Aylsham Show Results


 
DATE: 31st August 2015 JUDGE: Mr J Barber
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion THEBERTON ABAGAIL KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON OLIVIA MR & MRS LJ DOWLEY
Reserve Supreme Champion & Male Champion HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS H CLARKE
Reserve Male Champion & Junior Male Champion WILLIAMS FAWKES 14 CAIRNVIEW SNAZZY WILLIAMS TOPAZ'S BATHILDA MRS H CLARKE
Reserve Female Champion STERLING GRACE'S WILHEMINA DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE MRS H CLARKE
Reserve Junior Male Champion FIRCOVERT FOSTER 14 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BREEZE MR P GUNTHER
Heifer, born on or after 01.01.14 1. FIRCOVERT FANTASY FIRCOVERT CHESTER 11 FIRCOVERT CECILIA MR P GUNTHER
2. FIRCOVERT FORGET ME NOT BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BLOSSOM MR P GUNTHER
3. WESTOVER FRUITY PASTUREFIELDS TURBO TOMMY WESTOVER CRANBERRY MR TOM HUME
Heifer, born on or after 01.01.13 to 31.12.13 1. FIRCOVERT EDWINA BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BONNIE MR P GUNTHER
2. THEBERTON ESMERELDA THURSFORD ANT 09 THEBERTON BLANCMANGE MR & MRS LJ DOWLEY
3. KINNINMONTH GOLDIE ROSTEN ROSCOE TREETOPS GOLDEN JUBILEE M/S G D KEY & SONS
Cow, in milk or in calf 1. THEBERTON ABAGAIL KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON OLIVIA MR & MRS LJ DOWLEY
2. STERLING GRACE'S WILHEMINA DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE MRS H CLARKE
Calf, born during the year of the Show 1. WILLIAMS WILHEMINA'S GINNY HEATHBROW TRISTAR STERLING GRACE'S WILHEMINA MRS H CLARKE
Young Bull, born on or after 01.01.14 1. WILLIAMS FAWKES 14 CAIRNVIEW SNAZZY WILLIAMS TOPAZ'S BATHILDA MRS H CLARKE
2. FIRCOVERT FOSTER 14 BURGHBRIDGE BRADLEY 10 FIRCOVERT BREEZE MR P GUNTHER
Senior Bull, born before 01.01.14 1. HEATHBROW TRISTAR HEATHBROW MISCHIEF AWL STARLET 8E MRS H CLARKE
Pair of Animals from one Exhibitor 1. MRS H CLARKE
2. MR P GUNTHER
Interbreed - Reserve Continental Champion THEBERTON ABAGAIL KILBRIDE FARM NEWRY THEBERTON OLIVIA MR & MRS LJ DOWLEY

Derbyshire Show Results


 

DATE: 28th June 2015
JUDGE: Mr A Ryder
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion DOVEFIELDS DANIELLE HIRWAUN WINSTON DOVEFIELDS ROXANNE L RENSHAW & I BRASSINGTON
Reserve Supreme Champion STORERSMITH BUBBLE'S FIZZ KILBRIDE FARM COMBER 11 STORERSMITH BUBBLE MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born on or after 01.01.14 1. STORERSMITH FIREBALL XL5 14 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BUTTERSCOTCH MR & MRS R & L STORER SMITH
Bull, born before 01.01.14 1. STORERSMITH ERIK THE RED 13 POPES BARCLAY 10 STORERSMITH BRAMBLE MR & MRS R & L STORER SMITH
2. RATHLEE BEN ANATRIM JACOB RATHLEE TAMARA MR & MRS J MEE
3. GRANGEWOOD EDGAR 13 OMORGA ALONSO 09 GRANGEWOOD BEATRICE MR R E PAYNE
Heifer, born after 01.01.14 1. STORERSMITH BUBBLE'S FIZZ KILBRIDE FARM COMBER 11 STORERSMITH BUBBLE MR & MRS R & L STORER SMITH
2. PEATLING FRANCESSA CHYANHAL WELLINGTON TIRLEY KARA W R EALES & SON
Heifer, born in 2013 1. LANCELOT LOUISE 2ND ULCEBY RUPERT HOCKENHULL LOUISE 41ST MR & MRS J MEE
2. STORERSMITH EMBER HOCKENHULL RED RUM STORERSMITH CINNAMON MR & MRS R & L STORER SMITH
3. GREENFIELDS ELIZABETH GREENFIELDS VICTORY GREENFIELDS AMY MR A.O & H.A TAYLOR
Cow or Heifer, in-calf or with calf at foot 1. DOVEFIELDS DANIELLE HIRWAUN WINSTON DOVEFIELDS ROXANNE L RENSHAW & I BRASSINGTON
2. PEATLING CARMILLA CHYANHAL WELLINGTON PEATLING SWEETDREAM W R EALES & SON
Best Pair 1. MR & MRS R & L STORER SMITH
2. W R EALES & SON
3. MR & MRS J MEE

Great Yorkshire Show Results

 

DATE: 14th July to 16th July 2015
JUDGE: Mr W Young
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion MIDHOPE BRIGHT LIGHT CORSKIE WEALTH MIDHOPE HIGHLIGHT 2ND MR W J HOLLINGSWORTH
Male Champion & Reserve Junior Champion NEWBIEMAINS FLAMIN BRILLIANT 14 BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BLINKING BRILLIANT JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Male Champion STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
Junior Champion NEWBIEMAINS FANCYPANTS KILBRIDE FARM RAINMAN INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
Bull, born before 01.01.14 1. BLACKFORD BULLFINCH 10 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD KITTIWAKE J J & J M SANDERS
2. CORSKIE EBAY 13 DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE ANYA MR D C HOULDEY
Bull, born on or after 01.01.14 1. NEWBIEMAINS FLAMIN BRILLIANT 14 BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BLINKING BRILLIANT JIM & PATRICIA GOLDIE
2. STERLING FERDINAND 14 STERLING COTSWOLD 11 STERLING PETRA'S CAIRO BODDINGTON ESTATES LTD
3. ST TRINIANS FIRECRACKER 14 ST TRINIANS EXCALABER 13 ST TRINIANS DYNAMITE MISS KIRSTY MCCAIG
Cow or Heifer, in-calf or with calf at foot, having had a calf before attaining the age of three years 1. MIDHOPE BRIGHT LIGHT CORSKIE WEALTH MIDHOPE HIGHLIGHT 2ND MR W J HOLLINGSWORTH
2. NEWBIEMAINS WAG KILBRIDE FARM RAINMAN DARSHAM REJOICE JIM & PATRICIA GOLDIE
3. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born in 2013 1. NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
2. ST TRINIANS ELECTRA AUROCH ACE ST TRINIANS APRIL MISS KIRSTY MCCAIG
3. STERLING BACARDI'S EVITA MENDICK BUTCH 10 STERLING NAOMI'S BACARDI BODDINGTON ESTATES LTD
Heifer, born in 2014 1. NEWBIEMAINS FANCYPANTS KILBRIDE FARM RAINMAN INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
2. BLAKEWELL WALLFLOWER'S FREESIA BLAKEWELL WARRIOR BLAKEWELL PRIMROSES WALLFLOWER I & M STEELE
Group of Three, the property of the same exhibitor 1. JIM & PATRICIA GOLDIE
2. BODDINGTON ESTATES LTD
Interbreed - Junior Beef Champion NEWBIEMAINS FANCYPANTS KILBRIDE FARM RAINMAN INNERWICK CHARLOTTE JIM & PATRICIA GOLDIE
  Newbiemains Eclypse - Supreme Champion & Female Champion

Newbiemains Eclypse - Supreme Champion & Female Champion

  Midhope Bright Light - Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion

Midhope Bright Light - Reserve Supreme Champion & Reserve Female Champion

  Newbiemains Flamin Brilliant 14 - Male Champion & Reserve Junior Champion

Newbiemains Flamin Brilliant 14 - Male Champion & Reserve Junior Champion

Northumberland Show Results 2015



DATE: 25th May 2015
JUDGE: Mr B Wise
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion BLACKFORD BULLFINCH 10 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD KITTIWAKE J J & J M SANDERS
Reserve Supreme Champion & Female Champion CURAHEEN TILLY OMORGA PRINCE CURAHEEN PRINCESS J J & J M SANDERS
Reserve Male Champion BAVINGTON FANTASTIC 14 BLACKFORD BULLFINCH 10 BLAKEWELL SWEETHEART BEVERLEY J J & J M SANDERS
Reserve Female Champion BAVINGTON SUSIE 3RD BLACKFORD BULLFINCH 10 BAVINGTON SUSIE J J & J M SANDERS
Maiden Heifer, under 24 months on 31.05.15 1. BAVINGTON SUSIE 3RD BLACKFORD BULLFINCH 10 BAVINGTON SUSIE J J & J M SANDERS
2. CURAHEEN FAWN DIRNANEAN APOSTLE 9 CURAHEEN CAPRICE J J & J M SANDERS
3. LYVENNET EVOQUE ISLAVALE CLINT 11 LYVENNET ANNABEL MESSRS RCS &CFE ADDISON
4. NEWBIEMAINS FIRST EDITION LISGLASS CHURCHILL 11 NEWBIEMAINS BONNIE H & DM FORSTER
Heifer, in-calf or with calf at foot 1. SEEPA DEE ROSTEN BARNEY SEEPA ANABELLE ET J J & J M SANDERS
2. BREAGHEY ELBERTA DRIPSEY SUPER KING ET CORRICK VIDA H & DM FORSTER
3. NEWBIEMAINS ELSIE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS ANNIE H & DM FORSTER
Cow, having had one calf or more 1. CURAHEEN TILLY OMORGA PRINCE CURAHEEN PRINCESS J J & J M SANDERS
Junior Bull, not more than 18 months old on 31.05.15 1. BAVINGTON FANTASTIC 14 BLACKFORD BULLFINCH 10 BLAKEWELL SWEETHEART BEVERLEY J J & J M SANDERS
2. BAVINGTON FIRECRACKER 14 BLACKFORD BULLFINCH 10 BAVINGTON CLOVER J J & J M SANDERS
3. BAVINGTON FREDDIE 14 BLACKFORD BULLFINCH 10 BALLINALARE FARM CAROL J J & J M SANDERS
4. LYVENNET FRODO 14 ISLAVALE CLINT 11 LYVENNET BRIONY MESSRS RCS &CFE ADDISON
Senior Bull, over 18 months old on 31.05.15 1. BLACKFORD BULLFINCH 10 CURLIEU KNIGHT BLACKFORD KITTIWAKE J J & J M SANDERS
Pair of Animals 1. J J & J M SANDERS
2. H & DM FORSTER

Shropshire Show results 23rd May 2015


DATE: 23rd May 2015
JUDGE: Mr B Jones
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Reserve Supreme Champion & Male Champion CHYANHAL FALSTAFF 14 POPES LAIRD KILBRIDE FARM EUNICE 55T MRS P M LALLY
Exhibitor Bred Champion EATON ARISTOCRAT JUDY SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON JUDY A J & S D HEATH
Bull, born on or after 01.04.14 1. CHYANHAL FALSTAFF 14 POPES LAIRD KILBRIDE FARM EUNICE 55T MR R M BIRCH
2. EATON FRED 14 TILBROOK CORPORAL 11 SHEBDON AMY A J & S D HEATH
Heifer, born on or after 01.01.13 1. EATON ARISTOCRAT JUDY SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON JUDY A J & S D HEATH
2. TWYFORD FLO CURAHEEN BIRETTE TWYFORD ANNA TWO MR R M BIRCH
Cow, in milk or in calf, born before 01.01.12 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Pair 1. CHYANHAL FALSTAFF 14 POPES LAIRD KILBRIDE FARM EUNICE 55T MR R M BIRCH
1. TWYFORD FLO CURAHEEN BIRETTE TWYFORD ANNA TWO MR R M BIRCH
Interbreed Supreme Champion & Continental Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH



Great Yorkshire Show 2014

DATE: 8th July to 10th July 2014 JUDGE: Mr J Jeffrey
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Supreme Champion STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male Champion & Junior Champion WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE
Reserve Female Champion & Reserve Junior Champion AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
Bull, born on or before 31.12.12 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
Bull, born on or after 01.01.13 1. WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE
2. DENIZES ESQUIRE 13 DIRNANEAN APOSTLE 09 DENIZES MELODY 10TH M A BARLOW
3. SCOTLAND HILL EVAN 13 SCOTLAND VIPER SCOTLAND HILL NELDA BLISS MR THOMAS HILL
Cow or Heifer, in-calf or with calf at foot, having had a calf before attaining the age of 3 years 1. STERLING PETRA'S CAIRO DOVEFIELDS GALLANT STERLING DOLORES PETRA BODDINGTON ESTATES LTD
2. BLAKEWELL SWEETHEARTS CAMILLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL KISS'S SWEETHEART I & M STEELE
Heifer, born in 2012 1. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
2. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
3. WILLIAMS WENDY'S DROMEDA HEATHBROW TRISTAR STERLING PETRA'S WENDY MRS H CLARKE
4. STERLING GRACE'S DYNISTY DARSHAM PLAYBOY STERLING CHAMPAGNE'S GRACE BODDINGTON ESTATES LTD
5. BLAKEWELL ANDANTES DANCER BLAKEWELL WARRIOR BLAKEWELL MELODY'S ANDANTE I & M STEELE
Heifer, born in 2013 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
2. NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
3. STERLING NAOMI'S ECHO STERLING VIKING 2ND STERLING ADELS NAOMI BODDINGTON ESTATES LTD
Group of Three Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. JIM & PATRICIA GOLDIE
Pair of Animals by the same sire 1. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
1. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
Interbreed Junior Beef Champion WILLIAMS EDDIE 13 CLONAGH TIGER GALLANT WILLIAMS LORETTE AUROR MRS H CLARKE

Driffield Show 2014

DATE: 16th July 2014 JUDGE: Mr R McKinnes
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion MIDHOPE BRIGHT LIGHT CORSKIE WEALTH MIDHOPE HIGHLIGHT 2ND MR W J HOLLINGSWORTH
Reserve Supreme Champion BLAKEWELL SWEETHEARTS CAMILLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL KISS'S SWEETHEART I & M STEELE
Female, over 18 months and under 30 months 1. BLAKEWELL ANDANTES DANCER BLAKEWELL WARRIOR BLAKEWELL MELODY'S ANDANTE I & M STEELE
Female, over 30 months 1. MIDHOPE BRIGHT LIGHT CORSKIE WEALTH MIDHOPE HIGHLIGHT 2ND MR W J HOLLINGSWORTH
2. BLAKEWELL SWEETHEARTS CAMILLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL KISS'S SWEETHEART I & M STEELE

Great Ecclestone Show 2014

DATE: 12th July to 13th July 2014 JUDGE: Mr A Ryder
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion ISLAVALE DOLLAR 12 CLONAGH A SUPER STAR ISLAVALE BIDDY J DAVID LOFTUS
Reserve Supreme Champion BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
Bull, under 18 months on day of Show 1. BLACKPOOL EDAN 13 DENIZES BLIZZARD 10 BLACKPOOL WELCOME J DAVID LOFTUS
Bull, 18 months and over on day of Show 1. ISLAVALE DOLLAR 12 CLONAGH A SUPER STAR ISLAVALE BIDDY J DAVID LOFTUS
Cow, with or without calf at foot 1. BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
2. BALLINALARE FARM CACTUS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROGUE MR R L PENNINGTON
Heifer, in-calf or with calf at foot 1. BLACKPOOL DORIE CORSKIE PILOT BLACKPOOL WHISKY J DAVID LOFTUS
2. PENTON OLYMPIA ATLOW AWESOME 09 POPES MELODY'S AMBER MR R L PENNINGTON

Cheshire County Show 2014

DATE: 17th June to 18th June 2014 JUDGE: Mr D Burkill
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Male Champion LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Reserve Supreme & Female Champion POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
Junior Champion EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Exhibitor Bred Champion ATLOW DESTINY LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW BOADICEA MR D DONNELLY
Exhibitor Bred Reserve Champion EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Bull, born on or between 01.01.13 and 31.03.13 1. EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
Bull, born on or after 01.04.13 1. TIRLEY EVERTON 13 CAMUS BEAVER 10 TIRLEY MELISSA'S JOLLINE MR S P WHITE
Heifer, born on or after 01.01.13 1. MOSS HALL EMILY SAPLING BRETT 10 CRESSWELL UMARNI T J HASSALL & CO
Heifer, born on or between 01.01.12 and 31.12.12 1. ATLOW DESTINY LISGLASS BARNABUS 10 ATLOW BOADICEA MR D DONNELLY
Cow or Heifer, having calved before 3 years of age, born in 2011, in-milk or certified in-calf at time of the Show 1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH
2. BALLINALARE FARM CACTUS AUCHORACHAN WIZARD BALLINALARE FARM ROGUE MR R L PENNINGTON
Cow, in-calf or in-milk, born before 01.01.11 1. KILBRIDE FARM DORA 34A CAIRNVIEW SNAZZY KILBRIDE FARM DORA 21T MR D DONNELLY
Bull, born on or after 31.12.12 1. LISGLASS BARNABUS 10 RACEVIEW STANLEY GLENTURK TESSA MR D DONNELLY
Pair of Animals 1. EATON ELMO 13 CORSKIE WHAM SKERRINGTON ROXIE 14TH A J & S D HEATH
1. POPES WHISPERS COCO BLACKFORD TONKA SWALLOWHILL WHISPER A J & S D HEATH

Great Eccleston Show

shows top
13th to 14th July 2013 JUDGE: MR D JONES
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Reserve Supreme Champion POPES NELLYS DAZZLER BANWY WONDERBOY POPES NELLY 2ND M/S J H & V G WOOD
Best Animal, Opposite Sex to Supreme Champion BLACKPOOL CHRISTIAN 11 LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL MAGGIE J DAVID LOFTUS
Bull, under 18 months on day of Show 1. BLACKPOOL DAVID 12 CORSKIE PILOT BLACKPOOL WAFFLE J DAVID LOFTUS
Bull, 18 months and over on day of Show 1. BLACKPOOL CHRISTIAN 11 LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL MAGGIE J DAVID LOFTUS
Heifer, in-calf or with Calf at foot 1. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Maiden Heifer, born on or after 01.01.12 1. POPES NELLYS DAZZLER BANWY WONDERBOY POPES NELLY 2ND M/S J H & V G WOOD
2. BLACKPOOL DORIE CORSKIE PILOT BLACKPOOL WHISKY J DAVID LOFTUS
Best Pair of Animals 1. J DAVID LOFTUS
2. M/S J H & V G WOOD

Great Yorkshire Show

shows top
9th to 11th July 2013 JUDGE: Mr R Boyd
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Supreme & Male Champion STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male & Reserve Junior Champion NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Female Champion DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
Junior Champion STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, any age 1. STERLING COTSWOLD 11 CORRICK KENTUCKY KID STERLING JOYFULLS RITZY BODDINGTON ESTATES LTD
2. NEWBIEMAINS DAZ 12 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 BARN WILLOW 4TH JIM & PATRICIA GOLDIE
3. NEWBIEMAINS DIAMOND HARRY 12 BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS VESPER JIM & PATRICIA GOLDIE
Cow or Heifer, in-calf or with calf at foot, having had a calf before attaining the age of three years 1. DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
2. CARRALAVIN WYNN RATHLEE TREVOR TAWLEY NIOLA JIM & PATRICIA GOLDIE
Heifer, born in 2011 1. STERLING NOVA'S CANDY DARSHAM PLAYBOY STERLING JANETS NOVA BODDINGTON ESTATES LTD
2. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
3. BLAKEWELL SWEETHEARTS CAMILLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL KISS'S SWEETHEART I & M STEELE
Heifer, born in 2012 1. STERLING WENONA'S DIVINA DOVEFIELDS GALLANT STERLING NAOMI'S WENONA BODDINGTON ESTATES LTD
2. NEWBIEMAINS DESIGNER WAG BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS WAG JIM & PATRICIA GOLDIE
3. POPES NELLYS DARLING BANWY WONDERBOY POPES NELLYS SUPRISE M/S J H & V G WOOD
Group of Three Animals, the property of the same Exhibitor 1. BODDINGTON ESTATES LTD
Pair of Animals by the same sire 1. JIM & PATRICIA GOLDIE

Driffield Show

PageLines- showstop.jpg
18th July 2012 JUDGE: Mr G Young
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion 1. SCARTHINGWELL CLOVER ARDO FIGARO SCARTHINGWELL WHITE HEATHER MR & MRS D PICK
Reserve Champion BLAKEWELL SAMANTHA'S AMY BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL JUDITH'S SAMANTHA I & M STEELE
Male, under 18 months CAISTOR CHRISTIAN 11 CAISTOR ARISTOTLE 09 CAISTOR SAGE 7TH MR B LUNDY
Female, under 18 months SCARTHINGWELL CLOVER ARDO FIGARO SCARTHINGWELL WHITE HEATHER MR & MRS D PICK
Female, over 18 months and under 30 months BLAKEWELL MELODYS BELLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL MELODY I & M STEELE
Female, over 30 months 1. CAISTOR EMPRESS 17TH BARABAS CAISTOR EMPRESS 2ND MR B LUNDY
2. BLAKEWELL SAMANTHA'S AMY BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL JUDITH'S SAMANTHA I & M STEELE

Great Eccleston Show

PageLines- showstop.jpg
14th - 15th July 2012 JUDGE: Mr J Goldie
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Reserve Champion BLACKPOOL CARLITON 11 CAMUS FRONTIER BLACKPOOL WHISKY J DAVID LOFTUS
Best pair if animals, owned by an exhibitor 1. M/S J H & V G WOOD
2. J DAVID LOFTUS
Bull, under 18 months on date of show 1. BLACKPOOL CARLITON 11 CAMUS FRONTIER BLACKPOOL WHISKY J DAVID LOFTUS
2. BLACKPOOL CLIVE 11 HOCKENHULL RUPERT BLACKPOOL PAULA J DAVID LOFTUS
3. BLACKPOOL CEDRIC 11 KILBRIDE FARM NEWRY BLACKPOOL WHATSIT J DAVID LOFTUS
Cow, with or without a calf at foot BLACKPOOL WHATSIT LAMHOJ SUPERY BLACKPOOL PATIENCE J DAVID LOFTUS
Heifer, in calf or with calf at foot 1. DENIZES TRIXIE-BELLE 3RD ASHLAND TORNADO DENIZES TRIXIE BELLE M A BARLOW
2. BLACKPOOL BRIGETTE WOODHALL PREMIER BLACKPOOL MAGGIE J DAVID LOFTUS
3. BLACKPOOL CHRISTINE WOODHALL PREMIER BLACKPOOL ROSALIND J DAVID LOFTUS
Maiden heifer, born on or after 01.01.11 1. POPES PRINCESS CLEO BANWY WONDERBOY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD

Great Yorkshire Show

PageLines- showstop.jpg
10th - 12th July 2012 JUDGE: MR D LOWRY
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion 1. THURSFORD TREBLE 34TH BLAIR RORY THURSFORD TREBLE 21ST C R FOVARGUE BROS
Reserve Overall, Reserve Female & Junior Champion 1. SCARTHINGWELL CLOVER ARDO FIGARO SCARTHINGWELL WHITE HEATHER MR & MRS D PICK
Male & Reserve Junior Champion 1. TWYFORD CROCKETT 11 KILBRIDE FARM VALOUR TWYFORD WANETTA M/S A & P A HURN
Reserve Male Champion 1. SCARTHINGWELL CHANDLER 11 HEYWOOD ANDREW SCARTHINGWELL VIXEN MR & MRS D PICK
Bull, born on or after 01.01.11 1. TWYFORD CROCKETT 11 KILBRIDE FARM VALOUR TWYFORD WANETTA M/S A & P A HURN
2. SCARTHINGWELL CHANDLER 11 HEYWOOD ANDREW SCARTHINGWELL VIXEN MR & MRS D PICK
Cow or Heifer born in 2009, in calf at foot, having had a calf before attaining the age of three years 1. BLAKEWELL SAMANTHA'S AMY BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL JUDITH'S SAMANTHA I & M STEELE
Heifer born in 2010 1. THURSFORD TREBLE 34TH BLAIR RORY THURSFORD TREBLE 21ST C R FOVARGUE BROS
2. BLAKEWELL MELODYS BELLE BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL MELODY I & M STEELE
Heifer born in 2011 1. SCARTHINGWELL CLOVER ARDO FIGARO SCARTHINGWELL WHITE HEATHER MR & MRS D PICK
2. SCARTHINGWELL COCO CHANEL HEYWOOD ANDREW SCARTHINGWELL MIRANDA'S TRINNY MR & MRS D PICK
3. TWYFORD CATARINA KILBRIDE FARM VALOUR TWYFORD TA'RHONA M/S A & P A HURN
Cow of Heifer and Calf 1. BLAKEWELL SAMANTHA'S AMY BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL JUDITH'S SAMANTHA I & M STEELE
Group of Three Animals 1. MR & MRS D PICK
Pair of Animals by the same Sire 1. MR & MRS D PICK
2. M/S A & P A HURN
3. I & M STEELE

Thirsk Sale

champ

A high demand for females saw records broken at the Society sale at Thirsk on 8th May. Judged by Mr John Peckitt. Top price was the champion maiden heifer Midhope Blossom from WJ Hollingsworth, Midhope Hall Farm, Midhopestones, Sheffield selling for 3750gns to JJ & JM Sanders, Bavington Hill Head, Capheaton, Newcastle Upon Tyne, Northumberland (Bavington Herd).

Champion

Second top was an in calf heifer form the same stable Midhope Tate 3rd, and was purchased by the Bavington Herd also.

Reserve Champion

3 heifers averaged £3220 4 cows averaged £2153

Borderway Agri Expo

glenturk _bonanza

This was the first year that a Simmental calf show was held at the Agri Expo, an event that has now been running for 5 years. Again attendance was over 10,000 people with a strong interest in all things beef and sheep related, to what is now considered one of the best livestock events of its kind in the country.

Simmental entries were 32, which is an encouraging result for the first year and something that we can build from in the future. The Judge for the day was auctioneer and farmer David Lowry from Lanark, (Keeldrum).

A big thank you must go to our sponsors, Cogent UK, Carrs Billington, Bowland Foods, Baxter Marwood and Brown Vets, Brockholes Arms Auction Mart, Paragon Vet Group, David Hazelton (Ranfurly Simmentals), David Donnelley (Preserva & Atlow Simmentals), Barlow Trailers, David Loftus (Blackpool Simmentals), Tynedale Farm Supplies and The British Simmental Cattle Society.

Results

Class 1 Male calf born 28/09/10 - 31/12/10

1st £100 B G & L Allan Glenturk Bonanza 10 08/11/10 Sire; Celtic Rock Dam; Glenturk Paradise

2nd £75 B G & L Allan Glenturk Bugsy 10 03/10/10 Sire; Omorga Murray Dam: Glenturk Nemesis

3rd £50 M/S J H & V G Wood Popes Barclay 10 23/12/10 Sire; Banwy Wonderboy Dam; Popes Nelly 2nd

4th £25 J David Loftus Blackpool Brian 10 09/10/10 Sire; Omorga Volvo Dam; Blackpool Tessa

Class 2 Male calf born on or after 01/01/11

1st £100 M/S J H & V G Wood Popes Challenger 11 04/01/11 Sire; Banwy Wonderboy, Dam; Carrgibbitt Trixie-Belle

2nd £75 Mr & Mrs Fitton & Son Simply Courageous 11 08/01/11 Sire; Seaview Tommy Dam; Carbery Pippa

3rd £50 Miss S A Birch Silver Birch Crisis 11 18/01/11 Sire; Samark Superman Dam; Silver Birch Tallulah

4th £25 J David Loftus Blackpool Carliton 11 29/03/11 Sire; Camus Frontier Dam; Blackpool Waffle

Class 3 Female calf born 28/09/10 - 31/12/10

1st £100 J David Loftus Blackpool Brigette 14/10/10 Sire; Woodhall Premier Dam; Blackpool Maggie

2nd £75 Mr & Mrs Fitton & Son Simply Vanilla Essence 19/11/10 Sire; Eisenherz (PP) Dam; Mullyknock Vanilla

3rd £50 A & K Gamble Farnell Beth 26/12/10 Sire; Craighill Laser Dam; Burghbridge Nikita

Class 4 Female calf born on or after 01/01/11

1st £100 M/S J H & V G Wood Popes Nellys Camilla 03/01/11 Sire; Banwy Wonderboy Dam; Popes Nellys Surprise

2nd £75 Mr R M Birch Pasturefields Princess 5th (ET) 12/10/11 Sire; Gretna House Supersonic Dam; Grovehouse Princess

3rd £50 M/S J H & V G Wood Popes Cassandra 2 24/02/11 Sire; Banwy Wonderboy Dam; Dirnanean Valila

4th £25 Anwen Jones Cefngwlad Cinnamon 01/02/11 Sire; Overhall Leon Dam; Rebra Nutmeg 4

Class 5 Young handlers age 10 to 30 1st £75 Anwen Jones 2nd £50 Sophie Harley 3rd £25 John Barlow 4th £10 George Cropper 5th £10 Tom Denny

Champion; Glenturk Bonanza 10 Reserve Champion; Popes Nellys Camilla

Glenturk Bonanza

Reserve Champion - Popes Nellys Camilla

Popes Challenger

Blackpool Brigette

Driffield Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 20th July 2011 JUDGE: Mr R Lunness
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion BLAKEWELL NUTMEG'S ANNABEL BLAKEWELL TOPPER BLAKEWELL GLORYS NUTMEG I & M STEELE
Reserve Champion CAISTOR EMPRESS 14TH CAISTOR NEPTUNE CAISTOR EMPRESS 5TH MR B LUNDY
Male, under 18 months 1. CAISTOR BARABAS 10 STEINADLER CAISTOR BERNADETTE 12TH MR B LUNDY
Female, Under 18 months 1. SCARTHINGWELL VERONICA'S BO-PEEP PASTUREFIELDS HARTSHORNE SCARTHINGWELL VERONICA MR & MRS D PICK
Female, over 18 months & under 30 months 1. BLAKEWELL NUTMEG'S ANNABEL BLAKEWELL TOPPER BLAKEWELL GLORYS NUTMEG I & M STEELE
2. BLAKEWELL SAMANTHA'S AMY BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL JUDITH'S SAMANTHA I & M STEELE
Female, over 30 months 1. CAISTOR EMPRESS 14TH CAISTOR NEPTUNE CAISTOR EMPRESS 5TH MR B LUNDY

Great Yorkshire Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 12th-14th July 2011 JUDGE: Miss B Borlase
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Reserve Supreme, Reserve Female & Junior Champion STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
Male Champion STERLING VIKING 2ND CORSKIE PRINCIPAL STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Reserve Male & Reserve Junior Champion CELTIC BRYAN CURAHEEN TYSON CELTIC TINA DC MITCHELL & MESSRS DG KEY & SONS
Pair of Animals by the Same Sire 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR & MRS P & C M GOLDSBROUGH
Group of Three Animals 1. BODDINGTON ESTATES LTD
2. MR & MRS P & C M GOLDSBROUGH
Bull, born before 01.01.10 1. STERLING VIKING 2ND CORSKIE PRINCIPAL STERLING HELEN'S LYRIC BODDINGTON ESTATES LTD
Bull, born on/after 01.01.10 1. CELTIC BRYAN CURAHEEN TYSON CELTIC TINA DC MITCHELL & MESSRS DG KEY & SONS
2. STERLING BOSTON 10 DARSHAM LUCKY STRIKE STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
3. COPPER MILL BARKER 10 CARNKERN TITAN COPPER MILL FANDANGO SONGTHRUSH MR & MRS P & C M GOLDSBROUGH
Cow, born before 01.01.08 in calf/milk 1. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
2. STERLING RHAPSODY'S VIVIAN CORSKIE PRINCIPAL STERLING MICHELLE'S RHAPSODY BODDINGTON ESTATES LTD
Cow/Heifer, born in 2008, in calf/milk 1. GREENFIELDS WELCOME GREENFIELDS SOLOMON SCOTLAND SALLY 3RD MR G GREEN
2. GREENFIELDS WONDER CURLIEU KNIGHT HOCKENHULL RACHEL 13TH MR G GREEN
Heifer, born in 2009 1. POPES NELLY'S AMETHYST BRINKTON SOVREIGN POPES NELLY 2ND M/S J H & V G WOOD
2. BLAKEWELL NUTMEG'S ANNABEL BLAKEWELL TOPPER BLAKEWELL GLORYS NUTMEG I & M STEELE
3. BLAKEWELL SAMANTHA'S AMY BLAKEWELL TREMENDOUS BLAKEWELL JUDITH'S SAMANTHA I & M STEELE
Heifer, born in 2010 1. STERLING KRUMPETS BRITNEY STERLING FLINT STERLING HAWAII'S KRUMPET BODDINGTON ESTATES LTD
2. COPPER MILL SOPHIE'S BEATRIX OMORGA VOLVO COPPER MILL NIMBLE'S SOPHIE MR & MRS P & C M GOLDSBROUGH
3. COPPER MILL VANESSA'S BUTTERFLY OMORGA VOLVO GLENTURK VANESSA MR & MRS P & C M GOLDSBROUGH
Cow/Heifer & Calf, judged 40% for Cow & 60% for Calf 1. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD

Cheshire Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 21st-22nd June 2011 JUDGE: Mr J Arnold
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme & Female Champion POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Reserve Supreme & Male Champion ANNICK VESUVIUS INNERWICK LANCELOT ANNICK WOODBINES RACHEL MR R L PENNINGTON
Junior Champion DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
Reserve Junior Champion DENIZES CADETTE 28TH ASHLAND TORNADO DENIZES CADETTE 8TH M A BARLOW
Exhibitor bred Champion POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Exhibitor bred Reserve Champion DENIZES TRIXIE-BELLE 3RD ASHLAND TORNADO DENIZES TRIXIE BELLE M A BARLOW
Pair of Animals 1. M A BARLOW
2. MR R L PENNINGTON
3. M/S B & R L JONES
Bull, born on/after 01.04.10 1. POPES CLASS ACT 11 BANWY T-REX POPES PRINCESS VICTORIA M/S J H & V G WOOD
Heifer, born on/after 01.01.10 1. DENIZES MELODY 10TH ASHLAND TORNADO DENIZES MELODY 2ND M A BARLOW
2. DENIZES CADETTE 28TH ASHLAND TORNADO DENIZES CADETTE 8TH M A BARLOW
3. DOLWEN CAROL KILBRIDE FARM NEWRY CAISTOR HANNADANTE 3RD M/S B & R L JONES
Heifer, born on/between 01.01.09 & 31.12.09 1. DENIZES TRIXIE-BELLE 3RD ASHLAND TORNADO DENIZES TRIXIE BELLE M A BARLOW
2. POPES NELLY'S AMETHYST BRINKTON SOVREIGN POPES NELLY 2ND M/S J H & V G WOOD
3. ATLOW AUTUMN HAZELDEN TELSTAR ATLOW SHERRIE MR R L PENNINGTON
4. PENTON SNOWFLAKE NEEDWOOD NELSON HOCKENHULL SNOW QUEEN 36TH MR R L PENNINGTON
5. HOCKENHULL GISELLE 8TH KILBRIDE FARM NEWRY HOCKENHULL GISELLE 5TH M/S B & R L JONES
6. DOLWEN LADY BLACKFORD NOBLEMAN CAISTOR HANNADANTE 3RD M/S B & R L JONES
Cow/Heifer, calved by 3yrs, born in 08 in milk/calf 1. BOARS HEAD PURDIE 3RD SEAVIEW PRINCE CHARMING BEECHES PURDIE A J & S D HEATH
Cow, in calf/milk born before 01.01.08 1. POPES PRINCESS VICTORIA CAMUS BRANDY POPES NELLYS PRINCESS M/S J H & V G WOOD
Bull, born on/before 31.12.09 1. ANNICK VESUVIUS INNERWICK LANCELOT ANNICK WOODBINES RACHEL MR R L PENNINGTON
2. ASHLAND TORNADO RACEVIEW KING ASHLAND LUCY M A BARLOW

Driffield Show

PageLines- showstop.jpg
DATE: 21st July JUDGE: Mr. B. Wise
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Champion CAISTOR ARISTOTLE 09 GLEBEFARM TYSON CAISTOR EMPRESS 5TH MR B LUNDY
Reserve Champion BLAKEWELL NUTMEG'S ANNABEL BLAKEWELL TOPPER BLAKEWELL GLORYS NUTMEG I & M STEELE
Male, under 18 months 1. CAISTOR ARISTOTLE 09 GLEBEFARM TYSON CAISTOR EMPRESS 5TH MR B LUNDY
Female, under 18 months 1. BLAKEWELL NUTMEG'S ANNABEL BLAKEWELL TOPPER BLAKEWELL GLORYS NUTMEG I & M STEELE
Female over 18 months 1. SCARTHINGWELL WATER LILY BLACKFORD TRIDENT DENIZES HEATHER HONEY 7TH MR & MRS D PICK