Royal Ulster 13th May to 15th May 2015



DATE: 13th May to 15th May 2015
JUDGE: MR D DONNELLY
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Supreme Champion & Male Champion DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Reserve Supreme Champion & Female Champion RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
Reserve Male Champion & Junior Champion KILMORE FRANKO 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM BEAUTY MR CHRIS TRAYNOR
Reserve Female Champion COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
Reserve Junior Champion WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
Cow, born before 01.01.12 in calf or in milk, having had at least one calf 1. RACEVIEW CINDY MATILDA 525 ET KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW MATILDA-STELLA MR T W ABRAHAM
2. EDENVALE AMANDA KILBRIDE FARM NEWRY HOCKENHULL JULIET 10TH MIKE FRAZER (BRUCES HILL CATTLE COMPANY)
Cow or Heifer, born in 2012, in calf or with calf at foot, having had a calf by 3 years old 1. BALLYMONEY DORA CELTIC ROCK KNOCKNAMUCKLEY WENDY MRS M H KILPATRICK
Heifer, born on or after 01.01.13 and on or before 30.06.13 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
2. BALLINALARE FARM EVITA AUCHORACHAN WIZARD RACEVIEW TIA NICOLLETTE MR J WILSON
3. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
4. BARNATTIN EDEL DEREK COSTELLO
Heifer, born on or after 01.07.13 and on or before 31.12.13 1. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
2. LISGLASS EMERALD AUCHORACHAN WIZARD LISGLASS BABE J L & C J WEATHERUP
3. CARBERY ELYSSA ET KILBRIDE FARM BANTRY 10 DERMODY POLLY MRS M H KILPATRICK
4. BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON
Heifer born on or after 01.01.14 1. WOODFORD PENNY KILBRIDE FARM NEWRY WOODFORD PAULA MRS T H GORMAN
2. SLIEVENAGH FLIRT AUROCH AMOS SLIEVENAGH TASCHA MR R J BOYD
3. BALLYMONEY FIONA CELTIC ROCK BALLYVALLOUGH ALISON 2ND MRS M H KILPATRICK
4. BALLYCLOUGH FLOJO KILBRIDE FARM NEWRY LAKESIDE BELINDA JOHN R & SIMON WITHERS
Bull, born on or before 31.12.13 1. DERMOTSTOWN DELBOY KILBRIDE FARM NEWRY BROOKWOOD REGINA J L & C J WEATHERUP
Bull, born on or after 01.01.14 1. KILMORE FRANKO 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM BEAUTY MR CHRIS TRAYNOR
2. KILLYNURE FANTASTIC 14 OMORGA VOLVO KILLYNURE LINZI MR R S R PORTER
3. RABAWN FLAME CAIRNVIEW SNAZZY RABAWN ANGEL MR M & MR E MCCLOSKEY
Pair of Animals 1. SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
1. SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
2. BALLINALARE FARM ESMERELDA OMORGA MURRAY MONADUFF MONA MR J WILSON
2. BALLINALARE FARM EDELWEISS AUCHORACHAN WIZARD GLENTURK TULIP MR J WILSON
3. COOLCRAN LADY ERIN ASHLAND BRANDY 10 ASHLAND LADY WENDY S P MCDONALD
3. COOLCRAN SUSIE'S ERICA RACEVIEW NIGEL ASHLAND SUSIE 3RD S P MCDONALD
Ivomec Super Pairs Qualifiers SCRIBBY FARMS EXQUISITER DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS CATHY A NELSON
SCRIBBY FARMS ELEGANT DRUMLONE ANCHOR 09 SCRIBBY FARMS BLOSSOM A NELSON
Interbreed - Reserve Mark & Spencer Beef Junior Champion KILMORE FRANKO 14 KILBRIDE FARM BANTRY 10 GLEBEFARM BEAUTY MR CHRIS TRAYNOR

Coolcran Lady Erin - Reserve Female Champion

Dermotstown Delboy - Supreme Champion & Male Champion

Dermotstown Delboy - Supreme Champion & Male Champion


Kilmore Franko 14 - Reserve Male Champion & Junior Champion  

Kilmore Franko 14 - Reserve Male Champion & Junior Champion

 

Raceview Cindy Matilda 525 ET

Raceview Cindy Matilda 525 ET