Clogher Valley Show Results


 

DATE: 29th July 2015
JUDGE: Mr D Brickley
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme & Male Champion RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Reserve Supreme & Reserve Male Champion KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
Female Champion SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
Reserve Female Champion RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Cow born before 01.01.12 in calf or in milk having had at least one calf 1. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Heifer born on or after 01.01.13 and on or before 31.12.13 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
2. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
3. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
4. CLEENAGH EASYPEASY WHITEMIRE KING KONG CLEENAGH PRETTY ALICE MR L A RICHARDSON
Heifer born on or after 01.01.14 and on or before 31.12.14 1. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
2. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
4. DRUMSAMNEY CARA'S CLOVER BANWY WONDERBOY OMORGA CARA JONATHAN HENDERSON
Bull born on or after 01.01.14 1. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
3. KILMORE FITZ 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM VANITY MR CHRIS TRAYNOR
4. CLEENAGH FRED 14 WHITEMIRE KING KONG CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
Heifer or Bull born in the year of the show 1. DRUMBRADAN GEORGE 15 LUMMIN RUMPOLE CLADYMORE ELLIE DAWN & BASIL LIGGETT
Pair of Animals 1. KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
1. KILMORE FITZ 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM VANITY MR CHRIS TRAYNOR
2. COOLCRAN FIESTA 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 COOLCRAN LADY CARA S P MCDONALD
2. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
3. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
3. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
Ivomec Super Pairs Qualifiers KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
KILMORE FITZ 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM VANITY MR CHRIS TRAYNOR
Reserve Interbreed Champion KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR 

Enniskillen Show Results


 

DATE: 5th August 2015
JUDGE: Mr M Durno
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme & Male Champion KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
Reserve Supreme & Reserve Male Champion KILMORE FITZ 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM VANITY MR CHRIS TRAYNOR
Female Champion MULLYKNOCK FORGET-ME-NOT ANATRIM BODYBUILDER GLENTURK VANITY MR R A FORDE
Reserve Female Champion SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
Cow born before 01.01.13, in calf or in milk having had at least one calf 1. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
2. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Cow or Heifer born after 01.01.13 in calf or calf at foot having had a calf by three years old 1. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
2. GLENOCK EUGENIE CAMUS BRANDY RACEVIEW MARLENA EUGENIE STEPHEN MILLAR
Heifer born on or after 01.07.13 and on or before 31.12.13 1. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
2. CLEENAGH EASYPEASY WHITEMIRE KING KONG CLEENAGH PRETTY ALICE MR L A RICHARDSON
3. SLIEVENAGH ESSENCE KILBRIDE FARM BANTRY 10 SLIEVENAGH BEAUTY 2ND MR R J BOYD
4. BALLINALARE FARM ESMERALDA AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM SAPPHIRE MR J WILSON
Heifer born on or after 01.01.14 1. MULLYKNOCK FORGET-ME-NOT ANATRIM BODYBUILDER GLENTURK VANITY MR R A FORDE
2. DERRYCALLAGHAN FANCY ME CORRICK KENTUCKY KID CORSKIE VESNA MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
3. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
4. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Bull born on or after 01.01.14 1. KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
2. KILMORE FITZ 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM VANITY MR CHRIS TRAYNOR
3. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
4. DRUMLONE FINLEY 14 OMORGA VOLVO BALLAGAN REBECCA K C VEITCH
Heifer or bull calf born on or after 01.09.14 and on or before 31.12.14 1. DRUMLONE FABULOUS 14 CARNKERN TITAN CORBALLY A1 KATIE K C VEITCH
2. CASTLEMOUNT FLINTSTONE 14 SLIEVENAGH BONJOVI 10 SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
3. OMORGA FIVE STAR 14 KILBRIDE FARM DELBOY 12 OMORGA BAMBI 5TH MR H J W & J C MOORE
4. CASTLEMOUNT BIANCA 2 SLIEVENAGH BONJOVI 10 STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer calf born in 2015 1. CLEENAGH GOOD GIRL ASHLAND BRANDY 10 CLEENAGH VIKKI MR L A RICHARDSON
2. GILLVIEW GOLDEN GIRL KILBRIDE FARM DELBOY 12 DERRYCALLAGHAN DRIPSEY STAR MR R GILMOUR
Bull calf born in 2015 1. MAGHERACRIGAN GINGER 15 CURAHEEN APOSTLE (ET) BROOMFIELD VEAMON MR T W ABRAHAM
2. DRUMBULCAN GOLDENBOY 15 DRUMACRITTEN CALLUM 11 DRUMBULCAN DANIELA MR K STUBBS
Ivomec Super Pairs Champion KILMORE FLOYD 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 RACEVIEW ANNEKA ROYAL BEAUTY 4 MR CHRIS TRAYNOR
KILMORE FITZ 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM VANITY MR CHRIS TRAYNOR
Ivomec Super Pairs - Reserve BALLINALARE FARM ESMERALDA AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM SAPPHIRE MR J WILSON
BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON
Group of Three 1. MR H J W & J C MOORE
2. MR W E NELSON & MR G E NELSON
3. MR L A RICHARDSON
4. MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES

Castlewellan Show Results

  Robert Forde, Tempo, exhibited the female and supreme overall Simmental Champion Mullyknock Forget-Me-Not. Included is judge Stewart Wilson, Maghera.

Robert Forde, Tempo, exhibited the female and supreme overall Simmental Champion Mullyknock Forget-Me-Not. Included is judge Stewart Wilson, Maghera.

  Reserve female and reserve supreme Simmental champion was Ballinlare Farm Esmeralda shown by Alan Wilson, Newry. Adding his congratulations is judge Stewart Wilson, Maghera.

Reserve female and reserve supreme Simmental champion was Ballinlare Farm Esmeralda shown by Alan Wilson, Newry. Adding his congratulations is judge Stewart Wilson, Maghera.

  Castlewellan Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year Competition were Ballinlare Farm Esmeralda and Ballinlare Farm Edelweiss exhibited by brothers Alan and Neil Wilson, Newry.

Castlewellan Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year Competition were Ballinlare Farm Esmeralda and Ballinlare Farm Edelweiss exhibited by brothers Alan and Neil Wilson, Newry.


 

DATE: 18th July 2015
JUDGE: Mr S Wilson
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion MULLYKNOCK FORGET-ME-NOT ANATRIM BODYBUILDER GLENTURK VANITY MR R A FORDE
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion BALLINALARE FARM ESMERALDA AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM SAPPHIRE MR J WILSON
Male Champion RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Heifer born in 2013 1. BALLINALARE FARM ESMERALDA AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM SAPPHIRE MR J WILSON
2. BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON
Heifer born in 2014 1. MULLYKNOCK FORGET-ME-NOT ANATRIM BODYBUILDER GLENTURK VANITY MR R A FORDE
2. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
3. WOODFORD PENNY HERRSCHER STAR KATHLEEN MR J F LAVERY
4. WOODFORD PATRICIA 3RD BREAGHEY DIAMOND 12 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
Junior Bull born in 2014 1. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Pair of Animals 1. MR J WILSON
2. MR W D HAZELTON
3. MRS T H GORMAN
Ivomec Super Pairs Qualifiers BALLINALARE FARM ESMERALDA AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM SAPPHIRE MR J WILSON
BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON

Omagh Show Results 2015

 

DATE: 4th July 2015
JUDGE: Mr H Stubbs
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
Reserve Champion & Male Champion COOLCRAN FIESTA 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 COOLCRAN LADY CARA S P MCDONALD
Reserve Male Champion DRUMACRITTEN FERMANAGH 14 OMORGA VOLVO DRUMACRITTEN VIRGINIA MR W E NELSON & MR G E NELSON
Reserve Female Champion COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
Cow born on or before 01.01.12 in calf or milk, having had at least one calf 1. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Heifer born on or after 01.01.13 and on or before 30.06.13 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
Heifer born on or after 01.07.13 and on or before 31.12.13 1. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
Heifer born on or after 01.01.14 and on or before 31.08.14 1. MULLYKNOCK FORGET-ME-NOT ANATRIM BODYBUILDER GLENTURK VANITY MR R A FORDE
2. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
3. WOODFORD PENNY Kilbride Farm Newry Woodford Paula Mrs T H Gorman
4. TULLA FUDGE AUROCH ANTO PP ET TULLA BETTY MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES
Bull born on or after 01.01.14 1. COOLCRAN FIESTA 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 COOLCRAN LADY CARA S P MCDONALD
2. DRUMACRITTEN FERMANAGH 14 OMORGA VOLVO DRUMACRITTEN VIRGINIA MR W E NELSON & MR G E NELSON
3. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
4. KILLYNURE FANTASTIC 14 OMORGA VOLVO KILLYNURE LINZI MR R S R PORTER
Heifer or bull born on or after 01.09.14 1. GILLVIEW GOLDEN GIRL KILBRIDE FARM DELBOY 12 DERRYCALLAGHAN DRIPSEY STAR MR R GILMOUR
Pair of Animals 1. DRUMACRITTEN FERMANAGH 14 OMORGA VOLVO DRUMACRITTEN VIRGINIA MR W E NELSON & MR G E NELSON
1. DRUMACRITTEN FRED 14 DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN APRIL 09 MR W E NELSON & MR G E NELSON
2. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
2. COOLCRAN FIESTA 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 COOLCRAN LADY CARA S P MCDONALD
3. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
3. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Ivomec Super Pairs Qualifiers DRUMACRITTEN FERMANAGH 14 OMORGA VOLVO DRUMACRITTEN VIRGINIA MR W E NELSON & MR G E NELSON
DRUMACRITTEN FRED 14 DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN APRIL 09 MR W E NELSON & MR G E NELSON

Lisburn & Saintfield Show 20th June 2015 Results

Lisburn & Saintfield Show results
 

DATE: 20th June 2015
JUDGE: Mr W Brown
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Reserve Supreme Champion TULLA FAWN AUROCH ANTO ET PP TULIA BESSIE MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES
Heifer, born in 2014 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
2. TULLA FAWN AUROCH ANTO ET PP TULIA BESSIE MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES
3. WOODFORD PATRICIA 3RD BREAGHEY DIAMOND 12 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
4. TULLA FUDGE AUROCH ANTO ET PP TULIA BESSIE MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES
Pair of Animals, property of one Exhibitor 1. MRS T H GORMAN
2. MR J REID & MISS L WYLLEE-DAVIES

Ballymena - 30th May 2015




DATE: 30th May 2015
JUDGE: Mr A Clarke
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Reserve Supreme Champion & Female Champion RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Reserve Male Champion RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Reserve Female Champion SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
Cow, born before 01.01.12, in-calf or in milk, having had at least one calf 1. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Heifer, born on or after 01.01.13 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
2. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
Heifer, born on or after 01.07.13 and on or before 31.12.13 1. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
2. LISGLASS EBONY RACEVIEW KING RANFURLY LADY DIANA 15TH C6 J L & C J WEATHERUP
3. SLIEVENAGH ESSENCE KILBRIDE FARM BANTRY 10 SLIEVENAGH BEAUTY 2ND MR R J BOYD
4. OMORGA EMBER KILBRIDE FARM BANTRY 10 OMORGA BEYONCE JONATHAN HENDERSON
Heifer, born on or after 01.01.14 and on or before 31.08.14 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
2. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
3. SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR R J BOYD
4. WOODFORD PATRICIA 3RD BREAGHEY DIAMOND 12 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
Bull, born on or before 31.12.13 1. DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Bull, born on or after 01.01.14 and on or before 31.08.14 1. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. RABAWN FLAME CAIRNVIEW SNAZZY RABAWN ANGEL MR M & MR E MCCLOSKEY
Heifer or Bull, born on or after 01.09.14 1. CASTLEMOUNT BIANCA 2 SLIEVENAGH BONJOVI 10 STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Pair of Animals 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
1. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
2. SLIEVENAGH ESSENCE KILBRIDE FARM BANTRY 10 SLIEVENAGH BEAUTY 2ND MR R J BOYD
2. SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR R J BOYD
3. RANFURLY BLENDE 5TH F11 WHITEMIRE KING KONG RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
3. RANFURLY FORMULA 1 F7 14 CARNKERN TITAN SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Ivomec Super Pairs Qualifiers SLIEVENAGH ESSENCE KILBRIDE FARM BANTRY 10 SLIEVENAGH BEAUTY 2ND MR R J BOYD
SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR R J BOYD
Interbreed Supreme Cattle Championship DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Interbreed Open Pairs SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
Interbreed Overall Beef Championship DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP

Simmental bull is champion of champions at Ballymena Show

Senior Simmental bull Dermotstown Delboy ET was the toast of the cattle section at Ballymena Show.

  Male and supreme overall champion was Dermotstown Delboy shown by Christopher Weatherup, Ballyclare. Adding his congratulations is judge Andrew Clarke, Tynan.

Male and supreme overall champion was Dermotstown Delboy shown by Christopher Weatherup, Ballyclare. Adding his congratulations is judge Andrew Clarke, Tynan.

  Reserve malel champion was the junior bull Ranfurly Formula exhibited by Jonny Hazelton, Dungannon. Included is judge Andrew Clarke.

Reserve malel champion was the junior bull Ranfurly Formula exhibited by Jonny Hazelton, Dungannon. Included is judge Andrew Clarke.

  Female and reserve supreme champion was Raceview Cindy Matilda exhibited by Wesley Abraham, Irvinestown. Included is judge Andrew Clarke, Tynan.

Female and reserve supreme champion was Raceview Cindy Matilda exhibited by Wesley Abraham, Irvinestown. Included is judge Andrew Clarke, Tynan.

  Simmental judge Andrew Clarke, Tynan, congratulates Keith Nelson, Rosslea, who exhibited the reserve female champion Scribby Farms Exquisiter.

Simmental judge Andrew Clarke, Tynan, congratulates Keith Nelson, Rosslea, who exhibited the reserve female champion Scribby Farms Exquisiter.

  The Ballymena Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the year competition were Slievenagh  Flirt and Slievenagh Essence bred by Robin Boyd, Portglenone. At the halters are Jamie Boyd and David Hazelton.

The Ballymena Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the year competition were Slievenagh  Flirt and Slievenagh Essence bred by Robin Boyd, Portglenone. At the halters are Jamie Boyd and David Hazelton.

  Thelma Gorman, Armagh, with her first prize winning heifer Woodford Penny.

Thelma Gorman, Armagh, with her first prize winning heifer Woodford Penny.

The thirty-two-month-old bull owned by Lesile and Christopher Weatherup, Ballyclare, retained the breed championship for the second successive year, and went on to secure the interbreed beef award under the expert opinion of Billy Robson OBE from Doagh.

Later in the day he went head-to-head with the interbreed dairy winner to scoop the supreme champion of champions award, a decision taken by Andrew Carter from Cumbria.

Sired by Kilbride Farm Newry, he was bred from the Raceview King daughter Brookwood Regina, and was purchased privately from Dublin herd owner Chris White. Dermotstown Delboy was champion at Balmoral a few weeks ago, and is stock bull in the Weatherup family’s 35-cow Lisglass Herd.

Also savouring success in the interbreed line-up were Andrea and Keith Nelson, who had made the long trip from Rosslea in County Fermanagh. They won the prize for the best pair of beef animals with their two-year-old Drumlone Anchor daughters Scribby Farms Exquisiter and Scribby Farms Elegant.

The strongly supported Simmental section was judged by young member Andrew Clarke from Tynan, County Armagh.

He awarded the female and reserve supreme championship honours to Wesley Abraham’s young cow Raceview Cindy Matilda ET. Also by Kilbride Farm Newry, she was female and reserve overall champion at Balmoral, and is in-calf to Dermotstown Delboy.

The reserve male championship went to Ranfurly Formula ET, a fourteen-month-old bull from David Hazelton’s herd at Dungannon. He was sired by Carnkern Titan, and is bred from the herd’s prolific brood cow South Park King Kong Weikel 2nd. 

The Nelson ‘s Scribby Farms Exquisiter won the reserve female championship. She is a daughter of the herd’s jointly owned 10,000gns stock bull Drumlone Anchor, and is out of a home-bred dam by Celtic Rock.

The September 2013 Slievenagh Essence, and the January 2014 Slievenagh Flirt, qualified for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year competition. They are owned by Robin and Darla Boyd, Portglenone.

Results include:

Cow, any age – 1, Wesley Abraham, Raceview Cindy Matilda ET.

Heifer, born between 01/01/13 and 30/06/13 – 1, Keith and Andrea Nelson, Scribby Farms Exquisiter; 2, Keith and Andrea Nelson, Scribby Farms Elegant.

Heifer, born between 01/07/13 and 31/012/13 – 1, Shane and Paul McDonald, Coolcran Lady Erin; 2, Leslie and Christopher Weatherup, Lisglass Ebony; 3, Robin Boyd, Slievenagh Essence.

Heifer, born between 01/01/14 and 31/08/14 – 1, Thelma Gorman, Woodford Penny; 2, David Hazelton, Ranfurly Blende 5th; 3, Robin Boyd, Slievenagh Flirt.

Senior bull – 1, Leslie and Christopher Weather, Dermotstown Delboy.

Junior bull – 1, David Hazelton, Ranfurly Formula ET; 2, McCloskey and Smith, Rabawn Flame.

Bull or heifer, born on or after 01/09/14 – 1, Duncan McDowell, Castlemount Biana 2.

Pair, property of exhibitor -1, Keith and Andrea Nelson; 2, Robin Boyd; 3, David Hazelton.

Simmental hat-trick - Lisglass herd claims third successive championship in Balmoral

Balmoral Simmental 1

The Weatherup family’s Lisglass herd scored a hat-trick, securing the Simmental championship at Balmoral Park for the third year in succession.

Retaining the male and supreme overall titles was last year’s breed champion Dermotstown Delboy ET exhibited by Leslie and Iris Weatherup, and son Christopher, from Ballyclare, County Antrim. Three years ago they won their first-ever Balmoral championship with the intermediate heifer Slieveroe Caroline.

Dermotstown Delboy is stock bull in the 35-cow herd. Bred by Dublin-based breeder Chris White, he was purchased privately at eleven-months-old. “We admired the bull at Tullamore Show in 2013 when he won the national yearling bull championship,” recalls Leslie. Sired by Kilbride Farm Newry, he was bred from the Raceview King daughter Brookwood Regina.

The Simmental classes at this year’s show were judged by breed society president David Donnelly from the Atlow Herd in Derbyshire. He described the champion as a super bull with tremendous size and scope. “He has everything going for him, and is very hard to fault. This bull is long and clean, has a great backend and good legs and feet.”

Securing the reserve supreme accolade at the 147th annual show was the female champion Raceview Cindy Matilda ET, a September 2011 born cow exhibited by Wesley Abraham from Irvinestown, County Fermanagh. Bred by Peter and Marion O’Connell from Cork, she was purchased at Roscommon in November 2012. A former national yearling heifer champion, she was sired by Kilbride Farm Newry, and is bred from Raceview Matilda Stella.

In-calf to the Balmoral champion Dermotstown Delboy, she is due in December, and is one of five cows in the Magheracrigan herd founded in 1979.

“This is a tremendous young cow,” added the judge. “She is a big cow with great scope, and is a real credit to her owner and breeders. Unfortunately for her, she was over powered by the bull on the day.”

Taking the reserve award in the male championship line-up was the sixteen-month-old Kilmore Franko bred by first-time exhibitor at Balmoral Chris Traynor from Armagh, County Armagh. Sired by the herd’s 12,000gns stock bull Kilbride Farm Bantry, he was bred from the Cleenagh Flasher daughter Glebefarm Beauty.

Mr Traynor has been breeding Simmentals for five years and currently runs a herd of 24 females. Kilmore Franko also secured the junior championship, and was described the David Donnelly as a strong young bull. “He is clean through the front, has a great top and hind end, and sound feet and legs.”

Brothers Shane and Paul McDonald from Tempo, County Fermanagh, won the reserve female championship with the home-bred Coolcran Lady Erin, who emerged as winner of the 10-strong intermediate heifer class. Sired by the Raceview King son Ashland Brandy, her dam is the privately purchased Ashland Lady Wendy  - one of 12 breeding females in the herd founded in 2006.

“This is a very sweet young heifer with a great top line. She is one I would really love to take home,” said the judge who referred to the event as a superb show.

Runner-up for the junior championship was Woodford Penny, a sixteen-month-old Kilbride Farm Newry daughter bred by Thelma Gorman from Armagh. This one is bred from the Ballintlea King daughter Woodford Paula.

The qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year competition were the two-year-old Drumlone Anchor daughters Scribby Farms Exquisiter and Scibby Farms Elegant, shown by Keith and Andrea Nelson, Rosslea, County Fermanagh.

Results from the judging ring include:

Cow, born before 01/01/12 – 1, Wesley Abraham, Raceview Cindy Matilda by Kilbride Farm Newry; 2, Michael Frazer, Edenvale Amanda by Kilbride Farm Newry.

Cow born in 2012 – 1, Noel and Mai Kilpatrick, Ballymoney Dora by Celtic Rock.

Heifer, born between 01/01/13 and 30/06/13 – 1, Andrea and Keith Nelson, Scribby Farms Exquisiter by Drumlone Anchor; 2, Joe Wilson, Ballinlare Farm Evita by Auchorachan Wizard; 3, Andrea and Keith Nelson, Scribby Farms Elegant by Drumlone Anchor.

Heifer, born between 01/07/13 and 31/12/13 – 1, Shane and Paul McDonald, Coolcran Lady Erin by Ashland Brandy; 2, Leslie and Christopher Weatherup, Lisglass Emerald by Auchorachan Wizard; 3, Noel and Mai Kilpatrick, Carbery Elyssa ET by Kilbride Farm Bantry.

Heifer, born on or after 01/01/14 – 1, Mrs Thelma Gorman, Woodford Penny by Kilbride Farm Newry; 2, Robin Boyd, Slievenagh Flirt by Auroch Amos; 3, Noel and Mai Kilpatrick, Ballymoney Fiona by Celtic Rock.

Bull, born on or before 31/12/13 – 1, Leslie and Christopher Weatherup, Dermotstown Delboy.

 Bull, born on or after 01/01/14 – 1, Chris Traynor, Kilmore Franko by Kilbride Farm Bantry; 2, Raymond and Joan Porter, Killynure Fantastic by Omorga Volvo; 3, Eamon McCloskey,  Rabawn Flame by Cairnview Snazzy.

Pair, property of exhibitor- 1, Andrea and Keith Nelson, Scribby Farms Exquisiter and Scribby Farms Elegant; 2, Joe Wilson, Ballinlare Farm Esmeralda and Ballinlare Farm Edelweiss; 3, Shane and Paul McDonald, Coolcran Lady Erin and Coolcran Susie’s Erica

Male and supreme overall champion was Dermotstown Delboy shown by Christopher Weatherup, Ballyclare. Picture: MacGregor Photography

Female and reserve supreme champion was Raceview Cindy Matilda ET shown by Wesley Abraham, Irvinestown. Picture: MacGregor Photography

Junior and reserve male champion was Kilmore Franko bred by first-time Balmoral exhibitor Chris Traynor, Armagh. Picture: MacGregor Photography

Shane McDonald, Tempo, exhibited the reserve female champion Coolcran Lady Erin. Picture: MacGregory Photography

Reserve junior champion was Woodford Penny bred and exhibited by Mrs Thelma Gorman, Armagh. Picture: MacGregor Photography

Andrea and Keith Nelson, Rosslea, led the senior heifer class with Scribby Farms Exquisiter. Picture: MacGregor Photography

The Balmoral Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year Competition were Scribby Farms Exquisiter and Scribby Farms Elegant bred by Andrea and Keith Nelson, Rosslea. Picture: MacGregory Photography

NI Simmental Cattle Breeders' Club chairman Richard Rodgers, enjoys the craic at Balmoral Show with Cecil McIlwaine, Newtownstewart, and Nigel Glasgow, Cookstown.

Deep in concentration during the Simmental judging at Balmoral Show are Christopher, James and Leslie Weatherup, Ballyclare.

Keeping an eye on the judging at Balmoral Show are Michael Robson, Doagh, and Neil Shand, chief executive of the British Simmental Cattle Society.

Simmental exhibitor Jason Whitcroft, Armagh.

Spectators around the showring at Balmoral Show.

DATE: 13th May to 15th May 2015 JUDGE: MR D DONNELLY
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Reserve Supreme Champion & Female Champion RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Reserve Male Champion & Junior Champion KILMORE FRANKO 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM BEAUTY MR CHRIS TRAYNOR
Reserve Female Champion COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
Reserve Junior Champion WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Cow, born before 01.01.12 in calf or in milk, having had at least one calf 1. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
2. EDENVALE AMANDA KILBRIDE FARM NEWRY HOCKENHULL JULIET 10TH MIKE FRAZER (BRUCES HILL CATTLE COMPANY)
Cow or Heifer, born in 2012, in calf or with calf at foot, having had a calf by 3 years old 1. BALLYMONEY DORA CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WENDY MRS M H KILPATRICK
Heifer, born on or after 01.01.13 and on or before 30.06.13 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
2. BALLINALARE FARM EVITA AUCHORACHAN WIZARD RACEVIEW TIA NICOLLETTE MR J WILSON
3. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
4. BARNATTIN EDEL KILBRIDE FARM NEWRY BARNATTIN AMANDA DEREK COSTELLO
Heifer, born on or after 01.07.13 and on or before 31.12.13 1. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
2. LISGLASS EMERALD AUCHORACHAN WIZARD LISGLASS BABE J L & C J WEATHERUP
3. CARBERY ELYSSA ET KILBRIDE FARM BANTRY 10 DERMODY POLLY MRS M H KILPATRICK
4. BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON
Heifer born on or after 01.01.14 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
2. SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR R J BOYD
3. BALLYMONEY FIONA CELTIC ROCK BALLYVALLOUGH ALISON 2ND MRS M H KILPATRICK
4. BALLYCLOUGH FLOJO KILBRIDE FARM NEWRY LAKESIDE BELINDA JOHN R & SIMON WITHERS
Bull, born on or before 31.12.13 1. DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Bull, born on or after 01.01.14 1. KILMORE FRANKO 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM BEAUTY MR CHRIS TRAYNOR
2. KILLYNURE FANTASTIC 14 OMORGA VOLVO KILLYNURE LINZI MR R S R PORTER
3. RABAWN FLAME CAIRNVIEW SNAZZY RABAWN ANGEL MR M & MR E MCCLOSKEY
Pair of Animals 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
1. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
2. BALLINALARE FARM ESMERELDA OMORGA MURRAY MONADUFF MONA MR J WILSON
2. BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON
3. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
3. COOLCRAN SUSIE'S ERICA RACEVIEW NIGEL ASHLAND SUSIE 3RD S P MCDONALD
Ivomec Super Pairs Qualifiers SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
Interbreed - Reserve Mark & Spencer Beef Junior Champion KILMORE FRANKO 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM BEAUTY MR CHRIS TRAYNOR

Saintfield Show 2014

PageLines- shows-top.jpg
DATE: 21st June 2014 JUDGE: Mr S K Stubbs
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Reserve Supreme Champion CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.01.11 and before 01.01.13 1. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
2. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Bull, any age 1. CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Pair of Animals, property of one Exhibitor 1. DAVID DUNCAN MCDOWELL

Clogher Valley Show 2014

DATE: 30th July 2014 JUDGE: Mr R McNee
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion DRUMACRITTEN DIANNA DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN ANDREA MR W E NELSON & MR G E NELSON
Reserve Supreme & Male Champion CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Reserve Male Champion ARD-MACHREE EXCELLENT 13 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD TESS A & O QUIGLEY
Reserve Female Champion RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Cow, born before 01.01.11, in-calf or in milk, having had at least one calf 1. WOODFORD PAULA BALLINTLEA KING WOODFORD KATE MRS T H GORMAN
Heifer, born on or after 01.01.12 and on or before 31.12.12 1. DRUMACRITTEN DIANNA DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN ANDREA MR W E NELSON & MR G E NELSON
2. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
3. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA A NELSON
4. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.01.13 and on or before 31.12.13 1. BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
2. ASHLAND ELLA BEAUTY KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND BEAUTY 2ND MR P KELLY
3. BREAGHEY ELBERTA DRIPSEY SUPER KING ET CORRICK VIDA MR T W ABRAHAM
4. CLEENAGH TRUDIE 3RD DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR R V WILSON
Bull, born on or after 01.01.13 1. CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
2. ARD-MACHREE EXCELLENT 13 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD TESS A & O QUIGLEY
3. WHITDRUM EVEREST 13 DRUMLONE ANCHOR 09 OMORGA EMPRESS 9TH MR JASON WHITCROFT
4. GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
Heifer or Bull, born in the year of the Show 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Pair of Animals 1. DRUMACRITTEN DIANNA DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN ANDREA MR W E NELSON & MR G E NELSON
1. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA A NELSON
2. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
2. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
3. BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON
3. BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
Ivomec Super Pairs Qualifiers DRUMACRITTEN DIANNA DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN ANDREA MR W E NELSON & MR G E NELSON
SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA A NELSON

Armagh Show 2014

Armagh Simmental 1
DATE: 14th June 2014 JUDGE: Mr N Woods
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
Reserve Supreme & Reserve Female Champion RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Male Champion GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
Reserve Male Champion WHITDRUM EVEREST 13 DRUMLONE ANCHOR 09 OMORGA EMPRESS 9TH MR JASON WHITCROFT
Cow, born before 01.01.11, in-calf or with calf at foot, having had a calf by 3 years old 1. WOODFORD PAULA BALLINTLEA KING WOODFORD KATE MRS T H GORMAN
Heifer, born between 01.01.12 and 30.06.12 1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Heifer, born between 01.07.12 and 31.12.12 1. ASHLAND LADY ANN 2ND ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY ANN MR P KELLY
2. WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
3. BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON
Heifer, born on or after 01.01.13 1. BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
2. ASHLAND ELLA BEAUTY KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND BEAUTY 2ND MR P KELLY
3. BREAGHEY ELISHA OMORGA BALDWIN 10 BREAGHEY BEATRICE ANDREW W CLARKE
4. RANFURLY LADY DIANA 20TH E2 SEABANK FLINT RANFURLY LADY DIANA 6TH MR W D HAZELTON
5. BREAGHEY ELBERTA DRIPSEY SUPER KING ET CORRICK VIDA ANDREW W CLARKE
Bull, born on or after 01.01.13 1. GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
2. WHITDRUM EVEREST 13 DRUMLONE ANCHOR 09 OMORGA EMPRESS 9TH MR JASON WHITCROFT
Bull or Heifer, born in 2014 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Pair of Animals 1. WOODFORD PAULA BALLINTLEA KING WOODFORD KATE MRS T H GORMAN
1. WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
2. BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON
2. BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
Ivomec Super Pairs Qualifiers WOODFORD PAULA BALLINTLEA KING WOODFORD KATE MRS T H GORMAN
WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN

Joe Wilson, Newry, exhibited Ballinlare Farm Empress, the female and supreme overall Simmental champion at Armagh Show. Picture: Julie Hazelton

Reserve female and reserve supreme Simmental champion was Ranfurly Weikel 11th shown by Jonny Hazelton, Dungannon.

Armagh Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year Competition were Woodford Paula and Woodford Paula 2nd owned by Mrs Thelma Gorman, Armagh. She was assisted by Jason Whitcroft. Picture: Julie Hazelton

Simmental young handler Lee Wilson from Portadown.

Brothers Darren and Adrian Carson from Garrison, County Fermanagh, with their male champion Simmental bull Gurteen Emperor at Armagh Show.

Castlewellan Show

DATE: 19th July 2014 JUDGE: Mr H Stubbs
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion SLIEVENAGH EMPEROR 13 CURAHEEN APOSTLE (ET) SLIEVENAGH AILEEN MR R J BOYD
Reserve Supreme & Female Champion BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
Reserve Male Champion CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Reserve Female Champion BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON
Cow or Heifer, born before 2012, in-calf or with calf at foot, having had a calf or due to calve by 39 months 1. WOODFORD PAULA BALLINTLEA KING WOODFORD KATE MRS T H GORMAN
Heifer, born in 2012 1. BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON
2. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born in 2013 1. BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
2. BALLINALARE FARM ESMERALDA AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM SAPPHIRE MR J WILSON
Junior Bull, born in 2013 1. SLIEVENAGH EMPEROR 13 CURAHEEN APOSTLE (ET) SLIEVENAGH AILEEN MR R J BOYD
2. CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
3. SLIEVENAGH EXTRA SPECIAL 13 KILBRIDE FARM BANTRY 10 SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
4. WHITDRUM EVEREST 13 DRUMLONE ANCHOR 09 OMORGA EMPRESS 9TH MR JASON WHITCROFT
Bull or Heifer Calf, born in 2014 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Pair of Animals 1. BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
1. BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON
2. SLIEVENAGH EMPEROR 13 CURAHEEN APOSTLE (ET) SLIEVENAGH AILEEN MR R J BOYD
2. SLIEVENAGH EXTRA SPECIAL 13 KILBRIDE FARM BANTRY 10 SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
3. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
3. CASTLEMOUNT ELVIS 13 CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Ivomec Super Pairs Qualifiers BALLINALARE FARM EMPRESS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROSE 2ND MR J WILSON
BALLINALARE FARM DANCER AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM WHOOPEE MR J WILSON

Omagh Show 2014

DATE: 5th July 2014 JUDGE: Mr S McGarry
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion OMORGA ELI 13 ASHLAND BRANDY 10 OMORGA BAMBI 5TH MR H J W & J C MOORE
Reserve Supreme & Female Champion SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA A NELSON
Reserve Male Champion CLEENAGH EGBERT 13 OMORGA MURRAY CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON
Reserve Female Champion ASHLAND ELLA BEAUTY KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND BEAUTY 2ND MR P KELLY
Cow, born on or before 01.01.11, in-calf or milk, having had at least one calf 1. WOODFORD PAULA BALLINTLEA KING WOODFORD KATE MRS T H GORMAN
Heifer, born on or after 01.01.12 and on or before 30.06.12 1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Heifer, born on or after 01.07.12 and on or before 31.12.12 1. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA A NELSON
2. ASHLAND LADY ANN 2ND ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY ANN MR P KELLY
3. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
4. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.01.13 and on or before 31.08.13 1. ASHLAND ELLA BEAUTY KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND BEAUTY 2ND MR P KELLY
2. CLEENAGH ELIZA DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH ANNA 2ND MR L A RICHARDSON
3. CLEENAGH TRUDIE 3RD DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR R V WILSON
Bull, born on or after 01.01.13 1. OMORGA ELI 13 ASHLAND BRANDY 10 OMORGA BAMBI 5TH MR H J W & J C MOORE
2. CORRICK EMPEROR 13 DERMODY BUTCHER CORRICK SUNSET MR C MCILWAINE
3. DRUMACRITTEN EARL 13 DRUMLONE ANCHOR 09 DRUMACRITTEN WILLOW MR W E NELSON & MR G E NELSON
4. ARD-MACHREE EXCELLENT 13 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD TESS A & O QUIGLEY
Heifer or Bull, born on or after 01.09.13 1. CLEENAGH EGBERT 13 OMORGA MURRAY CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON
2. CORRICK EXODUS 13 CARBERY CARRIBBEAN CORRICK WENDY 2ND MR C MCILWAINE
3. CORRICK EVA 13 CARBERY CARRIBBEAN CORRICK TRIXIE-BELLE MR C MCILWAINE
4. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Pair of Animals 1. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
1. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
2. CORRICK EMPEROR 13 DERMODY BUTCHER CORRICK SUNSET MR C MCILWAINE
2. CORRICK ESCORT 13 DERMODY BUTCHER CORRICK WHISPER MR C MCILWAINE
3. CORRICK EVA 13 CARBERY CARRIBBEAN CORRICK TRIXIE-BELLE MR C MCILWAINE
3. CORRICK EXODUS 13 CARBERY CARRIBBEAN CORRICK WENDY 2ND MR C MCILWAINE
Ivomec Super Pairs Qualifiers CORRICK EMPEROR 13 DERMODY BUTCHER CORRICK SUNSET MR C MCILWAINE
CORRICK ESCORT 13 DERMODY BUTCHER CORRICK WHISPER MR C MCILWAINE
Interbreed Reserve Champion of Champions OMORGA ELI 13 ASHLAND BRANDY 10 OMORGA BAMBI 5TH MR H J W & J C MOORE
Interbreed Beef Champion OMORGA ELI 13 ASHLAND BRANDY 10 OMORGA BAMBI 5TH MR H J W & J C MOORE

Clogher Valley Show 2013

PageLines- showstop.jpg
DATE: 31st July 2013 JUDGE: Mr D Brickley
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
Reserve Supreme Champion & Female Champion CLEENAGH TRUDIE 2ND DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON
Reserve Male Champion CLEENAGH ELVIS 13 LONGBEACH BOSCO 10 OMORGA DAFFODIL 5TH MR L A RICHARDSON
Reserve Female Champion MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
Cow or Heifer, born in 2010, in-calf or with calf at foot, having had a calf by three years old 1. BROOKWOOD BEAUTY ET MILTON LORD TIFFANY BROOKWOOD JEWEL MR D CARSON
Heifer, born on or after 01.01.11 and on or before 31.12.11 1. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
2. SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
3. ASHLAND ROSY C1 RACEVIEW KING ASHLAND ROSY 2ND MR D CARSON
Heifer, born on or after 01.01.12 and on or before 31.12.12 1. CLEENAGH TRUDIE 2ND DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON
2. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
3. DRUMSAMNEY ADELES WHIZZKID AUCHORACHAN WIZARD SPERRIN VIEW ADELE JONATHAN HENDERSON
4. CLEENAGH DUCHESS DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH ANNA 2ND MR L A RICHARDSON
Bull, born on or after 01.01.12 1. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
2. HILLHEAD FARM DIESEL 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH AVON MR L A RICHARDSON
3. KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
4. DERRYCALLAGHAN DELBOY 12 SPERRIN VIEW BRILLIANCE 10 DERRYCALLAGHAN WINNER MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
Heifer or Bull, born in the year of the show 1. CLEENAGH ELVIS 13 LONGBEACH BOSCO 10 OMORGA DAFFODIL 5TH MR L A RICHARDSON
2. ASHLAND ELLA BEAUTY KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND BEAUTY 2ND MR P KELLY
3. SCRIBBY FARMS ELITE 13 DRUMLONE ANCHOR 09 READYPENNY SHEBA MR M NELSON
4. GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
Ivomec Super Pairs Qualifiers 1. HILLHEAD FARM DIESEL 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH AVON MR L A RICHARDSON
1. CLEENAGH TRUDIE 2ND DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON

Antrim Show 2013

shows-top
27th July 2013 JUDGE: Mr N Robson
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
Reserve Supreme Champion RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
Cow or Heifer, born on or after 01.01.10 and on or before 31.12.10 1. BROOKWOOD BEAUTY ET MILTON LORD TIFFANY BROOKWOOD JEWEL MR D CARSON
Heifer, born in 2011 1. SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
2. RACEVIEW CHAMPION VERONA G HAYES & SON
3. ASHLAND ROSY C1 RACEVIEW KING ASHLAND ROSY 2ND MR D CARSON
Heifer, born in 2012 1. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
2. EDENBANN DORA CASHEL RYAN EDENBANN PETULA Mr R A FORDE
3. WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
Bull, born in 2012 1. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
2. LISGLASS DAKOTA 12 SLIMERO VICTORY 2 CLEENAGH HAZEL J L & C J WEATHERUP
3. LISGLASS DOMINATOR 12 OMORGA VOLVO GLENTURK TESSA J L & C J WEATHERUP
Bull or Heifer, born on or after 01.01.13 1. MULLYKNOCK ECHO 13 OMORGA VOLVO GLENTURK VANITY MR R A FORDE
2. GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
Pair, the property of one exhibitor, entered in the above classes 1. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
1. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
2. LISGLASS DAKOTA 12 SLIMERO VICTORY 2 CLEENAGH HAZEL J L & C J WEATHERUP
2. LISGLASS DOMINATOR 12 OMORGA VOLVO GLENTURK TESSA J L & C J WEATHERUP
3. EDENBANN DORA CASHEL RYAN EDENBANN PETULA Mr R A FORDE
3. MULLYKNOCK ECHO 13 OMORGA VOLVO GLENTURK VANITY MR R A FORDE

Castlewellan Show

shows top
13th July 2013 JUDGE: Mr J Currie
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
Reserve Supreme & Reserve Male Champion CLEENAGH DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
Female Champion RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
Reserve Female Champion RACEVIEW CHAMPION VERONA G HAYES & SON
Heifer, born in 2011 1. RACEVIEW CHAMPION VERONA G HAYES & SON
2. SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
3. DERRYCALLAGHAN CROWN PRINCESS GLEBEFARM REPUTATION DERRYCALLAGHAN WINNER JOHN R & SIMON WITHERS
Heifer, born in 2012 1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. EDENBANN DORA CASHEL RYAN EDENBANN PETULA MR R A FORDE
3. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
Junior Bull, born in 2012 1. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
2. CLEENAGH DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
3. SLIEVENAGH DICTATOR 12 OMORGA VOLVO SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
Bull or Heifer Calf, born in 2013 1. SPELGA VIEW PRIMROSE CELTIC ROCK LONGBEACH ALICE JOHN JARDINE
2. SPELGA VIEW SNOWDROP KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD BLUEBELL JOHN JARDINE
Pair of Animals 1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
1. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
2. CLEENAGH DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
2. CLEENAGH DARIUS 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON
3. EDENBANN DORA CASHEL RYAN EDENBANN PETULA MR R A FORDE
3. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
Ivomec Super Pairs Qualifiers CLEENAGH DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
CLEENAGH DARIUS 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH TRUDIE MR L A RICHARDSON

Omagh Show

shows top
6th July 2013 JUDGE: Mr B Allan
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
Reserve Supreme & Reserve Male Champion RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
Female Champion MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
Reserve Female Champion SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
Cow, born on or before 01.01.10, in-calf or in-milk, having had at least one calf 1. SLATEQUARRY PRINCE DIANA OMORGA PRINCE WOODHALL DIANA MR T J HAMILTON
Heifer, born on or after 01.01.11 and on or before 30.06.11 1. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
2. OWENSKERRY CHAZ KILBRIDE FARM NEWRY STRALONGFORD SHANNON MR D MCKINLESS
Heifer, born on or after 01.07.11 and on or before 31.12.11 1. SHANEHILL AMBER OMORGA VOLVO CAMUS LISA MR B W CHAMBERS
2. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
3. ASHLAND ROSY C1 RACEVIEW KING ASHLAND ROSY 2ND MR D CARSON
Heifer, born on or after 01.01.12 and on or before 31.08.12 1. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
2. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
3. CORRICK DELIGHT 12 DERRYCALLAGHAN HAMILTON WOODHALL VERBENA MR C MCILWAINE
4. CLEENAGH DUCHESS DRUMLONE ANCHOR 09 CLEENAGH ANNA 2ND MR L A RICHARDSON
5. BRIDGEWATER FARM FERN WOODHALL PREMIER LUMMIN ROSIE MR J N GLASGOW
6. BRIDGEWATER FARM RUBY OMORGA VOLVO DRUMLONE WISTERIA MR J N GLASGOW
7. WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
Bull, born on or after 01.01.12 1. KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
2. RANFURLY DOMINATOR D5 12 OMORGA MURRAY RANFURLY LADY DIANA 7TH MR W D HAZELTON
3. SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
Heifer or Bull,born on or after 01.09.12 1. COOLCRAN DAZZLER 12 KILBRIDE FARM AHOGHILL 09 ASHLAND JULIET WHIRL-WIND S P MCDONALD
2. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
3. DERRYCALLAGHAN DELBOY 12 SPERRIN VIEW BRILLIANCE 10 DERRYCALLAGHAN WINNER MR H C STUBBS & A A BURLEIGH
4. SCRIBBY FARMS DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS SUE MR M NELSON
5. CASTLEMOUNT DOWNTOWN 12 OMORGA VOLVO RANFURLY KLEEB 23RD A10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
6. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
Ivomec Super Pairs Qualifiers SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
SCRIBBY FARMS DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS SUE MR M NELSON

Armagh Show

8th June 2013 JUDGE: Mr H Stubbs
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
Reserve Supreme Champion & Reserve Male Champion SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
Female Champion SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
Reserve Female Champion MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
Cow or Heifer, born in 2010, in-calf or with calf at foot, having had a calf by 3 years old 1. BROOKWOOD BEAUTY ET MILTON LORD TIFFANY BROOKWOOD JEWEL MR D CARSON
Heifer, born between 01.01.11 and 31.06.11 1. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
Heifer, born between 01.07.11 and 31.12.11 1. SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
2. DERRYCALLAGHAN CROWN PRINCESS GLEBEFARM REPUTATION DERRYCALLAGHAN WINNER JOHN R & SIMON WITHERS
3. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
4. ASHLAND ROSY C1 RACEVIEW KING ASHLAND ROSY 2ND MR D CARSON
5. CASTLEMOUNT CHRISSY CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Heifer, born on or after 01.01.12 1. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
2. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
3. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
4. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
Bull, born on or after 01.01.12 1. KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
2. SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
3. CLEENAGH DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 CELTIC VINE MR L A RICHARDSON
4. SLIEVENAGH DICTATOR 12 OMORGA VOLVO SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
5. BREAGHEY DIAMOND 12 DRIPSEY SUPER KING ET CORRICK VIDA ANDREW W CLARKE
Bull or Heifer, born in 2013 1. GURTEEN EMPEROR 13 BANWY T-REX BROOKWOOD BEAUTY ET MR D CARSON
Pair of Animals 1. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
2. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
3. WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
3. WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Ivomec Super Pairs Qualifiers WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN

Lurgan Show

Simmental 7

Lurgan’s 101st agricultural show was the venue for the NI Simmental Cattle Breeders’ Club’s junior heifer derby, sponsored by Woodcraft Kitchens based at Kilrea. The hotly contested competition was judged by Michael Robson from Doagh, County Antrim, and attracted a strong entry of 2012-born heifers from herds throughout the province.

Overall winner was the September 2012 born Scribby Farms Daisy shown by the husband and wife team of Keith and Andrea Nelson, Rosslea, County Fermanagh. This super nine-month-old heifer was sired by the herd’s jointly owned 10,000gns stock bull Drumlone Anchor – junior and supreme Stirling champion in October 2010; and is bred from a Raceview King daughter – one of 20 cows in the herd founded in 2002.

“Its been a good show, and the classes have been well supported,” said Michael Robson. “The winner is a very sweet, showy young heifer with great hindquarters and a leg in every corner.”

Runner-up was the August 2012 born Ballymoney Dora, from Noel Kilpatrick’s five-cow herd based at Banbridge, County Down. Sired by Celtic Rock, she is bred from a Kilbride Farm Newry daughter purchased privately from David Reily’s Knocknamuckley herd.

Michael Robson added:”The reserve award winner is a well grown, powerful heifer, full of promise for the future.”

Club chairman Nigel Glasgow congratulated the winners, and thanked Eamon McCloskey from Woodcraft Kitchens (Kilrea) for his continued sponsorship of the annual competition.

Meanwhile in the show’s scheduled Simmental classes the female championship and supreme overall accolade went to Silveroe Caroline, a stylish heifer owned by Leslie Weatherup, and son Christopher, from Ballyclare, County Antrim. Born in October 2011, she is by Kilbride Farm Newry, and was breed champion at Balmoral Show in May.

“This is a big powerful heifer with a sweet head and a great body. She oozes ring presence, and has great strength of bone and breed character,” added the judge.

Claiming the reserve supreme title was the male champion Killynure Darwin, a January 2012 born Omorga Murray son, bred by Raymond Porter from Omagh, County Tyrone. He was male champion at Balmoral, and scooped the breed’s supreme award at Ballymena Show.

The judge concluded:”This is a big scopy bull with a good topline and great hindquarters. He is a tremendous size for his age.”

The Lurgan Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year competition were Ballymoney David and Ballymoney Derek bred by Noel Kilpatrick.

Class results include:

Cow, any age – 1, Jim Hamilton, Rock, Slatequarry Prince Diana ET by Omorga Prince.

Reserve female champion was Jim Hamilton's Slatequarry Prince Diana.

Heifer, born between 01/01/11 and 30/06/11 1, Wesley Abraham, Irvinestown, Magheracrigan Claire 2nd by Omorga Volvo.

Heifer, born between 01/07/11 and 31/12/1 1, Leslie and Christopher Weather, Ballyclare, Silveroe Caroline by Kilbride Farm Newry; 3, Duncan McDowell, Newtownards, Castlemount Chrissy by Cairnview Snazzy.

Simmental champion at Lurgan Show was Silveroe Caroline exhibited by Christopher Weatherup, Ballyclare.

Bull, born on or after 01/01/12 1, Raymond Porter, Omagh, Killynure Darwin by Omorga Murray; 2, Robin and Darla Boyd, Portglenone, Slievenagh Dictator by Omorga Volvo; 3, Noel Kilpatrick, Ballymoney David by Derwentwood Nero.

Reserve champion Simmental was Killynure Darwin, owned by Raymond Porter, Omagh, and shown by Alastair Short

Pair, property of exhibitor 1, David Hazelton, Dungannon; 2, Noel Kilpatrick; 3, Keith and Andrea Nelson.

Calf, under-one-year-old 1, Keith and Andrea Nelson, Scribby Farms Daisy by Drumlone Anchor; 2, Noel Kilpatrick, Ballymoney Dawn by Celtick Rock; 3, Ballymoney Derek by Celtick Rock.

Winner of the 2013 Woodcraft Kitchens (Kilrea) junior heifer derby was Scribby Farms Daisy shown by Keith Nelson, Rosslea.

 Ballymoney Dora owned by Noel Kilpatrick, Banbridge, and shown by Alan Shortt, was the runner-up in the Woodcraft Kitchens (Kilrea) junior Simmental heifer derby.

Exhibitor-bred calf, under six-months-old 1, Slatequarry Haped Diana by Knox Haped.

Young handler 1, Jamie Boyd, Portglenone; 2, Jane Kilpatrick, Lurgan.

First prize Simmental young handler Jamie Boyd, Portglenone.

Second prize Simmental young handler Jane Kilpatrick, Lurgan.

Heifer Derby Classes

Heifer, born between 01/01/12 and 30/04/12 1, David Hazelton, Dungannon, Ranfurl Weikel 11th ET by Hillcrest Champion; 2, Robert Forde, Tempo, Mullyknock Duchess by Carmavey Striker; 3, David Hazelton, Ranfurly Blende 4th by Hillcrest Valentine.

Heifer, born between 01/05/12 and 31/08/12 1, Noel Kilpatrick, Banbridge, Ballymoney Dora by Celtic Rock; 2, Mrs Thelma Gorman, Armagh, Woodford Daisy 2nd by Lurgill Barney.

Heifer, born between 01/09/12 and 31/12/12 1, Andrea and Keith Nelson, Rosslea, Scribby Farms Daisy by Drumlone Anchor; 2, Duncan McDowell, Newtownards, Castlemount Modesty by Arkmill Franklyn; 3, Duncan McDowell, Castlemount Bianca by Curaheen Tyson.

Lurgan Show qualifiers for the Ivomec Super Simmental Pair of the Year competition were Ballymoney Derek and Ballymoney David owned b Noel Kilpatrick, Banbridge, and exhibited by Alan Shortt and Marcus Berry

Lurgan Show Simmental judge Michael Robson, with NI club secretary Robin Boyd, Portglenone.

Tempo Simmental breeder and British Simmental Cattle Society council member Robert Forde.

1st June 2013 JUDGE: Mr Michael Robson
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
Reserve Supreme Champion & Male Champion KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
Reserve Male Champion SLIEVENAGH DICTATOR 12 OMORGA VOLVO SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
Reserve Female Champion SLATEQUARRY PRINCE DIANA OMORGA PRINCE WOODHALL DIANA MR T J HAMILTON
Junior Heifer Derby 1. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
2. BALLYMONEY DAWN CELTIC ROCK BALLYVALLOUGH ALISON 2ND MRS M H KILPATRICK
Cow, born before 01.01.10, in-calf or in-milk, having had at least one calf 1. SLATEQUARRY PRINCE DIANA OMORGA PRINCE WOODHALL DIANA MR T J HAMILTON
Heifer, born on or after 01.01.11 and on or before 30.06.11 1. MAGHERACRIGAN CLARE 2ND OMORGA VOLVO DRIPSEY TWLIGHT PRINCESS KIM MR T W ABRAHAM
Heifer, born on or after 01.07.11 and on or before 31.12.11 1. SILVEROE CAROLINE J L & C J WEATHERUP
2. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
3. CASTLEMOUNT CHRISSY CAIRNVIEW SNAZZY EDENBANN ANGELA DAVID DUNCAN MCDOWELL
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer, born on or after 01.01.12 up to 30.04.12 1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. MULLYKNOCK DUCHESS CARMAVEY STRIKER MULLYKNOCK PRINCESS MR R A FORDE
3. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer, born on or after 01.05.12 up to 31.08.12 1. BALLYMONEY DAWN CELTIC ROCK BALLYVALLOUGH ALISON 2ND MRS M H KILPATRICK
2. WOODFORD DAISY 2ND LURGILL BARNEY 10 WOODFORD PATRICIA 2ND MRS T H GORMAN
Woodcraft Kitchens (Kilrea) Junior Heifer Derby - Heifer, born on or after 01.09.12 up to 31.12.12 1. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
2. CASTLEMOUNT MODESTY ARKMILL FRANKLYN SLIEVENAGH BELLE 10 DAVID DUNCAN MCDOWELL
3. CASTLEMOUNT BIANCA CURAHEEN TYSON STRALONGFORD BIANCA DAVID DUNCAN MCDOWELL
4. BALLYMONEY DORA CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WENDY MRS M H KILPATRICK
5. WOODFORD PAULA 2ND KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Bull, born on or after 01.01.12 1. KILLYNURE DARWIN 12 OMORGA MURRAY KILLYNURE TWINKLE MR R S R PORTER
2. SLIEVENAGH DICTATOR 12 OMORGA VOLVO SLIEVENAGH SARAH MR R J BOYD
3. BALLYMONEY DEREK 12 CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WIN MRS M H KILPATRICK
4. BALLYMONEY DAVID 12 DERWENTWOOD NERO GERRARD BELINDA 51 MRS M H KILPATRICK
5. SCRIBBY FARMS DAYBREAKER 12 DRIPSEY SUPER KING ET STRALONGFORD WINNIE MR M NELSON
Calf, 12 months or under at Show 1. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
2. BALLYMONEY DAWN CELTIC ROCK BALLYVALLOUGH ALISON 2ND MRS M H KILPATRICK
3. BALLYMONEY DEREK 12 CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WIN MRS M H KILPATRICK
Pairs 1. RANFURLY BLENDE 4TH D1 HILLCREST VALENTINE RANFURLY BLENDE 2ND MR W D HAZELTON
1. RANFURLY WEIKEL 11TH D3 HILLCREST CHAMPION SOUTH PARK KING KONG WEIKEL 2ND MR W D HAZELTON
2. BALLYMONEY DAVID 12 DERWENTWOOD NERO GERRARD BELINDA 51 MRS M H KILPATRICK
2. BALLYMONEY DEREK 12 CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WIN MRS M H KILPATRICK
3. SCRIBBY FARMS DAISY DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS AMIRA MR M NELSON
3. SCRIBBY FARMS DAZZLER 12 DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS SUE MR M NELSON
Best Exhibitor bred Simmental Calf, 6 months or less at date of Show 1. SLATEQUARRY HAPED DIANA KNOX HAPED W057 SLATEQUARRY PRINCE DIANA MR T J HAMILTON
Ivomec Super Pairs Qualifiers BALLYMONEY DAVID 12 DERWENTWOOD NERO GERRARD BELINDA 51 MRS M H KILPATRICK
BALLYMONEY DEREK 12 CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WIN MRS M H KILPATRICK

Cothi Bridge Show

25th May 2013 JUDGE: Mr R Jones
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion BEN-NANT CADI HIRWAUN ROONEY BEN-NANT WHITNEY MR B T RAYMOND
Reserve Supreme Champion GERAWIL CARABEL SAMARK SUPERMAN GRANGEWOOD ANNABEL D E & D AT LLOYD
Best Bull, any age 1. HIRWAUN DELBOY 12 BANWY T-REX HIRWAUN RUTH MR A DAVIES
Best Cow, in calf or with calf at foot BEN-NANT BUDDUG SAMARK SUPERMAN BEN-NANT VERA MR B T RAYMOND
Best Heifer, in-calf, born after 01.01.11 1. BEN-NANT CADI HIRWAUN ROONEY BEN-NANT WHITNEY MR B T RAYMOND
2. GERAWIL BELLOW BRINKTON BRILLIANT GREENFIELDS WILLOW D E & D AT LLOYD
3. ALREB CINDERELLA KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN VERONA RICHARD JAMES CUMMING
Best Maiden Heifer, born after 01.09.11 1. GERAWIL CARABEL SAMARK SUPERMAN GRANGEWOOD ANNABEL D E & D AT LLOYD
2. BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
3. DYFED ANGHARAD 4TH PENWERN WISEMAN DYFED ANGHARAD MR & MRS M O & L D JONES
4. CRUGMELYN DIME WOODHALL WARREN CRUGMELYN TOPIC 2ND G & E LLOYD
5. CRUGMELYN DAFFODIL WOODHALL WARREN CRUGMELYN ATIA G & E LLOYD
6. DYFED HEATHER HONEY 18TH PENWERN WISEMAN DYFED HEATHER HONEY 12TH MR & MRS M O & L D JONES
7. CWARRE AMBER'S DIAMOND BEN-NANT VERNON PODE HOLE SOPHIA AMBER RICHARD JAMES CUMMING
Pair, property of the same owner 1. BEN-NANT CADI HIRWAUN ROONEY BEN-NANT WHITNEY MR B T RAYMOND
1. BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Champion Interbreed Pair BEN-NANT CADI HIRWAUN ROONEY BEN-NANT WHITNEY MR B T RAYMOND
BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
Reserve Interbreed best Homebred BEN-NANT CADI HIRWAUN ROONEY BEN-NANT WHITNEY MR B T RAYMOND
Reserve Interbreed Group of Four BEN-NANT CADI HIRWAUN ROONEY BEN-NANT WHITNEY MR B T RAYMOND
BEN-NANT DELLA 12 PENWERN ALI 09 BEN-NANT VOGUE MR B T RAYMOND
GERAWIL CARABEL SAMARK SUPERMAN GRANGEWOOD ANNABEL D E & D AT LLOYD
ALREB CINDERELLA KILBRIDE FARM NEWRY PENWERN VERONA RICHARD JAMES CUMMING