MR WJ & J GREEN
5. PITMUDIE HAVANA CORSKIE ELDER 13 DRUMSLEED CARINA 11 HEATHER DUFF
6. SALTIRE HEIDI KILBRIDE FARM DRAGOON 12 SALTIRE DIVA J & G HOULISTON
Female, born on or between 01.07.15 and 31.12.15 1. KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
2. PITMUDIE GLADYS CORRICK CAESAR 11 NEWBIEMAINS DEVOTION HEATHER DUFF
3. CORSKIE GRACEFUL BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WILMA MR WJ & J GREEN
4. WOODHALL GERTRUDE RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL DENISE 12 MR T A & E HENDERSON
5. MAVSEY GRACEFUL DANCER KEELDRUM CLIO 11 MAVSEY DANCER JONATHAN SINCLAIR GUNN
6. NEWBIEMAINS GOLDIES SPECIAL ONE NEWBIEMAINS EMPIRE 13 INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
Female, born on or between 01.01.15 and 30.06.15 1. STERLING BACARDI'S GI GI AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. MAVSEY GOLDEN PRIDE BANWY T-REX MAVSEY PRIDE JENSON SINCLAIR GUNN
3. CORSKIE GE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DE-ENNA MR WJ & J GREEN
4. SKERRINGTON SUNRISE 43RD SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON SUNRISE 32ND MR W YOUNG
5. STERLING CAIRO'S GOT IT ALL STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in milk or in calf, born in 2014 1. DRUMSLEED FARINA 14 CLONAGH BUCKAROONEY TRUELY BOARS HEAD KARINA 2ND MR G W SMITH
2. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
3. NEWBIEMAINS FLO NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS AGGIE JIM & PATRICIA GOLDIE
4. ANNICK TRIXIBELLE 15TH ANNICK CLAYMORE 11 ANNICK TRIXI-BELLE 8TH MR T A & E HENDERSON
5. CORSKIE FLUME BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BLUME MR WJ & J GREEN
Female, born in 2012 or 2013, in milk or certified in calf at time of Show 1. COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN
Female, born on or before 31.12.11, in milk or certified in calf at time of Show 1. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
2. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
3. CORSKIE CHINA KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE SPINDLE MR WJ & J GREEN
4. DARGILL CASSIE BOSWELL WARRIOR BLACKFORD NESSIE J C MCLAREN & PARTNERS
Bull, born on or after 01.04.16 1. CORSKIE HARBRO 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
2. DRUMSLEED HARVESTER 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CAITLIN MR G W SMITH
3. NEWBIEMAINS HOLY SMOKES 16 NEWBIEMAINS ALBERT 09 NEWBIEMAINS CALAMITY JANE JIM & PATRICIA GOLDIE
4. PITMUDIE HOUSTON 16 OVERHILL HOUSE ERAGON 13 MANOR PARK BABE HEATHER DUFF
5. CORSKIE HOWARD 16 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE ETHEL MR WJ & J GREEN
6. DARGILL HITMAN 16 OVERHILL HOUSE DEFENDER 12 KINNINMONTH LOLLY 3RD J C MCLAREN & PARTNERS
Bull, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
2. PITMUDIE HUNTER 16 CORRICK CAESAR 11 PITMUDIE ELEANOR HEATHER DUFF
3. POPES HECTOR 16 KILBRIDE FARM COMBER 11 DENIZES NELLY M/S J H & V G WOOD
4. BLACKFORD HERO 16 KILBRIDE FARM DOUBLEACTION 12 BLACKFORD BUNTY 2 MR W G MACPHERSON
5. WHITERIDDEN HIGHLANDER 16 KILBRIDE FARM COMBER 11 WHITERIDDEN STARLIGHT'S TANYA MR H GILBERT
6. CORSKIE HASH BROWN 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE DASHING 12 MR WJ & J GREEN
Bull, born on or between 01.01.15 and 31.12.15 1. BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
2. KEELDRUM GAMBLER 15 CAIRNVIEW SNAZZY KEELDRUM TZIGANE D5 MR D LOWRY
3. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
4. BRAEGARRIE GUNNER 15 TEVIOT BOUNCER 10 BRAEGARRIE EDELWEISS D L & S CURRIE
Bull, born on or before 31.12.14 1. CURAHEEN DRIFTER CURAHEEN WARRIOR (ET) CURAHEEN VIA RICHARD MCCULLOCH
2. POPES FEARLESS 14 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
Best Group, consisting of one Bull and two Females, all the property of one Exhibitor 1. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE GE-ENNA BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE DE-ENNA MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE CHINA KILBRIDE FARM TARRANT CORSKIE SPINDLE MR WJ & J GREEN
Group of Three Animals, by the same Sire, any age or sex 1. CORSKIE HARBRO 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE HASH BROWN 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE DASHING 12 MR WJ & J GREEN
1. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
Interbreed - Reserve Overall Beef Champion KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
Interbreed - Second Reserve Beef Team POPES FEARLESS 14 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 21ST M/S J H & V G WOOD
POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
KENNOX TARAS GEM SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 ANNICK HELEN'S TARA MR DAVID CRAIG
STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Beef Recorded Bull Class 391A 1. BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON
2. DRUMSLEED HORATIO 16 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED BLUEBELL 10 MR G W SMITH
3. CORSKIE GAMBLER 15 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CEGEM MR WJ & J GREEN
4. BRAEGARRIE GUNNER 15 TEVIOT BOUNCER 10 BRAEGARRIE EDELWEISS D L & S CURRIE
Interbreed - Beef Recorded Bull Class 391B 3. CORSKIE HARBRO 16 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE BABSIE MR WJ & J GREEN
6. DRUMSLEED HARVESTER 16 HAYSTAR CRACKER 11 DRUMSLEED CAITLIN MR G W SMITH
Interbreed - Beef Breeder Continental Champion BLACKFORD GALAXY 15 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD AERO MR W G MACPHERSON

Royal Cornwall Show 8th June to 10th June 2017



 
DATE: 8th June to 10th June 2017JUDGE: Mr G Clark
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion, Female Champion, Best Exhibitor Bred & Best Home Bred Animal STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion, Male Champion, Junior Champion & Best Bull Bred in Cornwall KILLIWORGIE HORNBLOWER 16 SKERRINGTON DESPERADO 12 BOARS HEAD MIRANDA MR S A GUMMOW
Best Animal Opposite Sex to Champion, Reserve Exhibitor Bred & Reserve Home Bred Animal KILLIWORGIE HORNBLOWER 16 SKERRINGTON DESPERADO 12 BOARS HEAD MIRANDA MR S A GUMMOW
Best Exhibitor, resident in Cornwall KILLIWORGIE HORNBLOWER 16 SKERRINGTON DESPERADO 12 BOARS HEAD MIRANDA MR S A GUMMOW
Reserve Best Animal Opposite Sex to Champion CHEGWIDDEN HERCULES 16 CHEGWIDDEN ALFIE 09 9 CHEGWIDDEN BELLE MRS V HALL
Reserve Male Champion & Reserve Best Bull bred in Cornwall CHEGWIDDEN HERCULES 16 CHEGWIDDEN ALFIE 09 9 CHEGWIDDEN BELLE MRS V HALL
Reserve Female Champion KILLIWORGIE GRACES CAMELIA LAKESIDE WARRIOR BOARS HEAD GRACE 4TH MR S A GUMMOW
Reserve Junior Champion STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born before 01.01.16 1. STERLING GINO 15 AUCHORACHAN WIZARD STERLING NAOMI'S BACARDI J GREGORY
2. CHEGWIDDEN GISMO 15 DERMOTSTOWN DELBOY CHEGWIDDEN TILLY CHRISTOBEL MRS V HALL
Bull, born between 01.01.16 and 31.03.16 1. KILLIWORGIE HORNBLOWER 16 SKERRINGTON DESPERADO 12 BOARS HEAD MIRANDA MR S A GUMMOW
2. BOSAHAN HECTOR 16 SKERRINGTON ARMADA 09 STERLING NOONTIME'S WANDA MR & MRS J OLDS
3. BOSAHAN HARLEQUIN 16 SKERRINGTON ARMADA 09 BOSAHAN BRIONY MR & MRS J OLDS
Bull or Heifer, born on or after 01.04.16 1. CHEGWIDDEN HERCULES 16 CHEGWIDDEN ALFIE 09 9 CHEGWIDDEN BELLE MRS V HALL
2. CHEGWIDDEN HECTOR 16 CLONAGH TIGER GALLANT CHEGWIDDEN ERMINTRUDE MRS V HALL
3. SOWENNA HERBY 16 STERLING NELSON 2ND SOWENNA ANNIE'S DIAMOND MR & MRS HAWKEY
4. KILLIWORGIE CAMELIAS HONEY SKERRINGTON DESPERADO 12 KILLIWORGIE GRACES CAMELIA MR S A GUMMOW
Cow, born before 01.01.14, in calf or with calf at foot 1. KILLIWORGIE GRACES CAMELIA LAKESIDE WARRIOR BOARS HEAD GRACE 4TH MR S A GUMMOW
Cow or Heifer, born in 2014, in milk with calf at foot or certified in calf and due to calve before 3 years of age 1. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on or between 01.01.15 and 31.12.15 1. SOWENNA GALAXY SOWENNA TAMAR CELTIC BETTY MR & MRS HAWKEY
2. STERLING BACARDI'S GI GI AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
3. CHEGWIDDEN DILYS'S GIZELLE CLONAGH TIGER GALLANT CHEGWIDDEN DILYS MRS V HALL
Heifer, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Best Heifer Owned and bred by an Exhibitor resident in the Counties of Cornwall, Devon & Somerset 1. SOWENNA GALAXY SOWENNA TAMAR CELTIC BETTY MR & MRS HAWKEY
2. CHEGWIDDEN DILYS'S GIZELLE CLONAGH TIGER GALLANT CHEGWIDDEN DILYS MRS V HALL
Pair of Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MRS V HALL
3. MR & MRS HAWKEY
Interbreed - Best Beef Cow bred by the Owner/Exhibitor STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Best Pair of Young Beef Animals 2. STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. KILLIWORGIE HORNBLOWER 16 SKERRINGTON DESPERADO 12 BOARS HEAD MIRANDA MR S A GUMMOW

Armagh Show 10th June 2017



 
DATE: 10th June 2017JUDGE: Mr R Forde
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
Reserve Supreme Champion & Male Champion ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
Reserve Male Champion RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
Reserve Female Champion WHITDRUM VICKY SCRIBBY FARMS DUKE 12 OMORGA CRYSTAL MR JASON WHITCROFT
Heifer, born between 01.01.15 and 30.06.15 1. WHITDRUM VICKY SCRIBBY FARMS DUKE 12 OMORGA CRYSTAL MR JASON WHITCROFT
Heifer, born between 01.07.15 and 31.12.15 1. RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
2. DRUMAGARNER GIRL DRUMAGARNER EDEN 13 BURGHBRIDGE NANCY MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES
3. GURTEEN GEMMA RACEVIEW NIGEL ASHLAND ROSY C1 MR D CARSON
4. DRUMAGARNER GILLIAN DRUMAGARNER EDEN 13 DRUMAGARNER DENISE MRS MARGARET LITTLE
Heifer, born on or after 01.01.16 1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
2. CASTLEMOUNT CUTE LONGBEACH DARIUS 12 DRUMAGARNER CUTE MR D CARSON
3. LUMMIN HATTIE AUCHORACHAN WIZARD LUMMIN DARLA II MRS MARGARET LITTLE
4. WOODFORD HANNAH CURAHEEN APOSTLE (ET) WOODFORD PENNY MRS T H GORMAN
Bull, born on or after 01.01.16 1. ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
2. RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
3. WOODFORD HAMLET 16 CURAHEEN APOSTLE (ET) LISGLASS EMERALD MRS T H GORMAN
4. BRIDGEWATER FARM HANDSOME 16 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM GRACE MR J N GLASGOW
Pair of Animals 1. RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
2. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
2. ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
2. RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
3. BRIDGEWATER FARM HANDSOME 16 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM GRACE MR J N GLASGOW
3. BRIDGEWATER FARM HAMPTON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 BRIDGEWATER FARM TANYA MR J N GLASGOW
Ivomec Super Pairs Qualifiers ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
Interbreed - Champion Breed SIMMENTAL
Interbreed - Champion Beef Pair ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA
MR P KELLY

Aberystwyth Show 10th June 2017



 
DATE: 10th June 2017JUDGE: Mr A Davies
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
Reserve Supreme Champion BANWY HEARTBREAKER 16 BANWY E-REX 13 BANWY CARIAD MR R E JONES
Bull, born on or after 01.01.16 1. BANWY HEARTBREAKER 16 BANWY E-REX 13 BANWY CARIAD MR R E JONES
Cow, in calf or with calf at foot, born before 01.03.13 1. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
Heifer, any age 1. CWARRE CINDERELLA'S HAZE DENIZES EXCLUSIVE 13 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
Interbreed - Champion Beef Female HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
Interbreed - Reserve Champion Beef Bull BANWY HEARTBREAKER 16 BANWY E-REX 13 BANWY CARIAD MR R E JONES

Royal Three Counties - English National Show 16th June to 18th June 2017



 
DATE: 16th June to 18th June 2017JUDGE: Mr P Burgess
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme Champion, Male Champion & Junior Male Champion LYNFIELD HAMISH 16 STERLING FLINT LYNFIELD WILHELMINA M/S A E & C BISHOP
Reserve Male Champion & Reserve Junior Male Champion RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
Reserve Female Champion & Junior Heifer Champion STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Senior Heifer Champion WROXALL GLINKO-ZILLA TISET DARWIN WROXALL CROWN-JEWEL C H EVANS & SON
Reserve Senior Heifer Champion STERLING BACARDI'S GI GI AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Junior Heifer Champion SWALLOWHILL GIGI BANWY WONDERBOY SWALLOWHILL BLUEBELLE MRS A JUKES
Heifer, born on or after 01.04.16 1. BOARS HEAD NELLY 6TH DRUMSLEED EXPLOSION 13 OAKHILL NELLY 20 MR R J GRENHAM
2. STORERSMITH HOLLY LISGLASS BARNABUS 10 KILBRIDE FARM DORA 34A MR & MRS R & L STORER SMITH
3. LITTLE ORCHARD RHAPSODY 15H TISET DARWIN LITTLE ORCHARD RHAPSODY 5D MR MARK SALLIS
Heifer, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. STERLING BACARDI'S HAWAII ANNICK EXOCET 13 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
2. STERLING BARCARDI'S HOPE AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
3. MOUNT HEIDI DELFUR DECIDER 12 MOUNT CAROL MR D DONNELLY
4. FIRCOVERT HYACINTH BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT COLLEEN MR P GUNTHER
5. CWARRE CINDERELLA'S HAZE DENIZES EXCLUSIVE 13 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
6. HEMINGFORD HARRIET CORSKIE DREAMER 12 HEMINGFORD ANNY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
7. WROXALL HOPE VASTINA LOSNING IVER WROXALL CADENCE-VASTINA C H EVANS & SON
Heifer, born on or between 01.08.15 and 31.12.15 1. SWALLOWHILL GIGI BANWY WONDERBOY SWALLOWHILL BLUEBELLE MRS A JUKES
2. STERLING VERITYS GIRL STERLING COTSWOLD 11 STERLING MICHELLES VERITY BODDINGTON ESTATES LTD
3. LITTLE ORCHARD STELLA 8G PHS POLLED WORLDWIDE 14W SABRE WHISPER MR MARK SALLIS
Heifer, born on or between 01.04.15 and 31.07.15 1. BOARS HEAD KARINA 6TH SKERRINGTON VANGUARD BOARS HEAD KARINA MR R J GRENHAM
2. STERLING CAIRO'S GOT IT ALL STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born on or between 01.01.15 and 31.03.15 1. WROXALL GLINKO-ZILLA TISET DARWIN WROXALL CROWN-JEWEL C H EVANS & SON
2. STERLING BACARDI'S GI GI AUCHORACHAN ACDC 09 9 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Cow or Heifer, born in 2014, in milk with calf at foot or certified in calf and due to calve before 3 years of age 1. STERLING CELIA'S FIFI STERLING COTSWOLD 11 STERLING DOLORES CELIA BODDINGTON ESTATES LTD
Cow, born in 2012 or 2013, in milk or certified in calf at the time of the Show 1. BEANHILL ELLIE HOCKENHULL MATTHEW BEANHILL BUTTER MR & MRS R J & B E KIMBER
2. FIRCOVERT EDWINA BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BONNIE MR P GUNTHER
3. HEMINGFORD ELLGIA STARLINE WIZZKIDD HEMINGFORD ANNY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Cow, born before 01.01.12, in milk or certified in calf at the time of the Show 1. SWALLOWHILL BLUEBELLE HILLCREST CHAMPION RACEVIEW VITA KIM MRS A JUKES
2. BEANHILL BUTTER OMORGA VOLVO BEANHILL TAMARA MR & MRS R J & B E KIMBER
3. FIRCOVERT CECILIA HOCKENHULL RED RUM HORSFORDMANOR WONDER MR P GUNTHER
Bull, born on or after 01.04.16 1. STORERSMITH HIGHWAYMAN 16 LISGLASS BARNABUS 10 STORERSMITH EMBER MR & MRS R & L STORER SMITH
2. RAVENSDALE HURRICANE 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GOLDIE 8TH MR M K D HIND
3. STERLING HUGO 16 ANNICK EXOCET 13 STERLING DOLORES ANNA BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. LYNFIELD HAMISH 16 STERLING FLINT LYNFIELD WILHELMINA M/S A E & C BISHOP
2. RAVENSDALE HARRIER 16 HEATHBROW EX FACTOR 13 RAVENSDALE GIRLIE 4TH MR M K D HIND
3. STERLING HAYMAKER 16 DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
4. BOARS HEAD HARLEQUIN 16 DRUMSLEED EXPLOSION 13 HOCKENHULL TRUDY 36TH MR R J GRENHAM
5. FIRCOVERT HORATIO 16 FIRCOVERT CHESTER 11 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
6. HEMINGFORD HECTOR 16 CORSKIE DREAMER 12 SHALRA TIFFANY MR J A GRIFFIN & MRS S ARKLEY
Bull, born in 2015 1. STORERSMITH GHOST RIDER 15 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH ELECTRA MR & MRS R & L STORER SMITH
2. FIRCOVERT GLADIATOR 15 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
Bull, born on or before 31.12.14 1. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR D DONNELLY
Pair of Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR M K D HIND
3. MR P GUNTHER
4. MR & MRS R J & B E KIMBER
Group of Three 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR P GUNTHER
Group of Four 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR P GUNTHER

Lurgan Show 3rd June 2017



 
DATE: 3rd June 2017JUDGE: Mr A Patterson
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
Reserve Supreme Champion & Male Champion ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
Reserve Male Champion RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
Reserve Female Champion RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Cow, born before 01.01.14, in calf or in milk, having had at least one calf 1. SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
Heifer, born on or after 01.01.15 and on or before 30.06.15 1. WHITDRUM VICKY SCRIBBY FARMS DUKE 12 OMORGA CRYSTAL MR JASON WHITCROFT
Heifer, born on or after 01.07.15 and on or before 31.12.15 1. RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
2. DRUMAGARNER GIRL DRUMAGARNER EDEN 13 BURGHBRIDGE NANCY MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES
Heifer, born on or after 01.01.16 and up to 31.12.16 1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Bull, born on or after 01.01.16 1. ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
2. RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
3. WOODFORD HAMLET 16 CURAHEEN APOSTLE (ET) LISGLASS EMERALD MRS T H GORMAN
Calf, 12 months or under at Show 1. WOODFORD HAMLET 16 CURAHEEN APOSTLE (ET) LISGLASS EMERALD MRS T H GORMAN
2. WOODFORD HANNAH CURAHEEN APOSTLE (ET) WOODFORD PENNY MRS T H GORMAN
Pairs 1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
1. RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON
2. ASHLAND HUMDINGER 16 DERMOTSTOWN DELBOY ASHLAND LADY DIAMOND 7TH MR P KELLY
2. RACEVIEW HERCULES 713 KILBRIDE FARM DELBOY 12 RACEVIEW WHITNEY SWEET KATJA MR P KELLY
Ivomec Super Pairs Qualifiers RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
RACEVIEW GOLDIE DREAMER KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW DREAMER BOYAL B MR W D HAZELTON

Central & West Fife Show 3rd June 2017



 
DATE: 3rd June 2017JUDGE: Mr G Clark
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion GREENCAP HULK 16 KILBRIDE FARM DRAGOON 12 BRUCEFIELD VICTORIA'S ARORA COLIN INGLIS
Reserve Supreme Champion TEAM KASEY H3 AUCHORACHAN WINGER TEAM KASEY 8TH JAMES MCKAY WIGHTMAN
Bull, born between 01.06.15 and 31.05.16 1. GREENCAP HULK 16 KILBRIDE FARM DRAGOON 12 BRUCEFIELD VICTORIA'S ARORA COLIN INGLIS
Cow, in milk or in calf 1. COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN
Heifer, born on or after 01.06.14, in calf or eild 1. SHAWSMILL GYPSY SHAWSMILL ARCHIE 09 9 SHAWSMILL BEAU M J & A M MILL
Heifer, born between 01.06.15 and 31.05.16 1. TEAM KASEY H3 AUCHORACHAN WINGER TEAM KASEY 8TH JAMES MCKAY WIGHTMAN
2. GREENCAP GRACE KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 SKERRINGTON REBECCA 44TH COLIN INGLIS
Best Pair of Animals 1. JAMES MCKAY WIGHTMAN

Northumberland County Show 29th May 2017



 
DATE: 29th May 2017JUDGE: Miss M Hendy
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion NEWBIEMAINS FLO NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS AGGIE JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Supreme Champion & Male Champion NEWBIEMAINS HOLY SMOKES 16 NEWBIEMAINS ALBERT 09 NEWBIEMAINS CALAMITY JANE JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Male Champion RACEVIEW GILBERTMATILDA (ET) KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA J J & J M SANDERS
Reserve Female Champion NEWBIEMAINS HOSPITALITY NEWBIEMAINS ALBERT 09 RATHLEE VIXEN JIM & PATRICIA GOLDIE
Maiden Heifer, under 24 months on show day 1. NEWBIEMAINS HOSPITALITY NEWBIEMAINS ALBERT 09 RATHLEE VIXEN JIM & PATRICIA GOLDIE
2. NEWBIEMAINS GOLDIES SPECIAL ONE NEWBIEMAINS EMPIRE 13 INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
3. NEWBIEMAINS GEEWHIZZ BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS ELEANOR GARY HINDMARSH
Heifer, in calf or with calf at foot 1. NEWBIEMAINS FLO NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS AGGIE JIM & PATRICIA GOLDIE
2. BAVINGTON CAMILLE BLACKFORD BULLFINCH 10 BALLINALARE FARM CAMILLE J J & J M SANDERS
3. STRATHISLA FENNEL'S VERONICA DELLFIELD BRIGADIER 10 STRATHISLA TESS'S VERONICA GARY HINDMARSH
Junior Bull, not more than 18 months on show day 1. NEWBIEMAINS HOLY SMOKES 16 NEWBIEMAINS ALBERT 09 NEWBIEMAINS CALAMITY JANE JIM & PATRICIA GOLDIE
Senior Bull, over 18 months on show day 1. RACEVIEW GILBERTMATILDA (ET) KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA J J & J M SANDERS
Pair of Animals 1. JIM & PATRICIA GOLDIE
2. GARY HINDMARSH

Cothi Bridge Show 27th May 2017



 
DATE: 27th May 2017JUDGE: Mr B Raymond
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
Reserve Supreme Champion CRACKLEY LIDI 11G HOLM DANNI CRACKLEY LIDI 10D ANWEN JONES
Best Bull, any age 1. CRUGMELYN ELVIS 13 RACEVIEW KING CRUGMELYN LLEUCU LLWYD G & E LLOYD
Best Cow, in calf or with calf at foot 1. HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES
Best Heifer, in calf, born after 01.01.15 1. CRACKLEY LIDI 11G HOLM DANNI CRACKLEY LIDI 10D ANWEN JONES
Best Maiden Heifer, born after 01.09.15 1. CWARRE CINDERELLA'S HAZE DENIZES EXCLUSIVE 13 ALREB CINDERELLA RICHARD JAMES CUMMING
Interbreed - Reserve Supreme Champion HIRWAUN ALICE HIRWAUN ROONEY HIRWAUN CADI MR A DAVIES

Staffordshire County Show 31st May to 1st June 2017



 
DATE: 31st May to 1st June 2017JUDGE: Mr K Atkin
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion WROXALL GLINKO-ZILLA TISET DARWIN WROXALL CROWN-JEWEL C H EVANS & SON
Reserve Supreme Champion & Male Champion LANCELOT HUGO 16 RATHLEE BEN STARLINE KARINA 26TH MR & MRS J MEE
Reserve Male Champion EATON HOKEY COKEY 16 KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES WHISPERS COCO A J & S D HEATH
Reserve Female Champion LANCELOT CHRIS 4TH ULCEBY RUPERT LANCELOT CHRIS MR & MRS J MEE
Heifer, born on or between 01.01.15 and 31.05.16 1. WROXALL GLINKO-ZILLA TISET DARWIN WROXALL CROWN-JEWEL C H EVANS & SON
2. EATON HATASHA TILBROOK CORPORAL 11 FOLE NATASHA 21 A J & S D HEATH
Cow, in milk or in calf or Heifer in calf, born in 2014 1. LANCELOT CHRIS 4TH ULCEBY RUPERT LANCELOT CHRIS MR & MRS J MEE
Bull, born on or between 01.04.16 and 31.12.16 1. LANCELOT HUGO 16 RATHLEE BEN STARLINE KARINA 26TH MR & MRS J MEE
Bull, born on or between 01.01.16 and 31.03.16 1. EATON HOKEY COKEY 16 KILBRIDE FARM COMBER 11 POPES WHISPERS COCO A J & S D HEATH
Pair 1. A J & S D HEATH
Interbreed - Group of Three Continental 3. SIMMENTAL

Ballymena Show 27th May 2017



 
DATE: 27th May 2017JUDGE: Mr W Ferguson
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion LISGLASS GODDESS DERMOTSTOWN DELBOY LUMMIN BRONTE J L & C J WEATHERUP
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Male Champion WOODFORD HAMLET 16 CURAHEEN APOSTLE (ET) LISGLASS EMERALD MRS T H GORMAN
Reserve Male Champion BRIDGEWATER FARM HANDSOME 16 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM GRACE MR J N GLASGOW
Champion -Junior Heifer Derby sponsored by Woodcraft Kitchens Kilrea RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
Reserve Champion - Junior Heifer Derby sponsored by Woodcraft Kitchens Kilrea LISGLASS HELENA DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS BUTTERFLY J L & C J WEATHERUP
Heifer, born on or after 01.01.15 and on or before 30.06.15 1. CLEENAGH GEM DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TIPSY MR T W ABRAHAM
2. WHITDRUM VICKY SCRIBBY FARMS DUKE 12 OMORGA CRYSTAL MR JASON WHITCROFT
Heifer, born on or after 01.07.15 and on or before 31.12.15 1. LISGLASS GODDESS DERMOTSTOWN DELBOY LUMMIN BRONTE J L & C J WEATHERUP
2. LISGLASS GAYLE DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS DANIELLE J L & C J WEATHERUP
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer born on or after 01.01.16 up to 30.04.16 1. RANFURLY WEIKEL 18TH H2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 11TH D3 MR W D HAZELTON
2. MULLYKNOCK HEIDI DELFUR DECIDER 12 MULLYKNOCK WILLOW MR R A FORDE
3. SHILOH HEATHER DELFUR DECIDER 12 SHILOH WILMA MR T W ABRAHAM
4. COOSE HEATHER AUROCH BULLET SEAFORTH BRONA MR R J BOYD
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer born on or after 01.05.16 up to 31.08.16 1. ASHFURLY WEIKEL'S HARMONY KILBRIDE FARM WARREN RANFURLY HUMDINGER WEIKEL C2 ALAN & JULIE WALLACE
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer born on or after 01.09.16 up to 31.12.16 1. LISGLASS HELENA DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS BUTTERFLY J L & C J WEATHERUP
2. GLENGESH HAZEL ASHLAND BRANDY 10 DRUMLONE CONNIE PETER STRATTON
Bull, born on or after 01.01.16 and on or before 31.08.16 1. WOODFORD HAMLET 16 CURAHEEN APOSTLE (ET) LISGLASS EMERALD MRS T H GORMAN
2. BRIDGEWATER FARM HANDSOME 16 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM GRACE MR J N GLASGOW
3. BRIDGEWATER FARM HAMPTON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 BRIDGEWATER FARM TANYA MR J N GLASGOW
4. DRUMSAMNEY HAMISH 16 SNEUMGAARD IMPERATOR KILBRIDE FARM EUNICE 169E JONATHAN HENDERSON
Heifer or Bull, born on or after 01.09.16 1. LISGLASS HELENA DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS BUTTERFLY J L & C J WEATHERUP
2. GLENGESH HAZEL ASHLAND BRANDY 10 DRUMLONE CONNIE PETER STRATTON
Pair of Animals 1. LISGLASS GODDESS DERMOTSTOWN DELBOY LUMMIN BRONTE J L & C J WEATHERUP
1. LISGLASS GAYLE DERMOTSTOWN DELBOY LISGLASS DANIELLE J L & C J WEATHERUP
2. BRIDGEWATER FARM HANDSOME 16 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM GRACE MR J N GLASGOW
2. BRIDGEWATER FARM HAMPTON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 BRIDGEWATER FARM TANYA MR J N GLASGOW
Ivomec Super Pairs Qualifiers BRIDGEWATER FARM HANDSOME 16 DERMOTSTOWN DELBOY BRIDGEWATER FARM GRACE MR J N GLASGOW
BRIDGEWATER FARM HAMPTON 16 KILBRIDE FARM DELBOY 12 BRIDGEWATER FARM TANYA MR J N GLASGOW
Interbreed - Champion Breed SIMMENTAL
Interbreed - Reserve Overall Beef Champion LISGLASS GODDESS DERMOTSTOWN DELBOY LUMMIN BRONTE J L & C J WEATHERUP